Ciekawostki Historyczne

Chcecie wiedzieć jakiej zbrodni dokonał żołnierz wychwalany przez IPN? A może interesuje Was dlaczego USA nie zareagowało na plan eksterminacji Żydów? Znajdzie się coś i dla miłośników historii sztuki. Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi Czytelników CiekawostekHistorycznych.pl w ostatnim miesiącu!

Co miesiąc goszcząc na portalu zostawiacie nam szereg komentatorskich perełek. Postanowiliśmy wybrać te, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Oto kilka naszym zdaniem najcenniejszych wpisów. Prezentujemy je poniżej – zebrane i pokrótce opisane.

Inne spojrzenie na Holokaust

Autor: Anonim

Artykuł: Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Trzy pogromy, których powinniśmy się wstydzić

Jeśli chcemy zrozumieć prawdziwe przyczyny tych pogromów musimy się cofnąć o 100 lat do czasów kiedy na Światowych Kongresach Syjonistycznych elity żydowskie opracowują plan powstania państwa żydowskiego w Palestynie poprzez wykup ziem w przy aktywnym udziale banku Rothschildów. Kolejne dziesięciolecia bardziej narzucały fale emigracji – było ich 5 i związane były z I-wszą wojną Światową jak i pogromami w Europie między innymi w Rosji międzywojennej. To świadczy o tym że Żydzi europejscy dobrowolnie przeprowadzać się do Palestyny zdecydowanie nie chcieli a przeprowadzali się z konieczności i pod przymusem. Najbardziej liczna opierająca się emigracji grupa zamieszkiwała Polskę i Europę Wschodnią do wybuchu 2-giej Wojny Światowej.

Tak więc należy rozróżnić rozbieżność planów i interesów żydowskich pomiędzy diasporą bogatą zachodnią amerykańską a wschodnioeuropejską zamieszkałą przez ortodoksyjne żydostwo. To tez tłumaczy sponsorowanie gospodarki zbrojeń Hitlera przez banki żydowskie na zachodzie kiedy ogólnie wiadomo że Hitler nie ukrywa nienawiści do rasy żydowskiej odkąd zdobywa władzę ją skutecznie też w Niemczech realizuje. Tak samo tłumaczy to obojętność elit żydowskich w Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na holokaust w czasie drugiej wojny Światowej-pomimo alarmowania przez emisariuszy polskich ale też i żydowskich o dokonywanej masowej eksterminacji. Pomimo tak silnej pozycji elit żydowskich głównie powiązanych z finansami na zachodzie nie ma nacisków na prezydenta Trumana i Roosevelta i wszyscy udają że tego nie ma. Plan eksterminacji zostaje zrealizowany przez Hitlera a jako zadośćuczynienie na forum ONZ w 1948 Żydzi oficjalnie zaczynają istnieć jako państwo w Palestynie.

Żydzi przywiezieni do Auschwitz. Bez względu na to jak spojrzymy na Holokaust, pozostanie on na zawsze jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości.fot.domena publiczna

Żydzi przywiezieni do Auschwitz. Bez względu na to jak spojrzymy na Holokaust, pozostanie on na zawsze jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości.

Plan powstawania państwa żydowskiego zostaje zrealizowany już do końca. Paradoksem historii jest to że obecnie patriotyzm w Izraelu wciska się młodym ludziom opierając go na holokauście i nienawiści do Polaków te same elity żydowskie w Stanach Zjednoczonych naciskają o zwrot majątków żydowskich pomijając rzymskie prawo dziedziczenia które obowiązuje na całym świecie zastępując go swoim plemiennym które od Rzymu jest starsze , ale nie obowiązuje nigdzie. Te elity są umoczone po uszy w tym co się stało miedzy innymi w Polsce i na świecie.

Chociaż komentarz ten napisany został dość topornie, jeśli chodzi o walory językowe, postanowiliśmy go wyróżnić z kilku powodów. Między innymi dlatego, że jest to jeden z nielicznych wpisów pod tekstem o pogromach Żydów dokonywanych przez Polaków, który nie opiera się na negatywnych emocjach, ale stara się spojrzeć na tę kwestię z nieco innej perspektywy. Nie musicie się drodzy Czytelnicy zgadzać z wnioskami Anonima, ale przyznacie, że skłania zarówno do refleksji, jak i dyskusji.

