Ciekawostki Historyczne

Coco Chanel, francuska projektantka mody, stworzyła kompozycję kultowych perfum o nazwie Chanel No. 5, które ustawiły finansowo Coco do końca jej życia. Jednakże wielki geniusz i ambicja nie pozwalały zadowolić się dotychczasowym sukcesem. Chanel wkroczyła do kobiecej garderoby, radykalnie zmieniając podejście do tego, co przystoi nosić kobiecie…

 

Gabrielle „Coco” Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur jako jedna z trzech córek wiejskiego, ubogiego handlarza Alberta Chanela. Po śmierci matki Gabrielle, Albert oddał córki pod opiekę zakonnego przytułku. Dzięki zakonnicom Gabrielle opanowała sztukę szycia, a następnie zdobywała doświadczenie krawieckie pod okiem ciotki, która przejęła opiekę nad Coco. Zanim stała się bogata i wpływowa, dorabiała sobie jako śpiewaczka w podrzędnych przybytkach oraz była utrzymanką mężczyzn. Po skończeniu trzydziestego roku życia zaczęła pracę jako modystka.

Idąc pod prąd

Coco od początku szła pod prąd. Jako pierwsza projektowała odzież z dzianiny, odczarowując ten materiał jako nadający się wyłącznie na ubrania robocze. Przyczyniły się do tego również problemy związane z ograniczeniem dostępu do tkanin podczas trwającej wówczas I wojny światowej. Chanel mimo, że była szczupła i zgrabną kobietą, to lubiła styl obszerny i niekrępujący ruchy. I właśnie takie ubrania projektowała. Tworzyła nowy styl kobiet – pewnych siebie, niezależnych, lubiących komfort i mających sobie za nic zachcianki mężczyzn.

Coco Chanel francuska projektantka mody i popularyzatorka wygodnego kobiecego stroju inspirowanego męskim odzieniem

Coco Chanel – francuska projektantka mody i popularyzatorka wygodnego kobiecego stroju inspirowanego męskim odzieniem

Gabrielle Chanel stworzyła również ponadczasową małą czarną, którą wpływowy magazyn „Vogue” określił „fordem od Chanel”. Rzecz jasna było to nawiązanie do Forda T, samochodu produkowanego tylko w kolorze czarnym i będącego w zasięgu możliwości wielu Amerykanów.

Coco mimo posiadania znacznej kolekcji biżuterii, którą otrzymywała przez lata od swoich adoratorów, nie chciała nosić publicznie pereł, gdyż zwracały zbyt dużą uwagę przechodniów na ulicy. Wpadła na pomysł i spopularyzowała noszenie sztucznej biżuterii, która dzięki swej niskiej cenie była w zasięgu ręki każdej kobiety.

Gabrielle Chanel i Winston Churchill podczas polowania. Coco ubrana w wygodne i ciepły strójfot.domena publiczna

Gabrielle Chanel i Winston Churchill podczas polowania. Coco ubrana w wygodne i ciepły strój

Połączenie tych dwóch niedrogich elementów: ubrań z dziadziny i sztucznej biżuterii spowodowały, że kobieta, aby czuć się dobrze i ubierać modnie nie musiały mieć zasobnego portfela. Przeciwstawiając się tym samym „próżnej ostentacji”.

Zobacz również:

Chanel No. 5 i romans z księciem

Przełom lat 1921 i 1922 była bardzo istotny dla Chanel. Wówczas stworzyła kompozycję perfum, dziś nadal kultowych, o nazwie Chanel No. 5, które pod względem finansowym ustawiły Coco do końca jej życia. Pieniądze dały jej niezależność, również w wyborze kochanka. Jednym z nich był angielski książę.

Coco Chanel w wygodnych spodniach i bluzce w stylu Marinierefot.domena publiczna

Coco Chanel w wygodnych spodniach i bluzce w stylu Mariniere

Romans Gabrielle Chanel i Hugh Grosvenora, 2. księcia Westminster był burzliwy i interesujący. Coco stanowiła wzór ówczesnej kobiecości, a Hugh ideał pewnego rodzaju playboya. Chanel nieustannie pracowała, cały czas doglądając swój paryski dom mody, a Grosvenor oczekiwał, że przyszła księżna będzie stale u jego boku. Hugh na każdym kroku obsypywał Coco luksusowymi prezentami, a ona oddawała mu, bez wykorzystania ani razu, jego książeczkę czekową.

Spodnie rządzą!

Styl życia księcia i sposób spędzania wolnego czasu przez Grosvenora, m.in. żegluga i polowanie, miały wyraźny wpływ na kierunek projektowanych strojów Chanel. Hugh zabierał Coco na rejsy swoim jachtem, przekonując Chanel, że dopuszczalne kolory na morzu to biel i granat.

Tak powstawały kapelusze Coco przypominające czapki marynarzy obsługujących książęcą łódź, a w kolekcji Chanel Mariniere pojawiły się poziome, naprzemienne pasy białe i grantowe. Czerpała również inspirację z tradycyjnych strojów, które miała okazję zakładać: marynarkę podczas polowania, sweter stajennego, bosmankę w czasie morskich przygód. Z tych ubrań zaczerpnęła do swojej kolekcji trzy ważne cechy – wygodę, praktyczność i potrzebę zapewnienia ciepła.

Podczas wspomnianych morskich eskapad, wyścigów konnych czy polowań odkryła, że spódnice są niepraktyczne, więc zdecydowała o wprowadzeniu damskich spodni do swoich kolekcji. Mimo, że to nie Chanel pierwsza włożyła spodnie, to i tak, jako znana i ceniona osobistość w świecie mody, miała ogromny wpływ na popularyzację samych spodni, swetrów czy marynarek wśród kobiet.

Inspirujący męski styl

Gabrielle Chanel uważana jest za najbardziej błyskotliwą rewolucjonistkę, która umiejętnie czerpała elementy z męskiego świata mody. Nowy styl od Coco cechował prosty krój, z uwzględnieniem wcięć talii, tak aby przesadnie nie krępowały ruchów. Jej praca zdecydowanie wpisywała się w zapoczątkowaną w XIX wieku emancypację kobiet i trwające do dziś przemiany społeczne mające na celu walkę o równouprawnienie płci.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o książkę:

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

S.

Tak zawzięcie ubierała kobiety, że według autora też „ubrała spodnie”, ciekawa jestem w co je ubrała ;)

    sylwia

    Widać, że poziom Twojego ojczystego języka jest na niskim poziomie. Czytając takie komentarze czuję zażenowanie.
    Zarówno ubrała, jak i założyła są poprawnymi formami.

Anonim

Myślę, że gdyby Coco nazywałaby się Koko, mogłaby żyć ze sprzedaży jajek zamiast ubierać tych, którzy te jajka zjadają.

Nisaba

Obecnie, wszystkie korzystamy z pomysłów Coco. I dobrze. Uwolniła kobiece ciało z krępujących dodatków. Nie wyobrażam sobie codziennej egzystencji bez spodni czy swetra…

Marta

Ofiarnie kolaborowała z nazistami.

Sebastian

Kolaborantka z Niemcami a że Francja to stara K… to jej wybaczono .Obrzydliwa baba zrobiła wszystko żeby przeżyć.

Zobacz również

Zimna wojna

Nie tylko szaro i smutno! Polska moda w latach 70. i 80.

Gdy nastała era Gierka, wydawało się, że Polska wreszcie dogania Zachód. Synonimem luksusu była nie tylko coca-cola czy mrożonki, ale i modne ubrania.

17 grudnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Zimna wojna

Pulower ze starego dywanu, mokasyny z torebki zamszowej i ortalionowa kurtka. Tak ubierali się Polacy w PRL-u!

Koniec II wojny światowej oznaczał dla wielu ludzi nowy początek. Polacy po latach okupacji chcieli się bawić, śmiać, tańczyć i… ładnie wyglądać.

7 grudnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Zimna wojna

„New Look Diora to dzieło diabła” – rozjuszone kobiety zdarły strój z modelki. Historia najsłynniejszej kolekcji w dziejach mody

„New Look pasował na każdą kobietę, czy to niską czy wysoką, potężną czy drobną, starszą i młodszą”. Mimo to słynna kolekcja Diora budziła zniesmaczenie. Czemu?

22 listopada 2022 | Autorzy: Justine Picardie

Czas pokazać trochę ciała! (R)ewolucja damskich strojów kąpielowych

Na przestrzeni wieków nasze garderoby przeszły drastyczne metamorfozy. Wpływ na to miały nie tylko gusta i ubraniowe preferencje, lecz przede wszystkim społeczne konwenanse, nowe nurty...

27 sierpnia 2021 | Autorzy: Agata Dobosz

Dwudziestolecie międzywojenne

Polacy, którzy zrewolucjonizowali piękno

Wizjonerzy, rewolucjoniści, kreatorzy zasad, które odmieniły nasz codzienny wygląd. Ich nazwiska po dziś dzień są symbolem innowacyjności i wielkich sukcesów, a ich produkty zmieniły sposób,...

2 marca 2020 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Druga wojna światowa

Ta bezkompromisowa matematyczka zrewolucjonizowała programowanie

Pionierka informatyki, kontradmirał w United States Navy,  pierwsza kobieta z tytułem doktora na Uniwersytecie Yale’a. To ona zrewolucjonizowała programowanie i rozpropagowała określenia "bug" w słownictwie...

13 lutego 2020 | Autorzy: Claire L. Evans

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.