Polskie Imperium

10 najsłynniejszych klientek króla fryzjerów

Autor: | 8 kwietnia 2015 | 34,070 odsłon

Mistrz Antoine w skupieniu w czasie pracy.Brudne, długie i misternie upięte włosy z toną pomady? Antoine powiedział im dość. Najpierw było mycie, potem w ruch szły nożyczki. W międzyczasie – szok, płacz, niedowierzanie. Efekt? Kobiety wychodziły odmłodzone, całkowicie odmienione. Przez paryski salon Polaka przewinęła się cała galeria sław.

Zanim stał się „mistrzem Antoinem de Paris”, do którego największe gwiazdy stały w kolejce, był zaledwie Antkiem Cierplikowskim. Ubogi chłopiec z Sieradza w wieku zaledwie 17 lat wybrał się na podbój Paryża z jedną nędzną walizką w ręku. W ciągu kilku lat wywrócił branżę fryzjerską do góry nogami. Dyktował kobietom z całego świata, jak mają strzyc, czesać i farbować włosy, narzucał trendy w makijażu i kreował wizerunek gwiazd srebrnego ekranu.

Ève Lavallière, czyli bilet do sławy

Zanim młody Antoine stał się „Królem Fryzjerów”, do którego ustawiały się kolejki sław, czekała go jeszcze długa droga. Momentem przełomowym było jedno wydarzenie – wyzwanie uczesania wybitnej francuskiej aktorki tak, aby w ponad 40-letniej kobiecie widzowie mogli ujrzeć młodą i świeżą dziewczynę.

Antoine szokował nie tylko fryzurami strzyżonych i czesanych kobiet, ale także swoimi strojami. Tutaj w kostiumie perskiego księcia

Antoine szokował nie tylko fryzurami strzyżonych i czesanych kobiet, ale także swoimi strojami. Tutaj w kostiumie perskiego księcia.

To zadanie mógł wykonać tylko Antoine. Zrobił to za pomocą cięcia, jakiego nie oglądał dotąd świat. Słynna fryzura à la garçonne („na chłopczycę”) podbiła Paryż, zapewniła Ève Lavallière triumfalny powrót, a Cierplikowskiemu – tłumy klientek. Jego wyczyn przeszedł do historii mody, a rok 1909 do dzisiaj uznaje się za przełomowy dla kobiecej fryzury.

Coco Chanel – trudna przyjaźń

Coco Chanel upierała się, że sama ścięła włosy w 1917 roku pod wpływem impulsu. Trudno jednak w to uwierzyć – tak idealna „chłopczyca” mogła wyjść jedynie spod ręki mistrza Antoine’a. Chanel na pewno pomogła w jej lansowaniu, bo nowa fryzura była wyjątkowo twarzowa. Jednak z Cierplikowskim pozostawała w dość dziwnych relacjach, prawdopodobnie podszytych zazdrością ze strony młodej projektantki. Jak pisze Marta Orzeszyna w książce Antoine Cierplikowski – król fryzjerów, fryzjer królów:

Artykuł powstał w oparciu o książkę Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

Wydaje się, że była zazdrosna o jego sukcesy zawodowe i towarzyskie oraz o uwielbienie, jakiego doświadczał słynny fryzjer. Kobiety nie przepadały za Coco, mimo że kochały jej stroje, za to kochały Antoine’a jak najlepszą przyjaciółkę.

Dobrych projektantów w Paryżu wówczas nie brakowało, zaś Antoine był tylko jeden i wszyscy go uwielbiali. O sławie, jaką się cieszył, Coco nie mogła wówczas nawet pomarzyć.

Daisy Fellowes – wyrocznia świata mody

Lady Daisy Fellowes była redaktorką naczelną francuskiej edycji „Harper’s Bazaar” i dumnie nosiła nie tylko krótką fryzurę, ale także tytuł najbardziej eleganckiej kobiety świata. Można sobie tylko wyobrazić, jakie wpływy miała we francuskich wyższych sferach. Jeśli chodziło o kwestie trendów w modzie lub urodzie czy granice dobrego smaku, wszystkie oczy były zwrócone w jej stronę.

Daisy pozowała w perukach i fryzurach Antoine’a dla „Vogue’a”, a na zorganizowanym u siebie balu orientalnym poprosiła mistrza o wykonanie makijażu zaproszonym damom. Było to coś nowego, ponieważ dotychczas róż i szminka stanowiły atrybut kobiet upadłych. Antoine dowiódł, że udany make up to make up naturalny i dostosowany do pory dnia oraz okazji.

Czy tak idealna fryzura à la garçonne mogła wyjść spod ręki kogoś innego niż mistrz Antoine?

