Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Wacław II (1271-1305)

Wacław II

fot.Marcello Bacciarelli/domena publiczna Wacław II

Wacław II (1271-1305) – król Czech i Polski z dynastii Przemyślidów. Ojciec, Przemysł Ottokar II, odumarł go, gdy Wacław miał zaledwie osiem lat. Początkowo rządził w jego imieniu regent wyznaczony przez władcę Niemiec. Następnie ster nawy państwowej uchwyciła matka chłopca, Kunegunda Halicka wraz ze swoim kochankiem (a po jakimś czasie nowym mężem) Zawiszą z Falkenštejnu. Oficjalnie regencja dobiegła końca w roku 1285, choć Wacław II został koronowany dopiero dwa lata później.

Był głównym konkurentem Władysława Łokietka do władzy nad pogrążoną w bratobójczych walkach i osłabioną długim rozbiciem dzielnicowym Polską. W 1299 roku zajął większość kraju, a rok później w katedrze gnieźnieńskiej koronował się także na polskiego króla. W roku 1303 poślubił córkę poprzedniego, bardzo krótko panującego polskiego monarchy, Przemysła II, Elżbietę Ryksę. Małżeństwo miało wzmocnić jeszcze jego prawa do nowego tronu. W tym czasie podjął zarazem próbę zdobycia władzy na Węgrzech dla swojego syna, Wacława III.

Nadmierne ambicje doprowadziły go do ostrego konfliktu nie tylko z królem rzymskim Albrechtem Habsburgiem, ale też z kurią papieską Bonifacego VIII. W ostatnich latach życia ciężko chorował na gruźlicę. Zmarł na nią w czerwcu 1305 roku, gdy w Polsce już trwała kierowana przez Władysława Łokietka rebelia przeciwko jego rządom.

reklama

Dowiedz się więcej o Wacławie II:

Wacław II. Niedoceniany budowniczy umocnień Wawelu.

news | 11.07.2015 | Autor:

Wreszcie wiemy kiedy Wacław II został królem Polski

Czy można przegapić koronację? W Polsce to właściwie standard. Historycy tylko się domyślają, w jaki dzień królem został Bolesław Chrobry czy Mieszko II. Z importowanym z Czech Wacławem II było nawet gorzej. Ale już nie jest.

artykuł | 29.07.2014 | Autor:

Największy wróg Polski? Gdyby temu biskupowi się udało, dzisiaj mówilibyśmy po czesku

Nie ma na świecie niebezpieczniejszego odeń człowieka – powiedział o Janie Muskacie w 1306 roku prepozyt sandomierski Zdzisław. Z kolei w „V Katalogu biskupów krakowskich” biskup pojawia się pod postacią krwiożerczego wilka z pastorałem w paszczy. Żaden duchowny…

 

Ciekawe materiały o Wacławie II z portalu TwojaHistoria.pl:

Najmniej popularny polskich władca na XIX-wiecznej litografii.

artykuł | 17.10.2017 | Autor:

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje.