Polskie Imperium

Siedmiu wybitnych Polaków, o których nie wiedziałeś, że byli Żydami

Autor: | 5 maja 2016 | 175,022 odsłon

Z uwagi na swoje żydowskie korzenie Jan Kiepura w czasie II wojny światowej znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: "Lexikon der Juden in der Musik" (źródło: domena publiczna).

Z uwagi na swoje żydowskie korzenie Jan Kiepura w czasie II wojny światowej znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: „Lexikon der Juden in der Musik” (źródło: domena publiczna).

Jedni mówili o tym bez wstydu, chociaż zawstydzić ich próbowano. Inni czuli się Żydami i Polakami w równym stopniu. Byli też tacy, którzy przez całe życie woleli o tym nie wspominać. Dzisiaj wszystkich ich mamy za Polaków z krwi i kości. Czy domyślasz się, kogo umieściliśmy na tej liście?

1. Jan Kiepura. Żydowski tenor, który zbeształ Göringa

Miriam Neuman do Sosnowca przyjechała jako nastolatka (wraz z rodzicami ze wsi pod Radomskiem). Szybko poznała piekarza Franciszka Kiepurę i, chcąc zań wyjść, zdecydowała się na chrzest.

Grała na skrzypcach i niewykluczone, że muzyczny talent syn Jan odziedziczył po niej (choć biograf pisze także o wpływie bardzo muzykalnej babki od strony Kiepurów). W szkole jego czysty i donośny śpiew rozlegał się wszędzie – jeden z gimnazjalnych kolegów wspominał arię „La donna è mobile”, wyśpiewywaną w toalecie, gdzie chodziło się na papierosa.

Takie były początki światowej sławy artysty. Ale zanim Jan Kiepura zawędrował na deski wiedeńskiej Staatsoper, mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, musiał wyjechać z Sosnowca do Warszawy. A to stało się podobno pod wpływem poczciwego skrzypka, izraelity Lejbowicza, o czym Kiepura opowiedział miesięcznikowi „Muzyka” w 1936 roku, będąc u szczytu kariery.

Niewykluczone, że swój wielki muzyczny talent Jan Kiepura odziedziczył po matce (źródło: domena publiczna).

Niewykluczone, że swój wielki muzyczny talent Jan Kiepura odziedziczył po matce (źródło: domena publiczna).

Lejbowicz, który słyszał improwizowane domowe śpiewy młodego Kiepury, któregoś razu powiedział mu: Jak Pana Boga kocham, to pan Jan ma ogromny talent. I opowiedział mu o Operze Warszawskiej i znanych profesorach, do których „pan Jan” koniecznie musi pojechać, bo trzeba pracować, żeby pan Jan zrobił się wielki.

Kiepura wziął sobie do serca radę żydowskiego skrzypka bardziej niż obawy rodziców, którzy nie wierzyli w czekającą go karierę śpiewaka.

Pochodzenie Kiepury sprawiło, że podczas II wojny światowej artysta (wówczas występujący w USA) znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: „Lexikon der Juden in der Musik”. Zanim jednak Hitler podpalił Europę, w Berlinie doszło do pewnej tragikomicznej sytuacji z udziałem Kiepury.

Kiepura znany był ze swojego tupetu. Przekonał się o tym również jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera marszałek Herman Göring (źródło: Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA 3.0).

Kiepura znany był ze swojego tupetu. Przekonał się o tym również jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera marszałek Herman Göring (źródło: Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA 3.0).

Na mocy antysemickich ustaw Rzesza zajęła niemieckie rachunki bankowe należące do osób pochodzenia niearyjskiego – i na tej liście znalazł się Kiepura wraz z żoną. Oburzony artysta załatwił coś w rodzaju audiencji u samego Göringa i przy tej okazji kompletnie zbeształ niemieckiego marszałka. Prawdopodobnie po prostu nie zdawał sobie sprawy, z kim ma do czynienia. Göring podobno był tupetem tenora tak ubawiony, że nakazał odblokować konta.