Czy tak idealna fryzura à la garçonne mogła wyjść spod ręki kogoś innego niż mistrz Antoine?

Mata Hari – przeciętna uroda i to wszystko

Jedną z najbardziej znanych klientek „Króla Fryzjerów” była Mata Hari. Jej fenomenu mistrz Antoine kompletnie nie rozumiał – ot, rozbieranie się do naga – tani chwyt i to wszystko. Urodę Maty określił jako bardzo przeciętną, docenił jedynie jej odcień skóry. Czesał ją w domu, gdy przygotowywała się do roli egzotycznej tancerki z Jawy.

Bette Davis, czyli Hollywood otwiera swoje podwoje

W 1933 roku o „króla fryzjerów” upomniało się Hollywood. Antoine został specjalnie zaproszony przez Warner Bros., aby wykreował wizerunek młodej, dobrze zapowiadającej się aktorki Bette Davis.

Współpraca zaowocowała nie tylko sukcesem scenicznym (Bette otrzymała dwa lata później Oscara), ale również wieloletnią przyjaźnią. Aktorka i Antoine niejednokrotnie wychodzili razem do restauracji, planowali nawet otworzyć w Hollywood sklep z ekskluzywnymi sukniami, kapeluszami i kosmetykami.

Brigitte Bardot – czasem nie trzeba zmieniać wiele

Boską Brigitte mistrz Antoine poznał jeszcze w czasach, gdy jako uczennica szkoły baletowej przychodziła z matką do salonu w Cannes. Miał do niej wyraźną słabość i jako jednej z niewielu kobiet nie proponował krótkich włosów. Kontrolowany nieład miał podkreślać jego zdaniem bezkonkurencyjną urodę gwiazdy, dlatego jej fryzurę pozostawił prawie bez interwencji, nadając jej włosom jedynie objętości i blasku. Jak czytamy u Marty Orzeszyny, Bardotka: „Podobała mu się taka, jaka była, za to krytykował jej naśladowczynie, które nie miały ani jej bezkonkurencyjnej urody, ani klasy”.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut - Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ w Krakowie, prywatnie i zawodowo pasjonatka słowa pisanego zafascynowana tajemnicami przeszłości, zwłaszcza historią zakurzoną, skazaną na zapomnienie i mało frapującą dla współczesnych.

Okupacja
Komentarze do artykułu (5)
  1. Bardzo fajna książka. Ciekawie napisana i zadziwiona jestem ilością informacji. Wstyd przyznać, ale o Antoinie wiedziałam bardzo mało. Podoba mi się styl, w jakim jest napisana. Podczytywałam w wolnych chwilach przez trzy dni i jestem już po lekturze całości. Warto przeczytać.

    • Ja jestem sieradzanką. Od ładnych kilku lat w naszym mieście propagowana jest postać Cierplikowskiego przez Prezydenta Walczaka poprzez trzydniowy festiwal (Open Hair ). I przyznam, ze dopiero od momentu powstania festiwalu nabrałam pojęcia, że tak sławny fryzjer pochodził z mojego miasta. Wstyd! A jeszcze większym wstydem jest dla mnie, że choć zgłębiłam już wiele historii o Antoinie, to wciąż nie zaopatrzyłam się w książkę, która również wiele ciekawostek ujawnia.

  2. Bo w Polsce nikt mu nie da zaistnieć. Największemu polskiemu astronomowi od czasów Kopernika też tak umilono życie w kraju, że wyjechał i zapewne nigdy nie wróci..
    Nb. Antoine na starość wrócił do Sieradza, tam zmarł i został pochowany.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Samochody elektryczne - ciche, proste w obsłudze i nie śmierdziały.
…jeszcze na początku XX wieku na drogach można było spotkać samochody o napędzie parowym oraz elektrycznym i nie było wcale przesądzone, że przegrają one konkurencję ze śmierdzącymi i trudnymi w obsłudze automobilami spalinowymi.

Sztokholm-600x398
…w 1598 roku potrzeba było zaledwie 12 Polaków, aby opanować Sztokholm? Po dokonaniu tego niezwykłego wyczynu dowódca oddziału rotmistrz Samuel Łaski wysłał do króla Zygmunta III wiadomość: „Zająłem Sztokholm samodwunast”.

Tygrys na niemieckim plakacie propagandowym.
…choć potężnie opancerzony i uzbrojony Tygrys Królewski budził postrach amerykańskich żołnierzy, jeden z tych czołgów został zniszczony przez maleńki samochód pancerny? Niewykluczone jednak, że jego załoga pomyliła niemieckiego potwora z Pzkpfw IV.