Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy bez Polaków ludzkość poleciałaby w kosmos?

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę w podboju kosmosu odegrali polscy naukowcy oraz konstruktorzy źródło: domena publiczna).Teza ryzykowna – każdy wie, że jedynym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski. A jednak bez niektórych polskich naukowców i konstruktorów podbój przestrzeni pozaziemskiej byłby niemożliwy. Nie słyszałeś o nich? Najwyższy czas to zmienić!

Każdy Polak zna nazwisko Hermaszewskiego. W 1978 roku, jako przedstawiciel czwartego państwa na świecie, poleciał na orbitę i przez tydzień pracował na radzieckiej stacji kosmicznej Salut-6. Co bardziej zorientowani słyszeli jeszcze o nanosatelicie Lem, służącym do obserwacji gwiazd i jego poprzedniku PW-Sat. Komuś może obiła się o uszy informacja o pracach przy panelach i antenach na ISS. Ale czy miało to aż takie znaczenie, by na pytanie postawione w tytule odpowiedzieć przecząco?

Cóż, może i z naszymi rodakami w kosmosie faktycznie było kiepsko. Są jednak ludzie, którzy zasłużyli się dla programu kosmicznego dużo bardziej, niż samym lotem.

Zanim wzbiliśmy się w powietrze…

Bez wątpienia pierwszym nazwiskiem, które przychodzi na myśl, jest Konstanty Ciołkowski. Ten syn polskiego zesłańca ponad sto lat temu, kiedy technika nie umożliwiała ludziom jeszcze nawet swobodnego latania, opracował podstawy nowoczesnej kosmonautyki.

Konstantin Ciołkowski - dzięki swojemu zaangażowaniu w rozwój budowy rakiet kosmicznych jego imieniem został nazwany jeden z kraterów księżycowych (źródło: domena publiczna).

Konstantin Ciołkowski – dzięki swojemu zaangażowaniu w rozwój budowy rakiet kosmicznych jego imieniem został nazwany jeden z kraterów księżycowych (źródło: domena publiczna).

Wśród jego idei znalazła się między innymi koncepcja tak zwanego „pociągu rakietowego” czyli pojazdów wielostopniowych – dokładnie takich, jakich używa się dziś przy lotach kosmicznych. Opracował także plany stacji orbitalnych, chociaż te akurat w proponowanym kształcie nigdy nie zostały zrealizowane. Problem w tym, że sam Ciołkowski, po matce, uważał się za Rosjanina…

Księżycowy lotnik

Jednakże nawet nie wliczając Ciołkowskiego, lista Polaków, którzy przyczynili się do „opuszczenia kolebki rozumu”, jest dłuższa, niż większość przypuszcza! Z pewnością do ciekawszych postaci należy urodzony w Opolu w 1918 roku Werner Ryszard Kirchner. Studiował między innymi na Politechnice Lwowskiej, a w tamtejszym aeroklubie uczył się latać na samolotach RWD-8.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Marka Boruckiego pod tytułem "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat", cześć 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”, część 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

W czasie II wojny światowej walczył na Zachodzie jako pilot, a po zakończeniu działań wojennych osiadł w Anglii, skąd jednak szybko udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Tam po ukończeniu MIT podjął prace nad paliwem rakietowym. Współpracował z „ojcem” amerykańskiego programu kosmicznego Wernherem von Braunem, mając swój wkład w stworzenie pierwszego amerykańskiego sztucznego satelity Explorer I.

Czy wiesz, że ...

...oddział Mariana Bernaciaka ps. "Orlik" zdołał sforsować ubeckie więzienie powiatowe w Puławach? Była to prawdziwa forteca, pilnie strzeżona, obwarowana, z garnizonem radzieckim w pobliżu. Mimo to, dzięki szybkiej akcji, uwolnili 107 więźniów i wystrychnęli na dudka Sowietów

...Stalin porównywał chińskich komunistów do… rzodkiewki, czerwonej na zewnątrz, ale białej w środku? W gronie najbliższych kolegów przezywał też Mao „Pugaczowem”, nawiązując do przywódcy nieudanego osiemnastowiecznego ludowego powstania.

...jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja kobiet w Iranie wyglądała znacznie lepiej, niż obecnie? Pod rządami Mohammada Rezy Pahlawiego przeprowadzono wiele znaczących reform. Największym sukcesem polityki szacha było wprowadzenie w 1967 roku nowego Prawa o ochronie rodziny.

...aby zmusić władze PRL do rozpoczęcia słynnego procesu wymierzonego w przywódców opozycji, Jacek Kuroń rozpoczął głodówkę? Liderzy KSS "KOR" i NSZZ "Solidarność" byli więzieni przez ok. 2,5 roku do momentu rozprawy, która zakończyła się klęską rządzących.

Komentarze (12)

 1. pawka Odpowiedz

  Dwie uwagi:
  1. piszecie, że Werner Ryszard Kirchner uczył się latać na RDW-8, a później, że Rogalski, Drzewiecki i Wigura założyli firmę konstruktorską RWD. Drobny błąd ale błąd (prawidłowa nazwa samolotu to RWD-8)
  2. przy opisie łazika księżycowego (i zdjęcia): na zdjęciu łazik stoi na gumowych kołach – w warunkach księżycowych próżnia mogłaby zniszczyć pneumatyki. Dlatego koła były zrobione ze splecionych strun fortepianowych. To właśnie dzięki temu, w warunkach panujących na Księżycu łazik był tak niezawodny i był w stanie dotrzeć wszędzie.

 2. Al Odpowiedz

  W tym artykule jest niekonsekwencja. Za przeproszeniem, albo rybki albo [no wiecie]. Skoro Ciołkowski zaliczony został w poczet Polaków tylko z uwagi na nazwisko (pomimo, że sam wybrał narodowość rosyjską, co, jak uważam, należy uszanować w pierwszym rzędzie), to jakiej narodowości w tym ujęciu byliby: Kirchner i Bekker?.. Nonsens.

  Następna sprawa – gdyby nie było łazików, sprężarek i zasilaczy naszych konstruktorów, to w kosmos poleciałyby inne rozwiązania, może nie tak znakomite, ale również dobre i po wielekroć sprawdzone technicznie i funkcjonalnie. Pytanie, czy bez Polaków by nie było lotów w kosmos jest tak samo zasadne jak to, czy nie byłoby ich bez imć pana Twardowskiego – HEHE xD

  • Anonim Odpowiedz

   Nie nazwisko, tylko pochodzenie. Jego ojciec był Polakiem. Co do wymienionych – oni czuli się Polakami, niektórzy bardzo mocno. Zupełnie nietrafiona argumentacja.

   Czy bez tych urządzeń polecielibyśmy w kosmos? Pewnie tak, bo wymyśliłby je ktoś inny. Tak samo jakiś Szwed mógł stworzyć teorię heliocentryczną, a penicylinę wynaleźć Bułgar – historię jednak w tym wypadku tworzyli nasi rodacy. W tym kontekście szarpanie się z celowo sensacyjnym tytułem jest jak szukanie mózgu tam, gdzie raczej on nie bywa…

 3. Dariusz Rowicki Odpowiedz

  Zgadzam się z przedmówcą. Ciołkowski uważał się za Rosjanina. Inni wymienieni uważali się za Polaków. O narodowości decyduje przekonanie i poglądy nie pochodzenie.

 4. Rola Odpowiedz

  A za kogo uwazal sie Bohater ZSRR, czlonek PZPR, czlonek „organizacji przestepczej o charakterze zbrojnym” WRON, agent Informacji Wokskowej, niejaki Hermaszewski?
  Za Polaka czy za obywatela Ojczyzny Proletariatu….Moczar mawial ze …dla nas, dla partyjniakow, prawdziwa ojczyzna jest Zwiazek Radziecki……Takze spokojnie z tym „pierwszym Polakiem w kosmosie”

  • gnago Odpowiedz

   Ta wiesz lepiej czy jeśli napiszę żeś kosmitą stanie się to prawdą?Pilotem się zostaje dla latania,a nie dyrektyw partii. Nie kożystaj z muszli porcelitowej bo dyrektywą komuny je wprowadzono

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.