Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Stalinie

Nie ma jednej oficjalnej "prawdy" o Stalinie. Wokół jego postaci nadal jest wiele niedomówień i kontrowersji Na ilustracji fragment nazistowskiego plakatu propagandowego (źródło: domena publiczna).Dla wielu Rosjan do dziś jest ukochanym przywódcą. Dla innych narodów – krwawym katem, choć był czas, gdy Zachód szukał w nim sprzymierzeńca. Dużo już napisano o życiu i zbrodniach „czerwonego cara”. Nadal nie poznaliśmy jednak wszystkich sekretów Stalina.

Choć jako kilkulatek wiele razy uniknął śmierci, jego dzieciństwo było szczęśliwe. Propaganda głosiła, że kochał dzieci. Może nawet za bardzo… Jednak nie powstrzymało go to przed wysyłaniem najmłodszych do łagrów.

Dorosły Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili doszedł na sam szczyt dzięki kłamstwu, doprowadził do śmierci milionów, aż w końcu sam stał się swoją ostatnią ofiarą. Poznaj zaskakujące fakty z życia radzieckiego dyktatora.

Wszystkie pozycje w zestawieniu zostały oparte na naszych artykułach.

Czy wiedziałeś, że…

10. …jeszcze jako dziecko Stalin wiele razy cudem uniknął śmierci?

Jeśli o kotach mówi się, że mają dziewięć żyć, to co powiedzieć o Stalinie? Pierwszy raz wymknął się spod kosy ponurego żniwiarza, gdy był zaledwie niemowlęciem. Nie wiemy, na co dokładnie chorował, ale rodzice bali się, że podzieli los dwóch starszych braci, którzy zmarli przed ukończeniem pierwszego roku.

Jako kilkulatek przeszedł ospę, malarię, przeżył wypadek, który skończył się atrofią mięśni lewej ręki. W wieku dwunastu lat wpadł pod pędzący powóz, a niedługo później ciężko zachorował na zapalenie płuc.

To, że Stalin dożył młodzieńczego wieku, można by określić mianem cudu. Gdyby nie to, jaki użytek zrobił z cudownie ocalonego życia... (źródło: domena publiczna).

To, że Stalin dożył młodzieńczego wieku, można by określić mianem cudu. Gdyby nie to, jaki użytek zrobił z cudownie ocalonego życia… (źródło: domena publiczna).

Patrząc na realia ówczesnej opieki medycznej, na jaką mógł liczyć młody Gruzin, trzeba stwierdzić: to, że dożył dorosłości, było prawdziwym cudem. Choć dla milionów jego ofiar pewnie byłoby lepiej, gdyby stało się inaczej.

To nie wszystkie choroby, jakie dotknęły Józefa Stalina. Tryb życia dyktatora przyczynił się do rozwoju miażdżycy, zapalenia migdałków, wirusowego zapalenia wątroby i wielu innych schorzeń. Uzasadnione są dywagacje, czy zły stan zdrowia nie miał wpływu na okrucieństwo, skrajną nieufność i paranoiczne zachowania Dżugaszwilego… (przeczytaj więcej na ten temat).

9. …tak naprawdę Stalin był skromnym człowiekiem?

Przynajmniej takie wnioski można wysnuć, analizując historię z nadaniem mu tytułu generalissimusa. Pomysł bynajmniej nie wyszedł od samego dyktatora, lecz od marszałka Koniewa. Stalin wcale nie poczuł się mile połechtany, a przynajmniej tego po sobie nie pokazał. Ponoć machnął ręką sugerując, że jest już za stary i „po co to komu”.

Przyboczni Józefa nie dali za wygraną. Malenkow i Beria sami doprowadzili do nadania nowego tytułu oraz odznaczeniu wodza Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego.

Biała kurtka i spodnie z lampasami na tle eleganckiej czerni innych uczestników konferencji w Poczdamie wyglądała dostatecznie kiczowato. Ale Stalin i tak pewnie gratulował sobie w duchu, że nie zgodził się na pozłacany mundur... (źródło: domena publiczna).

Biała kurtka i spodnie z lampasami na tle eleganckiej czerni innych uczestników konferencji w Poczdamie wyglądały dostatecznie kiczowato. Ale Stalin i tak pewnie gratulował sobie w duchu, że nie zgodził się na pozłacany mundur… (źródło: domena publiczna).

Jak zareagował wyróżniony? Wpadł we wściekłość! Odmówił przyjęcia medalu, jako że nie brał osobistego udziału w zmaganiach na polu walki. 

Choć ostatecznie zachował tytuł generalissimusa, to już na przykład pomysł z przemianowaniem Moskwy na Stalinodar odrzucił. Nie chciał też paradować w specjalnie dla niego stworzonym pozłacanym mundurze ze złotą czapką, mającym licować z jego nową godnością. Zażądał od krawca uszycia czegoś skromniejszego (przeczytaj więcej na ten temat).

