Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Niemal wszystko, co wiesz o Francji, to kłamstwo. Udowodnimy Ci to w 10 punktach

Karykatura Bertalla z pisma Grelot z 1871 roku. W wyścigu wyborczym Francuzi mieli wybór między hydrą anarchii, rydwanem Republiki zaprzężonym w łabędzia legitymistycznego, orleańskim kogutem, napoleońskim orłem i wiejskim koniem pociągowym (źródło: domena publiczna).Francuzi to przeklęci tchórze i zdrajcy. Za to są świetnymi kochankami, potrafiącymi zadowolić każdą kobietę. Do tego od zawsze mają wspaniałą, wykwintną kuchnię, oraz stolicę, której zazdrości im świat. Jest tylko jeden szkopuł. To wszystko mity, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy udowodnić, jak wiele z powszechnej wiedzy na temat Francji jest zbudowane na fałszywych przekonaniach. Więcej tekstów, w których obalamy pokutujące w historii mity, znajdziecie TUTAJ.

To nieprawda, że Francuzi:

10. Mieli w Bastylii centrum tortur i ucisku

Bastylia jawi się nam jako miejsce piekielnego okrucieństwa. Ta wizja nijak ma się do rzeczywistości. Mit ponurego więzienia ukształtował się z czasem, aby usprawiedliwić krwawe zamieszki. Za całą podstawę miał sfabrykowane wspomnienia i fałszywe opowieści.

Zamiast ponurych lochów zdobywcy Bastylii znaleźli luksusowe apartamenty. Obraz Jeana-Pierre'a Houëla (źródło: domena publiczna).

Zamiast ponurych lochów, zdobywcy Bastylii znaleźli luksusowe apartamenty. Obraz Jeana-Pierre’a Houëla (źródło: domena publiczna).

Wśród więźniów Bastylii byli najlepsi pisarze Francji, którzy chętnie robili z siebie ofiary systemu. Kiedy rewolucjoniści zdobyli twierdzę, byli przekonani, że znajdą tam tajne lochy i skrwawione ofiary. Ale nie znaleźli. Zamiast przyznać się do błędu, szli w zaparte, przykładowo przedstawiając koła zębate, część prasy drukarskiej, jako narzędzie tortur.

Tymczasem skazańcy nieraz protestowali, gdy chciano ich uwolnić. Gubernator na utrzymanie każdego otrzymywał takie kwoty, że pobyt w twierdzy dawał szanse na poprawę warunków finansowych całej rodziny osadzonego. Więźniowie mogli się wzajemnie odwiedzać, pozwalano im nawet czasem spędzić dzień w mieście (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Nie umieli zorganizować ruchu oporu z prawdziwego zdarzenia

Vercors to naturalna forteca w Alpach Zachodnich. Nic zatem dziwnego, że właśnie ten rejon stał się największą bazą maquis – francuskich partyzantów, należących do Résistance. Zaczęli działać na tych terenach tuż po kapitulacji Francji.

Flaga Wolnej Republiki Vercors, która dzielnie opierała się niemieckim żołnierzom (autor: Froztbyte, lic. CC BY-SA 3.0).

Flaga Wolnej Republiki Vercors, która dzielnie opierała się niemieckim żołnierzom (autor: Froztbyte, lic. CC BY-SA 3.0).

Maquis z Vercors tworzyli liczące do kilkudziesięciu osób ruchliwe oddziały, które nękały Niemców atakami na żołnierzy i infrastrukturę. Najchwalebniejszą kartę swej historii przyszło im zapisać po inwazji alianckich wojsk w Normandii.

W D-Day partyzanci zajęli kluczowe pozycje na płaskowyżu i wywiesili na szczycie Le Moucherotte trójkolorową francuską flagę z krzyżem lotaryńskim: symbol Wolnej Republiki Vercors! Przez półtora miesiąca powstańcy dzielnie bronili się przed Wehrmachtem, nie doczekawszy się pomocy z alianckiej strony (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Zawsze mieli wykwintną kuchnię

W średniowieczu podstawą diety francuskich możnych było mięso. Doprawiano je obficie sosem czosnkowym, musztardą lub garum, czyli sosem ze sfermentowanych ryb. Dania chętnie okraszano octem lub sokiem z niedojrzałych winogron.

Średniowieczne francuskie uczty wprawdzie były wystawne, za to do wykwintności wiele im brakowało (fragment karty poświęconej styczniowi z "Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry", źródło: domena publiczna).

Średniowieczne francuskie uczty wprawdzie były wystawne, za to do wykwintności wiele im brakowało (fragment karty poświęconej styczniowi z „Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry”, źródło: domena publiczna).

Podczas uczt zamiast na wykwintność stawiano na zaskoczenie. Jeśli kucharz chciał, by pieczyste wyglądało na surowe, nacierał je proszkiem z krwi wysuszonej na słońcu. Mógł też pociąć struny liry i rzucić je na mięso, tworząc iluzję, że po potrawie chodzą… robaki.

