Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Były szwedzki SS-man: Polacy to powinni nazistom na kolanach dziękować!

Erik Wallin. Szwedzki esesmam przekonany o słuszności niemieckiej (tfu!) misji cywilizacyjnej.Wydawało wam się dotąd, że Niemcy wywozili Polaków na roboty przymusowe i zaprzęgali do niewolniczej pracy? Przecież to jedno wielkie kłamstwo! Szwedzki esesman przekonuje czytelników swoich wspomnień, że w rzeczywistości naziści dali prymitywnym Słowianom dobrą pracę, nauczyli ich jak używać mydła, dobrze karmili, a nawet organizowali dla nich spektakle i kabarety w ich ojczystych językach. Istna idylla!

Erik Wallin – szwedzki ochotnik służący w Waffen-SS – nawet po zakończeniu wojny i ostatecznej klęsce nazizmu nie pożegnał się ze swoimi ideałami. Po latach, z pomocą innego esesmana, Thorolfa Hillblada postanowił spisać wspomnienia, tak by każdy mógł się dowiedzieć jak wielką odwagą do ostatnich chwil wykazywała się ponoć „najlepsza siła zbrojna od czasów Spartan Leonidasa”.

Naziści maszerują... zapewne na pomoc Polakom!

Naziści maszerują… zapewne na pomoc Polakom!

O odwadze wypowiadać się nie będę (pewnie wielu osiłkom z SS rzeczywiście jej nie brakowało, przynajmniej tak długo jak bili słabszych od siebie), ale relacja Wallina zawiera też nad wyraz interesujące uwagi o Polakach. Kiedy esesmani z ochotniczej dywizji „Nordland” wycofywali się przez Pomorze i Brandenburgię w stronę Berlina, poczęły im doskwierać nocne ataki band uzbrojonych cywili polskich i rosyjskich.

Erik Wallin czuł tak wielkie wzburzenie ich niewdzięcznością, że postanowił poświęcić całą stronę „rzekomym” robotnikom przymusowym. Bez dalszego komentarza zapraszam do lektury historii o wielkim dobrodziejstwie, jakie spotykało słowiańskich prymitywów ze strony niemieckich panów:

Byli to osobnicy wyrwani z mizernej egzystencji w białoruskich i ukraińskich ruderach – plugawych, śmierdzących, zawszonych i zapchlonych chatach z błota. Wywieziono ich do pracy w niemieckim przemyśle zbrojeniowym. Po raz pierwszy w swojej bezbarwnej i beznadziejnej egzystencji dostali dobrze zorganizowane stanowiska pracy i ludzkie warunki życia.

Ich brudny i zapchlony przyodziewek został zastąpiony czystymi kombinezonami z i tak szczupłych zapasów goszczącego ich państwa, a dzięki niepraktykowanym przez nich dotąd gorącym prysznicom z udziałem mydła (…) ich wszy i pchły odeszły w niebyt. Teraz nazywali siebie sklaven arbeiter, robotnikami niewolniczymi, ale byli opłacani, po ludzku zakwaterowani (…) oraz karmieni swojskim, regionalnym jedzeniem z kuchni zbiorowych, wydawanym w czystych stołówkach.

Erik Wallin wraz z kolegą na misji cywilizacyjnej w Polsce...

Erik Wallin wraz z kolegą na misji cywilizacyjnej w Polsce…

Organizowano im wieczorne przedstawienia, spektakle teatralne w ich ojczystych językach, wieczorki z muzyką klasyczną i ludową oraz przedstawienia kabaretowe. Stopniowo uczyli się codziennego używania mydła i wody, a także innych, elementarnych zachowań z zakresu higieny osobistej. Krótko mówiąc, zaczęli żyć jak ludzie (s. 106-107).

Można by się tylko zastanawiać: jakim cudem żaden z tych ucywilizowanych polskich (i nie tylko) robotników nie przedstawił sprawy w podobny sposób? Jakim cudem żaden nie dziękował niemieckim panom za zrobienie z niego człowieka? Może jednak to nie tak było?

Źródło:

Artykuł powstał w oparciu o wspomnienia Erika Wallina spisane przez Thorolfa Hillblada i zatytułowane: Zmierzch bogów. Wspomnienia szwedzkiego ochotnika z 11 dywizji grenadierów pancernych Waffen-SS „Nordland” (Bellona 2011).

Niestety to niewątpliwie ciekawe źródło historyczne ukazało się w Polsce bez jakiejkolwiek przedmowy, przypisów czy komentarza wydawcy, co może przywodzić na myśl (niezamierzoną?) promocję neonazizmu.

Czy wiesz, że ...

...brat Hermanna Göringa Albert pomagał w ucieczkach więźniów z obozów koncentracyjnych? Nazistowski dygnitarz próbował wykorzystać ten fakt jako okoliczność łagodzącą w trakcie procesu norymberskiego. Bezskutecznie.

...w pierwszych miesiącach II wojny światowej Departament Stanu USA wyłożył łącznie 80 milionów dolarów na pomoc dla Polski? Inicjatorem powstania tzw. Commission for Polish Relief był były prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover. Pieniądze posłużyły na zakup żywności, lekarstw i ubrań dla dotkniętych okupacyjną biedą Polaków. 

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

Komentarze (226)

 1. Sweden Odpowiedz

  nic wiecej dodać.. Facet ma rację, czego resztki tej […] natury jeszcze w […] Polakach i całej tej rasie […] (słowian) widać ruskie, ukraince, bułgary, rumuny… jeden syf

  Komentarze to nie miejsce na sianie nienawiści, dlatego jego treść została edytowana – Redakcja

  • Leon Odpowiedz

   Tez tak uwazam. Pomimo to najblizej nam jet do Niemcow. O wiele blizej niz do ruskow. To sa dopiero zwierzeta, tak jak i bandyci z upa, nasi ‚kochani bracia” ukraincy. Pomioty parszywe.

  • Austriak Odpowiedz

   Współczucie budzi człowiek, który dobrze wie, że kłamie, i który niejako jest późnym wnukiem hitera itp. nazistowskich lub komunistycznych zwierząt, chodzących w ludzkim przebraniu, Tak więc, wiedz pan, że te wszystkie złe cechy, które przypisujesz pan ofiarom bestii, na zasadzie projekcji są cechami pana, i najwidoczniej nie może się pan z tym pogodzić, więc usiłuje pan w żenujący sposób przerzucić winę za zwierzęcenie pana ziomków-tyranów na ich ofiary. Dlatego, dla dobra pana i panskiego otoczenia wskazane byłoby aby zgłosił się pan do jakiegoś dobrego terapeuty, psychologa…

    • Czytacz

     Uważaj, żebyś nie musiał szukać w komorze gazowej (brak mi słów dla poziomu twojego komentarza). Ludzie dzielą się na dobrych i złych niezależnie od narodowości. Hitler lubił dzieci i psy i co w związku z tym?

   • Wojownik Odpowiedz

    Słuchaj sweden, niedowno ok. stu Polaków pojechało do Szwecji aby was niedojdy wesprzeć, bo jesteście takie pizdy że wam przybłędy wyprawiają z wami co chcą . To się nie pruj na swoich obrońców bo oprócz w/w cech wychodzi że jesteś żałosnym głupkiem.

  • edi Odpowiedz

   Czasami mam wrażenie, że ten gość ma rację. Szczególnie w tedy, gdy widzę codzienną ludzką znieczulicę. Polak Polakowi wilkiem i nie tylko.

  • Stanislaw Krzyzanowski Odpowiedz

   Niewiem nieznam sie!Wiem jedno,ze w 1975 roku W jednosce wojskowej w Bydgoszczy szef kompani objasnial chlopaka z okolic Przemysla dzialanie kranow i ogolnie wyposazenia WC!!Pewnie wlatach 1939-45 nie bylo lepiej w temacie uzywania mydla i prysznica!!!Jenak jakpisalem,nie……..!!!

   • hehehe Odpowiedz

    I cóż z tego, że ty masz w domu kibel (łazienkę) skoro sprzątana jest od wielkiego święta i czuć ją już na ulicy. Na 100 % należysz do tych, którzy przed wyjściem z łazienki nie myją rąk.

   • Przyjaciel Prawych Odpowiedz

    Brawo Austriak, pojechałeś żałosnej mendzie. I prawidłowo, miejscem takiego gówna jak ten ss-syn razem z tymi co go popierają jest w ścieku.

  • Anonim Odpowiedz

   Zabawne że pisze to (podobno) Szwed.
   Politpoprawny socjalistyczny piesek. (…)

   [Nasze forum to nie miejsc na tego rodzaju obrażanie ludzi, dlatego Redakcja poddała komentarz edycji]

  • Anonim Odpowiedz

   Mieszkam w bardzo cywilizowanym kraju zwanym UK brud syf i wszawica w szkołach to tu w niektórych miastach to norma

  • gordon Odpowiedz

   Alez ten byly SSman, napisal najprawdziwsza prawde o polakach, ktora potwierdza sie dzisiaj w opiniach o nich np Angli, Norwegi, w Italii, i wszedzie gdzie polacy sie pojawili, uciekajac z polski przed glodem.
   To nie m nic wspolnego z dyskryminacja, polska i polacy tacy sa. Nie on pierwszy o tym napisal. Powinien otrzymac nagrode za publikowanie prawdziwych faktow.

   • oks Odpowiedz

    gordon, jakis ty ciemny … niedouczony … leniwy …. złośliwy … po prostu osioł. Myślę sobie że jak bym cię zobaczył to bym zwymiotował. Idź precz, do tautsia, do mamusi , no idź w cholerę ciemniaku.

    • Birmingham. uk

     Do Oks. Prawisz sobie komplementy wieprzku jeden, pozytym uzurpujesz sobie podwazac twierdzenie ze woda jest mokra, i tym robisz z siebie polskiego wieprzka plus debila.
     Obojetnie kim byl autor opisanych w ksiazce faktow dotyczacych polakow. Fakten jest ze, nikomu nie uda sie tym faktom zaprzeczyc, bo nie dyskutuje sie z tym co wiedza i widza wszyscy. Jestes oprocz debila dyetantem.

    • Lenka

     Do Birmingham. uk. Opinia esesmana to dla Ciebie fakt?! Jakże żałosnym trzeba być żeby coś takiego pomyśleć czy sformułować. Obyś nie musiał uciekać przed takim „ucywilizowaniem”. Obrażaniem dyskutanta nie poprawisz swojej pozycji.

   • Wojownik Odpowiedz

    Sweden, a powiedziałbyś to Polakowi w oczy? Niedawno duża grupa Polaków pojechała was bronić bo jesteście ** skończone. Nie szkaluj swoich obrońców żałosna istoto.

  • Anonim Odpowiedz

   Przeciez ten SSman pisze o ludzie bialoruskim i ukrajinskim, nie pisze o ludzie polskim czy szlachcie, czyli o Polakach, dlaczego sie wiec oburzacie? Wiecie lepiej?

  • lalek Odpowiedz

   ss – wszyscy na latarni za jaja powinni wisieć .Banda kryminalistów i morderców. Bez żadnych wyjątków i bez litości. Do ostatniego. Zakały rodzaju ludzkiego, gnoje najgorszego sortu, w większości

  • Wolna Odpowiedz

   Nie życzę ani jednej osobie z grona wypowiadających się w tym temacie 40 lat życia z człowiekiem ,który przeżył owe prace przymusowe w zakladach zbrojeniowych w Niemczech ,późniejsze wcielenie do niemieckiego wojska w wieku lat 16 ,postrzeleniu w płuca na froncie i gdyby nie Ci zaplugawieni zawszeni Rosjanie,którzy go półprzytomnego ściągneli z pola walki mój ojciec nigdy by nie wrócił z wojny i nie przeżyłby 86 lat w wiecznym strachu przed głodem i wojną.Ojciec od 4 lat nie żyje a ja zajmując się nim do końca jego ostatniego tchnienia nie zaznałam z jego strony poczucia bezpieczeństwa ,miłości ,czułości ojcowskiej.Każdy chyba się domyśla dlaczego,to była moja wojna ale domowa.Nikt mu nie pomógł nie było sztabu psychologów by mógł sobie poradzić z traumą powojenną .Nie otrzymał odszkodowania i nawet o nie nie zabiegał,przez te lata nie chciał słyszeć ani o rosjanach ani niemcach,chciał żyć spokojnie w wolnej Polsce ale w niej tez był prześladowany bo nie chciał należeć do partii z wiadomych powodów.Kretynizm i głupota niektórych ludzi wypowiadających się w kwestii o ,której nie mają pojęcia mnie przeraża.Przeraża mnie bo brak rzetelnej informacji i wiedzy o sprawach ważnych i istotnych tego kraju prowadziła zawsze do upadku.Ktoś napisał ,że jesteśmy ofiarami ofiar i to jest jedyna prawda ,która niestety mnie dotknęła i przeszyła na wskroś mojego człowieczeństwa.

   • Anonim Odpowiedz

    Bardzo rzeczowy rzetelny komentarz. Dziękuje. Jak chcecie wiedzieć jakie doświadczenie z Polakami mieli Niemcy to pogadajcie z Pomorzanami, Schlonzakami albo Prusakami. 1 na 100 był zainteresowany integracja. Hanuszkiewicz opisuje zachowanie i właściwości etniczne Polaków. Redaktorzy tego artykułu wiedza, ze wielu Polaków pracowało dobrowolnie podczas wojny w Niemczech i Austrii. Napiszcie coś niecoś. Jeden z nich został okradziony aż do naga zaraz po powrocie na granicy polskiej, drugi, żołnierz Andersa okradziony i pobity przez Polaków zaraz po opuszczeniu statku. Prawdę i niezadowolenie każdy ma prawo kulturalnie wyrazić. Tak unika się konfliktów i wojen.

    • Homer

     po prostu z polakow na kazdym kroku wychodzi ich wrodzone zbydlecenie, ktore zawsze ich cechowalo i ktore do dzisiaj4 jest charakteystczne dla polakow.

    • JAQ

     Homer napisał 01.07.2017
     po prostu z polakow na kazdym kroku wychodzi ich wrodzone zbydlecenie,

     co to miało być?

   • Loth Odpowiedz

    Słyszałem opinie mieszkańca gołębia dobrzeniech,które w obawie przed wcieleniem do Wehrmachtu uciekł do znajomych Polaków,którzy dali mu schronienie ,ale miał taką opinię o polakach,że nie dbali o uzębienie nie znali dentysty i nie wiedzieli do czego służył papier toaletowy,a ja dodam od siebie ,że Niemcy to naród dentystów nastawiony na usuwanie złotych koronek i złotych zębów pomordowanych żydom Polakom i innym nacjom,na tych koronkach i złotych zębach wyrosły powojenne Niemcy,szukasz obrączek ślubnych twoich dziadków jedz do niemiec one tam są albo są w szwajcarskim lub holenderskim banku,dziesięć lat temu podczas badań prowadzonych przez żydowskich naukowców odkryto, że zdeponowaneprzez tam złoto niemieckie ma domieszkealgamatu,rodzaj plomby zebowej

  • skunks13 Odpowiedz

   Przed wojna bylo duze bezrobocie, jak przyszli Niemcy wszyscy mieli prace, wiec niektorym sie poprawilo z tym, ze Niemcy likwidowali polskie elity, kasowali chorych, mili listy kogo trzeba zlikwidowac, wyslac do obozu, Pozniej od 43 roku byl przymus sluzenia w wosjku dla tych co podpisali liste Niemcow trzeciej kategorii itd. Ci ze Zwiazku radzieckiego jak byli przymusowymi pracownikami to czesto mieli duzo lepiej, stanowiska pracy byly lepiej zorganizowane a jak juz byl jakims fachowcem wiec jego byt nie byl zagrozony, tylko ze pracowal dla wroga i w tym jest sek.

