Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Paryż. Miasto zbudowane na gruzach

Georges Haussmann. Człowiek, który zrównał Paryż z ziemią.W Polsce przyzwyczailiśmy się do życia w miastach odbudowanych (a często wręcz zbudowanych) niespełna siedemdziesiąt lat temu. Zdarza nam się z zazdrością myśleć o innych europejskich państwach, które pomimo wojen światowych zdołały uchronić swoje stolice i metropolie przed zniszczeniem. Czy jednak naprawdę mamy czego zazdrościć na przykład Francuzom, jeśli ci niewiele wcześniej… sami zrównali swoją stolicę z ziemią?

Wbrew powszechnemu mniemaniu dzisiejszy Paryż wcale nie ma szczególnie wczesnej metryki. Jeszcze w połowie XIX wieku nad Sekwaną leżało zupełnie inne miasto, które z dzisiejszą stolicą Francji łączy przede wszystkim nazwa. Zdaniem przyjezdnych wyglądało jak zaniedbany folwark.

Paryż, ze swoimi krętymi, nisko zabudowanymi uliczkami pełnymi rozsypujących się ruder, z pewnością nie zasługiwał na miano stolicy świata czy miasta świateł. Miał wprawdzie swój specyficzny urok, pokryty patyną czasu, ale w dążących do nowoczesności władzach Francji budził przede wszystkim irytację. Szczególnie, że w jego biednych, wąskich uliczkach nader łatwo wybuchały zamieszki i bunty.

Zagłada starego Paryża

W końcu cesarz Napoleon III (panujący w latach 1852-1871) nie wytrzymał i zarządził wielką przebudową Paryża. Na dobrą sprawę – wydał wyrok śmierci na własną stolicę.

Dawny Paryż: chaotyczny, zaskakujący i niezbyt ładnie pachnący....

Dawny Paryż: chaotyczny, zaskakujący i niezbyt ładnie pachnący…. (lata 40. XIX wieku)

Jak piszą Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna w książce „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle Époque” w przeciągu niespełna dwudziestu lat: wyburzono połowę [wszystkich] budynków, od osiemnastu do dwudziestu tysięcy, a 60% powierzchni Paryża zostało całkowicie przekształcone (s. 38).

Wielki projekt ruszył w 1853 roku, a jego realizacja trwała do roku 1870. Wszystkimi pracami kierował obdarzony niemal nieograniczonymi uprawnieniami baron Georges Haussmann. Podczas wyburzania miasta dochodziło do horrendalnych nadużyć. Najpierw lokatorzy i najemcy byli wyrzucani, a następnie sprytni spekulanci bogacili się na wyłudzaniu odszkodowań od państwa:

Skupowali tanio domy przeznaczone do wyburzenia i odsprzedawali je, otrzymując krociowe rekompensaty, albo wynajmowali w nich lokale podstawionym osobom, aby później w ich imieniu odebrać odszkodowanie. Podnosili czynsze, meldowali martwe dusze, a nawet zakładali fikcyjne sklepy (…) – wszystko po to, aby podbić kwoty zadośćuczynień (s. 43).

I nowy Paryż: uporządkowany, stateczny, z szerokimi ulicami przecinającymi go w dwunastu liniach prostych... (rok 1900).

I nowy Paryż: uporządkowany, stateczny, z szerokimi ulicami przecinającymi go w dwunastu liniach prostych… (rok 1900).

Z ziemią w szaleńczym tempie zrównywano całe dzielnice, a ich dotychczasowi mieszkańcy trafiali na nowe przedmieścia. Centrum Paryża miało być odtąd zarezerwowane tylko dla ludzi z pieniędzmi, a nie przypadkowej ciżby – w efekcie także władze bogaciły się na całym projekcie.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny pt. „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle Époque” (PWN 2012).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny pt. „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle Époque” (PWN 2012).

