Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Wikiński najazd na Polskę. Czy to skandynawscy wojownicy unicestwili mocarstwo Bolesława Chrobrego?

Wikingowie nacierali na Polskę tak, jak Rollo na Francję. Kadr z serialu "Wikingowie".

Wikingowie nacierali na Polskę tak, jak Rollo na Francję. Kadr z serialu „Wikingowie”.

Pożoga przyszła z północy. W wojnie, która miała przesądzić o losach państwa Piastów wziął udział nawet przyszły król Norwegii. „Nie było lekkie dla Lechitów prawo wojny” – odnotowano w skandynawskich pieśniach. I nie dałoby się ująć rzeczy trafniej.

Było lato 1030 roku i czarne, burzowe chmury zbierały się nad głową polskiego króla Mieszka. Kolejni wywiadowcy przynosili coraz to bardziej niepokojące wieści. Władca Niemiec Konrad wezwał pod broń niemal nieprzebrane hufce rycerstwa. Jednocześnie do walki gotował się też ruski książę Jarosław Mądry. Wizja pierwszego rozbioru Polski – uknutego przez zazdrosnych braci Mieszka, Bezpryma i Ottona – już wkrótce miała zostać przekuta w rzeczywistość.

Pierwsze błędy Mieszka

Zagrożenia wypatrywano na dwóch rubieżach kraju, oddalonych od siebie o niemal osiemset kilometrów. Mieszko nie miał wystarczających sił, by skutecznie bronić obydwu granic. Nie mógł też liczyć na to, że po rozprawieniu się z jednym z przeciwników zdoła przerzucić siły na przeciwległy front. Nawet konno i w pośpiechu żołnierze potrzebowaliby przynajmniej dwóch tygodni, by przebyć dystans dzielący odcinki walk. Trzeba było podjąć trudne decyzje.

Mieszko był w rozterce. Brakowało mu dobrych doradców, a biegłą politycznie żonę dopiero co odprawił, wyżej od niej stawiając nałożnicę. Wreszcie zdecydował, że większe zagrożenie stanowi Konrad. Obstawił wojskami zachodnią granicę, za Bugiem zostawiając tylko symboliczne siły. Żołnierze byli głodni walki. Mijały jednak tygodnie, a oni wciąż trwali bezczynnie na posterunku. Wreszcie nadeszła wiadomość, że przegrali. I to bez oddania choćby jednego strzału z łuku.

Mieszko II postawił los państwa na jedną kartę. Niestety, niewłaściwą... (źródło: domena publiczna).

Mieszko II postawił los państwa na jedną kartę. Niestety, niewłaściwą… (źródło: domena publiczna).

Konrad w ostatniej chwili zmienił plany. Dokładnie w czasie, gdy koncentrował swoje armie, doszło do nagłej eskalacji konfliktu na granicy niemiecko-węgierskiej. Madziarski król Stefan już od kilku lat wysuwał absurdalne roszczenia wobec całej Bawarii. Twierdził, że niemieckie księstwo mu się należy, bo przecież poślubił siostrę zmarłego cesarza Henryka. Wreszcie od słów przeszedł do czynów. Granica zapłonęła. I Konrad najwidoczniej doszedł do wniosku, że Węgrzy bardziej od Polaków zasługują na jego uwagę.

Zebrane już armie zamiast do Wielkopolski poprowadził do Kotliny Panońskiej. Mieszko nawet jednak nie zdążył odetchnąć z ulgą. Kiedy jego wojownicy trzymali wartę na zachodzie, czekając na wroga, który rozpłynął się niczym nocna mara, Jarosław uderzył na polski Bełz. Niemal bez walki zajął gród i cały podległy mu region.

Czy wiesz, że ...

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

...króla Polski Władysława Warneńczyka swatano z kobietami z trzech pokoleń jednej rodziny? Najpierw polski dwór starał się o rękę dwuletniej Anny Habsburżanki, potem Władysławowi zaproponowała małżeństwo jej babcia, czterdziestoparoletnia Barbara Cylejska. Wreszcie polskiemu władcy rajono trzydziestoletnią Elżbietę Luksemburską, matkę Anny i córkę Barbary.

Komentarze (35)

  • Anonim Odpowiedz

   Niemcy , Rusini i wikingowie mieli całą Europe a za gównem latali? Rozumiem że Husarskie zbroje tez z gówna robione były? Gdyby nie to gówno to byś siedział teraz po turecku bo nie wiedział byś nawet co to krzesło.

  • DUST DEVIL Odpowiedz

   Gównem może i nie była, ale poza de facto jednym wiekiem, kiedy to wszystko dobrze szło, Polska nie była jakąś wielką potęgą i raczej nigdy ją nie będzie. Taka jest cena leżenia na styku płyt geopolitycznych i zamieszkiwania terenów nizinnych.

 1. Anonim Odpowiedz

  Dodam jeszcze, że idąc tokiem myślenia współczesnej tłuszczy historycznej, Lechici są wymysłem zakompleksionych fantastów. Anonimowy bard skandynawski również zatem jest fantastą :)

  • DUST DEVIL Odpowiedz

   ale że Ukraińcy nazywają do dziś Polaków „liachami” (sami siebie nazywają „chochołami”), a turcy do dziś Polskę nazywają Lechistanem, to ty wiedz. Zwykła nazwa, którą ktoś absurdalnie rozszerzył na pół świata (gdyby nawet to była prawda, że istniał Lechistan od Poznania aż po Władywostok, to i tak milczelibyśmy, ze wstydu jak bardzo wszystko zostało przegrane).