   • Loth Odpowiedz

    Tak dokładnie a ci ,dla których pracy zabrakło trafiali do piachu, tak też można rozwiązać problem bezrobocia i tak najczęściej Niemcy postepowali

  • Jan Odpowiedz

   Doucz się historii a dowiesz się że kiedy w Polsce budowano pałace z łazienkami i z wc to ci twoi ,,zachodni nowocześni” Francuzi, Szwedzi, Norwegowie srali po krzakach lub w kątach swoich pałaców.

  • VOX15 Odpowiedz

   Amerykański polityk Morgentau miał pomysł co zrobic z Niemcami w całości- proponował zaraz po zkonczeniu wojny zaorac niemieckie miasta , doprowadzic do deindustrializacji, zrobic z Niemiec kraj rolniczy i rozstrzelac cała wiechuszke nsdap,ss i generalicje. Niestety plan nie został zrealizowany . Dlatego takie jełopy jak ty , degeneraci intelektualni mnożą sie od czasow wojny i powielaja coraz to bardziej fantastyczne brednie. Typowym przykladem są neobanderowcy na Ukrainie i neofaszystowskie ruchy w Europie a przed wszystkim takie kuriozum jak szwedzkie i polskie grupy neofaszystowskie. Polskie to zwykłe popłuczyny wychowane na książkach o nazistach ,gloryfikujące III Rzesze . Szwedzi w czasie wojny przyjmowali zydów masowo i jakoś żadnych nazistów tam nie widywano.
   Skąd sie biora takie przygłupy jak ty bez znajomości historii .?

 2. Z Odpowiedz

  @Sweden
  Dla osoby nieobeznanej z tematem takie populizmy mogą być trafne. W rzeczywistości Rosjanie, Ukraińcy, Bułgarzy i Rumuni od innych narodowości jedynie różnią się tym, że zostali zacofani przez komunistyczne eksperymenty i centralne planowanie. Jeszcze będzie musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim ich rynek się zrównoważy z zachodem.

  Natomiast doszukując się tutaj koncepcji nad i podczłowieka… widać, że reforma oświaty zbiera żniwa. Pisać w ciemno takie osądy bez chociażby pobieżnego wglądu w temat, uwzględnienia faktów ze współczesnej historii i ekonomii.

  • Anonim Odpowiedz

   gdyby nie te ,,komunistyczne” eksperymenty to Rumunii,Bułgarzy,Ukraińcy nadali nie umieli by pisać,czytać,nie wiedzieli by do czego używać butów.I wcale nie zostali zostali zacofani,świadczy o tym choćby poziom urbanizacji w tych krajach przed i po wojnie,wskaźnik alfabetyzmu,ludzi zatrudnionych w przemyśle.Nie jest prawdą,że komunizm cofnął te kraje,to kapitalistyczna propaganda pisana przez zwycięzców.

  • Anonim Odpowiedz

   Wypowiedzi osob negatywnie oceniajacych swoj narod na podstawie propagandy Szweda, Niemca, Francuza, zyda z Izraela czy Palestyny nie sa miarodajne. Kto placi im za takie negatywne wpisy.
   Zawsze uwazalem i uwazam Polakow za dumnych ze swojej historii, honorowych, odwaznych.
   Propaganda antypolska nie zmieni mojej opinii. Jurgieltnicy plujacy na swoich niech wspomna niepokorna, odwazna Marysie Sokolowska, uczestnikow protestu przeciwko Baumanowi. Powinni zajrzec do polskiej pieknej historii /wyrzucanej przez obecnych wrogow Polski z podrecznikow/, przeczytajcie o Cedynii – 972 rok, poprzez Glogow 1109r, Legnica 1241, Plowce 1331, Grunwald 1410, Warna 1444, Polock 1579, Wielkie Luki 1580, Pskow 1581, Kircholm 1605, Oliwa 1627, Czocim 1673, Wieden 1683, Zielence 1792, Raclawice 1794, Samosierra 1808, Raszyn 1809, Grochow 1831, Warszawa 1920, Bzura 1939, Narwik 1940, Anglia lotnicy 1940, Tobruk 1941, Monte Cassino 1944, Falaise, Chambois 1944, Arnhem 1944, Polska flage na ratuszu w Bremen zawieszona przez zolnierzy gen Maczka. Kazdemu kto chce zle pisac o Polsce proponuje poznanie ponad 1000 letniej pieknej historii i tej osobie odpowiem na inne nawet drazliwe pytania.
   Jerzy z Warszawy

   • winston Odpowiedz

    Do Jerzy z Warszawy.
    Dla podkleslenia twojej polskiej dumy narodowej, polecam ci odwiezdzic chlewy po swiniach i obory po bydle, w okolicach miasta Foggia,i nie tylko tam w Italii , ale i calej Europie, ktore polacy zamiezkuja dobrowolnie.zobaczysz na chlewach polskie flagi i obrazy, i spotkasz setki polskiej tzw ynteligencyi mniemanej, do jakiej zalicz tez siebie.Jezeli wloska Police nie rozpedzila tego bydla.
    Tam w chlewie jest twoja polska duma polski tzw honor i partiotyzm, -smiechu warte……
    Tacy sami miezkaja w polsce,udajac Europejczykow, przyklaskujac koltunerii, ktora cuchnie po calej Europie.
    Moze by sie tak jeden z drugim,polski burak pastewny zastanowil, kto zepchnal polakow do stanu zbydlecenia, i poszukal odpowiedzi w polsce, i jej kalekim , zlodziejskim i korupcyjnym zarzadzaniu.
    Zamiast podrzucac miliony polskich zebrakow i zlodziei Europie, trzeba usunac kupe gnoju z polskiego bagna.

    • Anonim

     Ciekawe czy w cztery oczy też byś obrażał Polski honor, czy obsrałbyś się ze strachu… W internecie każdy jeden mocarny…

    • VOX15

     CO TY Z TYMI CHLEWAMI I ŚWINIAMI, MYDŁEM I BRUDEM – CZYŻBYŚ SAM POCHODZIŁ ZE WSI TAKIEJ JAKA OPISUJESZ A MOŻE Z PATOLOGICZNEJ RODZINY MIESZKAJĄCEJ W ZAPCHLONEJ ,ŚMIERDZĄCEJ RUDERZE W JEDNYM Z MIAST ?
     ALBO BO TO PRAWDA ALBO MASZ SZAMBO WE ŁBIE.

  • Mjøllner Odpowiedz

   Za kogo ty się masz SWEDEN??? Widac że jesteś debilem, który zapewne wyjechał z Polski za granicę. Pamiętaj, też jesteś tym ” Polnische Schweine” lub jak to w Skandynawii „Jävla Polacker :)” . Jeśli masz pisać rzeczy z którymi jesteś związany to zamilcz, bo też jesteś brudasem. Nie uważaj się za lepszego, go i tak obsmarują cię gównem. Zapewne twój dziadziuś to był rusek który przeleciał Polkę, i masz ryjek jak słowiańska pipa, taki jak chomik( chodzi o policzki) . Zamilcz debilu bo jesteś śmieciem bez skrupułów, i w ogóle nie jesteś związany z ludnością germańską.

   • Potomek Obrońców Polski Odpowiedz

    Czy to jest strona dla osób z zaburzeniami umysłowymi wymagającymi hospitalizacji na oddziałach zamkniętych? Chodzi mi o niejakich swedenów, gordonów, birminghamów, homerów, rsha, lile oraz palantów ich popierających, proszę zorganizujcie się na jakiejś stronie o jednorodnym poziomie /jaki by on nie był/. Jeśli macie problemy z zakumaniem jak to zrobić życzliwy pielęgniarz na pewno pomoże. Mój kolega z treningów, dusza człowiek, potrafi tak obezwładnić aby nie uszkodzić chorego. Na pewno takiego macie. Nie zaśmiecalibyście stron normalnych. I lekarz prowadzący miałby wgląd czytając waszą twórczość czy leki pomagają czy trzeba je zmienić. Wspomnienia zbrodniarza – idioty odpowiedzialnego za popełnione zbrodnie dokonywane samemu lub/i wspólnie z innymi osobnikami tego typu, zasługującymi na najwyższą pogardę, to lektura dla specjalistów zajmującymi się przypadkami najcięższych zaburzeń. Nieudolna, żałosna próba zrzucenia odpowiedzialności zbrodniarza na swoje ofiary. Do tego szydzenie, próba poniżenia i przedstawiania swoich ofiar w jak najgorszym świetle. To oni są źli, ja jestem dobry, to wszyscy inni zawinili, nie ja. Taki zwyrol wie że jeśli krzywdzi dobrego, niewinnego człowieka to kim jest on sam? Więc tenże zwyrol /w tym wypadku anty-bohater erick w./ usiłuje wmówić że spokojni ludzie napadani, mordowani, obrabowywani, paleni w piecach, kobiety w ciąży którym wyrywano płody po rozcięciu brzucha bagnetem, lub ulubiona zabawa ss i wermachtu – wepchnięcie kobiecie do intymnego miejsca granatu trzonkowego, a ból był przy tym straszny, czekanie na wybuch i przeżywanie po wybuchu paroksyzmu radości. Otóż ten żałosny osobnik przekonuje że to ofiary są same sobie winne, jego ofiary, nie on. Trzeba jasno określić że jest współwinny tych wszystkich zbrodni i nie musiał ich popełniać osobiście, wystarczy że mordował obrońców danej ziemi i umożliwiał dokonywanie tych zwyrodniałych, ludobójczych czynów. I niech nie szuka głupkowatych wykrętów że ktoś inny gdzieś też coś takiego robił. Każda zbrodnia powinna być ukarana, żadne ludobójstwo nie jest do zaakceptowania przez zdrowego umysłowo człowieka. Pozdrawiam

 3. Nasz publicysta |Rafał Kuzak Odpowiedz

  @Sweden pomijając cały bezsens Twojej wypowiedzi, to muszę Cię zmartwić. Rumunii nie są Słowianami, również Bułgarzy są nimi tylko w pewnym stopniu, a żeby było śmieszniej to oba kraja opowiedziały się podczas DWS po stanie Adolfa H.

   • malme Odpowiedz

    polak to gatunek wschodnioeuropejskiej swini, i to jest udowodnione na przestrzeni wiekow. Obecnie polacy tylko potwierdzili to co od dawna jest prawda. Dlatego Anglia, stary czlonek Uni Europejskiej,wolala wystapic z UE, i pozbyc sie polskiego motlochu zerujacego niczym pluskwy na jej gospodarce i systemie socjalnym nie pozwolic by dalej polski motloch zrobil w Angli druga polske. Boze chron Anglie i kazdy inny kraj przed polakami.

    • nothingam

     dzieki bogu ze Anglia wystapia z UE, bo inaczej doszloby tu do masowego utylizowania polakow, co nawet w tej chwili jest widoczne.niech holota wegetujaca w polsce nie udaje ze nie ma problemu, bo problemem w Angli i nie tylko sa polacy.polskie mafiozi maja w du,,,,, polski motloch i podrzucaja go krajom sasiednim jak to robia pasozyty.i to jest przyklad polskigo honoru a raczej horroru zgotwanego polakom przez mafie poskomunistyczna ktora ma polske w pazurach

    • SOCJOLOG

     Do „malme” wlazłeś w krzaki i plujesz na bohaterski Polski Naród z ukrycia. Znam mendy takie jak ty, w oczy rozmawiając jesteś zwykłą lizidupą. Jak cię jacyś bezdomni dorwali widząc pizd3 nie faceta, myśleli żeś baba, spili i w.y.d.y.m.ali. Stało się. Nie zganiaj na Polaków, nie wiesz kto to był. Nie pij z obcymi, zwłaszcza jak jesteś p.i.z.d.ą, nie ubieraj się jak cwel chociaż nim jesteś, niekoniecznie z własnej woli, rozumiem. Albo nie miałeś przyjemności, twu, i teraz pomstujesz. Uważaj bo znowu złapią i tylny otwór poszerzą, zboczeńcy. Ale nie ujadaj zapchlony kundelku na nieugięty twardy i waleczny Naród Polski, bo ktoś ci pokaże jak to jest gdy się nas obraża, aż ci się odechce. I będzie lipa przechodząca eyobraźnię. A już właśnie jesteś namierzany.

    • VOX15

     PAJACU NIEDAWNO PREMIER WBRYTANI PROSIŁA POLAKÓW ABY ZOSTALI – BO .MÓJ DOPISEK – ANGLIA BY MUSIAŁ ZATRUDNIC TAKICH JAK TY JEŁOPÓW ALBO ARABUSÓW Z AFRYKI.

 4. MOROPOLSKA Odpowiedz

  A obozy zagłady zapobiegły przeludnieniu ……………
  Niemcy naprawdę umieli używać mydła , tak wyprali mu mózg że do dziś jeszcze nie przejrzał na oczy.

 5. Smal3tz Odpowiedz

  Naziści starają się ukryć jakoś swoją przeszłość, robią to właśnie taką oto propagandą… istnieją opinie, że auschwitz było dziełem Polaków…BO STOI NA POLSKIEJ ZIEMI. Zniszczyli nam kraj, oddali w ręce ZSRR a teraz jeszcze starają się oczernić. A przychodzi im to łatwo, bo większość naszych za granicą to wandale i złodzieje. Starajmy się, by znano nas z innej, lepszej strony.

  • margot1234 Odpowiedz

   Bardziej celnego komentarza nie można dodać.
   Jak to wskazał Norman Davies w Bożym Igrzysku, problemem Polski zawsze była geografia: płaska nizina, przez którą w te i we wte mogły się dowolnie przetaczać wojska. A jedne z nich przy okazji zrobiły sobie obozy koncentracyjne, a inne więzienia w których dopuszczone były tortury…
   No nic jakbyśmy byli Rosją albo Szwecją, to mielibyśmy lepiej, ale nie jesteśmy…
   Nic na to nie poradzimy, więc zakasujmy rękawy i do pracy!!! Kochani rodacy :)

 6. Napoleon8898, Odpowiedz

  Szkoda że trzeba nikomu nie mówić ani nic była by sensacja ! Ale też dyskusje ”prawda czy fałsz” poza tym według Niemców Polska nie była państwem tylko czymś czym plemię do niewolniczej roboty. A Niemcy może chcieli siłą ucywilizować schwytanych by w przyszłości nie dawała się we znaki ich tradycja bo według Niemców III Rzeszy te państwa jak. Polska były barbarzyńcami oto moje wnioski

  1.Niemcy chcieli ucywilizować tych ludzi by tamci po kilku pokoleniach uważali się za Niemców byli tacy jak oni i zapomnieli że coś takiego jak ich kraj kiedyś istniało.

  2. Ludzie tacy jak Hitler czy gubernator Generalnej Guberni ( chwilowo zapomniałem imienia i nazwiska) byli kimś kto uważał Niemców,Brytyjczyków czy Francuzów za narody powiem ”godne” i może byli zwolennikami czegoś co panowało np. w Anglii czyli robotnicy,pracujące dzieci i w ogóle mogli to zrobić z tych narodów by Niemcy nie musieli się tym przejmować i że to niby Niemcy tak pracują.

  Ale poglądy tego ”kolesia” mogą być prawdą cóż… Poza tym Rosja,Bułgaria,Rumunia czy Polska SĄ I BYŁY państwami ale te nie wiem jak to powiedzieć ”warunki” w tej części dopuściły do tego że większość państw uważała nas np. za państwo III klasy, ,niepotrzebne,biedne,niecywilizowane a jednak

  Państwa te nie znały się chyba na historii gdyż dawna Rzeczpospolita Obojga Narodów może i szlachta była dość pijacka itp. ale mimo to kiedyś cała Europa mogła być nasza ale przez szlachtę i inne tego typu jednostki zmarnowaliśmy szansę ale to już inna historia
  PzDr.