Zobacz również:

Czy można usprawiedliwić morderstwo?

Autor: Anonim

Artykuł: Ofiary, o których wciąż nie mamy odwagi mówić. Ilu Żydów zginęło z rąk Polaków po zakończeniu II wojny światowej?

W okolicy Kępna działał Franciszek Olszówka Otto – walczył z żydokomuną – popełnił wiele morderstw – m.in. oddział jego zabił 7-osobową rodzinę żydowską Kohnów 29.XI.1945 w Bolesławcu – jego działalność bardzo wychwala wrocławski IPN – uznany za żołnierza wyklętego, a że zabijał z zimną krwią – to nie ważne – ma postawiony pomnik w Pisarzowicach- miejsce urodzenia. Czy nienawiść do ustroju usprawiedliwia wszystkie czyny?

Spełniając prośbę naszego Czytelnika stanowczo odpowiadamy: nie usprawiedliwia.

Żołnierze wyklęci, czyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, mieli na swoim koncie nie jedną zbrodnię. Walcząc ze służbami bezpieczeństwa ZSRR, nierzadko dopuszczali się i nieusprawiedliwionych morderstw.fot.domena publiczna

Żołnierze wyklęci, czyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, mieli na swoim koncie nie jedną zbrodnię. Walcząc ze służbami bezpieczeństwa ZSRR, nierzadko dopuszczali się i nieusprawiedliwionych morderstw.

Trochę wiedzy z zakresu architektury

Autor: Józefa D.

Artykuł: Ten polski magnat zapisał swoją posiadłość w prezencie… Hitlerowi. Dlaczego nigdy o nim nie słyszałeś?

Jako, iż mieszkam w pobliżu Antonina i interesuję się arystokratycznymi rodami, znałam historię Bogusława Radziwiłła. Wspomniany pałac myśliwski w Antoninie niszczał jeszcze w latach 70-tych XX w. Ostrowski koneser muzyki Kazimierz Pussak interweniował u Jerzego Waldorfa, a ten poruszył niebo i ziemie, i władze zabrały się za remont pałacu. Dziś ta perełka architektury drewnianej (pałac zbudowany jest na planie krzyża greckiego z modrzewiowego drewna) jest miejscem licznych imprez kulturalnych, a przede wszystkim koncertów Chopinowskich. Budowniczy antonińskiego pałacu – książę Antoni Radziwiłł dwukrotnie gościł Fryderyka, który przebywał w pobliżu Antonina u swojej ciotki-chrzestnej Anny Skarbek.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia komentarza, musimy umieścić tu jedno sprostowanie – artykuł, pod którym znalazł się wpis, nie dotyczył Bogusława Radziwiłła, słynnego zdrajcy znanego z „Potopu” Sienkiewicza, ale Mikołaja, zwanego „Rudym”, który stał się gorliwym fanem Hitlera. Na tyle, że postanowił on podarować mu swoją posiadłość. Tak się jednak złożyło, że Führer prezentu nie przyjął, bo uznał, że zajęte przez niego tereny i tak są już jego własnością :) Nasz artykuł znalazła Pani Józefa, która okazała się mieszkanką okolic słynnego pałacu i postanowiła coś więcej o nim napisać, za co dziękujemy.

Nie bój się nieprzyjaciela, ale własnego kaprala

Autor: Marek

Artykuł: Szkoleni tylko po to, by dać się prowadzić na rzeź. Odrażająca prawda o losie rekrutów 300 lat temu

Sposób toczenia bitew w tamtym czasie wynikał z używanego uzbrojenia. Karabinu (muszkietu) ładowanego od lufy nie dało się załadować w pozycji leżącej, w ukryciu. Nie istniały wówczas państwa narodowe więc żołnierze często nie znali języka a tylko znali rutynowe komendy. To król pruski powiedział, że żołnierz powinien bardziej bać się swojego kaprala niż nieprzyjaciela i było to wynikiem ówczesnej techniki i sztuki wojennej. Pozdrowienia.

