Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak wyglądać dobrze w nowym futrze? Średniowieczna moda męska

Henryk Brodaty w długiej męskiej sukni...Jak wyglądali ludzie średniowiecza, których znamy z powieści i książek historycznych? W co się ubierali, jakie nosili fryzury i jak dbali o higienę? Poniżej odpowiadamy na te pytania i na wiele innych, na przykładzie Polski w XII-XIII wieku. A na marginesie wyjaśniamy też czym była w średniowieczu bielizna. Bo na pewno nie bielizną.

Podstawą odpowiedniego wyglądu było zachowywanie higieny i czystości. Nikt przecież nie chciał mieć księcia brudasa. Wbrew antycznym wzorom – które docierały do Polski z Europy Zachodniej – nasi średniowieczni przodkowie lubili zażywać kąpieli i robili to nad wyraz często. Łaźnie znajdowały się we wszystkich dużych osadach, na podgrodziach oraz rzecz jasna przy rezydencjach władców. Do mycia używano ługu (po polsku nazywanego zołą), a kąpano się w dużych cebrach.

Niemało uwagi przywiązywano do fryzury. Jak podkreśla Stanisław Trawkowski w „Kulturze Polski średniowiecznej X-XIII wieku”: Utrzymanie włosów w czystości i ich ułożenie było w dobie wczesnopiastowskiej przedmiotem żywej troski (s. 64).

W XIII stuleciu w Polsce panowała moda na noszenie bardzo krótkich włosów. Na jej podstawie ukuto legendę, jakoby taki zwyczaj zapoczątkował książę Kazimierz Odnowiciel, który za młodu był rzekomo mnichem w klasztorze w Cluny. W rzeczywistości żadnym mnichem nie był, a moda wynikała zapewne… ze zwykłej wygody. Bo w czasach wszechobecnych pcheł, wszy i braku szamponów do włosów krótka fryzura to najlepsza fryzura.

Henryk IV Prawy jako wzór średniowiecznej mody męskiej?

Henryk IV Prawy jako wzór średniowiecznej mody męskiej?

Podobnie myślano o brodach, które w pełnym średniowieczu zupełnie wyszły z mody. Z reguły rycerze, możnowładcy i duchowni całkiem golili zarost, a jeśli go noszono, to tylko na znak pokory. Wówczas zresztą także była to broda bynajmniej nie długa, lecz przystojnie ułożona umiarkowanym przycinaniem włosów (s. 65).

Dużą rolę odgrywały buty, a przede wszystkim sam fakt ich posiadania. Właśnie obuwie odróżniało, już od średniowiecza, panów od wieśniaków. Zdarzało się nawet, że na Rusi książęta napadali na społeczności znane z noszenia dobrych butów (czyli bogatsze!), a jeden z misjonarzy próbujących nawracać Pomorzan poniósł porażkę, ponieważ nikt nie brał na poważnie ascety, którego nie stać na obuwie.

Poza butami o pozycji najlepiej świadczyła kolczuga. Na taką zbroję było stać tylko najzamożniejszych i nawet w XII-XIII wieku wciąż stanowiła w Polsce rzadkość. Nic zresztą dziwnego, licząc, że wykonanie jednej kolczugi wymagało dziesiątek godzin iście benedyktyńskiej pracy, polegającej na łączeniu tysięcy małych, metalowych kółeczek. Kolczugi mieli książęta i najwyżsi dostojnicy – inni musieli zadowalać się odpowiednio zdobnymi kaftanami skórzanymi.

W chłodnym polskim klimacie zimą noszono powszechnie futra i kożuchy. Był to jednak strój, który sam w sobie nie mówił nic o statusie jego posiadacza. Dlatego arystokrata dbał nie tylko o to, by mieć futro doskonałej jakości, ale też by było ono pokryte jedwabiem i ozdobione złotymi frędzlami. Takie dodatki cechowały strój dworski.

Rycerze, nawet ci bogatsi, na jedwab nie mogli sobie pozwolić, więc futra pokrywali tkaninami wełnianymi. Dbali też od XII-XIII wieku o budowanie w swoich rezydencjach nowoczesnych kominków, zastępujących otwarte paleniska, dzięki czemu ich drogocennych futer nie pokrywała już sadza i nie śmierdziały nieustannie mięsem i dymem.

Czy wiesz, że ...

...najsłynniejsza wikińska tortura – „krwawy orzeł” – była jedynie wymysłem chrześcijan, wynikającym z... błędnego tłumaczenia średniowiecznej sagi. Co nie oznacza, że wojownicy z Północy stronili od dręczenia wrogów. Wręcz przeciwnie! Lubowali się po prostu w innych rodzajach tortur.

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

...Polacy wcale nie zmarnowali zwycięstwa pod Grunwaldem? Zdaniem profesora Roberta Frosta bitwa doprowadziła do kryzysu, który zapoczątkował nową wojnę trzynastoletnią. I który doprowadził do ostatecznej klęski zakonu i do podziału jego ziem.