2. Stanisław Lem. Najwybitniejszy żydowski pisarz science-fiction?

Tuż po zajęciu Lwowa przez Sowietów Stanisław Lem – który dopiero co ukończył szkołę – dowiedział się, że nie może studiować na politechnice z powodów klasowych. Dla Sowietów był przedstawicielem burżuazji (jego ojciec był znanym laryngologiem, a rodzina posiadała dwie kamienice). Potem w miejsce Sowietów pojawili się Niemcy. Właściwie dopiero nazistowskiemu ustawodawstwu zawdzięczam świadomość, że w moich żyłach płynie żydowska krew – wspominał Lem.

Do getta nie trafił dzięki fałszywym papierom, a przez sporą część okupacji pracował jako spawacz i mechanik w warsztatach samochodowych niemieckiej firmy zajmującej się odzyskiwaniem surowców. Przez krótki czas ukrywał zresztą w garażu znajomego Żyda. Udało mu się też wyciągnąć rodziców z hitlerowskiego obozu przejściowego na lwowskim Piasku.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Marka Boruckiego pod tytułem "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat", cześć 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”, część 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

Po wielu latach opowiedział Władysławowi Bartoszewskiemu historię ocalenia jego ojca, doktora Samuela Lehma – nie podczas II, lecz I wojny światowej. Doktor Lehm, wzięty do rosyjskiej niewoli, był prowadzony przez bolszewików na rozstrzelanie. Trafił jednak na konwojenta, który także okazał się… Żydem z Lwowa.

W ten sposób laryngolog bolszewikom się wywinął – a Stanisław Lem parę dekad później mógł żartować, że gdyby nie ten przypadek, nigdy nie przyszedłby na świat. W efekcie nie powstałby ani „Solaris”, ani „Opowieści o pilcie Pirxie”, ani nawet „Bajki Robotów”.

3. Stanisław Ulam. Polski Żyd konstruuje bombę termojądrową

Kariera matematyka, rozpoczęta przy słynnym stoliku w kawiarni Szkockiej we Lwowie, doprowadziła Stanisława Ulama aż za ocean.

Stanisław Ulam, ojciec bomby termojądrowej (fot. Olgierd Budrewicz). Zdjęcie z książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”, część 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

Stanisław Ulam, ojciec bomby termojądrowej (fot. Olgierd Budrewicz). Zdjęcie z książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”, część 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

W międzywojennej Polsce nie miał szans na karierę godną możliwości. Wprawdzie rodzina Ulamów była z dawna zasymilowana (przybyła do Lwowa prawdopodobnie z Wenecji), jednak gdy przyszły uczony złożył papiery na politechnikę, okazało się, że wskutek ograniczania przyjęć Żydów nie ma dla niego miejsca na wydziale.

Po latach, już jako jeden z najważniejszych przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej, zorientował się, że ciągle uderza głową w sufit. Stanowiska profesorskie były trudno dostępne, szczególnie dla ludzi o żydowskim pochodzeniu, takich jak ja – wspominał. Na uczelniach klimat antysemicki był coraz bardziej odczuwalny. W 1934 roku doktor Ulam ruszył w świat – najpierw trafił do Princeton, a potem do Los Alamos.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Mateusz ZimmermanMateusz Zimmerman - Dziennikarz i publicysta portalu Onet.pl, z którym jest związany od 2010 r. Zajmuje się głównie tematami historycznymi. Wcześniej publikował w „Dzienniku Polskim” i periodykach studenckich. Absolwent politologii i dziennikarstwa (UJ).

Okupacja
Komentarze do artykułu (75)
 1. Super artykuł. Dobitnie pokazuje jak ogromny wpływ mieli Żydzi na to, co dziś nazywamy polską kulturą, gdyż, czy się to prawdziwym polakom podoba, czy nie, żyliśmy z nimi przez kilka stuleci drzwi w drzwi. Wielka szkoda, że tak niewiele o tym się mówi i tak bardzo te dwie kultury się rozgranicza, jakby chciano wymazać to ogromne dziedzictwo.