Tylko dotychczasowi mieszkańcy oraz niektórzy intelektualiści rwali sobie włosy z głowy. Emile Zola z rezygnacją pisał: Cały Paryż pocięty jak szablą, z pootwieranymi żyłami, żywiący setki tysięcy robotników ziemnych i murarzy…

Wreszcie czystość, ład i porządek

Nowy Paryż był niejako hołdem złożonym ładowi i geometrii. Zdaniem Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny: Baron Haussmann wyznawał kult linii prostej, dlatego nie wahał się usuwać wszystkiego, co stanowiło przeszkodę. Jemu właśnie zawdzięczamy obecny kształt Pól Elizejskich.

On też zarządził budowę nowych parków, ogrodów, skwerów, w tym między innymi Lasku Bulońskiego i Lasku Vincennes, które: z półdzikich terenów leśnych stały się miejscami przechadzek i wycieczek (s. 38-39).

Zarazem Paryż miał być miastem czystym i uporządkowanym. Długość sieci kanalizacyjnej zwiększyła się sześciokrotnie. Całe miasto pokryła także sieć wodociągów a na miejscu wyburzonych domów wytyczono sto kilometrów nowych ulic.

Zanim wybudowano piękne, szerokie aleje, konieczne było wielkie wyburzanie…

Zanim wybudowano piękne, szerokie aleje, konieczne było wielkie wyburzanie…

W centrum powstały specjalne pawilony handlowe mieszczące 3000 (sic!) sklepów, wszystkie zaś nowe budynki musiały spełniać bardzo rygorystyczne normy. Ich wysokość miała być jednakowa (i nieprzekraczająca 20 metrów), styl tożsamy, dachy pochylone pod odpowiednim kątem. Tak oto Hausmann stworzył zupełnie nowe miasto (s. 40). Metropolię nowoczesną, bezpieczną i zdrową.

Dawny, prawdziwy Paryż bezpowrotnie odszedł do historii i dzisiaj mało kto pamięta, że w ogóle istniał. I że został zlikwidowany decyzją polityków, a nie na skutek jakiejkolwiek wojny.

Źródło:

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna, Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle Époque, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 37-52.

Czy wiesz, że ...

...najsłynniejszy diament świata, Koh-i-noor, wcale nie spodobał się Brytyjczykom, gdy zobaczyli go po raz pierwszy na wystawie w 1851 roku? Zanim uzyskał nowy szlif, dziennikarze pisali, że „jest w tym kamieniu coś odpychającego, bo im bardziej się go podświetla, tym mniej jest skłonny do pokazywania swojej wspaniałości”. 

...walka o odkrycie bieguna południowego była prawdziwym morderczym wyścigiem dwóch podróżników? Wygrał Amundsen, który postawił na psy oraz wytrawnych narciarzy, podczas gdy jego rywal Scott zabrał na pokład... mandżurskie kucyki.

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

Komentarze (11)

 1. Krzysiek Odpowiedz

  Warto dodać, że już ok. 1830 roku Hugo narzekał na niszczenie starej zabudowy Paryża (jest to jeden z głównych tematów w „Katedrze Marii Panny w Paryżu”)

 2. Rumcajs Odpowiedz

  W Polsce zdarza nam się z zazdrością myśleć o innych europejskich państwach, które pomimo wojen światowych zdołały uchronić swoje stolice i metropolie od zniszczenia. Czy jednak naprawdę mamy czego zazdrościć na przykład Francuzom, jeśli ci niewiele wcześniej…sami zrównali swoją stolicę z ziemią?

  jakis ziutek rozmarzył sie nad polsza i jej miastami które zostały zbombardowane… a na gruzach zbudowane jakieś gówno ni kij, ni w oko
  rada dla ciebie – weź gnata i wysyłaj do diabła tych którzy nie dość, ze narażają cudze życie, narażają na straty finansowe innych to i nie maja za grosz zdrowego rozsadku. Takich smieci – urkobohaterów jest w polszy w pyte, i tych trzeba zakopać głeboko w ziemi.

 3. Kamil Odpowiedz

  Ja się zastanawiam skąd oni wzięli pieniądze na te rekonstrukcje. Przecież wyburzenie połowy stolicy musiało kosztować majątek. A co prawem własności?

  Z drugiej strony pewnie tyle ie kradli co na wschodzie i Chinach.