    • mariusz trynkiewicz

     no ona ma rację,to nie jest przesada,Frank był odpowiedzialny za śmierć milionów polaków,raz drwiąc miał ponoć powiedzieć”gdybym o każdym polaku rozstrzelanym miał wywieszać plakat,to w polsce zabrakłoby lasów na wyprodukowanie papieru na te plakaty”

  • Anonim Odpowiedz

   // ale mimo to kiedyś cała Europa mogła być nasza ale przez szlachtę i inne tego typu jednostki zmarnowaliśmy szansę ale to już inna historia //

   Dokładnie..

   Niegdyś pod naszym panowaniem była Rosja (Jakieś 2 lata ) lecz przez Króla… Który nie chciał zmienić swojego wyznania na Prawosławie ruscy nas wypędzili .. i koniec z GAZEM ;)

 7. Redakcja Odpowiedz

  Kilka interesujących komentarzy do tekstu z serwisu wykop.pl:

  Magnitude0: Nie no k*rwa krew się we mnie burzy jak to czytam. „Szlag mnie zaraz trafi, krew nagła zaleje”, mógłbym powiedzieć, cytując klasyka.

  Ten typek to albo totalny fanatyk nazizmu, ofiara hilterowskiej propagandy albo skończony dureń. choć w zasadzie to na jedno wychodzi.

  „Najlepsza armia od czasów Leonidasa” – Leonidas, musi się przewracać w grobie. Techonolgię mięli całkiem niezłą, natomiast żołnierze Wehrmachtu to byli w większości różnej maści kryminaliści, służący kryminalnemu ustrojowi.

  „Po raz pierwszy w swojej bezbarwnej i beznadziejnej egzystencji dostali dobrze zorganizowane stanowiska pracy i ludzkie warunki życia.” – To się k*rwa uśmiałem. Moja babka w wieku 16 lat, z całą rodziną (a to nie był model 2+2, jak dziś) została wywieziona na takie roboty (O ile dobrze pamiętam, to całą wieś spod Krakowa wtedy wywieziono). Oczywiście potem wszystkich na miejscu rozdzielili Warunki były tak „ludzkie”, że do jedzenia na cały dzień była miska zupy, a czasami tylko kromka chleba i jabłko, do popitki woda ze studni. Wraz z innymi przymusowymi robotnikami babcia spała w pomieszczeniu, gdzie było okno bez szyby, przez co w zimie strasznie wiało. Babcia nabawiła się wtedy reumatyzmu.

  Kalenz: Czytałem książkę człowieka który „zaczął żyć jak człowiek” w Rzeszy.Pracował w nieludzkich warunkach od poniedziałku do soboty od rana do wieczora.Dostawał jakieś resztki, spał w piwnicach i na strychach razem z 30-40 osobami razem.Wolę wierzyć mu niż temu oszołomowi :)

  (…)

  Zapomniałem jeszcze dodać, że babcia pracowała na gospodarstwie rolnym. Podczas pierwszych dni przebiła sobie nogę widłami przy przerzucani gnojówki i tylko dzięki interwencji jej Stryja (szczęśliwie złożyło się, że pracował w tej samej wsi) został wezwany lekarz. Babcia kilkukrotnie była przerzucana do innych gospodarstw, gdzie nie obyło się bez nieustannych wyzwisk typu „polnische Schweine”(nie ma błędu bo rzeczowniki w niem. pisze się dużą literą). Dopiero gdzieś na około rok przed zakończeniem wojny trafiła do gospodarstwa rodziny wielodzietnej, gdzie „rządził” Opa (dziadek tych Niemców) i tam dopiero ją w miarę normalnie traktowano (3 posiłki dziennie i ciepłe miejsce do spania, coś w stylu więzienia). Jeśli można mówić o normalności będąc niewolnikiem…

  PS: Gdzieś w 97′ babcia dostała „odzszkodowanie” za bycie jak to ujmuje poprawność polityczna; „przymusowym robotnikiem” (niewolnikiem!). A było tego co kot napłakał. Nawet nie przekroczyło rocznej pensji w PLN.

  eaxene: Nie bronię oczywiście nazistów, ale…
  po ludzku zakwaterowani (…) oraz karmieni swojskim, regionalnym jedzeniem z kuchni zbiorowych, wydawanym w czystych stołówkach.
  Mój pradziadek był w obozie pracy (gdzieś tam w głębi rzeszy) i zakwaterowanie, jedzenie i praca naprawdę były na poziomie dobrym. Oczywiście poziom dobry należy odnieść do realiów wojny i naprawdę strasznych obozów pracy i koncentracyjnych. Ich baraki/cele (ja już nie pamiętam, ale nie był to wielki obóz) nie były zamykane- ale napewno pilnowane, kierowniczka obozu trzymała w ryzach co bardziej narwanych strażników- pierwszego dnia zakazała szykanowania i bicia więźniów, jedzenie jedli takie samo jak kierowniczka i strażnicy. Taka ot ciekawostka.

  Btw. mój drugi pradziadek w czasie wojny zwiedził europę w paru armiach- w polskiej, niemieckiej i potem jakiejś tam jeszcze, odwiedził też południową ameryke. Jakiś czas temu dostałem zaproszenie na facebooku od jakiejś nastolatki z Boliwii, która nosi takie same nazwisko jak ja. Może, to być oczywiście przypadek, ale noszę naprawdę oryginalne nazwisko. Takie cool story ;)

  jdef90: moja praca magisterska dotyczyła pracy przymusowej, temat dość mocno zgłębiłem, choć już dość dawno temu i szczerze powiem, że rozumiem tego ssmana. dla wielu „insiderów” systemu tak właśnie mogło to wyglądać. Faktycznie wielu Polaków w trakcie robót przymusowych spotkało się z kompletnie inną cywilizacją. Pracowali zarówno w skrajnych niekorzystnych warunkach, jak i niemal jako członkowie rodzin (u rolników, a właściwie bardziej żon rolników, którzy byli na wojnie). W początkowym i końcowym okresie wojny faktycznie jeździły polskie teatry, były polskie msze św. w niemieckich kościołach itp. W obiektach przemysłowych warstwa emocjonalna interakcji z lokalersami była jednak znacznie bardziej zredukowana, robotnicy tworzyli odrębną społeczność, byli mocno eksploatowani. Co ciekawe, Rzesza jako państwo wszystko regulowała normami prawnymi, także płace, których podstawa była taka sama dla wszystkich (niemców, polaków, ale już nie rosjan, którzy dopiero byli traktowani jak zwierzęta, żydzi przeznaczeni byli do eksterminacji (BTW używam chroma, gdy niemców, rosjan piszę małą literą pojawia się podkreślenie, polaków, żydów… już nie…), ale podstawa ta była obłożona wieloma potrąceniami, także z tytułu bycia polakiem, stąd finalnie płaca polaka była znacznie niższa. Dla mnie mamy tutaj pewne analogie z obecną emigracją zarobkową… trafiając z polskiej wsi na angielską, czy nawet z polskiego miasta do angielskiego także wielu polaków przeżyło szok kulturowy i cywilizacyjny. Pamiętać także należy, iż na początku wojny (mniej więcej do roku 1942) pozyskiwanie robotników odbywało się na zasadzie rekrutacji np. przez wójtów… warto zobaczyć reklamy wyjazdów w niemieckiej prasie polskojęzycznej jak kurier warszawski…

  Jednak esesmanowi zapomniało się o jednym, czyli o całym systemie represji w stosunku do polaków, którzy np. za kontakty seksualne z niemkami podlegali bezwarunkowej karze śmierci. kara śmierci groziła także za kradzież i inne przestępstwa, które z perspektywy robotnika przymusowego były po prostu walką o przetrwanie. Choć tutaj także należy pamiętać, że pod koniec wojny egzystencja zwykłych niemców także była ciężka…

  Osobiście widzę dużą analogię pracy przymusowej z czasów drugiej wojny światowej, do obecnej emigracji zarobkowej. Oczywiście należy przyjąć poprawkę na cały system represji, którego obecnie nie ma, także motywy wyjazdu (w polsce emigracja zarobkowa istniała od zawsze, ale niemcy wzmocnili ją stosując element przymusu (wójtowie mieli wyznaczone kontyngenty ludności, którą mieli pozyskać), ale już stopień wykorzystywania robotników myślę, że jest dość podobny. Praca odbywa się za najniższym możliwym wynagrodzeniem, w możliwie jak najniższym poziomem inwestycji socjalnych dla robotników…

  • Ja Odpowiedz

   Take piszecie zle o niemcach .a na roboty Sami do nich jezdzicie ha ha . I prosicie . Bo take polskee nam zrobili .

 8. Marek Odpowiedz

  Panie Janicki!

  Pański artykulik całkowicie dyskwalifikuje pana jako autora artykułów historycznych. W zacytowanym fragmencie wspomnień Wallina nie ma mowy o Polakach.

  Może lepiej by było, aby najpierw ukończył pan studia historyczne na dobrym uniwersytecie, zanim napisze następny „historyczny” artykuł?

 9. Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

  A może Pan nauczy się czytać ze zrozumieniem, jeśli już zniżamy się do takiego poziomu dyskusji? ;-)

  „band uzbrojonych cywili polskich i rosyjskich.”

  Proponuję przyjrzeć się czwartemu słowu od lewej. Czwar-te-mu.

 10. funio Odpowiedz

  W tym, co facet twierdzi, jest sporo racji. W Polsce przed wojną panowała tak straszna ciemnota i zacofanie, takie feudalne stosunki, że bardzo często nawet III Resza wydawała sie rajem (o ile niie trafiło się na sadystycznych nazistów). A dzisiaj to jak jest? To w Polsce się haruje od świtu do nocy za grosze, a nie w Niemczech, zgadza się?

  • Dover Odpowiedz

   teraz dopiero polakom ich wlasny kraj zgotowal holokaust. wypedzil z kraju miliony polakow, choc gdyby tu zostali pozabijaliby sie nawzajem w polskiej demokracji, a reszta siedzialaby potem w polskich wspanialych wiezieniach.obecnie nawet polacy ktorzy, maja byc po Brexit deportowani z Angli, wchodza tam celowo w konflikt z angielskim prawem,zeby byc tam skazanym na wiezienie, i byle by nie wracac do polski.polki zachodza tam w ciaze z kloszardem, lub z azjatami z angielskim
   obywatelstwem,byle zostac w Angli.polska jest pieklem z ktorego polacy uciekaja, bo nie mozna tu zyc.gdy polacy zakosztuja cywilizacyjnej normalnosci Europy, juz nigdy po powrocie nie beda ludzmi normalnymi i szczesliwymi, bo polska mentalnosc i koltuneria to przeklenstwo.polacy nie sa zdolni stworzyc socjalnego bezpieczenstwa dla siebie w polsce,i obwiniaja o to kraje do do ktorch masowo emigruja za praca. stawiaja tam zadania do ktorch nie maja praw, i prezentuja soba charakterystyczne polskie zbydlecenie.

   • Emigrant Odpowiedz

    Przyjedź popatrz jak ludzie w Polsce żyją ,jakie domy się buduje jakie są samochody jak wygląda nowoczesne rolnictwo ,jakie są sklepy nie wiem co wy chcecie od tej Polski.

   • k Odpowiedz

    Polacy w odróżnieniu od tych niby światłych narodów nie byli zwykłymi bandytami jak brytyjczycy ,belgowie czy niemcy

 11. Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z naszego profilu na Facebooku:

  Dorota Pansewicz: Dobra praca, jedzenie, mydło, spektakle – pełna kultura, czego chcieć więcej ;) Artykuł powalający :)

  Patrycja Michniewicz: Zgroza i umysłowa ignorancja!

  Arkadiusz Tyrała: A Filharmonii GG namiętnie grano kompozycje niemieckiego geniusza fortepianu Friedricha Schoppinga http://wyborcza.pl/1,76842​,7867801,Fortepian_Schoppi​nga.html ;)

  Paweł Godlewski: jadąc latem komunikacją miejską można odnieść wrażenie, że z tą nauką używania mydła słabo im poszło

 12. asdf Odpowiedz

  Facet ma sporo racji, nie jest pierwszym nazistą, który w ten sposób ocenia wojnę na wschodzie i zamieszkujących tam ludzi, tylko w tym wypadku nie ma znaczenia nacja czy naród,ale raczej system w którym ci ludzie żyli….czerwony zgniły komunizm się do tego przyczynił, każdy komunista, powinien odsiedzieć swoje durnowate poglądy , a każdy który przyczynił się choćby w odrobinie do cierpień rodaków czy innych nacji powinien zgnić w celi..zwłaszcza wszelkiej maści, w przypadku Polaków, KPPowcy

  a autor niech sobie daruje osobiste wycieczki w stylu „pewnie wielu osiłkom z SS rzeczywiście jej nie brakowało, przynajmniej tak długo jak bili słabszych od siebie”, bo gdyby nie brakło mu oczytania, wiedziałby ,że durnoty wypisuje..a książek na rynku naszym jest od groma i nie tylko wybielaczy tej formacji ,ale wielu głównie amerykańskich ,też żydowskich historyków o tym pisze…bo gdy czyta się , że w ciężkiej zimie jednej wioski przez wiele tygodni broniło ok 50 ss-manów przed prawie całym pułkiem radzieckim i w końcu zaledwie czterech się wycofało , bo reszta poległa to nijak to się nie przekłada na stwierdzenia autora artykułu….

  ..do szkoły panie dziejku ..do szkoły…albo do wydziału propagandy;P

   • HISTORYK Odpowiedz

    Nagorszym i najbardziej barbarzyńskim krajem są niestety NIEMCY. Rozwinięta gospodarka to nie wszystko. Do tego to strasznie zakłamana obłudna nacja. O ich hipokryzji mówił znany niemiecki filozof. O ll Woj. Świat. prawie nie słyszeli, a wogóle to udają że też byli ofiarami. Nie okazali w żaden sposób że uznają swoją winę ogromu okropieństw dotąd nieznanych, które wymyślili i dokonywali. Ten zbrodniarz ss-man i ci co go popierają to żałosne szambo.
    To ochyda że ktokolwiek nie tylko nie gardzi taką poczwarą jak ten szwedzki ss-man, zakłamany śmieć, ale jeszcze popiera takiego popaprańca! Ciekawe co powiedzieliby nasze CHŁOPAKI Z AK walczący z tym ss-mańskim gównem na temat tej mendy /nazw takich osobników przytaczać/ która uzurpuje sobie prawo do decydowania które narody mają prawo żyć, a które można wymordować aby okraść je ze wszystkiego. Jakim trzeba być popaprańcem umysłowym, amoralnym zwyrolem aby tak myśleć i/lub takich najbardziej parszywej kategorii zbrodniarzy POPIERAĆ.

  • HISTORYK Odpowiedz

   Do asdf- ss-syny to mięso armatnie, zbieranina różnego rodzaju głupków i niedojebów, popaprańców. Kogo ty gloryfikujesz, za kim tak obstajesz? Za tymi co mordując Naszą Stolicę wykazali się zwyrodnialstwem tak ochydnym że powinny te obsrane formacje być wyjęte z pod prawa, ich członkowie pozbawieni prawa do zaśmiecania Świata, każdy człowiek widząc ss-mańskie gówno powinien je rozdeptywać i usuwać ze świata dostępnymi środkami podręcznymi /łom, trutka na szczury itp./,następnie topić w kloace. Tak też często się działo, Alianci zgodnie rozwalali te śmieci np. w czasie ofensywy w Ardenach za mordowanie bezbronnych cywili oraz bezbronnych jeńców niemieccy spadochroniarze, w/w gówno i „przebierańcy” Otto Skorzennego otrzymywali po schwytaniu zasłużoną czapę. Również banda dokonująca zwyrodniałych czynów w jednym obozie koncentracyjnym /ss jako policja ” wykazywała” się wielką „odwagą” i „męstwem” w walce z cywilami i więźniami. Normalni ludzie nie byliby w stanie na taki syf. Natomiast gdy szala się przechyliła na niekorzyść i zaczęli dostawać w dupsko spierdalali jak stado wystraszonych kundli co też ten zwyrodnialec opisuje w książce będącej przedmiotem powyższego artykułu. Redaktor Kamil Janicki trafnie opisał wypociny wystraszonej szwedziny.

