Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Myślisz, że wiesz wszystko o Czechach? Oto 10 ciekawostek, które mogą zachwiać Twoją pewnością

Czechy mają o wiele mroczniejszą historię niż myśleliscie (fot. MD, lic. CC BY-SA 3.0).Dla wielu Polaków Czechy to przede wszystkim Krecik, dobre piwo i Helena Vondráčková. Nic bardziej mylnego. Historia naszego południowego sąsiada pełna jest morderstw, bratobójczych walk i cynicznej polityki. Myślałeś, że dobrze znasz Czechy? Pomyśl jeszcze raz.

Zastanawiałeś się kiedyś kto był „ojcem chrzestnym” dynastii Piastów? Kiedy słyszysz, że Mad Max mógł być Czechem, mówisz: bzdura! Oto 10 ciekawostek, które mogą sprawić, że przestaniesz myśleć o ojczyźnie Hrabala tylko jako źródle taniej i legalnej marihuany…

Wszystkie pozycje w zestawieniu zostały oparte na naszych artykułach.

Czy wiesz, że:

10. Niewiele brakowało, a w czerwcu 1945 roku wybuchłaby wojna polsko-czechosłowacka?

O tym, że stosunki polsko-czechosłowackie dalekie były od stabilnych, wiadomo nie od dziś. Nauczyciele w szkołach nie przestają przypominać sporu o Zaolzie, który wybuchł w 1918 roku i ponownie dał o sobie znać dwadzieścia lat później. Mało kto pamięta jednak, że do konflikty zbrojnego między dwoma państwami mogło dojść również w 1945 roku.

Konflikt o Zaolzie między Polska a Czechosłowacją ciągnął się przez cały okres międzywojennym. Najpierw zajęli je Czesi, zaś w 1938 r. zostało przyłączone do Polski (źródło: domena publiczna)..

Konflikt o Zaolzie między Polska a Czechosłowacją ciągnął się przez cały okres międzywojennym. Najpierw zajęli je Czesi, zaś w 1938 r. zostało przyłączone do Polski (źródło: domena publiczna).

Sprawa była o wiele poważniejsza, niż przed II wojną światową. Do katalogu spornych terenów doszedł poniemiecki Dolny ŚląskMówiono też o zwrocie pogranicznych miejscowości, zajętych w 1939 roku przez Słowaków.

W marcu 1945 roku polscy działacze na Zaolziu zaczęli domagać się powrotu tego regionu do „macierzy”. Poparły ich komunistyczne władze Polski.

Od maja 1945 roku Czesi i Armia Czerwona zaczęły rozbrajać polskie oddziały w okolicach Zaolzia. Po kilku tygodniach polskie wojska wkroczyły na teren Śląska Cieszyńskiego. Dopiero wtedy w sprawę stanowczo wmieszał się Stalin, naciskami i groźbami zażegnując ryzyko konfliktu zbrojnego (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Filmowy Mad Max był Czechem?

Miłośnikom kina akcji nie trzeba przedstawiać tej postaci. „Szalony” Max, były policjant, który wymierza sprawiedliwość w post-apokaliptycznym świecie, jest jedną z ikon kina.

Czyżby Max wstydził się przyznać, że pochodzi z Polski? (fot. materiały promocyjne filmu)

Czyżby Max wstydził się przyznać, że pochodzi z Polski? (fot. materiały promocyjne filmu)

Film zyskał sporą rzeszę fanów i, jak to zwykle bywa, miłośnicy tej postaci zaczęli zastanawiać się nad jej pochodzeniem. Z uwagi na to, że prawdziwe nazwisko Maxa brzmi Rokitanskypierwszy trop prowadził do Polski. Niestety, nie na długo.

Korzeni Maxa doszukano się w Czechach, a konkretnie w miejscowości Hradec Králové. To właśnie stamtąd pochodził Karel Rokitansky (1804–1878), znany w swoim czasie lekarz i profesor uniwersytetu w Wiedniu. Dlaczego ta postać została zapamiętana przez historię? Nie tylko z uwagi na swoje odkrycia medyczne.

Rokitansky zasłynął między innymi z przeprowadzenia około trzydziestu tysięcy sekcji zwłok. Jego kariera trwała czterdzieści lat, co oznacza, że „kroił” on średnio dwa ciała dziennie. Odporny facet… dokładnie jak Mad Max! (przeczytaj więcej na ten temat)

8.Czechosłowacja rozpadła się przez… myślnik w nazwie?

Kto by pomyślał, że stanie się to tak szybko. Zaledwie dwa lata po obaleniu komunizmu państwo, którego tradycje sięgały początków XX wieku, rozpadło się na dwie części. Czy to możliwe, że jedną z przyczyn mógł być spór o… myślnik?

Mečiar i Klaus w willi Tugendhat. Swobodna rozmowa o rozbiciu państwa…

Mečiar i Klaus w willi Tugendhat. Swobodna rozmowa o rozbiciu państwa…

Okazuje się, że tak. W 1990 roku wydawało się, że Czechosłowacja jest na dobrej drodze aby rozpocząć nowy etap w swojej historii. Komunizm odszedł w zapomnienie, a w pierwszych wolnych wyborach do Zgromadzenia Federalnego zwyciężyły partie byłych dysydentów.

