Ciekawostki Historyczne

Filip IV Piękny (1268-1314)

Filip IV Piękny (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Filip IV Piękny (fot. domena publiczna)

Filip IV Piękny (1268-1314) – król francuski z dynastii Kapetyngów. W początkach panowania Filip Piękny bardziej był zainteresowany szlacheckimi rozrywkami, jak na przykład polowania. Dopiero z czasem zaangażował się w rządzenie. Wszedł w spór z królem Anglii Edwardem I o Akwitanię i Flandrię, które zajął zbrojnie.

Za czasów jego rządów wzrosło znaczenie Paryża. Władca często prowadził wojny, co wymagało dużych nakładów pieniężnych. Było to jednym z powodów, dla których rozprawił się z templariuszami. Oskarżył bardzo bogaty zakon o herezję, spalił kilkudziesięciu braci wraz z wielkim mistrzem Jakubem de Molay na stosie, po czym ogołocił skarbiec zgromadzenia. Konfiskował także majątki bogatych bankierów i Żydów.

Wszedł w spór z papiestwem za pontyfikatu Bonifacego VIII. Po jego śmierci, kolejne głowy Kościoła szukały protekcji Filipa. Doprowadził on do przeniesienia ich siedziby do Awinionu, uzależniając tym samym papieży od francuskiego króla.

Zmarł w 1314 roku, prawdopodobnie na skutek wylewu krwi do mózgu.

Dowiedz się więcej o Filipie IV Pięknym:

Średniowiecze

Epoka anatemy. Oto sześć najgorszych klątw średniowiecza!

Przekleństwo w wiekach średnich miało ogromną moc. By się przed nim uchronić, godzono się na wielkie upokorzenia. Nieważne, czy rzucali…

23 czerwca 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Średniowiecze

Czy nad francuskimi królami wisiała krwawa klątwa?

Początek XIV wieku, Francja w apogeum potęgi. Król Filip IV Piękny podporządkował sobie papieża i zdawał się być najpotężniejszym…

2 września 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jak Filip IV Piękny zniszczył templariuszy:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.