8. …. Stalin może mieć na sumieniu nawet do 100 milionów ofiar?

To trudne do uwierzenia, ale tyle wychodzi z rachunków, gdy zebrać wszystkie ofiary, które straciły życie w wyniku decyzji radzieckiego dyktatora. Oczywiście niektóre liczby są dyskusyjne, jednak jedno jest pewne – Józef Wissarionowicz Stalin ma na sumieniu kilkakrotnie więcej ludzkich istnień niż Adolf Hitler.

Po pierwsze, Gułag. System łagrów, który, według szacunków Aleksandra Sołżenicyna, życia pozbawił 60 milionów ludzi. Do tego trzeba doliczyć Wielki Głód na Ukrainie z sześcioma milionami zagłodzonych ofiar, realizowaną w czasach Wielkiego Terroru polską operację NKWD (200 tysięcy), zbrodnię w Katyniu (22 tysiące) i tak dalej, i tak dalej…

Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia - te cechy sprawiły, że Stalin stał się jednym z największych zbrodniarzy w historii. Na ilustracji: polegli czerwonoarmiści. Zdjęcie z 1942 roku (źródło: Bundesarchiv; fot. Richard Muck; lic. CC-BY-SA 3.0).

Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia – te cechy sprawiły, że Stalin stał się jednym z największych zbrodniarzy w historii. Na ilustracji: polegli czerwonoarmiści. Zdjęcie z 1942 roku (źródło: Bundesarchiv; fot. Richard Muck; lic. CC-BY-SA 3.0).

Na konto Stalina należałoby też chyba zapisać 27 milionów ofiar II wojny światowej po stronie radzieckiej. Może to kontrowersyjne, ale przecież to pakt Ribbentrop-Mołotow doprowadził do jej wybuchu!

Liczba zabitych byłaby też mniejsza, gdyby nie pogarda Stalina dla życia żołnierzy, przejawiająca się w nieracjonalnych decyzjach, wysyłaniu całych oddziałów na pewną śmierć, braku prowiantu, ubrań, broni… (przeczytaj więcej na ten temat).

7. …Józef Stalin mógł być pedofilem?

Czerwony car miał dwie żony. Jedna zmarła na gruźlicę, druga popełniła samobójstwo. Na tym jednak nie kończy się opowieść o życiu seksualnym krwawego dyktatora.

Wśród licznych podbojów Stalina były też bardzo młode dziewczęta, niemalże dzieci. Czy to dowodzi, że Stalin był pedofilem? Cóż, z pewnością nie nazwiemy normalnym romansu dorosłego mężczyzny, który sześć lat wcześniej pochował swoją pierwszą żonę, z trzynastolatką! W dodatku dziewczynka zaszła ze Stalinem w ciążę. I to nie jeden raz!

Gdy miłość zapłonęła, Stalin miał 40, a Nadia - 16 lat. Na zdjęciach: Stalin w wieku 37, Nadia - 17 lat. Kobieta czy dziecko? (źródło: domena publiczna)

Gdy miłość zapłonęła, Stalin miał 40, a Nadia – 16 lat. Na zdjęciach: Stalin w wieku 37, Nadia – 17 lat. Kobieta czy dziecko? (źródło: domena publiczna)

Podobna dysproporcja wieku pojawiła się też przy związku z drugą żoną. Gdy rozpoczął się romans, Nadia miała szesnaście lat, Koba – czterdzieści. Dziewczynkę pierwszy raz ujrzał, gdy miała lat dziesięć. Czy już wtedy wpadła mu w oko?

Stalin działał na patencie „obleśnego wujka” – obie młódki, z którymi miał romans, poznał jako „przyjaciel rodziny”. Wiemy też, że podrywał inne uczennice, a jako dyktator zapraszał na daczę młode komsomołki.

Jak pisała o nim Diane Ducret, autorka „Kobiet dyktatorów”Nie ufa kobietom silnym i inteligentnym, jak jego matka. (…) Znając niezłomność tego rodzaju kobiet, przez całe życie wolał od nich młódki, podatne na wpływy kilkunastolatki. (przeczytaj więcej na ten temat).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, Ewa Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

...na początku XX wieku kobiety musiały być bardzo pomysłowe, by dostać się na studia? Przykładowo utalentowana ilustratorka, Zofia Stryjeńska, przez rok studiowała na niemieckiej uczelni, posługując się dokumentami swojego brata.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

Komentarze (18)

 1. M Odpowiedz

  Jakiś czas temu znalazłam w internecie artykuł, że prawdziwym ojcem Stalina był polski podróżnik, który później opuścił Gruzję i wrócił do kraju. Po tym fakcie jego matka związała się z jego ojczymem, a ten przysposobił małego Stalina jako swoje dziecko. Czy ktoś wie ile w tym prawdy?