 13. Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

  Mogę odpowiedzieć chyba tylko tyle, że jeśli według Ciebie „facet ma sporo racji” to moim zdaniem nie ja powinienem pilnie pójść do szkoły albo biblioteki.

  A komunizm to tu nie ma nic do rzeczy – w cytowanym pamiętniku mowa o ludności państwa polskiego, które było krajem autorytarnym, ale w żadnym razie nie komunistycznym. Poza tym mowa o biednej wiejskiej ludności, która się z reguły w ogóle nie interesowała polityką.

  Nie będę nawet dodawać, że od Twojego komentarza wieje neonazizmem na kilometr…

 14. morytz Odpowiedz

  Mam dzisial trzech takich czyścuiochów w piwnicy . przelewają gówna do gównego kanału – zgodnie z przekonananiami , do usranej smierci – już niedługo !!! mam klopot hans

  • Polak Patriota Odpowiedz

   Do Redaktora Kamila Janickiego. Wspułczuję konieczności odpowiadania na idiotyczne zarzuty. Napisał Pan rzetelnie i delikatnie na temat książki o przygodach zakłamanego wykolejeńca. Jego kolega który pisał /widać moralność nie była jego jedyną słabą stroną, pisanie też/ wystąpił z ss na wiadomości co ta zwyrodniała banda wyprawia. Wszystkie Pana uwagi są jak najbardziej na miejscu. Pozdrawiam

 15. Ewa Odpowiedz

  w dobie demokracji twierdzenia o normalnych warunkach pracy, która była przymusowa to zwykłe nieporozumienie. pomijając warunki życia, możliwości, a raczej ich brak, poziom społeczny i intelektualny robotników w rodzimych krajach, nie można zapominać o tym, że emocjonalnie byliśmy rowinięci już od dawna. wobec tego pomimo lepszych warunkow na robotach niz niejeden miał w Polsce w tamtych czasach, nie wolno zapominać o godności ludzkiej, o strachu, o tęsknocie, złości i rezygnacji, które towarzyszyły niewolnikom każdego dnia.

 16. Frans Odpowiedz

  Artykuł (i zapewne same wspomnienia) całkiem ciekawy, ale nie ma w tym nic zaskakującego. Niczego innego bym się nie spodziewał.
  Za to komentarze- fascynujące!

 17. RSHA Odpowiedz

  Erik Wallin ma 100% racji
  popieram
  trzeba sie pogodzic ze bylismy taka hołotą jak dzis arabstwo czy murzynstwo w afryce.
  zachod wyprzedzal nas o wieki szczegolnie niemcy z ktorymi sobie igralismy.

  • mania Odpowiedz

   Podejrzewam,że „już” nie jesteś Polakiem! Polacy na Ziemiach Zachodnich przede wszystkim po zasiedleniu walczyli z karaluchami,pluskwami i szczurami…. Teraz każdy Polak,gdy jedzie do pracy do Niemiec,to przede wszystkim robi porządki w domach… No i kto jest brudasem i niechlujem? Nie znacie Niemców,to się nie wymądrzajcie.

   • Funio Odpowiedz

    To znaczy szczury i robactwo pozostały jako spuścizna po Niemcach, tak? :) A to, że zabudowania stały co najmniej pół roku puste, bo Niemcy opuścili ojcowiznę najpóźniej w styczniu 1945, a osadnicy przybyli najwcześniej w lecie – to pikuś? A w międzyczasie kwaterowali tam ruscy sołdaci-czyścioszki, walały sie trupy zwierząt i ludzi… Ech, bezmyślność ludzka…

 18. funio Odpowiedz

  Kamil Janicki to typowy załgany lewak. Jak ktoś wytyka mu kłamstwo, zarzuca innym nazizm. Do ,,Racjonalisty.pl”, tam będziesz u siebie z innymi kikami… :)

 19. Joker Odpowiedz

  Panie Janicki- od kiedy propagowaniem neonazizmu jest podawanie FAKTÓW? Mam na mysli komentarz pod wpisem sygnowanym „asdf”. Autorowi artykułu z kolei zarzuciłbym nazifobię która osobie pretendującej do bycia historykiem nie przystoi. Ba- wręcz go dyskwalifikuje. Zarzucanie SS, Kriegsmarine, Luftwaffe czy Wehrmachtowi tchórzostwa to nie tylko obraza ludzi tam służących (bo nie wszyscy z nich byli zatwardziałymi nazistami- często o takiej a nie innej postawie decydował inntynkt samozachowawczy lub poczucie koleżeństwa i solidarnosci z resztą towarzyszy broni) ale i naszych dziadków i pradziadków- bo wychodzi że byli częstokroć jeszcze większymi tchórzami. Wbrew sugestiom oddziały frontowe, zwłaszcza weterani, odznaczały się ogromnym zapałem bojowym. Owszem- zdarzały się wsród nich kanalie, czasem na stanowiskach dowódczych. Jak wszędzie. Natomiast prawdziwa swołocz, złodzieje, kombinatorzy i wszelkiej masci cwaniaki, w praktycznie każdej armii (bo to samo można było obserwować i wsród Rosjan, Amerykanów, Francuzów etc.) to tzw. zaplecze pola walki. W przypadku Niemiec były to różne Sonderkomanda, w przypadku ZSRR bataliony Smierszu (czyli czystki na zajętych ziemiach) lub tzw. prywatna inicjatywa, nierzadko napędzana przez wyższych oficerów (czyli rabunek- na Zachodzie przodujący w tym Amerykanie). Proponuję dokształcić się nieco w podejmowanych kwestiach lub być ostrożniejszym w ferowaniu wyroków na temat na przykład walecznosci tych czy owych. Bo skoro już mówimy o biciu słabszych od siebie to możemy się nieźle naciąć. Przykładów jest wiele. Kampania Francuska 1940 chociażby. Aha- i bynajmniej nie jestem nazistą. Uprzedzając zarzuty. Natomiast zdaję sobie sprawę że II Wojna to nie tylko straty Koalicji. W przeciwieństwie do wielu nie stosuję odpowiedzialnosci zbiorowej. Także Niemcy, Włosi czy Japończycy byli ofiarami tej wojny. Pamiętajmy że nie rozpętał jej 20- latek służący np. w 7 SS Panzer Division. Tego dokonali ludzie znani z imienia i nazwiska. Niemcy również mają swoje pokolenie Kolumbów. Tyle że wielu o tym zapomina albo pamiętać nie chce.

 20. miki Odpowiedz

  Jestem przerażony poziomem dyskusji. Joker pisze, że ofiarami byli też Niemcy, Włosi, Japończycy. Zapomina jednak, że to nie Polska wywołała wojnę i nie Polska była agresorem. Chyba jesteście młodzi i nie mieliście kontaktu z naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. A zapewniam Was, że bestialstwo w obozach nie miało granic ! Roboty przymusowe też w większości dalekie były od idylli. Warto też byłoby przyjżeć się zjawisku : dobrobyt niemiecki – zdobycz wojenna !

 21. Joker Odpowiedz

  miki- nie osądzaj. Być może jestem starszy od ciebie. Sądząc po ortografii jestem tego niemal pewien (przyjRZeć). Upraszczasz znacznie choćby w ostatnim zdaniu. Dobrobyt niemiecki to w dużej mierze efekt planu Marshalla, poza tym Niemcy w przeciwieństwie do nas potrafią się zorganizować również w czasie pokoju i pracować dla dobra OGÓŁU. Co do reszty: nie, nie zapominam że Polska nie wywołała tej wojny. Ale nie zapominam też że chociażby Japonia została do wojny zmuszona amerykańskim embargiem które na dłuższą metę doprowadziłoby Japonię do ruiny. Poza tym doczytaj może cały mój post. Potrafię i rozróżniam (!) politykierów, geszefciarzy i wszelką swołocz która się w czasach wrednych ujawnia od prostych żołnierzy ktorych nie pytano o zdanie wysyłając na front, od ludnosci cywilnej której nie pytano czy chce uczestniczyć w budowie Wielkiej Rzeszy (choć z konsekwencji zdawano sobie sprawę- wielu Niemców również skończyło w obozach koncentracyjnych czy katowniach gestapo), od ludzi honoru, ludzi którzy kładą nierzadko na szali własne życie by ratować resztki człowieczeństwa w nieludzkich czasach. Tacy ludzie również byli wsród Niemców, Japończyków, Włochów. Ty z kolei próbujesz znów założyć klapki na oczy i stawiać wszystko na czarnobiałej szachownicy. Historykowi to po prostu nie wypada.

  • Husarski Odpowiedz

   Do joker – jakim PRAWEM, powtarzam! JAKIM PRAWEM zarzucasz tchórzostwo MOIM PRZODKOM!!! Jak twoi dziadkowie to tchórze, twoja sprawa buble genetyczne są wszędzie, jest to też dziedziczne. Po bełkocie co wypisujesz widzę że z główką też nie tęgo. To co nabredziłeś zniechęca całkiem do poniżania i tłumaczenia czegokolwiek. A niemcy napadali tylko słabszych i to z podstępnie, jak menda atakująca śpiących mieszkańców, na byłym wspólniku stalinie /mendy należy pisać z małej/ sobie zęby połamali bo myśleli że jak sobie z FINLANDIĄ nie poradził to jest do łyknięcia. Niemcy, wermach, ss, zbrodnie na wielką skalę od początku wojny, trzeba doczytać „Zbrodnie wermachtu w II w św.” Niewiele ustępowali poczwarom z ss. To propaganda dla miejscowych głupków że mordowali ci a tamci nie. A kto wymordował obrońców ziemi na kt. założono obozy koncentracyjne? Niemcy mieli pokolenie Kolumbów??? Masz to samo we łbie co ten zwyrodnialec, szwedzina od bzdur w tej pożal się Boże niby książce. Redaktor Janicki napisał bardzo dobrze, w wielkim skrócie, ale o wiele za łagodnie. Solidoryzuję się z nim. To że NIKT nie wspomina tu o PODSTAWIE wyrywności wykolejeńców z ss i wermachtu – PERWITINIE, jest zastanawiające, nie wierzę że tylu ludzi wypowiada się na temat nie znając podstaw. U nas odwaga, u tchórzy z wermachtu i ss – PERVITIN!!!. A GDYBY MÓJ PRADZIADEK DORWAŁ TAKIEGO PALANCIKA JAK NIEJAKI JOKER WYLECZYŁBY GO ZTYCH BEŁKOTLIWYCH BZDUR.

 22. Ja Polka Odpowiedz

  Jaki Ty Sweden jesteś tepy hahahahaha :D Miałam racje tepych ludzi nie brak . Jest takie przysłowie wszechsiat i głupota ludzka nie zna granic …. O ludzie jaki Ty sweden jestes głupi ….

 23. Ja Polka Odpowiedz

  Jeszcze jedno moja babcia była wywieziona wraz z rodzicami do niemiec na ciężkie roboty . Tyle w temacie .

 24. Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

  Zawsze mnie zastanawiają takie komentarze… Wiesz drogi anonimie, niemieccy naziści dziwnym trafem pochodzili z Niemiec i – co może być dla Ciebie szokiem – mówili po niemiecku. Więc może jeśli już się do tych nazistów zwracasz, to NIE pisz po angielsku?

  Inna rzecz, że uprzejmie prosimy o więcej kultury w komentarzach ;-).

 25. wodkin Odpowiedz

  co za rzez umyslowa… toz to nasza obecna prawica rozglasza, ze lewicowo-zagraniczne media i salony chca nasz narod w kompleksy wpedzic by go oczywiscie w ten sposob podporzadkowac, a tymczasem tutaj to jeszcze gorsze oszolomy z prawa najbardziej po nas i/lub innych slowanach cisna. Widze, ze niestety u niektorych kompleksy/dogmatyczna rusofobia /religijny antysocjalizm wyewoluowaly w fascynacje 3 rzesza i co gorsza jej zbrodnicza formacja: SS i gotowi sa je rozgrzeszac w imie ich walki z sowietami a nawet powtarzac ich propagande.
  Otoz drogie oszolomy: to, ze jedne narody byly lub sa biedniejsze od drugich w zaden sposob nie uzasadnia zbrodni traktowania ich jak podludzi, napadania, zniewalania, wyzyskiwania ich przez jakas samozwancza „rase panow”, natomiast fakt ze wielu z Polakow ktorzy dobrowolnie zglosili sie do pracy „u bauera” bylo traktowaych lepiej niz w obozach zaglady i gestapowskich katowniach w niczym nie umniejsza tego, ze w tych dwoch ostatnich zgnielo 5 MILIONOW obywateli Polski, wiele wiecej niz wszelka komuna razem z caratem wykonczyly.
  Ponadto, wbrew wywodom pana Jokera nie ma czegos takiego jak „nazifobia” ktore to slowo byl laskaw stworzyc, a wrecz wlaczyc jako wykroczenie do kodeksu historyka. Zalozenia tej ideologii w praktyce przepisano formulujac definicje zbrodni ludobojstwa na potrzeby konwencji z 48 roku wiec raczej jej wybielanie niz potepienie traci subiektywizmem, jak slowa tego ss-manna Wallina i popierajace go komentarze (chocby przytaczaly jakis skrupulatnie wyizolowany i wyolbrzymiony fakt).
  A ze z sowietami walczyli? Jakby tej wojny naziole nie zaczeli to by nie miala krasnaja armia kogo wyzwalac. Natomiast Japonczykow, ktorzy z kolei uwazali sie wtedy za rase panow w azji (tez dlatego ze mieli wiecej przemyslu, w tym zbrojeniowego), embargo spotkalo na skutek okrucienstw jakich dopuszczali sie na Mandzurach (od 31) i Chinczykach (od 37), zapewne takze chcac ich ucywilizowa

 26. Jacek Odpowiedz

  Ja uważam że ssman ma racje. Mój dziadek był na robotach, kładł kable telefoniczne u niemców. Po wojnie zatrudnił się w poczta polska telegraf i telefon. Jako jedyny we wsi miał telefon i tak było do późnych lat 90tych, gdy zlikwidowali ręczna centrale tel.
  Poszedł na emeryturę i przy prywatyzacji tp sa dostał akcje wartości 50tys zl.
  Gdyby nie niemcy, którzy go nauczyli fachu to gowno by miał.
  Ja sam nieraz żałuje że nie urodziłem się niemcem, zwłaszcza jak patrzę na nasza demokrację.

 27. Funio Odpowiedz

  @Wodkin
  Poucz się historii. Etnicznych Polaków zginęło maksimum 900 tys. – łącznie z ofiarami wszystkich obozów (ruskich i niemieckich), rzezi wołyńskiej i Powstania Warszawskiego. Komuna wymyśliła tę bzdurę, a dzisiejsze lewactwo nader chętnie powtarza. Np. do ,,ofiar” wlicza się mniejszość niemiecką, którą wypędzono po wojnie, także mniejszość ukraińską, która pozostała na ziemiach kresowych; dipisów, którzy po wojnie nie wrócili do Polski itp. itd. Z cyframi można robić, co dusza zapragnie. O tym nasz ,,ucony i śkoluny” Kamilek nie napisze… :)

   • NARODOWIEC Odpowiedz

    Funiu, o jakiej historii twój bełkot? Polaków zginęło 6 MILIONÓW!!! To jest prawdziwa historia, jedyna. Nie twórz własnej [komentarz edytowany z uwagi na wulgaryzmy] jak ty.

   • Badacz Odpowiedz

    Co ty bredzisz funio, nie pisz bzdur, jeszcze innych próbujesz pouczać. Mordowali nas przez 6 lat, milion rocznie. Szanuj pomordowanych i pamięć o nich.

  • West London Odpowiedz

   O co to szarpanie szat, przeciez gosc napisal prawde o polakach i polsce wtedy, ktora (o ironio losu) jest do dzisiaj aktualna. Przeciez gdyby polacy w wielomilionowej ilosci nie uciekali z polski zu strachu przed wlasnym krajem i jego rzadami,wszyscy ci polacy zgineliby z glodu w tym naboznym bagnie, i to ponad 70 lat po II wojnie swiatowej. Do dzisiaj polacy ratuja sie ucieczka z polski, kraju do ktora gosc nawet uchodzcy nie chca byc kierowani, i wola wracac do swojego kraju gdzie jest wojna, niz w polsce czekac na postepowanie azylowe.

 28. Ostbaltisch Odpowiedz

  Janicki, skąd ty się urwałeś?! Twoje ‚widzimisię’ to najgorsza mieszanka polskiej głupoty, złośliwości i zawiści, podlanych sosem koszernego lewactwa!
  O niewątpliwym męstwie członków niemieckich formacji zbrojnych możnaby pisać tomy – poczytaj sobie chociażby o H.U.Rudlu. Wspominasz o „ostatecznej klęsce Nazizmu” – hehe, dobre… Pisz raczej o TYMCZASOWYM KRYZYSIE! (III Rzesza w świetle traktatów prawa międzynarodowego istnieje nadal i jest okupowana przez RFN).
  Tupet i wskazana [charakterystyczna cecha – przyp. red.] [naszych drogich rodaków – przyp. red.] ZAWSZE każe im jak tym [najlepszym przyjaciołom człowieka – przyp. red.] szczekać na lepszych i mądrzejszych od siebie – nawet wykształciuch Żeromski w książce „Wiatr od morza” nawija o Germanach, jakby z pozycji robaka chciał ich ugryźć piórem („Sasy o łapie wielkiej” itd.). Jak w Polsce ktoś ma jaśniejszy umysł czy jest bardziej zaradny niż jego otoczenie, to cały ten parszywy, zawzięty motłoch dookoła chce go ściągnąć na dno; gdy zaś dziaduje/ma niefarta to im bardzo wesoło – JA TAK MAM PRZEZ CAŁE ŻYCIE!!! Bo w tym wcieleniu urodziłem się w tym plemieniu za karę, że podczas wojny nie miałem wobec nich żadnych skrupułów, choć z racji pełnionego urzędu nie musiałem być aż tak okrutny.
  Ten [szaletowy – przyp. red.] narodek w historii swej NIGDY nie dbał o rasę, degenerując się z pokolenia na pokolenie (ze Słowian to już Czarnogórcy byli o niebo mądrzejsi – vide Petar Niegosz, koncepcja „istraga poturica”), teraz zaś co bardziej ambitni podpinają się pod niemieckie osiągnięcia – i tych szanuję, acz ich mentalna jakość pozostawia wiele do życzenia. Słowianie to najbardziej upośledzony i skażony odłam Ariów – w samej Polsce po analizie haplogrupy RIAL, 60% ludzi przeszło [niekorzystne – przyp. red.] turecko-rdzennougrofińskie mutacje, częściowo zaspermiły nas również [moje niepolityczne poglądy – przyp. red.] i od XIV w. [inne moje niepolityczne poglądy – przyp. red.] (przed wojną było jeszcze gorzej; Niemcy trochę nas w tym względzie uszlachetnili), a w Rosji czy na Bałkanach… szkoda gadać! W XVIII w. znany podróżnik po Europie, pan Johann Georg Forster, mający SZEROKĄ SKALĘ PORÓWNAWCZĄ, przeraził się panującym w Polsce brudem, prymitywizmem i zwłaszcza niegospodarnością („Polacy to świnie z urodzenia – zarówno ich państwo, jak i służba”) – do dziś przez wieki nic się nie zmieniło, nadto soborowy kościół zrobił z większości mieszkańców tego kraju apatyczne [osoby – przyp. red.], tak że pogrobowcy Stalina i ich potomstwo, mają tu prawdziwy Paradisus Judeorum… A pan Erik Wallin użył co prawda mocnych słów, lecz napisał szczerą PRAWDĘ!
  PS. Kolego Z., Rumuni SĄ Słowianami zmieszanymi z Dakami i osadnikami rzymskimi, którzy dali im język.

  Ze względu na wulgarną treść komentarz został edytowany przez redakcję

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   „gdy zaś dziaduje/ma niefarta to im bardzo wesoło – JA TAK MAM PRZEZ CAŁE ŻYCIE!!!”

   Bardzo nam przykro. Mimo to prosilibyśmy o zachowywanie elementarnej kultury :).

 29. Stander Tojas Odpowiedz

  Cóż…
  Pamiętam jak, dzieckiem będąc, usłyszałem wspominki mojego Ojca z wojska – o ludziach, którzy nigdy nie widzieli schodów i wchodzili na nie jak na drabinę… Śmiałem się z tego nie mogąc pojąć tego.
  Lata później ożeniłem się. Na spotkaniach rodzinnych mój Teść opowiadał taką samą historię… I dodawał jeszcze, że byli tacy, którzy po tych schodach szli przy samej ścianie, niemalże przyklejając się do niej… Opowiadał też o ludziach, którzy mdleli po wyjrzeniu z okna na pierwszym piętrze.
  A ja kilkanaście lat temu „pracowałem” u Niemca w winnicy – ten to chyba nawet nie wiedział, że coś takiego jak mydło zostało już wymyślone – ale mercedesem jeździł.

  Dla zainteresowanych haplogrupami podaję adres:
  http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml
  Pozdrawiam,
  Polak-Słowianin z węgierskimi korzonkami.

 30. Pablo Odpowiedz

  Mój pradziadek wyjechał na roboty do Niemiec. Pozostały w domu listy pisane przez niego z tego czasu. Owszem, warunki były lepsze niż w obozie koncentracyjnym, ale daleko im było do tak zwanego „zachodu”. Jeśli je do czegokolwiek porównywać, to tylko do współczesnego „zwożenia” ludzi do kontenerów poustawianych na platacjach truskawek itp…

  Natomiast jestem przerażony tym, co tu przeczytałem w komentarzach. Widzę, że niektórzy wolą pełną michę od wolności.

 31. Filip Odpowiedz

  Błędem władz krajów Europejskich było to,że po wojnie takim jak ten szwedzki SS-man
  i wielu mu podobnym pozwolono korzystać z życia na wolności. Powinni dać im w czapę za ich zbrodnie i dziś nie było by tego rodzaju wspomnień SS-manów.Do dzisiaj mamy odwracanie kota ogonem i oskarża się ofiary ich mordów,że są same sobie winne.

 32. Ostbaltisch Odpowiedz

  Zapewniam Cię Filipie, że jeszcze większym błędem władz krajów europejskich było to, że po upadku zbrodniczego Sojuza, aparatczykom żydostalinowskiej nomenklatury wraz z potomstwem pozwolono korzystać z życia na wolności. Powinni dać im w czapę za ich zbrodnie i dziś nie było by tego rodzaju brainwashingu i wynaturzeń jak liberalizm, multi-kulti, koszulkowa moda na eksponowanie Lenina i innych czegewarców, czy zwłaszcza prawa agresywnych mniejszości itd. Do dzisiaj mamy odwracanie kota ogonem i oskarża się ofiary komunizmu o antysemityzm i że ich życia w nędzy są same sobie winne.

 33. Grace Odpowiedz

  Niestety dla wszystkich oburzonych, w tej wypowiedzi szwedzkiego SS mana, jest pewna linia prawdy , na ktorej byc moze on sam zbudowal swoja prawde o wlasne doswiadczenia.Moja matka byla wywieziona w 1941 roku z terenow Ukrainy na przymusowe roboty do niemiec.Przezyla w ten sposob cala wojne,niemiec nigdy ja nie uderzyl!To prawda,ze dzieki przebywaniu w niemieckiej niewoli otarla sie o ,,wielki swiat” gdzie bylo mydlo i powidlo.To prawda,ze tesknila za Ukraina ,ale tylko za przyroda w ktorej sie wychowywala i bliskimi, nie za bieda i beznadzieja jaka w tamtych czasach panowala na Ukrainie.Prawda jest tez to ,ze raz w tygodniu mieli wolne i rozrywke.Moja matka czasy niewoli nie wspominala tak zle jak zycie w biedzie na Ukrainie i okrutnosc ukraincow, nawet jej rodzonego ojca.Dla mnie wielkim zaskoczeniem bylo to,kiedy jeszcze jako dziecko przysluchiwalam sie jej wspomieniom z niewoli ,ze nie niemcow oskarzala o najgorsze,a ruskich, stwierdzajac jednoznacznie ze z kacapami nie bylo rozmowy, z niemciem to chociaz mozna bylos sie dogadac.Jezeli byles czysty , nie kradles nie klamales i nie byles leniem , miales szanse na przezycie pod niecmieckim batem, natomiast przy spotkaniu z ruskim miales zawsze szanse na smierc np. za zegarek,ktorego juz nie miales,a czego rusek nie mogl zrozumiec ,ze jego товарищ juz go uprzedzil w zrabowaniu zegarka i nie tylko.Nie trzymam strony tego ss-mana i tych niemcow ktorzy byli mordercami,ale dobrze jest znac dwie strony medalu.

 34. Anonim Odpowiedz

  Mój pradziadek służył w ss, zginął pod stalingradem w jakimś nieważnym , zapyziałym kościele lub cerkwi, zginął za nic. Czy to powoduje automatycznie, że powinienem się wstydzić ? Nie… Mieszkam na śląsku, miałem przodków w SS. Ale jestem z tego dumny. Jestem dumny z tego, że walczyli. A nie z tego, że walczyli w nazistowskiej armii. Jestem Polakiem, czuje się Polakiem i zapewne moi przodkowie również czuli się Polakami i nimi byli. A że los rzucił ich w wir wojny, to już inna sprawa.

 35. DAREK Odpowiedz

  Wiele prawdy jest w tezach tego Szweda. Przecież jeszcze w latach 70-tych w okolicach Konina większość domów nie miało łazienek, a za toaletę służył wychodek za stodołą. Ostatnie strzechy można było oglądać w latach 80-tych.

 36. bugwojny Odpowiedz

  Brednie i mitologia są germańską specjalnością. Począwszy od teorii czystości rasy (germanie w rzeczywistości są mieszańcami celtycko-nordyckimi ze sporą dawką krwi słowiańskiej), zasięgu tzw. Germanii ( w rzeczywistości na wschodzie sięgała do Łaby), kultu osiadłego chłopstwa będącego podstawą narodu i państwa (w rzeczywistości włóczyli się od Morza Czarnego po Półwysep Iberyjski i od Skandynawii po Tunezję), aryjskich korzeni (ariowie mieli głównie haplogrupę R1a, typową też dla słowian, germanie – głównie R1b). Zresztą nawet nie mają swojej nazwy (deutsch i teutonic to nazwy pochodzenia celtyckiego, germanie – łacina). Niemieccy żołnierze kradli po wsiach gęsi, a oficerowie wyposażenie zamożniejszych polskich domów. Zresztą złodziejstwo stało się podczas okupacji „gałęzią” niemieckiej gospodarki. A co do warunków niewolniczej pracy wystarczy poczytać np. o Wolfsburgu.

 37. Funio Odpowiedz

  @bugwojny
  O mój Buże, a skądże Ty czerpiesz swoje ,,mundrośći”?

  1. Germanie mieszańcami celto-nordycko-słowiańskimi? Po pierwsze, ,,nordyk” to nie etniczność, a typ antropologiczny. Po drugie, starożytni autorzy opisali Celtów już w V w. pne, Germanów – w II, Słowian zaś dopiero w IV w. ne, i nigdy nie mieli problemów z rozróżnieniem tych grup.. Pierwotni Germanie żyli na odizolowanym Półwyspie Skandynawskim i mało prawdopodobne, by się mieszali z kimkolwiek poza Finami.

  2. Całe terytorium Polski było zasiedlone przez Germanów od głębokiej starożytności po ok. VII w. ne. Słowianie wchłonęli niektóre plemiona germańskie część Wandalów. Tereny dzisiejszej Ukrainy zasiedlili później, ale i tam żyli setki lat.

  3. Niektóre plemiona się włóczyły, a inne zasiedlały zdobyte ziemie na stałe (Frankowie, Longobardowie, Anglosasi).

  4. Z ,,netowych haplogrup” to śmieją się nawet babcie klozetowe. Ludy się nieustannie mieszały (oczywiście, nie znaczy to, że mają się mieszać dzisiaj np.z panami mudzynami, jak lewactwo proponuje).

  4. Nazwa ,,deutsch” pochodzi ze starogermańskiego ,,tiusk”. Czy jest to zapożyczenie od Celtów – nie wiadomo: być może pokrewieństwo indoeuropejskie. Powojenna ,,historiografia” łże jak najęta, aby przedstawić Germanów i ich historię w jak najgorszym świetle.

  5. Co do wojennego złodziejstwa, to Niemcy byli wyjątkowo uczciwi. Dużo więcej kradli ,,alianci”, zwłaszcza Amerykanie, że o Ruskich nie wspomnę… No, ale oni wszyscy byli ,,wyzwolicielami”, czy jak tam… :)

  Bużeczku drogi, poucz się trochę!

  • Robert Odpowiedz

   Niemcy uczciwi? Rozumiem, że niedawno wykryta kolekcja zrabowanych obrazów warta bodaj miliard euro jest tego potwierdzeniem? Śmiechu warte.

  • Husarski Odpowiedz

   Funiu, ty popaprańcu, udowadniasz że głupota nie ma granic! Historia to temat ci obcy, przykre, nie wypełniaj pustki w głowie żałosnymi wypocinami. Wypisujesz bzdury zniechęcające do jakiejkolwiek weryfikacji. Niemcy uczciwi?!?!? Jakim trzeba być idiotą aby szerzyć takie bzdury! Jak komukolwiek udało się nauczyć pisać takiego niedojdy umysłowego jak ty! Uczciwi ludzie mordują łapanych jak zwierzęta ludzi w sposób przemysłowy, trując cyklonem b, okradając ze wszystkiego co mieli, nawet ubrań, przed morderstwami goląc ofiarom jeszcze żywym włosy na materace!!! Wyrywali ofiarom złote zęby! Hieny grobowe stoją już wyżej od Niemców, i to dużo wyżej, nikogo żywego nie krzywdzą. Wyrzuć ten żałosny narząd kt nazywasz mózgiem, do niczego się nie nadaje.

 38. bugwojny Odpowiedz

  Funiu, o mieszanym pochodzeniu Germanów pisze prof. Friedrich Prinz w I tomie „Handbuch der deutschen Geschichte”. Napisałem „nordycy”, choć mogłem napisać „normanowie”, bo tak sami siebie nazywali, ale to drugie określenie ma dziś podwójne znaczenie i może wprowadzić w błąd. Co w takim razie stało się z Celtami, jeśli nie byli substratem Germanów? Największy lud europejski rozpłynął się we mgle? Został wymordowany? Cymbrowie i Teutonowie do dziś stanowią zagadkę, czy to Celtowie, czy Germanie? Zachowane imiona ich wodzów brzmią celtycko, podobnie jak nazwa własna Walijczyków (Cymmru). Podobnie Trewerowie, szczycący się wg Tacyta germańskim pochodzeniem, nie różnili się pod względem języka od celtyckich Galatów z Azji Mniejszej, na co zwrócił uwagę św. Hieronim. Nie wiem, skąd czerpiesz informacje, że starożytni nigdy nie mieli problemów z rozróżnieniem wymienionych ludów? Mieli starożytni, mają i współcześni. Mylisz pojęcia (Anglosasi nie byli plemieniem, raczej mieszaniną plemion, o czym świadczy sama nazwa). Longobardowie też są kiepskim przykładem osiadłych germanów (wystarczy prześledzić ich wędrówkę). Co do obszaru Germanii, cesarz August planował powołanie prowincji Wielka Germania, której granicą miała być Łaba. Dziwnie pokrywa się ona z granicą dzielnicy Ludwika Niemca powstałej w wyniku traktatu z Verdun. Ponad 800 lat różnicy, a wschodnia granica podobna! Cóż za zbieg okoliczności:) Dzisiejsza genetyka jest nauką niemalże ścisłą, w przeciwieństwie do volkistowskich bredni, ale jeśli autorytetem są dla ciebie babcie klozetowe, to sam sobie wystawiasz świadectwo. Rzeczywiście ludy się mieszały, właśnie o tym pisałem poprzednio, stąd mamy np. Germanów, ale wspomniane haplogrupy trwają i są dziedziczone w prosty sposób w linii męskiej. Co do złodziejstwa Niemców podczas okupacji, to zachowało się wystarczająco wiele świadectw, dlatego twoje stwierdzenie o wyjątkowej uczciwości Niemców budzi we mnie uśmiech politowania. Bez odbioru!