Szybko jednak nierozwiązane problemy zaczęły dawać o sobie znać. Najbardziej śmierdzącym trupem w szafie okazały się nie do końca uczciwie ułożone relacje pomiędzy Czechami i Słowakami. Bomba wybuchła 30 marca 1990 roku, kiedy to rozpoczęła się debata nad nową nazwą państwa. Słowacy opowiadali się za Czecho-Słowacką Republiką Federacyjną. Czesi zdecydowanie upierali się przy starym nazewnictwie.

W efekcie Czechosłowacja dla Czechów była to odtąd Czechosłowacką Republiką Federacyjną. Dla Słowaków: Czecho-Słowacką Republiką Federacyjną. Ta sytuacja nie utrzymała się długo. Zacietrzewienie polityczne okazało się silniejsze niż zdrowy rozsądek. „Rozwód” Czech i Słowacji oficjalnie nastąpił 1 stycznia 1993 roku (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Wacław II miał swojego człowieka w Krakowie?

Jeśli ktoś do tej pory nie słyszał o Janie Muskacie, z pewnością powinien nadrobić zaległości. Był to chyba jeden z najzdolniejszych biskupów krakowskich. Człowiek, który zręcznie dobierał swoich protektorów idążył do złączenia Polski z germanizującym się Królestwem Czeskim.

Na swojej drodze Jan Muskata nie mógł sobie poradzić tylko z jedną osobą – swoim zwierzchnikiem Jakubem Świnką (źródło: domena publiczna).

Na swojej drodze Jan Muskata nie mógł sobie poradzić tylko z jedną osobą – swoim zwierzchnikiem Jakubem Świnką (źródło: domena publiczna).

Jan Muskata blisko związał się z Wacławem II i „na jego plecach” dotarł do godności biskupa Krakowa. Dzięki koronacji Wacława na polskiego króla w roku 1300, Muskata nie musiał zajmować się teologicznymi rozważeniami, a mógł zacząć ustawiać pionki na politycznej szachownicy.

Biskup krakowski lekceważył polecenia swojego przełożonego – arcybiskupa Jakuba Świnki. Sytuacja zaogniła się jeszcze bardziej po śmierci Wacława II w roku 1305 i jego syna Wacława III w 1306. Te perturbacje polityczne umożliwiły bowiem powrót do „gry o tron” Władysławowi Łokietkowi.

Podczas otwartej wojny Muskata został oskarżony między innymi o łamanie celibatu, wydawanie wyroków śmierci, uwięzienie ludzi w kościołach i trzymanie ich aż do wykupu. Spór otarł się nawet o Stolicę Apostolską. Sprytny biskup próbował wszystkich sztuczek, ale ostatecznie zwycięzcą tego pojedynku okazał się Łokietek. W 1320 roku Muskata mógł tylko obserwować koronację swojego przeciwnika (przeczytaj więcej na ten temat).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...królowa Jadwiga Andegawenka zazwyczaj wypijała dwa, dwa i pół litra piwa dziennie? Mimo takich ilości spożywanego trunku mieściła się w obowiązującej wówczas polskiej średniej statystycznej.

...sułtan Mehmed II Zdobywca wał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat? Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci mógł spełnić swoje marzenia o podbojach.

...w średniowieczu uważano za ryby wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie, w tym m.in. walenie i morświny? Te ssaki ze względu na walory smakowe zyskały nawet miano "ryb królewskich".

...Bizantyńczycy przez cały okres istnienia swojego imperium nazywali się „Rzymianami”? Uważali, że po upadku Wiecznego Miasta centrum cesarstwa przeniosło się do Konstantynopola. Nie we wszystkich aspektach dorastali jednak do poziomu swoich poprzedników - zwłaszcza, jeśli chodzi o armię.

Komentarze (5)

  1. pajuj Odpowiedz

    jeśli chodzi o ciekawostkę nr 1, to warto pamiętać, że był to konflikt w szczególności o tzw. Worek Kłodzki (kotlina Kłodzka), która rzeczywiście geograficznie do Polski nie przystaje. Doszło nawet do tego, że Czesi wjechali na tereny Polski pociągiem pancernym.
    Warto też dodać ciekawostkę nr 11, że Polska i Czechosłowacja miały być po II Wojnie Światowej jednym państwem (konfederacją) . Odpowiednią umowę zresztą w Londynie podpisali Sikorski i Benes, jednak Stalin nie zgodził się na taki pomysł, bo nowe państwo byłoby zbyt silne.

  2. Zenek Koroś Odpowiedz

    Ad 8.
    Czechosłowacja nie rozpadła się prze myślnik – to bzdura. Był konflikt pod kątem nazwy państwa ale twierdzenie, że to przesądziło o jego rozpadzie jest niepoważne. Zresztą ostatnia nazwa państwa wcale nie brzmiała Republika Czecho-Słowacka tylko Czeska i Słowacka Republika Federalna. Po za tym chodziło o polityczne ambicje Meciara i Klausa a nie nazwę państwa.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.