  • Nasz publicysta |Rafał Kuzak Odpowiedz

   Faktycznie to jedna z teorii dotycząca kwestii tego kto był ojcem Stalina. Prawda jest jednak chyba znacznie mniej sensacyjna i należy przyjąć, że jego ojcem naprawdę był Wissarion Dżugaszwili.

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Tak, podejrzewano o ojcostwo Mikołaja Przewalskiego. W tę sprawę wgryzł się w książce „Bardzo polska historia wszystkiego” Adam Węgłowski, pokazując m.in., skąd mogła się wziąć ta teoria.

   • Anonim Odpowiedz

    Nikolai Michailowitsch Prschewalski nie mógł być ojcem Stalina, bo nigdy nie był na Kaukazie. Nie był też Polakiem, lecz Rosjaninem i nie interesowały go kobiety- wolał chłopców.

  • Anonim Odpowiedz

   Najprawdopodobniej byl synem Polaka z pochodzenia na sluzbie cara;Przewalskiego ,tak tego,ktorego nazwiskiem nbazwanbo dzikiego konia i gory w Azji centralnej.

 2. myslacyszaryczlowiek1 Odpowiedz

  To się kupy nie trzyma. Wystarczy zajrzeć do żródeł ile dusz liczyło ZSRR.po rewolucji i potem i uzmysłowić sobie że większość ofiar to mężczyźni Historia to jest najbardziej zakłamana nauka, jeśli to można nazwać nauką, raczej propagandą. W dodatku wielu kochało Stalina, za co? przy powszechnym terrorze. To tak jak z opisywaniem PRLu, a właściwie obrzydzaniem. Tylko tyle że żyją jeszcze świadkowie, którzy znają z autopsji ten PRL i życie w nim.

  • myslacyszaryczlowiek1 Odpowiedz

   I jeszcze wziąć pod uwagę śmiertelność noworodków i małych dzieci, to nie były cywilizowane Niemcy, z kiblami w domach i bieżącą wodą, tam również nie było, a przynajmniej nie słyszałem o jakimś państwowym programie rozpłodowym, jak w Niemczech za Hitlera. To jeszcze były czasy przed wynalezieniem antybiotyków.

 3. podpis Odpowiedz

  Można dużo się rozwodzić o zakłamywaniu historii, propagandzie itd. Ja wiem skąd te mity o dobrym Stalinie. Część mojej rodziny jest z przesiedlonych Polaków po wojnie, ale część została szczególnie tych z mieszanych rodzin. Przeżyli rewolucje, w czasie wojny byli okupowani i ci co zostali na terytorium dzisiejszej Białorusi. Kiedyś było tak, że rodziny jeżdziły w odwiedziny i moja mama uczestniczyła w objazdach takich, jechało się od jednych do drugich.
  Ludzie nic nie wiedzieli, tylko tyle, że muszą siedzieć cicho,. W mieście czy na wiosce, a wtedy mama jeżdziła po małych miejscowościach było tak, że w nocy było słychać silniki samochodów albo zaprzeg koni, normalnie ludzie wychodzą patrzą co sie dzieje, a tam ludzie budzili sie, niezapalali światła, niepodchodzili do okien siadali w kącie trzesac się ze strachu i czekali aż silniki ponownie zostaną zapuszczone i odjadą. Rano wychodzili z domów i patrzyli kogo nie ma, i kogogś nie było, znikały całe rodziny z dziećmi, zostawały puste domy i mieszkania, więcej tych ludzi już nie widzieli. I to się powtarzało. .

  • podpis Odpowiedz

   Mamy uczyły małe dzieci wychwalac stalina i komunizm, by pociechy nie sprowadziły nieszczęścia, ludzie patrzyli z kim piją wódke, bo kolejnej nocy jak ktoś coś powie, moga po nich przyjechać. Te dzieci tak wychowywane dla bezpieczeństwa uczyły swoje dzieci,że Stalin był dobry.

 4. Wladcacebuli Odpowiedz

  Skąd wy bierzecie te brednie?ksiądz wam ładuje od tylca na zakrystii czy Maciar doustnie.Poł biedy ze jesteście płatnymi trollami obecnego reżimu na usługach banksterow z USrAela, ale jak tak myślicie naprawdę to mi was bardzo szkoda i żal że polskie szkoły są na tak niskim poziomie a ludzie nie myślą samodzielnie.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, krytyka jest zawsze mile widziana, ale Pana wpis wystawia negatywne świadectwo Panu. Pozdrawiamy.

 5. Prawda historyczna Odpowiedz

  Nie 100 milionów a 200 trilionów zabił Stalin. Ręce opadają nad waszym debilizmem. Naprawdę myślicie że człowiek z IQ nawet na poziomie kury uwierzy w te bzdury.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.