  • Nie ma czegoś takiego jak „prawdziwy Polak”. My jesteś mieszaniną niemco-polaków, żydo-polaków, czecho-polaków, słowako-polaków, litwno-polaków, rusino-polaków, szwedo-polaków, holendro-polaków, francuzo-polaków, węgro-polaków, romo-polaków, chłopo-polaków.

   • Słyszałam o badaniach, z których wynika, że ludność zamieszkująca obszar Polski jest bardzo genetycznie wymieszana. Mówienie o prawdziwych Polakach to jakaś aberracja. Ludzie to nie zwierzęta.

   • > Nie ma czegoś takiego jak „prawdziwy Polak”.

    Kompletnie nie pojmujesz, że między „prawdziwym polakiem” a „prawdziwym Polakiem” jest różnica.

   • Oczywiście, że jest, tylko niekoniecznie oznacza to, co przez to rozumiesz. To, że w jakiejś części jesteś też – kulturowo czy/i genetycznie – Tatarem, Żydem, Czechem, Niemcem, Rosjaninem, nie znaczy, że nie możesz być prawdziwym Polakiem. Patriotyzm – wbrew wciąż narzucanej nam lewackiej propagandzie – nie jest wykluczający.

   • NAJWIĘCEJ BYŁO CHŁOPÓW==tudzieszczyk==tu mieszkał =tu się urodził=tu zatłukł każdego kto mu wszedł w miedzę,,, dużo mniej było chłopopolaków==że coś jażyli…Arcybiskup Gocłowski==płakał w katedrze gdańskiej… NAJWIĘKSZYM NIESZCZĘŚCIEM POLSKIEGO KATOLICYZMU SĄ KSIĘŻA CHŁOPSKIE=SYNY, TYLKO 10% POLSKOCHŁOPSKIE SYNY

  • Czy ci ludzie wyglądają na Żydów. To ,że ktoś jest obrzezany jeszcze nie robi z niego Żyda. Czy np. pan Polański jest Żydem albo nasza pani prezydentowa? On się tak uważa ale czy jest Żydem można by tylko potwierdzić poprzez badania genetyczne. Osobiście uważam ,że nie jest Żydem no chyba ,że Żydzi są blondynami i mają niebieskie oczy. Jak mu wyjdzie Y-DNA J1 to rzeczywiście jest pochodzenia semickiego. W Polsce obecnie nie ma praktycznie ludności pochodzenia semickiego. Podejrzewam ,że nigdy nie było albo prawie nie było. Biały Żyd to nie Żyd.

  • A co oni wniesli? Czy wiesz jak wyglądało życie żydów i polakow? Polacy było niewolnikami w swoim kraju. Zdecydowana większość zakładów była w rękach żydów a Polacy było tylko parobkami. Więc zanim coś napiszesz to dowiedz się jak było. Na uwazam, że życie żydów nam nic nie dało. Rodzilo rolki waśnie. A część żydów ponoć chciała na zgliszczach Polski zbudować swoje panstwo – judeopolonia.

  • Dzielenie włosa na czworo, to typowo polskie. Wyznacznikiem tego czy ktoś jest Polakiem Żydem czy Niemcem jest jego samoświadomość i poczucie przynależności narodowej. Jeżeli Kazimierz Funk uważał się za Polaka to nim był. Jeśli Julian Tuwim uważał się za Polaka żydowskiego pochodzenia to tak było. Jeżeli pan Gross uważa się za Żyda to nim jest. jeżeli Erich von dem Badem- Zalewski uważał się za Niemca to nim był. itd. itd. Pochodzenie jest rzeczą drugorzędną.