Życie XVIII-wiecznego rekruta było koszmarem. Na ilustracji bitwa pod Malplaquet.fot.domena publiczna

Życie XVIII-wiecznego rekruta było koszmarem. Na ilustracji bitwa pod Malplaquet.

Wpisów dotyczących szeroko pojętej wojskowości pojawia się u nas bez liku. Ten zapadł nam w pamięć, ponieważ chociaż krótki, okazał się treściwy. A co najważniejsze – zawarł w sobie i odniesienie do historii, co wcale – o dziwo! – nie tak często się naszym Czytelnikom zdarza :)

Królestwo nowomowy

Autor: Sobenna

Artykuł: Dlaczego Niemcy bali się Żydów?

Używanie kłamliwych nazw, które mają na celu wprowadzenie zamętu w głowach, to dość typowe zagranie reżimów totalitarnych. By nie szukać daleko: nazwa PZPR była również fałszywa, bo to ani polska partia nie była (raczej sowiecka), ani zjednoczona (tzw. „zjednoczenie” z PPS-em to bajeczka), ani nawet robotnicza (bo robotników w niej ze świecą było szukać).

Co ma PZPR do artykułu na temat Niemców i Żydów? Z pozoru nic. Tylko z pozoru. Pani Sobenna odpowiedziała bowiem na wpis „Zdumionego”, który stwierdził, że nazwa NSDAP to termin w sam raz dla skrajnej prawicy, proponując alternatywną nazwę dla partii Lenina, a mianowicie: „Internacjonalistycznokapitalistyczna Sowiecka Partia Burżujów”, dodając, że jest to określenie wręcz idealne dla partii lewicowej. Nasza Czytelniczka podsumowała poruszoną problematykę nazewnictwa krótko, zwięźle i na temat.

Jak widać nazwa nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Na zdjęciu X zjazd PZPR, 3 lipca 1986.fot.RIA Novosti archive/Yuri Somov/ CC-BY-SA 3.0

Jak widać nazwa nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Na zdjęciu X zjazd PZPR, 3 lipca 1986.

***

W uznaniu dla wysiłku i wiedzy autorów wyróżnionych komentarzy postanowiliśmy nagrodzić ich książkami-niespodziankami. Do tych, którzy pozostawili nam drogę kontaktu, odezwiemy się już wkrótce.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

„Powstanie przeżyłem na Bielanach…”. Tego jeszcze nie wiedzieliście!

Chcecie wiedzieć, który naród kultywował tradycję czajewniczania? A może interesuje Was kto, kiedy i dlaczego nazywał Polki "świniami"? Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi czytelników CiekawostekHistorycznych.pl w ostatnim...

3 lipca 2018 | Autorzy: Redakcja

„Jak po wygranej wojnie, przegrać pokój”. Tego jeszcze nie wiedzieliście!

Opowiadanie historii pełniło podczas wojen funkcję terapeutyczną. Dziś często opowiada się właśnie o wojnie i jej okrucieństwach.

1 czerwca 2018 | Autorzy: Redakcja

„Byłam z odparzeniami jednym strupem łącznie z głową”. Tego jeszcze nie wiedzieliście!

ion id="attachment_86963" align="alignright" width="340"] Ilu ludzi, tyle historii. Obraz Jamesa Santa R.A.[/caption]

3 maja 2018 | Autorzy: Redakcja

„Ci czerwoni Polacy zachowali się akurat lepiej niż niektórzy Wyklęci”. Tego jeszcze nie wiedzieliście!

Chcecie wiedzieć gdzie i kiedy zamiast papieru toaletowego używało się gazety? A może interesuje Was jak układała się współpraca między tanzańskimi autochtonami a niemieckimi kolonizatorami?...

3 kwietnia 2018 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Zanim Żydzi zniknęli na dobre z Krakowa

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy przedwojennym obrazem Krakowa, a tym współczesnym? W mieście niemal nie widać Żydów, choć dawniej spotykano ich prawie na każdym kroku....

18 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Chłopak, który odkrył zbrodnię w Katyniu?

Czy w dzisiejszym spokojnym starszym panu, który mieszka w warszawskim domu kombatanta widać jeszcze tamtą iskrę? To jeden z tych ludzi, którzy jednym swoim życiorysem...

11 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.