Polskie Imperium

Czy chciałbyś zostać krwawym tyranem? 10 przemilczanych faktów o słynnych dyktatorach

Autor: | 28 października 2014 | 36,067 odsłon

Czy chciałbyś być krwawym tyranem? Całe narody były gotowe iść na rzeź na ich rozkaz. Niezwykła charyzma, porażające zbrodnie i nieodgadniona tajemnica sukcesu. O tych 10 faktach z życia wielkich dyktatorów raczej nie  słyszałeś.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych tyranom i dyktatorom.

Pamiętaj, że więcej na temat tyranów i dyktatorów odnajdziesz w odpowiedniej kategorii artykułów.

Życiorysy dyktatorów pełne są zaskakujących faktów ponieważ…

10.

Leonid Breżniew został zamordowany przez KGB. Za śmiercią schorowanego przywódcy ZSRR stał najprawdopodobniej długoletni szef KGB Jurij Andropow. Obawiając się odsunięcia na boczny tor Andropow otruł genseka, a następnie zajął jego miejsce (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Krwawy ugandyjski dyktator Idi Amin Dada dożył spokojnej starości na wygnaniu. Odpowiadającego za śmierć nawet pół miliona Ugandyjczyków tyrana nie spotkał żadna kara. Po tym jak został obalony znalazł schronienie w Arabii Saudyjskiej i przez 24 lata pozostawał bezkarny, żyjąc w trudnych do opisania luksusach (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Aleksandr Łukaszenka był uważany za jednego najbardziej demokratycznych prezydentów w Europie Wschodniej. Takim mianem określano go, gdy wygrywał wybory w 1994 r. Sympatię wyborców zyskał dzięki walce z korupcją oraz odcięciu się od komunistycznej przeszłości. Wtedy jeszcze nic nie zapowiadało, że 20 lat później zostanie „ostatnim dyktatorem Europy” (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Północnokoreańska propaganda do dzisiaj utrzymuje, że Kim Ir Sen w czasie II wojny światowej był wielkim generałem i walczył z Japończykami. Tak naprawdę pierwszy przywódca komunistycznego raju od 1941 r. przebywał w Związku Radzieckim. Dowodził tam zaledwie jednym batalionem. Jego kariera ruszyła z kopyta dopiero, gdy w 1944 r. trafił do Szkoły Wywiadu NKWD (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Benito Mussolini podbił Abisynię (Etiopię) dzięki machinacjom finansowym. Duce wykorzystał fakt, że w afrykańskim państwie w latach 30. XX wieku ciągle używano talarów Marii Teresy. Włoski dyktator wypożyczył z wiedeńskiego muzeum stemple do ich bicia i zalał etiopski rynek fałszywymi monetami. Wywołało to masową inflację i doprowadziło cesarza Hajle Sellasje do bankructwa (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

CIA zleciła w 1960 r. zabójstwo Fidela Castro jednej z jego byłych kochanek. Piękna Marita Lorenz miała polecieć na Kubę i otruć El Comandante. Za wykonanie zadania Amerykanie zaoferowali jej dwa miliony dolarów. Ostatecznie zamachowczyni się rozmyśliła i zamiast otruć Castro spędziła z nim upojną noc (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Aleksandr Łukaszenka miał na swoich usługach komando śmierci. Powołany do życia w 1996 r. Specjalny Oddział Szybkiej Reakcji odpowiadał za śmierć ponad 30 osób. Na liście ofiar znalazło się wielu czołowych opozycjonistów, którzy zaginęli bez śladu. Ich zwłoki były potajemnie grzebane na jednym z mińskich cmentarzy (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Przywódca rewolucji bolszewickiej, Włodzimierz Lenin, był strasznym maminsynkiem. Matka przez lata utrzymywała go, nawet po tym jak ten zdał egzamin na prawnika. Gdy trafił do więzienia, codziennie przynosiła mu obiady. Była nawet gotowa pojechać z „małym Wołodią” na Syberię (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Niewiele zabrakło a Saddam Husajn zginąłby już w 1959 r. Wziął wtedy udział w zupełnie nieudanym zamachu na premiera Iraku, Abd al-Karima Kasima. Wszyscy uczestnicy spisku, poza Saddamem, zginęli lub zostali schwytani. Postrzelonemu Husajnowi udało się uciec z Bagdadu tylko dzięki kobiecemu przebraniu (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Liberyjski dyktator William Tolbert został poćwiartowany żywcem i rzucony sępom na pożarcie. Krwawy tyran każący strzelać do ludzi wychodzących na ulicę z wołaniem o chleb i wodę w 1980 r. padł ofiarą zamachu. Napastnicy poćwiartowali jeszcze żywego Tolberta w łóżku. Wyjęli mu wnętrzności a następnie wyrzucili na dziedziniec psom i sępom na pożarcie (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Powiedz innym co myślisz:

Rafał KuzakRafał Kuzak - Magister historii, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Autor ponad stu artykułów poświęconych głównie przedwojennej Polsce i II wojnie światowej. Obecny zastępca redaktora naczelnego „Ciekawostek historycznych”. Więcej informacji o autorze.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (10)
    • Wiesz, ciekawostek o „zbrodniach komuchów” mamy cały, polski internet, zwłaszcza jego podkościelną stronę. Możesz się z nich dowiedzieć, że wymordowali oni tylu ludzi, że w latach pięćdziesiątych Rosja, przepraszam „Sowiety” praktyczne były wyludnione. Za to zero informacji jest o dokonaniach ich przeciwników. Jak już ktoś zauważył, Łukaszenka strasznym tyranem jest, zaś „masowy samobójca” grasujący po polskich więzieniach nie zasługuje na wzmiankę.

  1. tak nierzetelnego zestawienia dawno nie widziałem. Łukaszenko jest na niej 2 razy bo zamordował 30 ludzi, a nie ma Mao, który wymordował 60mln. Po 89 roku w wolnej Polsce też zmarło w dziwnych sytuacjach ponad 100, ale to jest ok.

  2. Można jeszcze dodać że towarzysz Stalin karierę rozpoczął od rabowania banków w celu finansowania kariery. A także że do momentu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow nie był oficjalnie na żadnym ważnym stanowisku.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Koniecpolski-pod-Haliczem-600x390
…hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski zmarł z powodu przedawkowania środków na potencję? 52-letni magnat, po ślubie z o połowę młodszą Zofią Opalińską, zażywał w wielkich ilościach konfortatywę, czyli odpowiednik dzisiejszej „viagry”. Po kilku tygodniach takiej kuracji wyzionął ducha.

12788183_1025328684191269_802950172_n
…według ostrożnych statystyk podczas i tuż po II wojnie światowej Polki urodziły niemieckim żołnierzom około 20 000 dzieci? Taka liczba pojawia się w raportach „The War and Children Identity Project” i jest zbliżona do skali zjawiska we Francji i w Belgii.

cyceron1 (1)
…w trosce o biel swoich zębów starożytni Rzymianie płukali usta ludzkim moczem? Zauważyli, że zawarte w urynie związki amoniaku mają działanie wybielające. By stłumić przykry zapach, specyficzną płukankę mieszano z innymi substancjami, dodając do niej węgiel i korę.