 2. Odpowiem, uzupełniając cytat już przywołany:

  „Polak – bo przejąłem od Polaków pewną ilość ich wad narodowych. Polak – bo moja nienawiść dla faszystów polskich jest większa niż faszystów innych narodowości. I uważam to za bardzo poważną cechę mojej polskości”

  Pozdrawiam uprzejmie :-)

  • Panie Mateuszu czy poza wadami coś pan jeszcze od Polaków przejął poza pewną ilością wad narodowych? Bo ja jako Polak a i z pewnością Pan jako Polak wiemy, że Polacy poza wadami mamy także pewne zalety. I dlaczego jako Polak piszę pan ich? A co do nienawiści do faszystów to nienawidzę i równo. Wstyd mi, że tacy są w Polsce w kraju tak tragicznie doświadczonym przez tą chorą ideologię. Pozdrawiam.

  • Typowo żydowska odpowiedź: od was mam to co we mnie najgorsze. Wy się nigdy nie zmienicie. Dlatego Żydzi tak nienawidzą mieszkańców krajów w których chwilową przebywają, co później spotyka się z niechęcią do Żydów. Można by też zapytać po co właściwie robione są takie spisy? Sami zachęcacie do tropienia żydowskości.

  • Panie Mateuszu o tym jakiej jest się narodowości decyduje samoświadomość i przekonanie o przynależności do danego narodu grupy. Proszę wejrzeć w siebie o odpowiedzieć na to pytanie;-) Jako przykład podam Juliana Tuwima uważał się za Polaka żydowskiego pochodzenia oraz Kazimierza Funka.

  • Prawda – tylko że o Tuwimie w tym kontekście wszyscy wiedzą, tak jak i np. o Korczaku, stąd się w tym artykule nie pojawili.

   P.S. Jeśli z religii, to w istocie żyd – ale jeśli z pochodzenia/narodowości, to z pewnością Żyd. Wielka litera – obojętnie czy chodzi o Żyda, Polaka, Niemca czy Pakistańczyka :-)

   • Skłodowska, Szymborska, Miłosz, Chopin przeciez to niekończąca się lista… aby móc zajmowac się czymś co nie musi przynosić pieniędzy na przezycie trzeba mieć zapewnione przetrwanie na poziomie ponad podstawowym wtedy można się zajmować sztukami różnymi w pełnym oddaniu. więc trzeba było kiedys być ze szlachty kupiectwa majatków itd.
    Żydzi na całym cywilizowanym świecie oprócz krajów arabskich (gdzie wstepu nie maja zbytnio) zmonopolizowali swoją narodowościa sztuki wszelakie, nie żeby byli wyjatkowo wybitni czy lepsi od innych nacji, po prostu sami przejeli całe struktury zajmujące się promowaniem dystrybucja mediami i handlem owomi sztukami i dopuszczani do brania udziału w tych monopolach są Żydzi.
    Od Żydów można się wiele nauczyć jak i od innych nacji, tak samo jak inne nacje mają swoje słabości i wielki kompleks który powoduje że jest tak jak jest…

 3. Wielu, bardzo wielu jest/było Wielkich Polaków pochodzenia żydowskiego, o korzeniach których mało kto wie. Może tylko rodzina i inni Żydzi. Trochę smutne, że wielu miało w tym interes, żeby takie informacje zatajać. Ale większość robiła to z obawy, że będą prześladowani.

  • A ja po nicku wnioskuję, że jesteś klaunem.

   Niestety muszę zburzyć twój czarno biały świat, nie każdy Żyd z pochodzenia był wyznawcą judaizmu, ba, nawet osobą religijną. Nie każdy też czytał Talmud, nie mówiąc o stosowaniu się do niego. Podobnie jak ty nie czytałeś ani Talmudu, ani też Biblii, jedynie internetowe rzygowiny. :)

 4. A w komentarzach jakże polski hejt i jad.
  Artykuł bardzo ciekawy,wiedziałem tylko o żydowskich korzeniach Brzechwy.
  Tym bardziej szkoda,że obecnie Polska jest taka homogeniczna,jednorodna i monokulturowa.
  A to czy autor ma żydowskie korzenie czy tylko obco brzmiące nazwisko nie ma znaczenia.
  Zresztą,czy Holocher to polskie nazwisko?

