Ciekawostki Historyczne

Dziś swoją premierę ma czwarty tom cyklu “Odrodzone Królestwo”, prawdziwa gratka dla wszystkich fanów autorki i nie tylko. Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia, że historia Polski jest pasjonująca. Wielka polityka przeplata się więc z intrygami dworskimi, turniejami rycerskimi i rozgrywkami w ...alkowie.

Najnowsza powieść Elżbiety Cherezińskiej rozgrywa się w czasie, gdy Władysław Łokietek w wieku sześćdziesięciu lat zdobył upragnioną koronę. Zakończyło to symbolicznie okres rozbicia dzielnicowego w Polsce, nie rozwiązało jednak licznych problemów, z którymi będzie musiał sobie poradzić polski władca. Szczególnie groźny jest oczywiście Jan Luksemburski – król Czech, który nie zamierza rezygnować z polskiego tronu. Nie lepiej sprawy układają się z Krzyżakami. Łokietek umacnia więc sojusz z Węgrami – piętnastoletnia Elżbieta Łokietkówna (już nie Elżunia!) wychodzi za mąż Karola Roberta i powoli zaczyna budować swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
Wielkimi krokami zbliża się legendarna bitwa pod Płowcami!

Dziś premiera „Wojennej korony” – czwartego tomu cyklu „Odrodzone Królestwo” Elżbiety Cherezińskiej.

Po władzę srebrną łyżeczką

Na szczególną uwagę w powieści zasługują świetnie zarysowane postaci kobiece, o których historia głównonurtowa trochę zapomina.

Pierwszą z nich jest oczywiście Jadwiga, żona Władysława Łokietka. O jej wysokiej pozycji Elżbieta Cherezińska dyskretnie przypomina w kilku momentach:

Jadwiga szła dostojnie i lekko. Wyprostował się odruchowo. Muszę się pilnować – pomyślał – by przy takiej żonie nie wyglądać jak dziad.

Wiemy, iż Łokietek wymyka się jednoznacznym ocenom – popełniał bowiem wiele błędów i często działał pochopnie. Uśmiech wzbudzają więc myśli Jadwigi, która na kartach powieści zastanawia się:

A jeśli Elżbieta wdała się we Władka? Ten też, całymi latami rzucał się na wroga, nie czekając na posiłki, wybierał nie tego nieprzyjaciela, którego podpowiadała strategia, jakby zawołaniem rodowym Kujaw było nie “Pod wiatr!”, a “Jakoś to będzie”.

Jadwiga uczestniczyła w dyskusjach dyplomatycznych, chętnie zabierała głos. Wiemy również, że Łokietek nie miał nic przeciwko, by dysponowała królewską pieczęcią. Król liczył się z jej zdaniem – ba! nie raz sprawiał wrażenie pantoflarza:

Władek gotował się na najtrudniejszą z batalii. (…) Wiedział, że nie może na nią spojrzeć. Że nie uniesie rozczarowania w jej wzroku. (…) Stało się. Powiedział to. Wolał patrzeć na rozpacz klęczącego przed nim księcia, niż odwrócić się i zobaczyć rozczarowanie w oczach żony.

Jadwiga rozumiała świat, który ją otaczał. W mądry sposób chciała wychowywać dzieci. Gdy Elżbieta urodziła syna zamartwiała się o jej zdrowie i bezpieczeństwo, ale jednocześnie myślała:

I drugie, jeszcze ważniejsze, co trzeba jej przekazać, że kobieta po władzę musi sięgać niewidzialnie, jakby z cebra czerpała maleńką srebrną łyżeczką. Czy Elżunia to wie? Czy rozumie, że kobiecie prędzej wybaczą bezpłodność, niż otwarte chwytanie rządów?

A będąc przy Elżbiecie Łokietkównie – bardzo się cieszę, gdyż Cherezińska zapowiedziała, iż tej niezwykłej postaci, która ostatecznie stałą się jedną z najbardziej wpływowych kobiet średniowiecza, poświęci osobną powieść!

Dziś premiera „Wojennej korony” – czwartego tomu cyklu „Odrodzone Królestwo” Elżbiety Cherezińskiej.

Drugą niesamowitą postacią kobiecą jest oczywiście Rikissa – Ryksa, córka Przemysła II, na której punkcie oszalał nie jeden mężczyzna. Jej niezwykła uroda jest dziś wręcz legendarna. Cherezińska poświęciła jej ponownie sporo uwagi. W powieści możemy więc prześledzić jej perypetie oraz wielkie uczucie, które łączyło ją z Henrykiem z Lipy.

