Ciekawostki Historyczne

Antoni Cierplikowski (1884-1976)

Antoni Cierplikowski (fot. domena publiczna)

Antoni Cierplikowski (fot. domena publiczna)

Antoni Cierplikowski (1884-1976)

Jeden z najsłynniejszych fryzjerów w dziejach, twórca nowych trendów, przyjaciel koronowanych głów. Antoni Cierplikowski, syn szewca, z fryzjerstwem zetknął się po raz pierwszy w wieku 11 lat. Naukę zawodu rozpoczął w Łodzi, by w 1901 roku wyjechać do Paryża. W 1910 roku miał już swój zakład fryzjerski. Dzięki aktorce teatralnej Ève Lavallière,  wylansował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej.

Mistrz czesał najsłynniejsze artystki oraz tworzył koncepcje fryzur dla wytwórni filmowych oraz dla gwiazd (to on wykreował wizerunek Josephine Baker). Do swojego zawodu podchodził wyjątkowo poważnie, jednak uważał, że jest ni mniej, ni więcej tylko po prostu fryzjerem. Był perfekcjonistą, nie znosił spoufalania się personelu z klientkami oraz nigdy się nie mylił, wybierając uczesanie dla klientek.

Zbudował globalne imperium fryzjerskie i kosmetyczne, które obejmowało kilka kontynentów. Po drugiej wojnie światowej wrócił do Paryża, gdzie szkolił kolejne pokolenia fryzjerów. Dał się poznać jako wyjątkowy ekscentryk – w swojej kamienicy stworzył szklane piętro, a sam sypiał w kryształowej trumnie. Pod koniec życia, po śmierci żony, wrócił do rodzinnego Sieradza. Zmarł tam w wieku 92 lat.

Dowiedz się więcej o Antonim Cierplikowskim:

XIX wiek

8 dowodów na to, że piękno oznaczało kiedyś ZUPEŁNIE co innego,…

O gustach podobno się nie dyskutuje. I dobrze, bo dawniej te gusta były zwyczajnie horrendalne.

20 listopada 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

8 wielkich Polaków, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Naród bohaterów czy… naród niewdzięczników? Możemy się pochwalić setkami geniuszy i odkrywców. Dlaczego więc tak rzadko to robimy? Poniżej…

19 czerwca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Zimna wojna

Kariera tego Polaka wprawi Cię w osłupienie. Zapomniane imperium Cierplikowskiego

Przyjechał do Paryża z pięcioma frankami w kieszeni, wkrótce sławy zazdrościła mu sama Coco Chanel. Antoine Cierplikowski nie tylko…

28 maja 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Przeczytaj, jak dbały o urodę nasze prababki:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.