  • Autor dziękuje za miłe słowo. Jednocześnie uprzejmie informuje, że tak rozumianym „potwierdzaniem procentu Polaka w Polaku” nie zajmuje się ani zawodowo, ani hobbystycznie. Oczywiście jest świadom, że w tzw. prawicowym Internecie rzeczywiście można znaleźć mnóstwo pełnych zapału „opracowań” na takie tematy, ale ich autorom zalecałby przede wszystkim zdrowe odżywianie i spacery na świeżym powietrzu.

   • Autor jak najbardziej się zajmuje ale tylko tymi, którzy umarli. A szkoda. Z drugiej strony ciekawe wg mnie jest to, że tego typu badania dla osób żyjących byłyby odebrany jako ‚antysemicki atak’. Można zajmować się pochodzeniem np. Górniak (Cyganka), czy Eleni (Greczynka) ale nie można żyjącymi osobami pochodzenia żydowskiego. Ciekawe nie?

    • Szanowny Panie,

     Autor swoim artykułem dał świadectwo swojego uwielbienia dla narodu Żydowskiego. Zaś cytatem Tuwima (prowokacyjnie okrojonym) kilka komentarzy wcześniej wykazał brak szacunku dla Polaków. W odpowiedzi na Pańskie Pytanie P. Zimmerman napisał, że nie zajmuje się tak nikczemnymi tematami jak polscy politycy. Tym bardziej niegodnym jego osoby jest sprawdzanie „procentu Polaka w Polaku” co sam oczywiście w swoim opracowaniu czyni. Żydami nazywa ludzi nie tylko pochodzenia żydowskiego, ale również polsko-żydowskiego. Ważne, że odnieśli SUKCES i mają w którymś pokoleniu przynajmniej jednego Żyda. To, że żyli w Polsce czy zaborach, reszta rodziny była Polakami, mówili w języku polskim zasługuje jedynie na splunięcie. Antypolonizm trwa już od lat, ale mówi się jedynie o antysemityzmie.

 5. istnial kiedys twor panstwowy o nazwie najjasniejsza rzeczpospolita obojga narodow nie prawda cholera wie ilu narodow od Tatarow rotmistrza Krzeczowskiego do emigrantow ze szkocji czy walloni i mysle ze kazdy narod mogl znalesc w tym tworze swoje miejsce i nikomu nie przeszkadzalo ze sasiad byl zydem,ormianinem,albo niemcem.CHWALA JAGIELLONOM

 6. Polskie piekiełko pięknie się żarzy wokół tematu mojżeszowego pochodzenia wielu wybitnych Polaków…Czy naprawdę ma to dla was, Polacy piastowi z dziada pradziada tak wielkie znaczenie, że ci wybitni ludzie mieli takie czy inne pochodzenie? Czy zdajecie sobie w ogóle sprawę, ile straciłaby polska kultura bez tych nazwisk? Nie wstyd wam, że to Żydzi tak ukochali język polski, tak genialnie nim żonglowali jak żaden z was? I musieli przepraszać za swoje pochodzenie, wstydzić się go i nigdy nie mieć prawa nazywać się Polakiem? Bo komuś to nie pasuje? Nawiasem mówiąc, uważam że Baczyński mógł zostać jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Gdyby nie zginął. W Powstaniu Warszawskim. Za waszą wolność. Ignoranci.

  • Dokładnie, Całkowita racja. Autor bardzo spłyca, wyszukując jakiegoś tam przodka pochodzenia żydowskiego i już określa osobę jako żyd.
   Słabe również odżegnanie się od propozycji opisania aktualnie żyjących polityków i ich dumnego pochodzenia. Oj część osób by się zdziwiła, ale wtedy posądziliby żyda o antysemityzm i przestałoby być miło i kolorowo.

