Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Antoni Cierplikowski (1884-1976)

Antoni Cierplikowski (fot. domena publiczna)

Antoni Cierplikowski (fot. domena publiczna)

Antoni Cierplikowski (1884-1976) – jeden z najsłynniejszych fryzjerów w dziejach, twórca nowych trendów, przyjaciel koronowanych głów. Antoni Cierplikowski, syn szewca, z fryzjerstwem zetknął się po raz pierwszy w wieku 11 lat. Naukę zawodu rozpoczął w Łodzi, by w 1901 roku wyjechać do Paryża. W 1910 roku miał już swój zakład fryzjerski. Dzięki aktorce teatralnej Ève Lavallière,  wylansował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej.

Mistrz czesał najsłynniejsze artystki oraz tworzył koncepcje fryzur dla wytwórni filmowych oraz dla gwiazd (to on wykreował wizerunek Josephine Baker). Do swojego zawodu podchodził wyjątkowo poważnie, jednak uważał, że jest ni mniej, ni więcej tylko po prostu fryzjerem. Był perfekcjonistą, nie znosił spoufalania się personelu z klientkami oraz nigdy się nie mylił, wybierając uczesanie dla klientek.

Zbudował globalne imperium fryzjerskie i kosmetyczne, które obejmowało kilka kontynentów. Po drugiej wojnie światowej wrócił do Paryża, gdzie szkolił kolejne pokolenia fryzjerów. Dał się poznać jako wyjątkowy ekscentryk – w swojej kamienicy stworzył szklane piętro, a sam sypiał w kryształowej trumnie. Pod koniec życia, po śmierci żony, wrócił do rodzinnego Sieradza. Zmarł tam w wieku 92 lat.

Dowiedz się więcej o Antonim Cierplikowskim:

romanowna

XIX wiek | 20.11.2016 | Autor:

8 dowodów na to, że piękno oznaczało kiedyś ZUPEŁNIE co innego, niż obecnie

O gustach podobno się nie dyskutuje. I dobrze, bo dawniej te gusta były zwyczajnie horrendalne.

SUlam

ranking | 19.06.2016 | Autor:

8 wielkich Polaków, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Naród bohaterów czy… naród niewdzięczników? Możemy się pochwalić setkami geniuszy i odkrywców. Dlaczego więc tak rzadko to robimy? Poniżej ośmiu ludzi, o których osiągnięciach raczej nie wiedziałeś. A powinieneś.

infografika-antoine-kwadrat

Zimna wojna | 28.05.2015 | Autorzy:

i

Kariera tego Polaka wprawi Cię w osłupienie. Zapomniane imperium Cierplikowskiego

Przyjechał do Paryża z pięcioma frankami w kieszeni, wkrótce sławy zazdrościła mu sama Coco Chanel. Antoine Cierplikowski nie tylko na zawsze odmienił kobiece fryzury, ale zbudował też prawdziwe fryzjersko-kosmetyczne imperium, a stworzone przez niego marki istnieją do dziś….

1933 rok: krótkie włosy u szczytu popularności (archiwum autorki).

Dwudziestolecie międzywojenne | 29.04.2015 | Autor:

Jak przetrwać wizytę u króla fryzjerów? 10 żelaznych zasad

Drinki, koktajle i masaż. Na ścianach wiszą Modigliani i Picasso, inni mężczyźni nie mają tutaj wstępu. Salon mistrza Antoine’a to raj dla każdej kobiety… dopóki nie wyleci z hukiem za drzwi. Jak przetrwać wizytę u kapryśnego geniusza?

Antoine uwielbiał przebieranki.

Dwudziestolecie międzywojenne | 15.04.2015 | Autor:

Najsłynniejszy polski gej

Spędził życie z jedną kobietą, ale kochał tylko mężczyzn. Geniusz i skandalista, pierwowzór stereotypowego fryzjera geja, przyjaźnił się z duchownymi i koronowanymi głowami. A władze PRL-u uhonorowały go Orderem Odrodzenia Polski.

Mistrz Antoine w skupieniu w czasie pracy.

Dwudziestolecie międzywojenne | 08.04.2015 | Autor:

10 najsłynniejszych klientek króla fryzjerów

Brudne, długie i misternie upięte włosy z toną pomady? Antoine powiedział im dość. Najpierw było mycie, potem w ruch szły nożyczki. W międzyczasie – szok, płacz, niedowierzanie. Efekt? Kobiety wychodziły odmłodzone, całkowicie odmienione. Przez paryski salon Polaka przewinęła…

Przeczytaj, jak dbały o urodę nasze prababki: