Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Od Szwejka nauczycie się o historii więcej niż w szkole. Naprawdę!

Szwejk a może Hašek? (rysunek Josefa Lady, fot. Wolfgang Sauber, CC BY-SA 3.0)

Józef Szwejk to tytułowy bohater słynnej antywojennej powieści autorstwa czeskiego pisarza Jaroslava Haška. Dawny sprzedawca psów zostaje w niej powołany do wojska w czasie I wojny światowej i poprzez swój bierny opór oraz udawaną lub prawdziwą głupotę i niekompetencję obnaża absurdy wojskowej i wojennej rzeczywistości (rysunek Josefa Lady, fot. Wolfgang Sauber, CC BY-SA 3.0).

Szwejk zawładnął masami. Po niemal stu latach od wydania wciąż bawi, wzrusza i rozpala emocje. Zapomina się czasem, że dzieło życia Jaroslava Haška to przede wszystkim doskonałe kompendium wiedzy o pierwszej wojnie światowej i skrupulatna dokumentacja upadku monarchii Austro-Węgierskiej.

Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” to prawdziwa powieść drogi, osadzona przy tym w konkretnym czasie i konkretnym miejscu. Choć należy do literatury pięknej, można traktować ją niemal jak reportaż. Przekonuje o tym biografia autora, który kazał wędrować bohaterowi swojej powieści utartymi przez siebie ścieżkami.

Wojenna wędrówka Szwejka śladami Haška

Z biografii Haška autorstwa Radko Pytlika wiemy, że „Na wiadomość o wcieleniu do 91 pułku piechoty w Czeskich Budziejowicach zareagował [Hašek] dość osobliwie. Zamknął się w pokoju i cały wieczór śpiewał żołnierskie piosenki”. To właśnie w tym pułku przeżywał swoje osobliwe przygody sam Szwejk.

Hašek w masce Szwejka? (fot. Jirka.h23, CC BY-SA 4.0)

Hašek w masce Szwejka? (fot. Jirka.h23, CC BY-SA 4.0)

Kiedy Jaroslav Hašek zdążył już oswoić się z C.K. mundurem, trafił do Brucku nad Litawą, miasta przygranicznego. Po węgierskiej stronie rzeki znajdował się Kiralyhid, miejsce dobrze znane Szwejkowi. To tam porucznik Lukasz wdał się w skandal obyczajowy z mieszczką Etelką Kakonyi. W Kiralyhid czytelnik poznaje również sapera Wodiczkę, kumpla Szwejka, słynnego madziarożercę. Po krótkim pobycie w nadgranicznym grodzie Jaroslav Hašek, jak i stworzony przez niego bohater, ruszyli na front. Jak pisze Pytlik:

Na froncie Hašek zaczyna grać rolę naiwnego, głupkowatego wojaka. Sam wdziewa maskę Szwejka, by móc bojkotować rozkazy dowódcy.

W pewnym momencie drogi Haška i Szwejka rozchodzą się jednak bezpowrotnie. Bohater powieści dociera wraz z pułkiem aż do wschodniej Galicji. Natomiast Hašek 24 listopada 1915 roku podczas nocnego ataku nieprzyjaciela wraz z grupą żołnierzy „składa broń i czeka w okopach, aż Rosjanie wezmą ich do niewoli”.

Czy wiesz, że ...

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

...nazistowska ustawa o przymusowej sterylizacji osób genetycznie chorób, ułomnych oraz "społecznie zbędnych" z 1933 roku była wzorowana na prawie amerykańskim? Do 1957 roku wprowadziło je aż 21 stanów, a zabiegów dokonywano niekiedy bez zgody, a nawet wiedzy samych pacjentów.

Komentarze (11)

 1. Anonim Odpowiedz

  ciekawe, kiedy nasze media zaczną czcić Stefana Banderę?
  Nie, to złe porównanie – Stefan w odróżnieniu od tow.Haska nie strzelał od polskich jeńców.

  • Nasz publicysta |Roman Sidorski Odpowiedz

   Nazwisko Hašek oczywiście się odmienia i jest też konsekwentnie odmieniane w tekście. W dwóch przypadkach do artykułu wkradł się błąd, który został już poprawiony. Jesteśmy tylko ludźmi.

 2. Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu, które mogą Was zaciekawić
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1126218274073497

  Marek P.:
  A o wojsku ile się nauczycie…
  Tam się nigdy nic nie zmieni.

  Grzegorz S.:
  Od Szwejka nie nauczysz się niczego o I WŚ, tak jak z „Paragrafu 22” o II. Obie książki są doskonałe ale ostatnie co można z nimi zrobić to uznać za źródło wiedzy.
  Mariusz K.:
  Nie do końca bym się zgodził. Z obu książek nauczyć się można na przykład, że wojna to tak naprawdę nie czarno-biały świat typu „nasi – bohatery”, „oni – sk*rwysyny”, ale przede wszystkim jedno wielkie gówno w którym przetrwają ci, którzy tak jak Szwejk i Yossarian z całej siły próbują nie dać się zabić, zamiast ginąć za coś, co wmówili im ludzie trzymający władzę. Sposób na przeżycie to całkiem istotna wiedza, nawet jeśli podana jest w sposób humorystyczny.

  Małgorzata K.:
  Miałam męża oficera WP. Jego mentalność była jeb*tna. Jak miał coś w domu zrobić i były to 2 rzeczy, to nie robił nic, zgodnie z filozofią, że, nie ważne ile jest rozkazów, to jak nie wykonasz jednego, to i tak cię ukarzą. W związku z tym nigdy nic nie robił. Szwejka filozofia nie sprawdza się w życiu.

  Krzysztof M.:
  Dzieło sztuki I wojna światowa C .K.

  Leszek Jerzy Z.:
  to jest satyra z tej monarchii …

  Hanna S.:
  Bo to jest dzieło!

 3. Nah`tah ni Odpowiedz

  Jaroslav Haszek to zbir bolszewicki zdechły na syfilis.I od tamtej pory jego ARCY DEBILNA opowiastka jest ŚMIECIEM!W tym czasie walczyliśmy w Legionach Polskich którym ten żyd bolszewicki UNIEMOŻLIWIAŁ powrót poprzez Murmańsk do Ojczyzny.Mało tego służył jako politruk u Tuchaczewskiego, To to bydlę mordowało i naszych, takich jak mój Dziadzio, w roku Pańskim1920.Niby anarchista a MORDOWAŁ powstanie anarchistyczne w Samarze w roku Pańskim 1919. Po prostu wieprz.

 4. Anonim Odpowiedz

  Zaintrygowało mnie to zdjęcie „ukrzyżowanych” kobiet. Znalazłem, że przedstawia ono egzekucję wykonaną przez żołnierzy austro-węgierskich w Serbii w 1916 r.. Proponowałbym podpisywać zdjęcia tym co przedstawiają zamiast nijakich zdań wyrwanych z treści artykułu.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, tekst pochodzi z 2015 roku. Obecnie fotoedycją zajmują się osoby, które dbają o rzetelne podpisywanie zdjęć. Dziękujemy jednak za tę uwagę. Warto będzie wrócić do starszych tekstów i spojrzeć na nie jeszcze raz pod kątem Pana uwagi. Pozdrawiamy.

   • Anonim Odpowiedz

    Daty publikacji nie zauważyłem bo to był artykuł chyba z tych polecanych więc jakoś wyszedłem z założenia, że jest jednym z bieżących. Po raz kolejny widzę, że redakcja czyta komentarze i na nie reaguje. Również pozdrawiam.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Drogi Anonimie, nic nie szkodzi. Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi na tę kwestię, do starszych artykułów musimy wracać i jeśli cokolwiek Pan zauważy co wymaga udoskonalenia lub poprawienia, proszę od razu komentować lub zgłaszać w formularzu na dole strony. Cieszymy się bardzo, że mamy takich czytelników jak Pan – nie tylko pobieżnie przeglądających teksty, ale autentycznie czytających oraz wyrażających swoje zdanie. Serdecznie pozdrawiamy :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.