 7. Kiepura mając ojca Polaka i matkę Żydówkę jest nazwany przez autora „żydowskim tenorem”. Przynajmniej w połowie był polskiej krwi zakładając, że matka była czystej krwi żydówką pochodzącą z polskiej wsi (nie mamy informacji o tym czy jej matka nie była polką). Obawiam się, że autor idąc tym tokiem rozumowania Żydem będzie nazywał osobę, która miała jednego dziadka Żyda. Metodyka opracowania i szczątkowe informacje rodowodów ww. postaci rysują mało wiarygodny obraz.
  Być może należało by zapytać autora, który ma mało polsko brzmiące nazwisko, kim jest z pochodzenia, kim się czuje i jak go tytułować pośmiertnie?

  Kilka miesięcy temu było głośno o korzeniach polsko-żydowskich Berni Sandersa (syn polskich imigrantów polskiego i żydowskiego pochodzenia). Jeżeli Bernie Sanders wygrałby wybory prezydenckie to mielibyśmy w USA – prezydenta Amerykanina, Prezydenta Polaka czy może prezydenta Żyda?

  • Dokładnie;dziesiąta woda po kisielu Takie rozdzielanie podług praprzodków nie za bardzo ma sens Polska była multikulti Na szczęście zlało się to wszystko w prawie monolit i teraz okopy biegną miedzy zwolennikami PIS i PO

  • O babce J. Kiepury możemy wiedzieć że była Żydówką, gdyż jej corka nazywana była żydowka. Żydowską duszę dziedziczy się po matce. Lub przez konwersję.

 8. Tu jest drobny błąd logiczny „W efekcie nie powstałby ani „Solaris”, ani „Opowieści o pilcie Pirxie”, ani nawet „Bajki Robotów”.” – przecież jakby się nie urodził, to żadne jego dzieło by nie powstało, a „ani nawet” sugeruje, że „Bajki robotów” były jakieś inne, szczególne, a że i tak by nie powstały.

 9. Dzięki za dobry artykuł. Ulam z tego co mi wiadomo nie pracował w IAS w Princeton choć chciał się tam na etat dostać. Najpierw Pracował na Hardvardzie, skąd odszedł m. in. bo był tam… za niski poziom.

  Dostał etat profesorski na U. of Wisconsin ale tam czuł się odizolowany od innych matematyków. Stamtąd już trafił do Los Alamos.

  Ulam jest również odkrywcą metody Monte Carlo , powszechnie do dziś stosowanej techniki obliczeniowej.

 10. Nie ma przecież Żydów czystej krwi, podobnie i Niemców, czy innej narodowości, są tylko mieszańcy różnych ras i do różnych plemion i narodów się aktywnie lub mniej włączają, a tworzenie owej pseudo narodowej tożsamości jest sztuczne, nieprawdziwe, co potwierdzają różne wielokrotnie prowadzone badania genetyczne różnych narodów Europy , Azji i Afryki… współcześnie to takie pseudo narodowe kraje i państwa ;)

 11. No przykro mi bardzo, ale tytuł tego artykułu jest ” z dupy” wzięty. Praktycznie wszyscy wymienieni są polakami o ewentualnym żydowskim pochodzeniu a nie żydami. Już pierwsza postać, czyli Jan Kiepura – matka była żydówką, ale przyjęła chrzest, ergo Jan jest chrześcijaninem, ponieważ żydostwo „przechodzi” na kolejne pokolenie z matki. Ech……rozumiem propagowanie nowinek, rozumiem propagandę, ale trzymajcie się logiki ok??

 12. Aha czyli jak mówił po polsku, uważał się za Polaka ale miał babkę Żydówkę to nie jest Polakiem? Widzę, że portal uprawia tropienie czystości rasy. Pogratulować.

 13. Gdyby Pan Autor choć trochę pobawił się w genealogię nie pisałby takich bzdur. Każdy z ludzi ma 2 rodziców, 4 dziadków, 8 pradziadków, 16 prapradziadków, 32 3xpradziadków i tak można wyliczać dalej. Wg autora jak się komuś trafi przodek z korzeniami żydowskimi, to już jest Żydem. A to nie jest przypadkiem tak, że każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie kim się czuje??? Ja się czuję Polakiem bez względu na to jakie mam korzenie.