Uczty obfitujące w tłuste mięso w intensywnych czosnkowych sosach miały reperkusje w postaci częstych wzdęć. Uwalniania gazów nawet nie próbowano tuszować. Stąd wzięła się opowieść o diable, który pomylił odgłos wypuszczania gazów z dźwiękiem opuszczającej ciało duszy. Pomyłka wyszła na jaw dopiero w piekle i zepsuła tamtejszą atmosferę (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Nie potrafili być wiernym sojusznikiem

Francuski premier Alexandre Millerand podczas wojny polsko-bolszewickiej dał jasno do zrozumienia, że nie ma zamiaru zdradzić Polski. Choć Brytyjczycy przekonywali, że nasz kraj już upadł, francuski premier nie chciał spisać Polski na straty.

W trudnym momencie polskiej historii Francuzi pokazali, że można na nich liczyć (źródło: domena publiczna).

W trudnym momencie polskiej historii Francuzi pokazali, że można na nich liczyć (źródło: domena publiczna).

Francuz wiedział, że trzeba wybrać między Piłsudskim a Kamieniewem – i zdecydowanie wolał Piłsudskiego. Dlatego brytyjski premier za jego plecami rozmawiał z bolszewikami i zamierzał zataić przed Francuzami sowieckie ultimatum dla Polski, gdyż rząd Milleranda mógłby je odrzucić.

Potwierdzeniem przyjaznego stosunku Francuzów było między innymi wysłanie nad Wisłę setek oficerów w charakterze doradców. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej z francuskich magazynów Wojsko Polskie otrzymało tysiące wagonów broni, samoloty, samochody oraz sprzęt artyleryjski (przeczytaj więcej na ten temat).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Komentarze (8)

 1. Pfff Odpowiedz

  Ja o Francji wiem, że leży w Europie, że jej hymnem jest Marsylianka i że flaga jest niebiesko-biało-czerwona. To też są kłamstwa?

  • Krzyniu Odpowiedz

   Pewnie, francuska flaga to biały kwadrat na białym tle, a hymn to „Deustchland über alles, kwiecie elizejskich pól”.

 2. クリストファー Odpowiedz

  Pod nr 7 powinna być choćby zmianka o Marszałku Ferdinandzie Foch-u( tytułu Marszałka Polski raczej nie dostał za nic, to nie była era ostatniego elekcyjnego króla Poniatowskiego).

  Najczęstsza złośliwość na temat Francuskiej waleczności.

  „Francuskie czołgi miały jeden bieg do przodu, a dwa do tyłu by szybciej uciekać z pola walki”.

  Podczas wojny w 1940, nie było ani jednego przypadku by generał porzucił soją armię w tak haniebny sposób jak nasz bohater z wojny Polsko-Bolszewickiej 1920, który zostawił swoje odziały na pastwę w 1939 r, za taki czyn należała się przysłowiowa „kula w łeb” a nie Szkocka „wyspa węży”.

 3. jerzyeryk Odpowiedz

  Moje uwagi odnoszą się do przedstawionych poważnych zagadnień a nie głupot typu od kogo bagietka,kiedy zbudowano Paryż,tudzież preferencje seksualne Francuzek,jak by pod tym kątem było inaczej od zarania dziejów do czasów nam współczesnych.Jednakowoż zapomina szanowna”specjalistka” od historii iż w tym wypadku,posiłkuje się seksualnymi praktykami wąskiej,uprzywilejowanej grupy znudzonej arystokracji będącej ponad prawem dla z charakteryzowania całej nacji.Za zachowania homoseksualne w tamtych czasach bez względu na płeć groziły poważne konsekwencje karne dla normalnego zjadacza chleba.
  Ale wróćmy do głównego nurtu moich zastrzeżeń .
  Bastylia nigdy nie była więzieniem w dosłownym tego słowa znaczeniu,a tego typu usługi oferowała na zasadzie oczekiwania delikwentów na transport do właściwego miejsca „zamieszkania” lub w formie pogrożenia paluszkiem zbyt swawolnym w zakresie swojego postępowania w stosunku do władzy.I stąd bierze się liberalny status tego pseudo-więzienia.
  ……..ciąg dalszy niżej lub wyżej.

 4. jerzyeryk Odpowiedz

  W rzeczywistości była arsenałem,co było przyczyną jej zaatakowania,a na potrzeby motłochu którym się posłużyło środowisko spiskowców arystokratyczno-burżuazyjnch, pod wodzą generała La Fayette,stworzono bajeczkę o konieczności uwolnienia gnębionych więżniów.I rzeczywiście uwolniono kilku złodziei i prostytutek ale przede wszystkim
  uzbrojono tłumy naiwniaków po zęby.
  Tak naprawdę to Francuzi powinni jako początek Rewolucji przyjmować moment podjęcia brzemiennych w skutkach durnych decyzji Ludwika XVI.Dał się namówić La Fayettowi na wycofanie regimentów regularnego wojska z okręgu paryskiego i zastąpieniu go oddziałami wymienionego ,jak również kategorycznie odmówił,przy aktywnej argumentacji tegoż propozycji dowódcy królewskiej artylerii Napoleona Bonapartego(znajome skądś nazwisko) o skierowanie armat wprost w tłum nacierających na Wersal.I to byłby koniec Rewolucji.
  Ten hołubiony przez historiografie bojownik o wolność i demokracje niewiele później dał poznać ludowi o czyją wolność mu chodziło masakrując bezbronny tłum paryski oddziałami Gwardii Narodowej.I tyle ewangelii na dzień dzisiejszy.
  Innymi przeinaczeniami zajmę się jak stwierdzę że ktoś ten blog w ogóle czyta

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.