Wspaniale zarysowane są również postaci męskie. Jan Luksemburski – młody jeszcze król, który wyrasta na niezwykle zręcznego dyplomatę, ale też wspomniany wcześniej Henryk z Lipy, najbogatszy i najbardziej wpływowy człowiek w Czechach. Na łamach powieści Rikissa nawiązuje zręcznie do tej sytuacji:

Oto Królestwo Czech! Podwójna królowa, dwóch książąt, zacny komtur, a rozkazy wydaje marszałek, Henryk z Lipy!

Wojenna korona to niesamowicie sprawnie napisana powieść. Z każdej strony wyłania się ogromna pasja i niezwykły warsztat pisarski. Elżbieta Cherezińska miłością do Piastów zaraziła całą Polskę. Z niecierpliwością czekamy na zwieńczenie historii Łokietka. I na powieść o Elżbiecie!

 

Autor: Elżbieta Cherezińska
Tytuł: Wojenna korona
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 2019
Oprawa: miękka
Ocena recenzenta: 5/6

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jaga.

Podziwiam sprawność warsztatową i wiedzę Piasarki. Szczególnie książki poświęcone Piastom .Zasługuje na nagrodę za zaiteresowanie czytelników historią Polski.

raz dwa (@razdwa7)

Ile płacą za przeczytanie 600 stron tych pretensjonalnych wypocin?

    Anonim

    a ktoś kazał czytać pod przymusem

Dorota

Cały cykl, od GRY W KOŚCI począwszy, a na PŁOMIENNEJ KORONIE skończywszy czytałam z wielkim zainteresowaniem. Książki wciągały mnie i czarowały. Uznałam je, w moim prywatnym rankingu, za te z górnej półki, książki wartościowe ze względu zarówno na formę jak i na treść. Stoją w mojej biblioteczce obok klasyki polskiej literatury tj. trylogii Sienkiewicza. Polecam każdemu, kto interesuje się literaturą historyczną, przygodową, kto ceni dobry polski język. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej literatury polskiej.

Terka

Uwielbiam książki Pani Cherezińskiej! Podana w nich historia staje się bliższa czytelnikowi, postaci zdają się być pozbawione marmurowej posągowości. Jedyną niedoskonałością jest to, że posiadają niestety TYLKO ok 600 stron. Czytając książki omawianej Autorki marzy się by zakończenie było jeszcze daleko przed nami. Z niecierpliwością czekałam na „Wojenną koronę”, którą aktualnie czytam. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się kolejna pozycja. Zgadzam się z opinią, że jest to literatura z górnej półki.

Zobacz również

Średniowiecze

Polak, Czech i Krzyżak idą na wojnę, czyli gra o tron Władysława Łokietka

Władysław miał co świętować. Po pasmach niepowodzeń dyplomatycznych wreszcie nadszedł wyczekiwany sukces w kurii awiniońskiej. Papież ukarał butę komtura Lautenburga palącego biskupie wioski podczas odwrotu...

14 grudnia 2020 | Autorzy: Elżbieta Cherezińska

Średniowiecze

Nie znosili się tak bardzo, że nie mogli nawet wysiedzieć przy wspólnym obiedzie? Dlaczego Jagiełło i Jadwiga jadali osobno?

I żyli długo i szczęśliwie? Bynajmniej! Wielu historyków podkreśla, że w przypadku związku Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły o żadnym szczęściu, ani nawet zwykłym porozumieniu...

6 kwietnia 2020 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Czy Kazimierz Wielki naprawdę zasłużył na swój przydomek?

Często powtarza się popularny slogan: "Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Ile w tym prawdy? Czy i jak władca polepszył stan kraju?

9 marca 2020 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Jak król czeski próbował ukraść polską koronę

Większą część swojego życia spędził w siodle. Był wybornym jeźdźcem, fanem turniejów rycerskich i genialnym politykiem. Choć był Niemcem, od ojca otrzymał koronę czeską, którą...

18 listopada 2019 | Autorzy: Anna Jankowiak

Nowożytność

Potężna, genialna i rozpustna – caryca Katarzyna Wielka

Dla jednych bezwzględna intrygantka, dla innych matka narodu. Elokwentna dama i niewyżyta kochanka. Reformatorka oraz despotka. W biografii Katarzyny Wielkiej, uważanej za jedną z najwybitniejszych...

19 października 2019 | Autorzy: Marcin Waincetel

Nowożytność

Była królową Francji i Szkocji, a skończyła pod katowskim toporem. Jak do tego doszło?

Była pierwszą królową skazaną na śmierć w procesie sądowym. Otrzymała wyrok po kilkunastu latach więzienia. A przecież w jej młodości nic nie zapowiadało takiego losu....

4 kwietnia 2019 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.