  • Moim zdaniem autor ma ogromne kompleksy na punkcie swojej żydowskości i musi sobie poprawiać samopoczucie, wykazując, że ktoś tam był np. „pisarzem żydowskim”. Co to w ogóle znaczy? W czym niby przejawiała się żydowskość Lema? Ciekaw jestem. Czekam na podobne zestawienia z nazwiskami przestępców i prostytutek żydowskiego pochodzenia. Ta część żydowskiego dziedzictwa ma znacznie więcej „wybitnych” przedstawicieli. Mało kto wie, że slang przestępczy jest tak silnie naznaczony niemczyzną dzięki językowi jidysz, a nie poprzez niemiecki.

 14. Właściwie o wszystkich wiedziałem (nie znałem tylko kompozytora, więc…), ale z Baczyńskim, to mnie zaskoczyliście. Cóż, pochodzenie nie ma dla mnie znaczenia. W staropolskim sensie byłbym nazwany Litwinem, bo Lachem jestem tylko w połowie, a i serce mam na wschodzie. Jednak moja litewska przynależność etniczna nigdy nie pozwoliła mi o sobie powiedzieć nie-Polak. Historia uczy, że Polakiem może być każdy- Żyd, Litwin, tatar, Niemiec, nawet murzyn. Do nazwania siebie Polakiem jest potrzebne (tylko i aż) chęć bycia Polakiem, działanie w interesie Polski i akceptacja Polskiego prawa (w pięknych czasach nazwalibyśmy to posłuszeństwem wobec Korony).

  Z Żydami był niestety ten problem, że pomimo tak długiej obecności na naszych ziemiach, nigdy nie chcieli nazywać się Polakami i rzadko mieli wspólne z nami interesy. Mieli odrębne prawo, odrębne zwyczaje, alienowali się i, przykro mi, ale prawda jest okrutna, przez długi okres czasu po prostu na Polsce żerowali. Większość Żydów doskonale odnalazła się w zaborach i nie interesował ich los Polski. W państwowotwórczym sensie.

  Wiele mam krytyki wobec Żydów, ale nie o to tutaj mi chodzi. Jak już wcześniej wspomniałem, Polakiem ma prawo nazywać się każdy, kto Polakiem chce być i jest mu sprawa polska droga. To historyczny precedens, od którego nie powinniśmy odchodzić. Ten, kto patrzy na ludzi wyłącznie poprzez pryzmat etniczny, jest po prostu nieświadomy i małostkowy.

 15. no to kurwa polacy czy zydzi? pojebany tytul.. a moze polacy ktorzy byli niemcami? no to kurwa zdecyduj sie czlowieku.. no chyba ze to tak jak ci terrorysci syryjczycy ktorzy byli francuzami?

 16. Ciekawe że problem z „Polakami o których nie wiedziałem że byli Żydami” nie wyniknął z mojej chorej świadomości bo Mi Polakowi fakt że Kiepura miał matkę żydówkę wisi, ale z chorej aktywności „publicystów” którzy mi Żydów podtykają pod oczy! Zresztą ten sam chory mechanizm występuje w odniesieniu do homoseksualistów których podtyka mi się pod nos w ramach prowokacji jak mniemam, że w końcu coś powiem lub napiszę i będzie mnie można oskarżyć o jakąś tam „fobię”!