...w angielskich średniowiecznych klasztorach stosowano praktykę emerytalnego kontraktu, polegającego na dożywotnich dostawach porcji chleba i alkoholu? Zazwyczaj były to dwa bochenki oraz siedem i pół litra piwa dziennie na głowę jednego mnicha!

Komentarze (5)

 1. Aleksandra Odpowiedz

  Bielizna średniowieczna poczynając od wczesnego wieku X do do późnego wieku XV
  była szyta z lnu, zazwyczaj szarobiałego. W skład damskiej bielizny wchodziła lniana suknia z długim rękawem, lub na ramiączka lub bez nazywana giezłem i dodatkowo coś jakby współczesne podkolanówki – nogawiczki.
  Natomiast panowie standardowo nosili lnianą koszulę i liniane gacie wiązane w pasie na sznurek dodatkowo pas bieliźniany – do którego można było przyczepić spodnie zwane nogawicami.
  Oj, autorzy coś nie przywiązują uwagi na szczegóły w swoich artykułach a szkoda, bo storna ciekawa.
  Poza tym nie wiem co sądzić n temat wzmianki o częstym myciu, gdyż w średniowieczu szczególnie wczesnym naprawdę nie przywiązywano do tego wagi, a na pewno nie w uboższych warstwach społecznych. Co do władców nie powiedziałabym że zażywali kąpieli o wiele więcej.
  A jeśli chodzi o włosy panował zabobon, że włosów szczególnie tych skołtunionych nie powinno się ani rozczesywać ani ścinać ponieważ to przynosi pecha, stąd najdłuższy zachowany kołtun, Muzeum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wynosi ponad 1,5 metra

  Pozdrawiam ciekawskich, a jeśli ktokolwiek zainteresowany jest historią ubioru nie tylko w średniowieczu p
  polecam serdecznie książkę Marii Gutkowskiej „Historia Ubioru”

  • zielanna Odpowiedz

   Aleksandra- w średniowieczu kąpano się często i chętnie, nie tylko na dworach. Statuty cechowe jasno określały, jak często członek cechu zobowiązany był korzystać z łaźni. „Najbrudniejsze” cechy kąpały się raz na dwa tygodnie. Za niewywiązanie się z obowiązku groziły kary finansowe. Warto też poczytać ukazy rad miejskich. I tak we Wrocławiu zakazywano mieszczanom przechodzenia nago z domów do łaźni. Zakazywano też tańczenia przed łaźniami w samej bieliźnie. Natomiast w Krakowie niedozwolone było zażywanie kąpieli w baliach wystawionych na ulicy, gdyż budziło to zgorszenie. Generalnie w średniowieczu kąpiel czy wizyta w łaźni nie była tylko czynnością higieniczną ale przede wszystkim towarzyską. Popularne w średniowieczu były też „wieczory kawalerskie i panieńskie” które w odróżnieniu od współczesnych były koedukacyjne. I tak wesołe, że rady miejskie ograniczały dopuszczalną liczbę gości.

 2. Daniel Odpowiedz

  Oj, Kazimierz „odnowiciel” był mnichem w Cluny ale na podstawie porozumienia z Allstad z Cesarzem Lotarem III został za potężną łapówę u Papierza zwolniony ze ślubów zakonnych. Niemcy nie mieli kogo posadzić na książęcym krześle. A na Mazowszu rządził niepokorny Mścisław. W dodatku Jarosław Mądry choć prowadził wojnę z Bizancjum poparł osadzenie Kazimierza jako polskiego księcia i nawet wysłał ekipę Bugiem by sprała Mscisława który czuł się bardzo niezależny. Ale ten sprał wojska Jarosława i na jakieś pięć lat uratował się. do czasów kiedy pod Ostrowią Mazowiecką nie doszło do bitwy z Mściaławem. Po stronie Odnowiciela walczyli głownie Niemcy – ot tak sobie pogrywano prawie 1000 lat temu

 3. ArchAdaM Odpowiedz

  @zielanna – 1. „średniowiecze szczególnie wczesne naprawdę” Polski nie dotyczy – początek średniowiecza to piaty wiek, Wizygoci, karolingowie i król Artur – rok 966 to już średniowiecze całkiem dojrzałe. 2. Powszechnie opisywanym czynem pokutnej ascezy było unikanie mycia się i prania. Łatwo z tego wnioskować, że codziennością i cenioną czynnością było coś przeciwnego – właśnie zachowanie higieny. 3. Należy zwrócić uwagę, że w średniowiecznej Europie panowało większe zróżnicowanie niż dziś, a nawet niż w czasach nowożytnych. Małe przywiązanie do higieny może było charakterystyczne dla krain zachodnich, natomiast w kręgu słowiańskim łaźnie (banie) były powszechne. Można rozważać tu wpływy kościoła.

 4. jol Odpowiedz

  w przeciwienstwie do postfrankijskiego Zachodu na Wschodzie Europy od dawna znano banie i laznie oraz tradycyjnie ich uzywano jeszcze w czasach przedchrzescijanskich

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.