Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 dowodów na to, że kobiety miały zawsze pod górkę

Jeden z przykładów bestialskiego traktowania kobiet: fragment obrazu Sebastiano del Piombo "Męczeństwo świętej Agaty" z 1520 roku (źródło: domena publiczna).Wycinanie łechtaczek, małżeństwa w wieku dwóch lat, permanentne niedożywienie. To tylko kilka dramatów, które musiały przechodzić kobiety w świecie rządzonym przez mężczyzn. Ciężki los nie omijał nawet szlachetnie urodzonych dam, których życie tylko z pozoru przypominało bajkę. 

Powody tego nierównego traktowania były różne. Motywowano je pobudkami „naukowymi”, obyczajowymi czy religijnymi. Oto dziesięć faktów historycznych, które udowodnią, że współczesne problemy kobiet to pestka w porównaniu z tym, co musiały przechodzić niewiasty w przeszłości. I to jeszcze nie tak dawno temu.

Wszystkie pozycje w zestawieniu zostały oparte na naszych artykułach. Więcej o losie kobiet przed wiekami dowiecie się TUTAJ.

Kobiety miał przechlapane bo…

10. Musiały udawać mężczyzn, jeśli chciały leczyć inne kobiety

W starożytnej Grecji kobiety, które chciały zajmować się medycyną, nie miały łatwego życia. Wystarczy powiedzieć, że do legendarnej szkoły Hipokratesa zlokalizowanej na wyspie Kos dostęp mieli tylko mężczyźni. Kobiety mogły uczyć się położnictwa tylko w Azji Mniejszej.

Agnodike zdecydowała, że zamiast plątać się w zeznaniach. lepiej… zrzucić ubranie. Obraz Jeana-Léona Gérôme’a „Fryne przed Areopagiem” z 1861 roku (źródło: domena publiczna).

Agnodike zdecydowała, że zamiast plątać się w zeznaniach. lepiej… zrzucić ubranie. Obraz Jeana-Léona Gérôme’a „Fryne przed Areopagiem” z 1861 roku (źródło: domena publiczna).

Po śmierci Hipokratesa sytuacja jeszcze się pogorszyła. Wszelkie praktyki medyczne, których podejmowały się kobiety, były karane śmiercią. Powód? Zrodziło się przekonanie, że położne specjalizują się w aborcjach.

Sytuacja zmieniła się dopiero za sprawą półlegendarnej Agnodike. Tak bardzo chciała ona zajmować się medycyną, że przez lata… podawała się za mężczyznę. Dzięki przebraniu udawało jej się zwodzić kolegów po fachu, ale swoją tajemnicę wyjawiała wybranym pacjentkom. Jak się szybko okazało, kobiety o wiele chętniej korzystały z usług innej pani.

Młody „lekarz” szybko zaczął mieć ręce pełne roboty. Wzbudziło to zainteresowanie bardziej doświadczonych kolegów po fachu, którzy tracili klientki. Sekret Agnodike wyszedł na jaw, a nad głową młodej kobiety zawisła groźba śmierci (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Głodowały już w starożytnym Rzymie

Epoka Cycerona kojarzy się ze szczytowymi osiągnięciami epoki antycznej, jednak nie każdy mógł cieszyć się sukcesami.

Muszę wypić to wino za ciebie, Terencjo, wy kobiety nawet bez alkoholu robicie same głupstwa… (fresk z Herkulanum).

Muszę wypić to wino za ciebie, Terencjo, wy kobiety nawet bez alkoholu robicie same głupstwa… (fresk z Herkulanum).

Dla Rzymian kobieta była, mówiąc krótko, maszyną do rodzenia dzieci. Podczas pierwszych dziesięciu lat pożycia małżeńskiego statystyczna niewiasta rodziła średnio pięcioro dzieci.