 17. Autor dokonuje śmiesznej manipulacji. Nazywa Zydami osoby pochodzenia zydowskiego ktore ani nir sa wyznania zydowskiego, albo byli chrzescijanami albi nawet uwazali sie za Polakow (co zreszta sam cytuje). Jakie ma znaczenie kto mial jakie poxhodzenie? Pewnie pochodzenie żydowskie miało znacznie więcej osób (czyli ktoś kiedyś wyznawał judaizm). Jak wiadomo Żydzi nie są genetycznie jednorodne, różne osoby przez parę tysięcy lat wyznawał judaizm). Czy wszystkich ich potomków Autor nazwie Zydami? A może jak mieli kiedyś w rodzinie Chińczyka to powinni być nazywani Chińczykami? A jak mieszkańca polski, to Polakami? A jak mieszkańca Afryki to afrykanczykami? Akurat tak myśląc możemy wszystkich na świecie nazwać Afrykanczykami bo człowiek wyszedł z Afryki.
  Wg autora syn goracej neofitki uważający się za Polaka też jest żydem: to chyba kryteriumsibas ostrzejsze niż nazistów. Gdzie Pan bral lekcje Panie Autor?

 18. A któryś z nich pisał w jidisz albo po hebrajsku? I jak myślał? W jidisz albo po hebrajsku? A jakie miał wzorce kulturowe? Rabinackie? Przecież to są cechy które determinują przynależność narodową. S Pała z literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i antropologii. Chyba pan Zimmermann nie dorasta do piet żadnej z wybitnych osób które tu opisywał.najpierw do szkoły,

 19. Nie wiem komu to sluzy taki artykul jak ten ?! Pewnie PiSowi bo on nakreca kampanie roznych „izmow ” i straszy nimi aby ciemny lud glosowal na nich.
  Dla mnie wyznacznikiem Polaka jest osobista identyfikacja z polska kultura !
  Ostatnie badania z 2013 r na probce ok 20 tys tzw Polakow z roznych czesci kraju pokazaly ze nasze DNA jest takie samo jak mieszkancow Moskwy.(!) Blizej nam wiec do Rosjan niz do Niemcow czy Anglikow.
  Uwazam ze eksponowanie pochodzenia bilogicznego jest niesmaczne i swiadczy o fobii autora lub checi wzbudzenia sensacji przez redakcje.
  Zreszta uwazam ze niektorzy autorzy rzeczywiscie maja pewne ” fobie” co w stosunku do niby historykow z wyksztalcenia jest psychologiczna aberracja

 20. To głupie jeżeli ktoś ma dziadka żyda to jest żydem ? Nie, jest pochodzenia żydowskiego, tak jak niemieckiego, ukraińskiego, a osobę której pradziadek babka byli innej narodowości można uznać za człowieka 100% spolonizowanego i mówić że ma przodków tego pochodzenia ale jest już Polakiem polskiego pochodzenia. Inaczej wszyscy moglibyśmy mówić że jesteśmy afrykańskiego pochodzenia.

 21. W kraju takim jak Polska gdzie momentami nawet i 10% populacji stanowili Żydzi, prawie każdy z nas ma sobie żydowskie geny, Tak samo jak i 100% Żydów polskiego pochodzenia ma w sobie geny polskie.

  Tylko że bycie Żydem to taka dziwna sprawa, bo po części jest ona związana z religią, a po części z narodowością, a po części z pochodzeniem. Do tego ta żydowskość jest tak silnym pierwiastkiem, że facet mający w rodzinie jedną jedyną prabakę krwi półżydowskiej od razu staje się kimś o żydowskich korzeniach jakby ten pierwiastek był ważniejszy od pierwiastka węgierskiego lub niemieckiego.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

German-soldiers-eat-enjoying-ice-cream-Brussels-17-May-1940__-340x177
podczas II wojny światowej Niemcy nazywali okupowany przez siebie Paryż „miastem bez spojrzenia”? Francuzi woleli udawać, że nie widzą okupantów, aby zachować pozory normalnego życia.

mini3
… według obliczeń Teresy Prekerowej, odznaczone medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, dzięki bezpośredniej pomocy Polaków wojnę przeżyło od trzydziestu do sześćdziesięciu tysięcy Żydów?

Bartoszewski-miniatura-2
Władysław Bartoszewski nie wyszedł z Auschwitz dzięki wstawiennictwu siostry-żony SS-mana, bo tak naprawdę… był jedynakiem? Opowieść o niemieckim szwagrze to jedno z kłamstw, powielanych w Internecie.