Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy Stalin był pedofilem?

Stalin w 1902 r. (źródło: domena publiczna).Dwa małżeństwa Stalina nie były udane – pierwsza żona zmarła na gruźlicę, drugą dyktator doprowadził do samobójstwa. Jednak życie seksualne Soso to także fascynacje i romanse z bardzo młodziutkimi dziewczynami. W tym jeden z pewną 13- lub 14-latką, która zaszła w ciążę.

Na początku 1914 roku carskie władze osadziły Józefa Dżugaszwilego w Kuriejce, zabitej dechami wiosce w tajdze nad dolnym Jenisejem. W drewnianej chatce zamieszkali razem dwaj zesłańcy: gruziński wywrotowiec z prowincji (czyli przyszły Stalin) i wielkomiejski, żydowski inteligent – późniejszy premier Jakow Swierdłow. Eksperyment nie trwał długo. Józefowi nie chciało się sprzątać, więc pedantyczny Jaszka robił mu wymówki, i sprzątał sam. Zadowolony z siebie Koba nazwał tymczasem psa imieniem współtowarzysza.

Konflikt wydaje się banalny i zupełnie typowy. Ot, pedant i człowiek ceniący odrobinę chaosu próbujący dojść do porozumienia w jednym domu. Zestawienie znane prawie każdemu, kto miał współlokatorów na studiach. Bardzo jednak możliwe, że chodziło o zacznie więcej. I że Stalin podpadł Swierdłowowi nie tylko zamiłowaniem do brudu.

Stalin w roku 1912, niedługo przed pojawieniem się w Kuriejce (zdjęcie z pamiątkowej książki wydanej w 1940 r., domena publiczna). Marynarską koszulkę wspominała Lidia jeszcze po wojnie (po prawej - zdjęcie Lidii z okresu po 1945 r., źródło: domena publiczna).

Stalin w roku 1912, niedługo przed pojawieniem się w Kuriejce (zdjęcie z pamiątkowej książki wydanej w 1940 r., domena publiczna). Marynarską koszulkę wspominała Lidia jeszcze po wojnie (po prawej – zdjęcie Lidii z okresu po 1945 r., źródło: domena publiczna).

Prawdopodobnie najwybitniejszy współczesny znawca Stalina (według słów innego wybitnego badacza, S. Sebaga Montefiorego), rosyjski historyk Oleg Khlevniuk, przytacza wspomnienie drugiego z mężczyzn: A co do kwestii osobistych, to towarzysz, z którym mieszkałem, okazał się takim typem, że przestaliśmy ze sobą rozmawiać i się spotykać.

Brzmi poważnie. I tak właśnie było.

Dziecko z dzieckiem

Stalin – od ponad 6 lat wdowiec i weteran kilku romansów – wyprowadził się do Pieriepryginów – pięciu braci i dwóch sióstr. Najmłodsza z rodzeństwa, Lidia, miała wtedy 13 lub 14 lat, a on – 35. Wkrótce zaczęli ze sobą sypiać. W tak małej społeczności nic się nie ukryje. Dozorujący Stalina policjant zareagował – uwiedzenie małoletniej, jak i dzisiaj, było wówczas przestępstwem. Skończyło się to jednak bijatyką z mundurowym, wygraną przez jurnego Gruzina.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Olega Khlevniuka po tytułem "Stalin. Nowa biografia" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Olega Khlevniuka po tytułem „Stalin. Nowa biografia” (Znak Horyzont 2016).

Zarówno za seks z dziewczynką, jak i za napaść na funkcjonariusza, Stalin nie odpowiedział. Oleg Khlevniuk przypuszcza, że dogadał się z szefem miejscowej policji, również pochodzącym z Gruzji: święty spokój w zamian za wyrzeczenie się ucieczki z Sybiru.

Bolszewik „uregulował” swój jawny związek z Lidią, obiecując małżeństwo kiedy tylko panna młoda nieco dorośnie. Możliwe, że nie miał wyjścia, bo najwyraźniej dziewczynka była w ciąży. Jak dowiedział się Simon Sebag Montefiore, pod koniec 1914 roku czternastolatka urodziła dziecko, które wkrótce potem zmarło. Nie był to ostatni potomek tego związku.

Syn Stalina i Lidii, Aleksander Dawidow (nazwisko po ojczymie; źródło: domena publiczna).

Syn Stalina i Lidii, Aleksander Dawidow (nazwisko po ojczymie; źródło: domena publiczna).

W roku 1916 Lidia znów zaszła w ciążę. Na dwa miesiące przed jej rozwiązaniem wybuchła rewolucja lutowa. To dla niej Koba zostawił Lidię z wielkim brzuchem i… fotografią na pamiątkę. Ich syna, Aleksandra, nigdy nie zobaczył.

Nastolatki i rewolucja

Sierota znad Jeniseju nie była jedyną młódką w życiu Soso. Jeszcze przed zsyłką do Kuriejki, podczas pobytu w Wołogdzie, podrywał uczennicę, niejaką Piełagię Onufrijewą. Historyk Oleg Khlevniuk w prywatnych pamiątkach dyktatora znalazł jej zdjęcie. „Poważna, ładna dziewczyna o okrągłej twarzy i w okularach” – czytamy na kartach nowej biografii Stalina.

