Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Powstanie przeżyłem na Bielanach…”. Tego jeszcze nie wiedzieliście!

Nie ma to jak opowieść przy dobrej herbacie. Fragment obrazu Aleksandra Morozowa.

fot.domena publiczna Nie ma to jak opowieść przy dobrej herbacie. Fragment obrazu Aleksandra Morozowa.

Chcecie wiedzieć, który naród kultywował tradycję czajewniczania? A może interesuje Was kto, kiedy i dlaczego nazywał Polki „świniami”? Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi czytelników CiekawostekHistorycznych.pl w ostatnim miesiącu!

Co miesiąc goszcząc na portalu zostawiacie nam szereg komentatorskich perełek. Postanowiliśmy ponownie wybrać te, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Oto kilka naszym zdaniem najcenniejszych wpisów. Prezentujemy je poniżej – zebrane i pokrótce opisane.

Nie żyjemy w czarno-białym świecie

Autor: Anonim

Artykuł: Kto był sprawcą zbrodni w Jedwabnem?

Świat nie jest czarno biały jak i historia .. mają swoje odcienie szarości ..jest prawdą fakt że i po stronie Polskiej były gnidy które czerpały zyski z mordu żydów i kolaborowało z Niemcami .. ale nie zapominajmy że ludzi którzy pomagali żydom było więcej ..czasami pomagali dla (zysków) dóbr różnego typu a większości bezinteresownie …pomijając wszystko bo nie chce mi się pisać i tłumaczyć […] niedoinformowanym że wszędzie w każdym kraju nawet (Watykanie) są źli ludzie więc nie można osądzać ogół 1 do 1 że to Polacy albo że Niemcy…

nie wszyscy Niemcy byli źli. tak samo jak nie każdy żyd jest dobry…też do obozów trafiali Niemcy tylko dlatego że byli przeciwnikami władzy rządów Hitlera. Mamy jako Naród Polski piękną i tragiczną zarazem historię pełną bohaterstwa i heroizmu .. ale mamy też takie blizny na kartach historii jak właśnie Jedwabnem i trzeba się do tego przyznać że i my mieliśmy Gnidy.

Sprawa zbrodni w Jedwabnem do dziś wzbudza kontrowersje. Nic nie jest jednak czarno-białe. Wśród Polaków podczas wojny byli zarówno bohaterowie, jak i zwykli mordercy.

fot.Fotonews/CC BY 3.0 Sprawa zbrodni w Jedwabnem do dziś wzbudza kontrowersje. Nic nie jest jednak czarno-białe. Wśród Polaków podczas wojny byli zarówno bohaterowie, jak i zwykli mordercy.

Anonim wyraził bardzo prostą prawdę, o której wciąż zapominamy. Właśnie tak powinniśmy patrzeć na historię: ani bezrefleksyjne idealizowanie, ani wyciąganie samych „brudów” nie przyniesie pozytywnych efektów i nie będzie mieć żadnej edukacyjnej wartości. Należy pamiętać oraz pisać zarówno o pięknych, jak i haniebnych kartach przeszłości.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.