   • Wanderer Odpowiedz

    „Większość”? Skąd te dane? Słowianie zamieszkiwali tereny do rzeki Łaby i tam faktycznie mamy do czynienia ze zgermanizowanym słowiańskim nazewnictwem. Ale nazywanie tego „większością” to jakaś pomyłka. Wystarczy zajrzeć do pierwszej lepszej mapy Niemiec żeby to zobaczyć.

 2. Pacal Odpowiedz

  Co za okropny przymiotnik: ‚wikiński”? Nie można było lepiej a w istocie, „po polsku”, ułożyć zdania? NP, zaczynając od słów: „Najazd Wikingów …” Myślę że umiłowanie polskiej historii, tak widoczne na tej stronie, zobowiązuje do poprawnego wysławiania się w polszczyźnie, zamiast okaleczania jej w ten sposób.

 3. m 1025 Odpowiedz

  Cy autor mółby podać źródło na podstawie , którego wnioskuje : „biegłą politycznie żonę dopiero co odprawił, wyżej od niej stawiając nałożnicę.”

 4. iwa Odpowiedz

  Można powiedziec,ze nie miał szczęscia do synow Chrobry ,ale jednak znał ich dobrze wbrew temu co przeczytałam gdzies w artykule. A co mozna z tego wnioskowac jednak widywał dlatego wiedzac jaki charakter i skołonnosci ma Bezprym na swojego nastepce promował mieszka bardziej racjonalnego, mniej okrutnego i majacego wieksze skłonnosci do nauki. Z jego punktu widzenia decyzja była raczej dobra i racjonalna , ale Mieszko nie miał raczej nosa do polityki i podejmował złe decyzje polityczne nt. wojen itp.Wyszło jak wyszło

  • iwa Odpowiedz

   szkoda ,ze tak mało wiemy i to jedynie skrawki , wycinki wiedzy i na tym opieramy nasze wywody, moze jeszcze gdzies odkryja jakies kroniki nie tylko w Polsce ,ale moze we francji czy Niemczech i te wojny najpierw potop szwedzki później 2 wojna swiatowa, tyle dokumentów zagineło, zostało spalonych , nie do odzyskania sa a mogło cos byc tam , zal duzy

 5. Artur Bunsch Odpowiedz

  Jak na razie to wlasnie Polacy I zachodni Slowianie mama wiecej do czynienia z powstaniem takiej Danii niz Skandynawowie z powstaniem Polski,prosze przestac wypisywac te swoje wypociny,lepiej napisac cos o wojach sinozebego,o najezdzie na Roksilde it’d,z Lana jest bardzo dobry historyk taki prosto z nazistowskich Niemiec.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @zawiedziony woj: Jeśli jest Pan rozczarowany, że dyskusja stanęła w martwym punkcie, a ma Pan coś do dodania, zachęcamy do jej wznowienia :)

   • Realista Odpowiedz

    On nie pisze o dyskusji tylko o podaniu dalszych powiedzmy „faktow”. Bez tego artykul jest bez sensu bo sadzac z konca artykulu Polska przestala istniec i dokonano rozbiorow. Lepiej nie zaczynac fantazjowania jak sie go nie konczy

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     @Realista: Szanowny Panie, nie da się napisać całych dziejów Polski w jednym artykule – zakończenie w każdym punkcie historii byłoby „urwaniem” skoro historia dalej się toczy… Co Pan nazywa fantazjowaniem?

 6. jaksa Odpowiedz

  Tutaj przedmówcom pewnie chodziło bardziej o to, żeby zakończyć historię w jakimś punkcie mogącym stanowić zakończenie, np. śmierć Mieszka II. Sposób zakończenia powyższego artykułu pozostawia niedosyt, bo nie wiadomo, czy Ołdrzych pomógł/nie pomógł itd.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @jaksa: Szanowny Panie, nie tylko ma to pozostawić otwarte pole dla naszych czytelników żeby zachęcić ich do poszukiwań na własną rękę, ale i dla nas, abyśmy mogli napisać kolejny artykuł zaspokajając ciekawość wszystkich nas czytających. Pozdrawiamy :)

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   To drogi Anonimie, inna nazwa Rusinów czyli ludów zamieszkujących tereny w dorzeczach m.in. Wołgi i Dniepru. Nie można używać w odniesieniu do tamtych czasów nazw narodowości i państw, które jeszcze nie istniały.

 7. jol Odpowiedz

  tzw wikingowie, czyli Nordowie bali sie jedynie etnosu slowianskiego, Wendowie najezdzali Danie, Szwecje i Norwegie

 8. Wandal Odpowiedz

  Taka ciekawostka … Proszę mi pokazać w tych czasach tych … Niemców 🤣😂
  To pytanie w zasadzie eliminuje sensowność takich ciekawostek historycznych stawiając takie opracowania w kategorii co najwyżej historycznego SF lub mitologii.

  Tzw Wikingowie i Słowianie oczywiście konkurowali że soba, ale też współpracowali . W drużynie duńskiego króla (odpowiednik naszego Mieszka) , przyja podobno chrzest – było więcej Słowian że wskazaniem na mieszkańców terenów obecnej Polski , niż Skandynawów. To sa fakty naukowe i potwierdzone badaniami genetycznymi. Duńscy historycy wprost stwierdzili, że nie spodziewali się tak dużego wpływu innych ludów w kształtowanie się późniejszej Danii.
  Można więc zapytać , czy to Polacy Słowianie stworzyli Danie?

  Bitwy są znane , Słowianie z Pomorza bez większego trudu łupili kilka razt cała Danie , łącznie ze stolicą w Roskilde.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.