 39. Franek franca Odpowiedz

  Cytat:
  „Nazwa ,,deutsch” pochodzi ze starogermańskiego ,,tiusk”.”

  Ciekawe czy to dlatego tak się nazwał premier Donald Tiusk, zakulisowo reprezentujący ich szemrane interesy, podobnie jak Leszek BUBEL, sądząc po nazwisku, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na dyżurny antyeskimosizm? ;)

 40. Anonim Odpowiedz

  Prawda jest taka, że w tych niemieckich fabrykach wcale nie mieli takich idealnych warunków do egzystencji, byli tanią siłą roboczą dla wyrachowanego narodu Niemieckiego. Autor tych wypowiedzi pochwala nazistów, a przecież wszyscy wiemy jak to naprawdę z nimi było. Dla mnie ta dyskusja jest pozbawiona sensu. Nie można bronić autora tej wypowiedzi.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   Bycie tanią siłą roboczą zakłada, że otrzymuje się niewysokie, ale jednak wynagrodzenie. A praca przymusowa nie na tym polega.

  • ZWYKŁY POLAK Odpowiedz

   Napadli na nas, wybili większość inteligencji /po komentarzach RSHA, funia i podobnych wypierdkach popierających pseudoboCHatera omawianej książki widać że przygłupów zostawiali, a szkoda/ kradli rabowali torturowali, mordowali w potworny zwyrodniały sposób, a tu jeszcze dziękować każe szwedzina co się z postronka szubienicznego urwała. Na tych co go popierają…żenada, nie ma słów co do poziomu moralności, mniejsza o wiedzę. Nie warto na takich nawet napluć.

 41. pinda Odpowiedz

  Waffen -SS to gówno nie należy się do każdego gówna ustosunkowywać a tu z tego doktorat chcą robić !!!!!!>>>>>>> film fabryka zła proponuje zobaczyć <<<<<<<<

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   Pindo droga (cóż za dobór nicka swoją drogą…), chyba niezbyt rozumiem o czym piszesz. O jaki doktorat chodzi?

   Ps. Odrobinę więcej kultury jeśli można. Da się dyskutować bez wulgaryzmów :).

  • Funio Odpowiedz

   Gdyby nie SS i III Rzesza, to Związek Radziecki sięgnąłby do Gibraltaru, Polska Republika Radziecka byłaby rządzona przez wiernych (Sowietom) starozakonnych, potem prawdopodobnie nastąpiłby upadek komunizmu, i obecnie Polacy mieliby jakąś autonomię na zachodnim brzegu Jorda… e, chciałem powiedzieć Wisły! :)

 42. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb. https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne

  Maksymilian M.: dziękować, ale kulą w łeb

  Bartek K.K.: Myślę, że hak albo łańcuch to całkiem ciekawe rozwiązanie. Co prawda struna fortepianowa też ciekawa, ale nie mam na podorędziu…

  Tomasz P.: Co się, ludzie, dziwicie… Zawsze byli, są i będą ludzie, którzy czarne będą nazywać białym, katastrofę-zamachem, zamach-wypadkiem, zdrajców-bohaterami,zbrodnię-sprawiedliwością dziejową,błędy -najlepszym rozwiązaniem, bandytyzm-patriotyzmem, a w dodatku będą bić pianę, jeśli ktoś się z nimi nie zgodzi. Ot, taka demokracja…

  Teresa K.: Podobno Szwedzi do dziś uważają Polskę za jeden wielki zanieczyszczony syf Sądzą, że nie mamy ŻADNYCH lasów…

  Justyna J.: Przykład zjawiska: „co kraj to inna historia” i zdemolowanego mózgu przez system oraz … nie znam się to się wypowiem

  Kamil K.-K.: równie dobrze możecie dyskutować o ‚Mein Kampf’, ale jaki to ma sens? poczytajcie lepiej Mathiasa Schenka:
  http://analizyrynkowe.cal.pl/plik…/Moj_warszawski_szal.pdf

  Jarek W.: Najpierw niech nam oddadza to co ukradli odbuduja co zburzyli bo zamordowanych i tym co życie zniszczyli juz niepomoga a po drugie niech mowia prawde o historii bo nazisci to nie kosmici tylko niemcy i austriacy często tak zwanych dobrych rodzin

  Konrad M.: Ta mydla. Z ludzkiego tluszczu! Barbazyncy wychodowani przez Hitlera!

  Piotrek ES: Niemcy pokazali swoja wizje historii niedawno w filmie Unsere Mütter, unsere Väter

  Marcin H.: Całkowicie trafną i obiektywną. Mam nadzieje, że my Polacy również kiedyś dorośniemy do tego aby opowiadać historie taką jaka była, a nie tylko bajki jak to wszyscy byli w podziemiu i ratowali żydów.

  Piotrek ES: dokladnie Marcin, moja babcia opowiadala jak to podczas wojny do wsi gdzie mieszkala przychodzili noca partzanci i zabierali kury, pare nocy potem przyszli inni partyzanci gdzie procz tego ze zabrali reszte kur i swinie jeszcze pobili kilku rolnikow za wspieranie wrogiej partyzantki a potem przyjechali niemcy i rozstrzelali nastepnych ludzi za wspieranie partyzantow a jak przyszli wyswobodziciele ze wschodu to ogolocili cala wies ze wszystkiego a potem przyszedl soltys i kazal podpisac ze dostali konie z pomocy amerykanskiej, tylko ze koni nikt we wsi nie widzial

  Ignacy Ż.: Nie wiem czy w artykule powyżej jest to wspomniane, ale film – wywiad z tym Belgiem jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiada słowo w słowo te same straszne historie

  Łukasz J.: biedny szwedzina – produkt nazistowskiej propagandy…i dziwić się,że oni eugenikę promowali

  Marcin H.: Malowniczo nie było, ale różnie z tymi przymusowymi robotami bywało. Zależało to głównie od tego czy trafiało się do człowieka czy do świni. Z sześciorga rodzeństwa mojej babci, czworo było na robotach. Skala wspomnień była radykalnie rozbieżna.
  P.S. Jestem gorącym orędownikiem nazywania Nazistów Nazistami, a nie Niemcami bo właśnie przez takie unarodowienia tej zbrodniczej idei zdejmujemy odpowiedzialność z członków inny społeczności, a stanowili znaczącą część Waffen-SS, często tą najbardziej krwawą. Choćby Szwedzi w Warszawie czy Ukraińcy na Kresach.

  Tomasz Tomasz Tomasz: A obozy koncentracyjne były uzdrowiskami leczącymi otyłość ?

  Darek M.: Debil. Szkoda slow na polemikę

  Kalasanty G.: „Byli to osobnicy wyrwani z mizernej egzystencji w białoruskich i ukraińskich ruderach – plugawych, śmierdzących, zawszonych i zapchlonych chatach z błota” – to niby o Polakach? Czy raczej o ukraińsko białoruskim chłopstwie? Bo, zwłaszcza w przypadku tego drugiego, warunki życia niewiele się zmieniły do dziś.

  Krzysztof S. K.: trochę racji facet ma. gadałem kiedyś z takim dziadkiem – byłym robotnikiem przymusowym, który pracował na niemieckiej wsi i był jedynym młodym chłopakiem w okolicy, bo wszyscy pojechali na front… no i siedział tak biedny z tymi wszystkimi aryjskimi dziewczętami całą wojną i pracował z nimi ciężko, gdy mężowie/narzeczeni ginęli na frontach europejskich ku chwale rajchu ;]

  Kamil Janicki: Można by z tego ostatniego emotikonu wywnioskować, że rzeczony dziadek nie tylko „siedział” z aryjskimi dziewczętami, ale też „zanieczyszczał aryjską rasę” jak to mawiała ichnia propaganda…

  Krzysztof S. K.: no to dawał mi do zrozumienia :D

  Zły Miś: Typ do uśpienia

  Małgorzata C.: Bzdura!

  Paweł M.: Narodowi socjaliści jak i wszyscy socjaliści sądzą, że jak się komuś zabierze kraj, rodzinę i wolność to mu lepiej….

  Piotr B.: niemcy zawsze wiedzieli co powinni polacy robic

 43. Anonim Odpowiedz

  Mieszkam za granicą i pracuje jako pielęgniarz w szpitalu w Szwajcarii. Mieszkam w szpitalnym hotelu pielęgniarskim. Przyjeżdza tutaj dużo Niemców. Takich brudasów i bałaganiarzy nie widziałem chyba nigdzie :-)

 44. Anonim Odpowiedz

  A to dobroczynne mydełka to z kogo zrobione? Ach i ten wesoły kabaret na placu apelowym to boki zrywać. Dobroczyńcy i sponsorzy … kufa

 45. Karol Domian Odpowiedz

  Boże widzisz a nie grzmisz. Nasi dziadkowie w grobach się przewracają. Niech to powie mojej stryjence które ss mani wstrzykneli fenol w żyłe. Świńska propaganda, a gorsze od tej propagandy są niektórych tz. Polaków na ten temat.

 46. arleta Odpowiedz

  Żenujące jest to, że ktoś WYDAŁ taką książkę, że ktoś PISZE o niej, że ktoś CZYTA o niej, i że ktoś KOMENTUJE. Przeczytawszy i skomentowawszy w/w – przyczyniam się do żenady. Książka powyższa powinna byc przemilczana i zbojkotowana.

 47. ksenia Odpowiedz

  Dziadek jako 19 letni chłopak został wywieziony z Brodnicy do Elbląga na tzw. roboty przymusowe w zakładach zbrojeniowych obsługujących stocznię. W 1943 roku Polacy byli tam karmieni zazwyczaj obierkami ziemiaków. Za zerwanie z jabłka z jabłoni został ukarany przez niemieckich strażników zmiażdźeniem ręki młotkiem. Zmarł w 1988 roku w Ostródzie ze zdeformowanę prawą dłonią.

  • Anonim Odpowiedz

   Hahaha. W koncu jakis porzadny komentarz. Lepiej tego okreslic nie moglas. Djävla stinkande gubben som är nära döden.

 48. Roman Odpowiedz

  Heh jak bym dorwał w swoje ręce takiego ss-mana. To ja bym go nauczył popaprańca. Śmierdzący szwedzki szwab zapchlony. A mydło to by wpierdalał aż by mu z uszu się pieniło.

   • Anonim Odpowiedz

    Ehhh szkoda że zdrajców którzy pochwalają nazistów nie można już rozstrzelać…
    Chwała zwycięskiej Armii Czerwonej i pogarda dla pronazistowskich tchórzy!

    • Do Dover

     Czy pochodzisz z przyszlosci? Który rok macie? U nas jest 2019 !. W Swietochlowicach nie bylo obozu w roku 19454, to bèdzie za p o n a d 17 tysiecy lat. Reszta tez bzdury. Jestes ze swiata równoleglego czy jestes poprostu normalnym wariatem? Macie internet na oddziale?

   • Ron Odpowiedz

    pchlony to jestes ty niemiecki szwabie smierdzielu! twoi przodkowie mordowali i poniosą tego niebawem konsekwencje!

 49. Takie szwedzkie ścierwo gdyby poćwiartować i świniom chlew nim wypełnić, to by się świnie struły. Odpowiedz

  W Czasie Potopu Szwedzkiego zniszczono całkowicie: 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców. Liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 40%

 50. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś”
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=414897508700766&id=157583547765498

  Teresa U.:
  Mój Dziadek był na robotach w Niemczech i opowiadał , że u jednego gospodarza traktowano go gorzej od psa , a u drugiego siadał z całą niemiecką rodziną do wspólnego posiłku , więc wszystko zależy od człowieka . Jednak to co mówi ten szwedzki ss-man to kompletne bzdury .

  Michał D.:
  Trza mu podrzucić raport rotmistrza do przekartkowania.

 51. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1146068842088440

  Agnieszka W. Z.:
  Mój pradziadek był innego zdania po powrocie z Mauthausen

  Jacek S.:
  Wiadomo, przecież że dzicy Polacy biegali wtedy po drzewach w przepaskach z trawy, mieszkali w szałasach i jaskiniach i jeszcze im ogony nie zdążyły poodpadać . Dopiero dobry Niemiec ich ucywilizował, a nawet udomowił.

  Anna B.:
  Kolejni, którzy domagają się od nas podziękowań, bo nam tak dobrze zrobili. I wychodzi na to, że otaczali nas sami dobroczyńcy.

  Michał Z.:
  Akurat to w pewnej mierze prawda. Polska wieś II RP była siedliskiem brudu, biedy i patologii, ostatecznie wykorzenionej przez PRL (komuna jednak przyczyniła się do istotnej industrializacji i elektryfikacji kraju, tego nie można im odmówić). Moja babcia była w Rzeszy wraz z rodziną jako robotnicy w gospodarstwie i nie wspomina tego źle. W zasadzie do samego końca otrzymywali jedzenie i z tego co wiem to raczej o nich dbano. Z kolei mój nieżyjący już dziadek jako dziecko złamał rękę i leczył mu ją lekarz SS. Mówił później, że żaden z polskich współczesnych pracowników służby zdrowia nie traktował go tak dobrze jak tamten SS-man. I nie, jego matka nie została Volksdeutschem, jakby kto pytał. Dla większej ironii: SS-man złożył mu rękę bezboleśnie, natomiast współczesne konowały spartoliły mu operację złamanej stopy, prowadząc do powikłań, w wyniku których umarł.

  Dariusz S.:
  Gość mówi o ruskich przecież oni jak zajęli Wilno to pierwszy raz WC zobaczyli i próbowali się myć potem mówili że Polacy to brudasy bo woda tak szybko leci – moja ciocia świadkiem
  Agnieszka S.:
  Z relacji mojej babci-więźniarki Ravensbruck-„Rosjanie idąc przez Niemcy pierwszy raz widzieli urządzenia sanitarne,a także ekegancką garderobę-stąd koszule nocne Niemek wysyłali swym żonom do Rosji jako suknie wieczorowe.Babcia pamiętała też widok groteskowy-Rosjanin w pelerynie i butach na obcasie wyglądał jak sam diabeł…”Dość powiedzieć,że wracające wieźniarki bardziej bały się Rosjan niż Niemców…
  Krzysztof T.:
  Co nie którzy mosiężne krany wyrywali bo mysleli ze to złoto,tak tez było:)

  • Anonim Odpowiedz

   Mój teść mówił, ze Wehrmachtowi było zabronione wchodzić do Polskich mieszkań żeby się nie zarazić bakteriami.

   • Rzetelny Odpowiedz

    wermachtowi było zabronione wchodzić do polskich mieszkań? A kto ich tam zapraszał. A pukali jak chcieli wejść? Podobno to taaaaki kulturalny naród. Nie pukali? No to zwykłe chamiska.
    W domu rodzinnym mojej Mamy w czasie wojny było zakwaterowanych sześciu żołnierzy niemieckich więc nie pisz bzdur. Podobno-jak nie wiesz czegoś na pewno to po kiego się z tym wychylasz ośmieszając się.