 4. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Kamil P.: Jasne, że mamy czego zazdrościć – bo niektóre narody są zdolne do zmian i pracy. W Polsce tylko stagnacja.

  Ladislav D.: A napr. Sankt Peterburg bol vybudovaný na bažinách

  Joanna J.: widzę analogię – Polska też niedługo będzie „zarezerwowana tylko dla ludzi z pieniędzmi”

  Ciekawostki historyczne: @Joanna J. Ale przynajmniej u nas nie burzą połowy miasta, żeby stawiać nowe rzeczy na tym miejscu… Choć niby w Łodzi przypadki wyburzania zabytków są niepokojąco częste i pozbawione wszelkiej kontroli…

  Kamil P.: Nie, w Polsce będą siedzieli w zabytkach, aż przyjdzie ktoś z zewnątrz i wyburzy za nich. A później z braku pieniędzy i rozsądku wybudują, albo maszkary, albo kopie tego co było.

  Michał P.: Chwytliwy tytuł, nawet się z początku nie domyśliłem, że chodzi o Hausmanna

  Ciekawostki historyczne: @Michał P. A dziękuję, dziękuję, staramy się chwytliwe tytuły wymyślać

  Joanna J.: to był tylko taki niewinny żarcik a ja dowiedziałam się bardzo interesującej rzeczy!

 5. Cornelius Odpowiedz

  Może finansowanie było ze środków zdobytych ze sprzedaży miejsca w centrum które: „miało być odtąd zarezerwowane tylko dla ludzi z pieniędzmi”. Chociaż sama przebudowa trwała tylko 17 lat, więc na pewno fundusze pochodziły z innych miejsc.

 6. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/1295569/paryz-miasto-zbudowane-na-gruzach/:

  Frozeno: Za wolno się wycofywali.

  histeryk_13: @Frozeno: Kolejny dowcipny. A o oblężeniu Paryża w 1870 r. słyszałeś? A w trakcie I wojny światowej to Francuzi się wycofywali? Faktem jest, że podczas II wojny światowej skapitulowali stanowczo za szybko, bo mogli jeszcze walczyć. Z drugiej jednak strony ogłoszenia Paryża miastem otwartym było bardzo dobrą decyzją. Po co narażać miasto, którego nie da się obronić na totalne zniszczenia?

  Frozeno: @histeryk_13: To tyko żart z punktu widzenia polityki ja rozumiem decyzje o otwarciu paryża ale nie rozumiem braku myślenia „do przodu” przez dowództwo ich armii.

 7. Harryangel Odpowiedz

  Jak słusznie zauważył Ludwik Stomma, paryżanin z wyboru od lat, Haussmann był architektem urbanistą, ale na nieszczęście nie był historykiem sztuki; i na takie rzeczy jak wartość artystyczna budynków nie zwracał uwagi. A to już były czasy planowej i systematycznej ochrony zabytków. Dlatego właśnie skutkiem jego modernizacji Paryża jest on dziś jedyną stolicą europejską nie mającą swojej „starówki”, czyli starego, historycznego centrum miasta. Ze starego miasta Paryża zostały bodajże tylko katedra Notre-Dame i dawne więzienie Conciergerie. Reszta poszła pod kilof.

  • luka Odpowiedz

   no niezupełnie jeszcze została dzielnica Le Marais tzw. stary Paryż. Tam zostało sporo średniowiecznej zabudowy, bo tam mieszkał arystokracja i wywłaszczenie było bardziej skomplikowane. Nie sądzę żeby z dzisiejszej perspektywy brak tzw. starówki w Paryżu w jakiś znaczący sposób wpływał na odbiór tego miasta, w powszechnym mniemaniu w Paryżu jest i tak wystarczająco dużo „historycznych” i słynnych miejsc. Poza tym w Londynie albo w Berlinie jest takie miejsce jak „starówka” ?

 8. Mariusz Odpowiedz

  Przecież ten wstęp jest durny. Francuzi nie niszczyli najpiękniejszych i najważniejszych budowli, a pozbywali się badziewia. Natomiast u nas Niemcy zniszczyli i rozkradli, to co najlepsze, a po wojnie postawiono bloki z płyty.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.