Pisał jej żartobliwe liściki, wyznawał namiętną miłość, ale raczej do niczego nie doszło. Pola miała chłopaka, Koba – ledwie złagodzony wyrok na karku. Musiał unikać awantur.

W czasie wyjazdów do Petersburga rewolucjonista poznał też rodzinę Siergieja Alliłujewa – elektryka-kolejarza i twardego towarzysza-socjalisty, który nieraz nadstawiał głowy dla sprawy komunizmu. W domu Siergieja była czwórka dzieci. Najmłodsza Nadieżda miała 10 lat. Czy już wówczas wpadła Józefowi w oko? Nie można tego wykluczyć, biorąc pod uwagę pozostałe romanse Gruzina. W każdym razie ich znajomość nabrała tempa w roku 1917. Zaraz po rewolucji lutowej, która zapoczątkowała dezintegrację państwa carów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...Niemcy już wiosną 1919 roku planowali inwazję na Polskę? Operacja nosiła nazwę „Wiosenne słońce” i przewidywała „uderzenie, wyprowadzone z Pomorza Zachodniego, Śląska i Prus Wschodnich, koncentrycznie skierowane w stronę Warszawy”.

...Stalin lubił naśmiewać się z przesadnych ambicji swojej wierchuszki? Na liście kandydatów do odznaczenia napisał: „Gówniarze dostają order Lenina!”

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...Zofia Glavani była bohaterką najbardziej spektakularnego awansu społecznego w historii Polski? Od kochanki polskiego posła w Stambule przez ślub z komendantem Józefem Wittem aż po związek z arcybogatym arystokratą i targowiczaninem Stanisławem Szczęsnym Potockim.

Komentarze (19)

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Krzysztof Śpiewla Odpowiedz

   Chodzi o pierwszą żonę Stalina, Kato (Jekaterinę), zmarłą w 1907 r. Historycy nie są zgodni co do choroby która spowodowała zgon. Gruźlicę podałem za „Dworem czerwonego cara” S. Sebaga Montefiorego, choć ten sam autor w „Młodym Stalinie” sugeruje również tyfus.

 1. Nasz publicysta | Autor publikacji | Krzysztof Śpiewla Odpowiedz

  Khlevniuk od lat mieszka w USA i publikuje po angielsku, stąd z angielska pisane nazwisko. Mnie też trochę gryzie. :)

 2. Anonim Odpowiedz

  Świetny artykuł. Jest pan najlepszy z grona autorów tej strony. Konkret i dużo faktów – pana kolega ma z tym niestety problem.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Krzysztof Śpiewla Odpowiedz

   Jak pisałem nieco wyżej: Khlevniuk od lat mieszka w USA i publikuje po angielsku, stąd z angielska pisane nazwisko. Też wolałbym pisać w polskiej transliteracji.

 3. wolf Odpowiedz

  Pod zjeciem jest napisane, ze kiedy milosc zaplonela, Stalin mial 40, a Nadia – 16lat, natomiast na zdjeciuStalin ma 37, podczas, gdy Nadia ma 17.

  • Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Drogi Wolfie,

   nie dysponowaliśmy zdjęciami, które pokazywałyby kochanków w tamtym roku, dlatego dobraliśmy ich zdjęcia najbliżej tego okresu. Chodziło przede wszystkim o to, by zobaczyć tę różnicę wieku między nimi.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Krzysztof Śpiewla Odpowiedz

   Oczywiście. Jednak pod ręką miałem oryginał i z niego korzystałem pisząc tekst.

  • Czytacz Odpowiedz

   Biografia wystarczy i książki historyczne. Swoją drogą bardzo dobry artykuł. Czytałem co prawda na ten temat, ale autor artykułu ma lekkie pióro.

  • Yaro Odpowiedz

   Witajcie towarzyszu, obrońco Stalina. Co was tu sprowadza? Nie lepiej to w matuszce Rasiji pozostać. Co z tego ze matuszka bordowa na pysku od gorzały. Ale wasza, swojska. A wytłumaczcie mi towarzyszu, czy wy poważnie nie rozumiecie ze Stalin stworzył ten syf w Rosji i ze ta zaraza do dziś tam siedzi? A wy duraki dalej malzoleum odwiedzajcie zamiast zalać to gownem po brzegi. I bądźcie czujni, szczególnie jak ktoś towarzysza Stalina obraza.

 4. Andrzej Pełka Odpowiedz

  Do polityki idą sami […]. Tak było, jest i będzie. Jakby mój syn został członkiem partii politycznej, to nogi z dupy bym mu powyrywał! Na szczęście nie okazał się dotąd tak głupi.

 5. PePeSza Odpowiedz

  Stalin był niewątpliwie ścierwem ale z medycznego punktu widzenia nie można nazwać go pedofilem ponieważ ta oznacza pociąg seksualny do osób sprzed dojrzewania płciowego a tutaj mowa o dziewczynach w jego trakcie. Tutaj mowa o kontaktach z nieletnimi.
  PS.Uprzedzająć komentarze ignorantów, nie usprawiedliwiam zboczeń a jedynie staram się trzymać definicji pojęcia.

 6. Anonim Odpowiedz

  burżuazyjne płatne trole myślą że każdy jest pedofilem tak jak ich panowie z kościółka.Dalej padać na ryj przed panami sukienkowymi bo nie będzie kieszonki na kolacie ,aport trole

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.