 52. Olek Odpowiedz

  No ma racje, podziękujemy na kolanach…szwedzkich, bo już na kolanach są.
  Islam ich powalił, wiec kolanka już ścierają..

  • Hodowca psów Odpowiedz

   Do anonima cyt:” a ja lubię tego ss-mana bo moja matka jadła chleb z ręki niemca” . Pyt: 1.Jakiej była rasy, 2. Jak długi miała łańcuch przy budzie. Rozumiem że mordowani, wieszani, paleni żywcem ludzie to wg. ciebie wszystko ok, byleby tobie było dobrze. Nawet się tego nie wstydzisz. Gratuluję przyzwoitości.

 53. oregano Odpowiedz

  nie chcę nikogo szokować ale słyszałem od kolegi że jego dziadek, który został jako nastolatek wywieziony z głębokiej podkarpackiej wsi, całkiem dobrze wspominał czasy robót przymusowych. Wtedy tego kolegę wyśmiałem tłumacząc mu że ludzie z czasem wybielają przeszłość ale być może jakaś część Polaków doświadczyła ludzkiego traktowania co w zestawieniu z tym że nigdy wcześniej nie widzieli kanalizacji elektryczności etc mogło dać taki efekt

  • Czytacz Odpowiedz

   Moja babcia mówiła mi, że jej siostra wywieziona na roboty przymusowe została zabita przez Niemców za zbyt małą wydajność. Szesnastoletnia dziewczyna i co miłośniku robót przymusowych?

   • Romer Odpowiedz

    od dziesieioleci po drugiej wojnie swiatowej polacy masowo uciekaja z polski,niczym szczury przed wylozona tam trucizna.przeciez nikt polakow obecnie nie wywozi z polski przymusowo na roboty do Niemiec,Angli, Norwegi, Szwecji i wszyskich innych krajow,gdzie polacy stali sie plaga szabrujaca systemy socjalne, i trwa to nadal.czego to jest dowodem?
    gdyby te miliony polakow zostali w polsce, pozdychaliby tam dawno i to w XIIwieku, z glodu,jeszcze gorzej niz w niemieckich obozach w czasie IIwojny, i polskich obozach koncentracyjnych powstalych po 19454 roku np w Swietochlowicach, i wielu innych miejscach w polsce.kto smie tym faktom zaprzeczyc ? jest z pewnoscia niedzielnym polskim profesorem z akademi ojca rydzyka.

    • Czytacz

     Ale co to ma do bestialstwa i mordowania całych narodów przez Niemców??? Jesl ktoś chce to niech uczciwie pracuje gdzie mu lepiej!! Ogarnij się, piszesz o Polsce może bardziej na miejscu byłoby o politykach

 54. Lille Odpowiedz

  Poziom komentarzy typowo polski, i nie zmieniony od czasu gdy rzeczywiscie polakow z lepianek w dziiejszej Bialorusi i Ukrainie zabrano na rzeczywiscie przymusowe roboty do Niemiec.Gdyby wtedy w czasie wojny w tych lepiankach polacy zostali, padliby tam z glodu, lub zyli tak do dzisiaj.
  Natomiast dzisiaj, przeszlo 70 lat po wojne, zaden obcy agresor nie wypedza milionow polakow z polski, a wlasnie to ma miejsce, i temu zaden pseudoprofesor czy historyk nie zaprzeczy. To przeciez polska w czasie pokoju doprowazila polakow do skrajnego egzystencjonalnego upodlenia , skazujac ich na przymusowy exodus z ich wlasnego kraju., w celu utrzymania sie przy zyciu, co ma miejsce w XXI wieku i dzieje sie na oczach wszytkich. Czyzby slepcyw polsce podajacych sie za moralnych znawcow histori tego nie widzieli.? polska i polacy, ktorzy nigdy z polski nie wyjechali i nie zyli w strefie cywilizacji, nigdy nie beda w pelni zdolni ocenic,jak wielkie uwstecznienie cywilizacyjne cechuje polske i polakow.Po czesci ten ewenement polski mozna natychmiast zauwazyc idac na zachodzie w miejsca gdzie powiedzmy polacy „mieszkaja”.To nie podlega dykusji. A kto zmusil ich do wyjazdu z polski? Jaki polski mudrec sfabrykuje pokretna odpowiedz?

  • Spostrzegawczy Odpowiedz

   Do niejakiego lille czy coś tam. Jak cie jakiś Polak kopnął w dupę bo szkaradnie wyglądasz miej pretensje do tych co cię ukocili a nie do dumnego narodu na którego szczekasz.

 55. Mietek Odpowiedz

  Pragnę jedynie zauważyć, iż szwedzki SS-man nie pisze o Polakach, a o Białorusinach i Ukraińcach. Drobny szczegół, ale jednak.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Polak Zarzucono by nam cenzurę. Każdy piszący komentarz, sam wystawia sobie świadectwo… Dziękujemy jednak za zwrócenie uwagi, że niektóre wpisy nie powinny się pojawiać.

 56. POLAK Odpowiedz

  Dziwne mi jest,że Polacy wypisują się tu.To jest miejsce dla podludzi społeczeństwa niemieckiego.Pisanie o biedzie w Kochanej Polsce jest bzdurą.Pomimo 2017r, niemcy,nie mają nadal prawa głosu w świecie.Cały świat im pluję w oczy,a oni tylko się ocierają od ślin nie mogąc nic zrobić.Taki sobie los sami zgotowali.Naszedł wreszcie czas zapłaty za zbrodnie w postaci Uchodźców,którzy WASZ wyżynają jak kaczki a wy podjecie w mediach ,że to incydent.To właśnie są dzieci tych których ojców i matek mordowaliście w obozach zagłady.Różnica pomiędzy Polakiem a niemcem jest taka ,niemiec się boi własnego cienia we własnym państwie,a Polak chodzi po polskiej ziemi dumny nie mając za plecami wroga.PS pisałem niemcy z małej litery ,bo oni dla mnie nie przedstawiają żadnej wartości.

  • Antonio Odpowiedz

   polak chodzi po swojej ziemi na czterech, i patrzy gdzie i kogo okrasc, bo do niczego pozatym nie jest zdolny. nie mozna mu napluc w twarz, bo jej nie ma.ma za to dwa odbyty jak na sw,,,, przystalo.

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    @Antonio: Szanowny Panie, a zatem ten iście oryginalny sposób opisu rozumiem odnosi się również do Pana? Chyba że nie utożsamia się Pan ze swoim narodem i postanowił podzielić się swoim na niego spojrzeniem. Na przyszłość jeśli ponownie zechce się Pan z Nami nim podzielić w taki wulgarny sposób – proszę tego nie robić. Pozdrawiamy.

   • Polak Odpowiedz

    Nikogo nie okradłem tak jak wy okradliście nas w czasie drugiej wojny światowej,I kto jest zło,,,,,,,,em , Ręce mam czyste.więc na czterech nie chodzę,Mam za to drzewo genealogiczne,Tak więc i mam twarz w przeciwieństwie do ciebie. Więc kto jest KUNDLEM

   • Współczujący Odpowiedz

    Antonio podał swój rysopis bardzo dokładnie aby jak go ktoś spotka rzucił niedojdzie jakiś ochłap albo nawet kupił miskę.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @POLAK: Proszę ważyć słowa, ponieważ będziemy zmuszeni usuwać komentarze, czego robić nie chcemy.

 57. J.k Odpowiedz

  zdaje mi się, że występowaniem na drogę sądowniczą za propagowanie publicznie kłamstw na temat obozów zagłady i 2w.św., i w ogóle Polski i historii z nią związanej – zajmuje się ostatnio ministerstwo spraw zagranicznych [MSZ], a może sam IPN? w każdym razie Państwo Polskie ostatnio walczy z różnymi oszczerstwami sanymi przez zagraniczne media i polityków itd.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Idealnie byłoby gdyby nie trzeba było walczyć. To przerażające, że tyle lat po wojnie, a dalej pewne sprawy są tuszowane, albo próbuje się je zakłamać.

 58. KRK KZ Odpowiedz

  Taaak !! dużo Szwedów ma się za nad-rasę. Przed laty będąc służbowo w Sztokholmie miałem do czynienia z takim szowinistą i anty-słowiańskim typem, z wyglądu Georing plus, z przekonań dziecię HJ. Ale jakoś nie radzą sobie z kolorowymi obywatelami o niearyjskich rysach; no i zapominają Polsce zwrócić zagrabione skarby…

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie – tu pisze Pan o szowiniście i anty-słowiańskim typie, którego Pan spotkał a sam nie toleruje innych. Inni nie mają prawa, ale Pan tak?

 59. 3232 Odpowiedz

  Dobra, a ktos mi powie co z Polakami maja wspolnego bialoruskie i ukrainskie rudery? Czy mozna prosic o cytat tyczacy sie samych Polakow?

 60. Heisenberg Odpowiedz

  Ow nazista natrafil na nic innego jak biede i zacofanie, ktore nie wynikaja z faktu slowianskosci, lecz z faktu posiadania zlej kultury, malo sprzyjajacego polozenia na mapie i podazajacych za tym historycznych zawilosci. Jesli Niemcy i Rosjanie beda stopniowo wygasac jako narody, to bedzie to idealna szansa dla krajow slowianskich ( Rosja juz takim nie jest ) zeby zaczac nadawac kierunek cywilizacji europejskiej. Musza jednak oprzec one filozofie swoich panstwowosci na zdrowo rozumianych osiagnieciach oswiecenia, liberalnego humanizmu, nietknietego socjalizmem. Ich konstytucje musza uwalniac naturalny egoizm czlowieka tak jak robi to konstytucja Stanow Zjednoczonych Ameryki. Tylko w ten sposob cywilizacja europejska moze raz jeszcze rywalizowac z islamska i chinska.

 61. On 47 Odpowiedz

  Wojna była zła i jest zła sama w sobie. Są ludzie dobrzy są żli i są bestie i to w wszystkich narodach.Jedni stawali się bestiami dla pieniędzy inni dla żywności a jeszcze inni dla przyjemności. Jednak na szczęście dla wszystkich tych zwyrodnialców było o wiele mniej i zawsze będzie mniej, dlatego teraz żyjemy w Pokoju. W naszym Polskim narodzie, też znajdowały się szumowiny które Polaków wydawały w ręce SS , nie mówiąc o innych eksterminowanych narodowościach, tak wstyd mi za tę nieliczną grupę Polaków, która czerpała zyski z śmierci cyganów żydów, ale i także rodaków. Z opowieści znam rodzinę która po wojnie osiedliła się w Oświęcimiu a która podczas wojny mieszkała we wsi rodzinnej mojej matki na Podhalu. Tak to byli Polacy podpisali folkslistę, do mojej matki mówili ty Polska świnio, wydali wielu ludzi na śmierc , wydali miejscowego żyda Francka na okrutną i nieludzką zagładę.Ja na szczęście urodziłem się 25 lat po wojnie i tak cały czas sobie myślę pojechac do tej rodziny do Oświęcimia popatrzec tej ostatniej już żyjącej osobie która jeszcze pamięta te czasy i zapytac nie wstyd ci że jak miałaś 7 lat krzyczałaś do mojej matki Polska świnio?, Czy nie wstyd ci za rodziców którzy na ludzkiej śmierci pławili się w dostatku?.Czy powiedziałaś swoim dzieciom wnukom prawnukom że gardziłaś Polską Polakami a żydów miałaś za zwierzęta?

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi czytelniku, dziękujemy za odwagę podzielenia się z nami rodzinną historią i doświadczeniem. Co do ostatniej Pana wątpliwości, czy chęci pojechania – myślę, że same wydarzenia i trauma z nimi związana oraz obciążenie sumienia to wystarczająca „kara” dla tych, którzy tak postępowali. Ponadto trudno oceniać zachowanie ludzi w tamtych czasach, jeśli się w nich nie żyło – zbyt wiele emocji i strachu mogło wywołać reakcje wręcz nieludzkie i okrutne. Jednak nigdy nie wiemy jak sami byśmy się wtedy zachowali. Pozdrawiamy serdecznie.

 62. gwidon Odpowiedz

  To pisze Szwed który wstąpił do SS że wprowadzać cywilizację przez Cyklon-B i krematoria a zapimina że gdyby jego ziomkowie nie najechali Polski w siedemnastym wieku to Szwecja byłaby sto lat za cywilizacją zachodu i Polski.Naprawdę facet powinien trochę pocztytać o historii Szwecji przed najazdem na Polskę co było u nich w kraju.

 63. Grzes Odpowiedz

  Szwedzki zakłamany śmieć, członek zorganizowanych band zwyrodnialców zwanych dywizja mi. Psychopaci i wykolejeńcy zagłuszający własny strach w krzyku potwornie maltretowanych, tortur owanychzwanych ofiar. Czy prawdziwy wojownik państwo się nad pokonanym? Nie! Robi to śmierdzą cy tchórz.

 64. Patriota Odpowiedz

  ” Bochaterscy ” rycerze ss, Bochaterscy wiejàcy jak zajàce tysiàce kilometrów. Jeszcze coś belkocze o Leonidasie. Dostawali medale za prédkośc?

 65. tiktak Odpowiedz

  Polacy to urodzeni żołnierze – taka, dość powszechna opinia panowała o polskich mężczyznach, zwłaszcza szlachcicach, już co najmniej od XVI wieku. Skąd to się brało? Nie tylko z wybitnych czynów wojennych, którymi w XVI – XVII wieku mogli poszczycić się mieszkańcy Rzeczypospolitej, ale również z tego, jak wyglądali i jak się zachowywali.

  Jak cię widzą, tak cię piszą

  Polski żołnierz imponował swą aparycją, a swym sposobem bycia wzbudzał szacunek. Jeden rzut oka wystarczał, by przekonać się, iż jego profesją jest walka. Ślady tego można odnaleźć w relacjach cudzoziemców. Na przykład Charles (czyli Karol) Ogier, sekretarz francuskiego posła, tak opisał piechurów wojewody ruskiego Stanisława Lubomirskiego, których ujrzał 28 lipca 1635 roku pod Toruniem:

  Zwróćmy uwagę na trzy rzeczy, które imponowały Francuzowi:

  krzepa żołnierzy,
  podgolone głowy na których widać było ślady dawnych ran,
  sposób poruszania się (chód).
  Te same elementy pojawiają się w innych relacjach. Ale zanim do nich przejdę, podam dla porównania, jakie wrażenie sprawiło na Francuzie wojsko szwedzkie, które kilkanaście dni później widział pod Malborkiem:

  „Ja tymczasem oglądałem obóz i szałasy Szwedów, gdzie zobaczyłem prawdziwy obraz ludzkiej nędzy i obłąkania. Widziałem twarze ludzi, a ponieważ nie miarkowałem, by mówili lub rozmawiali, powątpiewałem, czy to w ogóle są ludzie, tacy byli zdziczali, brudni, rozczochrani, i tak cali obdarci i bosi, po większej części głupie, chłopskie wyrostki. I to byli ci Szwedzi, których z pola i od pługa państwo siłą do wojaczki zmusza.”[2]

  Jak widać porównanie piechoty polskiej i szwedzkiej wypadało zdecydowanie korzystnie dla Polaków. Dodać trzeba, że Szwedzi przy Szkotach, których nieco później miał okazję oglądać Ogier i tak prezentowali się znośnie.

  Różnice stawały się jeszcze bardziej dramatyczne, gdy w grę wchodziła kawaleria. Na przykład o sławnej kawalerii fińskiej, której przydatność bojową dostrzegał i Ogier, zanotował:

  „Rozglądałem się, gdzie tam mogą być panowie, albowiem tych, którzy byli na koniach, brałem za koniuchów, tak nędznie i ubogo byli odziani.”[3]

  O polskiej, która wyraźnie mu imponowała, pisał kilkakrotnie. Między innymi:

  „Chorągiew husarska bowiem wyjechała nam z obozu naprzeciw; nie widziałem nigdy nic wdzięczniejszego od tego widoku.”[4]

  Albo też, pod datą 23 sierpnia:

  „Dnia tego przybyła do Sztumskiej Wsi niezliczona moc Polaków, przede wszystkim husarii, na szlachetnych koniach i wspaniale strojnych, aby świetność swą przed Szwedami roztoczyć.”[5]

  Porucznik Mieczysław Paszkiewicz herbu Paprzyca, w 1645 roku. Fragment akwaforty Stefano Della Belli.

  Owa „świetność” nie wynikała tylko z użytkowania dzielnych rumaków, czy bogatego ekwipunku. Wynikała także z fasonu, jaki trzymali polscy kawalerzyści. Dostrzegał go również inny Francuz, Françoise Paulin Dalerac. Był on dworzaninem Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. W Polsce przebywał (z przerwami) kilkanaście lat. W roku 1689 spisał historię odsieczy wiedeńskiej, w której zawarł obszerną charakterystykę husarii. W niej to pojawia się taki ustęp:

  „Hussarze są tu pierwsi z kawalleryi zbroyney tego krolestwa, podobnym sposobem, iak są w Francyi Stroze Osoby krolewskiey. Jakoż bez konwadykcyi [bez dwóch zdań], ci są, iedni z nayprzednieyszych kawalerow całey Europy; a to dla tego, iz są dobrey miny, y wspaniałego animuszu, oraz, iż dobre konie maią, bogato się stroią, y wyśmienitą noszą Armaturę [zbroję, uzbrojenie].”[6]

  A więc nie tylko dobre konie, wyśmienita broń, ale także „dobra mina” i „wspaniały animusz” cechowały rycerza polskiego.

  Husarz doskonały

  Obserwacje cudzoziemców pokrywały się z polskimi. Wespazjan Kochowski, były husarz, a później poeta i historyk, w dziele opublikowanym w 1674 roku umieścił utwór „Husarz od Stryia Synowcowi zaciągającemu się posłany”, będący charakterystyką perfekcyjnego husarza:

  „Husarzać piszę, nie jak ma bydź w boiu

  Kawaler: ale y cery y stroiu

  Takiego. Naprzod powagi zażywać

  Sam iakby perfekt, inszych pociaszywać

  Ostro, ogromno, ma sobie poczynać,

  Okiem orzech gryść, Wąsem muchy ścinać,

  Wąs ową fozą [modą] nową Bałłabańską[7]

  Jeśli chce brodę niechay ma katańską[8]

  Animusz Pański, niech zarywa bokiem

  Poważnym sobie postępuiąc krokiem

  Patrząc na ludzi iedno mruży oko

  Krząka, y spluwa, na wiatr gdziesz wysoko,

  Wełbie paragraff [znak] prawie wrąb śmiertelny,

  Przez gębę podłuż nożyk po szabelney

  Jest Parenthesis[9], z drugiey dana strony

  Ow od Ordyńca, ten od cudzey Żony.

  Kontusz czy Toga, pod nią cudne Rysie

  Na czele stawa, baranie umkniey się

  Albo też Sobol co z Moskwy tą furą

  Przywiezion, dyszy mu pod Brandenburą[10].

  Teley[11] z Turecka z gęstą strefą złotą

  Pas w Karmazynie Sekiemską[12] robotą,

  Portki z purpury kęs mnieysze niż one

  Co tam maią bydź w Sasiech zawieszone.

  Andzar [kindżał] za pasem, Denuszka [damascenka] złocona

  Przy boku, wszystka Turkusy sadzona;

  Amelia[13] mu wisi aż na brzuchu

  Na złotym wziarnka grochowe łańcuchu.

  Na głowie szturmak[14] Soboli z zaponą,

  Ten pod Nożykiem wdział na bakier stroną[15].

  Lub też zażyie czasem czapley kity

  A w ręku Nadziak trzyma złotolity.

  Bot z Turska wielki; coby sam spadł z nogi

  Przy nim Albańskie przydłuszym[16] ostrogi

  Albo też kiedy nie ma iahać w drogę

  Baczmagi[17] w dziewa sudanne [zgrabne] na nogę.

  Koń Sekiel[18] wszytek w brod ufarbowany[19]

  Na ktorym Czołdar[20] złotem haftowany

  Siodło Rumelskie[21] w Jaszczur; złote rządy

  Złotem Koń odzian, złotem brząka wszędy.

  Humor stroy i koń zalecenie daie

  Usarzom. Którym tego troyga staie

  Nie tylko się z nich Bellonie [bogini wojny] w tey mierze

  Każdy, leć samey zaleci Wenerze [bogini piękna i miłości]”[22]

  Wyżej opisany husarz był ówczesnym ideałem osobowym. I znów zwracają uwagę nie tylko bogactwo stroju, broni, wyposażenia i świetny rumak, ale również, a może przede wszystkim zachowanie i aparycja samego rycerza. Powaga, animusz, głowa i twarz ze śladami walki, wzrok „gryzący orzechy”, dostojny krok, obowiązkowy wąs, nonszalancja… Jednym słowem doskonałość w postawie, wyglądzie, każdym ruchu i geście; obiekt adoracji mężczyzn (zwłaszcza innych żołnierzy) i kobiet.

  Rotmistrz Szczodrowski. Akwaforta autorstwa Stefano Della Bella powstała między rokiem 1648 a 1651.

  Choć Kochowski w swoim drugim utworze („Replika na to od Synowca Stryiowi”) stara się walczyć z tym wizerunkiem, przekonując, że to nie owe zewnętrzne oznaki wspaniałości, które bywają pozorami, ale zachowanie w boju definiują dobrego husarza (rycerza), to nie zmienia faktu, iż właśnie taki wzorzec, jaki opisał w utworze „Husarz od Stryia Synowcowi zaciągającemu się posłany”, obowiązywał w jego czasach.

  Blizny

  Tak cytowany już Ogier, jak i Kochowski, zwrócili uwagę na blizny, jakie eksponowali polscy żołnierze. Srąm, szram, paragraf, kresa – tak je wówczas u nas zwano. Cieszyły się one niemałą adoracją społeczeństwa. Zwłaszcza żołnierzy:

  „Żołnierz dobry cieszy się szramą, którą na woynie dostał i tym rycerstwo swoie wysławia i zaleca”[23]

  Podobnie uważał przebywający w Polsce w latach 1670 – 1672 Fryzyjczyk, Ulryk Werdum:

  „Przy hojnej napitce przychodzi u nich często do bójki, przy czym szabla musi walnie błyskać. Szablą tą tną i rąbią się wzajemnie po pięściach, twarzy i gdzie tylko mogą, a uchodzi u nich za rzecz zaszczytną być naznaczonym tu i tam, zwłaszcza zaś na twarzy, pięknymi bliznami i szramami […]”[24]

  Co ciekawe, o ile blizna była powodem do dumy, uchodziła za dowód odwagi w boju, to łatwiej można było na nią zapracować w karczmie, lub na jarmarku, niż na polu bitwy. Sądzić tak można nie tylko po cytowanej powyżej opinii Werduma, ale i po tym, co pisał doświadczony husarz, jakim był Wespazjan Kochowski:

  „Z woyny z przeciętą gębą bardzom widział mało,

  Raczey się im to w giełdzie lub w Karczmie dostało.

  Bardziey patrzy Ordyniec, bułatem [szablą] swym karku

  A zaś w gębę nayprędzey urwie na Iarmarku.”[25]

  dr Radosław Sikora

  Tematy pokrewne:

  „Spektakularne zwycięstwa oręża polskiego – subiektywny przewodnik”

  „Chwała i apologia husarii”

  „I toć to jest, co ich tak strasznymi i okrutnymi czyni”, czyli husaria i skóry

  „Sarmackie fryzury pierwszych dekad XVII wieku”

  „Polscy mocarze nie wyginęli wraz z husarią”

  Przypisy:

  1Karol Ogier, Dziennik podróży do Polski 1635 – 1636. t. 1. Tłumaczył Edwin Jędrkiewicz. Wstępem i objaśnieniami opatrzył Władysław Czapliński. Gdańsk 1950. s. 145 – 147.

  2Tamże, s. 175.

  3Tamże, s. 175.

  4Tamże, s. 171.

  5Tamże, s. 205.

  6Françoise Paulin Dalerac, Historya woyny wiedeńskiej z Turkami Jana III, króla polskiego. 1689, Biblioteka Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Wrocławiu, rps. 1993/I, k. 15.

  7Bałabański – od Bałabana. Ród Bałabanów w siedemnastowiecznej Polsce słynął z odwagi i junackiej fantazji.

  8Broda katańska – długa broda, noszona przez weteranów.

  9Parenthesis – nawias, wtrącenie w tekście. Tutaj chodzi o kształt blizny. Obie blizny, to jest jedna zadana ręka Ordyńca, czyli Tatara, a druga ręką cudzej żony, tworzyć miały na twarzy dwie szramy na kształt nawiasów ( ).

  10Brandenbura – wierzchnie okrycie męskie zdobione pasmanteryjnymi pętlicami.

  11Telej – okrycie męskie różniące się krojem od delii, noszone w XVI i XVII wieku.

  12Sekiemski – być może sekielski, czyli z pogranicza Siedmiogrodu.

  13Amelika (alternatywnie: amelia, amalka, amelik, amelka) – określenie torebki, woreczka lub pojemnika na kosmetyki wykonanego z tkaniny lub miękkiej skóry.

  14Szturmak (także burgoneta) – hełm otwarty wywodzący się z łebki, ukształtowany w epoce renesansu. Schodził głęboko na kark, zazwyczaj był zaopatrzony w osłony policzków, daszek i grzebień. Niektóre szturmaki miały również zasłony twarzy. Nie wydaje mi się jednak, aby szturmak soboli, o którym pisał Kochowski, odnosił się właśnie do rodzaju hełmu. Raczej do futrzanego nakrycia głowy przypominającego kształtem taki hełm.

  15Inwersja: ten wdział na bakier stroną pod nożykiem, to jest na tę stronę, gdzie cienka blizna po szabli.

  16Przydłuszym – dłuższe niż zwykle. Albańskie ostrogi, używane na przykład przez deli junaków, rzeczywiście były dość długie.

  17Baczmagi – buty o płaskiej podeszwie, bez obcasów i o lekko zadartych nosach. Przód cholewy był wyższy niż tył i zakrywał kolano.

  18Koń Sekiel – koń z pogranicza Siedmiogrodu.

  19Farbowanie w bród – malowanie dolnej części konia, zwykle na czerwony kolor.

  20Czołdar – ubiór koński z tkaniny jedwabnej, niekiedy litej, zakrywający boki i pierś konia, zakładany pod siodło.

  21Rumelia – europejska część Imperium Osmańskiego.

  22Wespazjan Kochowski, Wespasiana z Kochowa Kochowskiego Nieproznviące Proznowanie Oyczystym Rymem Na Lyrica y Epigrammata Polskie rozdzielone y wydane W Krakowie W Drukarni, y Sumptem Woyciecha Goreckiego, Sław: Akad: Krak: Typographa. R. P. 1674 dnia 6. Octobra. Kraków 1674. s. 50 – 51.

  23Samuel Bogumił Linde, Słownik języka polskiego. T. III. Warszawa 1812. s. 564.

  24Ulryk Werdum, Dziennik podróży 1670 – 1672. Opr. Dariusz Milewski. Warszawa 2012. s. 70.

  25„Replika na to od Synowca Stryiowi” w: Kochowski, Wespasiana, s. 52.

 66. Kamil 35 Odpowiedz

  Ani myślę jego bredni czytać. Niemcy postawili nas, Polaków na skraju zagłady. Bili naszych na długo przed powstaniem naszej państwowości. Za co mamy im być wdzięczni ? Toleruję ich, bo życie takie a nie inne.

 67. mj Odpowiedz

  Szwedzi, trudno zrozumieć dlaczego i po co mieli w Polsce wielu fanów. Ja do nich nie należę. I o zgrozo zgadzam się z Rosjanami, wręcz imponuje mi podejście Iwana grożnego, co posłów króla mającego w herbie snopek; czytaj Wazów, nigdy nie przyjmował osobiście. Królowie szwedzcy to zwykli awanturnicy, wykorzystujący europejską poprawność; wojna trzydziestoletnia, czy nieuczciwość polskich królów skoligowaconych z Wazami. Co sobie myślał Karol przed bitwą pod Połtawą? Został ranny i musiał uciekać w stepy do Turcji. Ze Szwecji nie wyszła żadna wartościowa dla krajów Europy czy Azji idea. Ponieważ jestem Polakiem, dziękuję braciom Słowianom, czyli Rosjanom, że tym awanturnikom, grabieżcom pokazali ich miejsce. Pozdrawiam Braci Moskali

 68. Wader Odpowiedz

  Co za brednie i kłamstwa! Powinien być za to ścigany! Gdzie jest IPN??? Czy morderstwo na pocztowcu Ludwiku Danielaku tez ten baran nazwie idyllą? Niemcy pozbawili dzieci ojca, a matkę męża! Co za skończony kretyn z tego esesmana! Dlaczego jeszcze nie siedzi? Dlaczego nie poniósł kary tylko jeszcze szczeka i skamle?

   • Husarski Odpowiedz

    Poziom wielu komentarzy żenujący. Brak wiedzy podstawowej, dziury w mózgu, zero etyki. Czy ktoś słyszał o narkotyku na którym jechała armia ćpuna i szaleńca? TO jest całe źródło ich tej niby odwagi. Dyskusja bez takich podstaw jest bezprzedmiotowa. Ktoś się chwali że miał dziadka w ss. Niech poszuka syna wampira z Bytomia/zboczeniec, wielokrotny zabójca/ i założą Koło Dumnych Potomków, nawiążą współpracę z Kołem Potomków Zdrajców I Folksdojczów Z II Wojny Św. Ktoś pisze że babka jego jadła chleb z ręki niemca, i co, merdała przy tym ogonem? Tutaj zbrodniarz , zwyrodnialec i tchórz kłamie nieudolnie, koślawo chce swe odrażajęce czyny przedstawić tak aby się „wybielić” Należał do zbrodniczej organizacji, jest zbrodniarzem i nic tego nie zmieni. A tu dyskusja na temat HIGIENY? Nie dajcie z siebie robić idiotów! Tu chodzi o masowe, przerażające zbrodnie popełniane na całych rodzinach, miastach, narodach, popełniane w sposób odrażający, świadczące że poczwary je dokonujące z ludźmi nie mają nic wspólnego. Niech ten szwedzki śmieć opowie jak mordowali jeńców, kobiety i dzieci. Część”siostrzanej” dywizji „Viking” brała udział w mordowaniu Warszawy, gwałtach masowych morderstwach kobiet, dzieci, rannych, wziętych do niewoli prawdziwych bohaterów w czasie Powstania Warszawskiego. On tym ludziom nie godzien butów czyścić. Zbyt wielu takich zbrodniarzy uniknęło odpowiedzialności. Ale popieranie syfu jakie uosabia ta szwedzka poczwara przez współczesnych i to być może pseudopolaków to nieciekawa a poważna aberracja umysłowa. Zatłukłbym tego szwedzinę zwykłym kijem. Cała jedna dywizja ss składała się ze strażników obozów koncentracyjnych, to oni wpychali ludzi do komór gazowych i wrzucali cyklon…

    Pozdrawiam

    • Grześ

     Esesmani po ll wojnie św. Byli ochraniani przez usa. Tylko pytanie: DLACZEGO? przeciesz ss-manów to w całej europie ścigano. NKWD najbardziej ścigało ukraińców z SS GALIZZEI. Najwięcej obywateli usa jest pochodzenia Niemieckiego

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.