Poza tym ówcześni medycy wierzyli, że kobieta jako istota słabsza od mężczyzny potrzebuje znacznie mniej pożywienia. Wystarczy tylko przypomnieć, że słynna polityka rozdawnictwa darmowego zboża obejmowała wyłącznie mężczyzn. Jeśli kobiety były nawet objęte innymi „programami” socjalnymi, z reguły otrzymywały racje pomniejszone nawet o 40% (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Musiały udawać dziewice podczas nocy poślubnej

W średniowieczu nikt nie miał wątpliwości. Kobiety powinny prowadzić się skromnie i pobożnie. Dokładnie tak jak żyła Maryja. Nie trudno się domyślić, że oczywistym wymogiem było zachowanie dziewictwa dla „tego jedynego”.

A jeśli mąż odkryje, że żona nie jest nieskalana, to reakcja może być drastyczna… Na ilustracji Jednorożec obłaskawiony przez dziewicę pada ofiarą polowania. Miniatura z Bestiariusza z Rochester (źródło: domena publiczna).

A jeśli mąż odkryje, że żona nie jest nieskalana, to reakcja może być drastyczna… Na ilustracji Jednorożec obłaskawiony przez dziewicę pada ofiarą polowania. Miniatura z Bestiariusza z Rochester (źródło: domena publiczna).

Jeśli dziewczyna nie dochowała swojej cnoty, groził jej ostracyzm społeczny i dożywotnia samotność. Żaden kawaler nie chciał bowiem, aby jego przyszła żona była skażona kontaktem z innym mężczyzną.

Z pozoru mogłoby się wydawać, że kiedy młoda panienka straciła dziewictwo przedwcześnie, gra była skończona, a marzenia o dobrym mężu prysły bezpowrotnie. Nic bardziej mylnego! Przez wieki opracowano wiele sposobów na to, aby oszukać partnera podczas nocy poślubnej. Jedną z najbardziej osobliwych metod była sztuczka z użyciem gołębiego lub rybiego pęcherza, który należało wypełnić kozią krwią. Woreczek wprowadzano do pochwy tak, aby w kulminacyjnym momencie pękł. Satysfakcja pana młodego gwarantowana (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Wychodziły za mąż już w wieku dwóch lat

Powszechnie uważa się, że bycie córką króla od zawsze gwarantowało wprost wymarzone życie: wygodne, pełne luksusów i blichtru. To nie do końca prawda.

Księżniczki były najczęściej tylko kartą przetargową dla swoich rodziców. Przedmiotowe traktowanie, ciągła presja i strach o własne życie były codziennością na dworach rodów panujących.

Cesarza Maksymiliana Habsburga zdecydowanie trudno nazwać dobrym ojcem (źródło: domena publiczna).

Cesarza Maksymiliana Habsburga zdecydowanie trudno nazwać dobrym ojcem (źródło: domena publiczna).

Świetnym przykładem jest życie księżniczki Małgorzaty, córki Maksymiliana Habsburga. Z pozoru dziewczynka miała zagwarantowane wygodne życie. Jej ojciec miał zostać wkrótce cesarzem, a matka, Maria, rządziła Burgundią i Niderlandami. Bardzo korzystne warunki polityczne sprawiły, że poszukiwania męża dla małej Małgorzaty rozpoczęły się już kiedy miała ona 2 lata.

Maksymilian szybko porozumiał się z królem Francji, który również chciał wyswatać swojego dwunastoletniego syna Karola. Francuski władca chciał mieć pewność, że Habsburg nie sprzeda swojej córki komuś innemu, dlatego też dziewczynka została niezwłocznie wysłana nad Sekwanę. Tam wychowywała się u boku swego męża, który w wieku zaledwie trzynastu lat został królem Karolem VIII. Trudno jest nazwać taki życiorys bajkowym (przeczytaj więcej na ten temat).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Komentarze (1)

  1. maciejmakro Odpowiedz

    Autor też dzdaje się miał do szkoły „pod górkę” ale za to na zebrania komsomołu „z górki”. Tak się dziwnie składa że jak kobiety miały przechlapane to mężczyźni… także. I nie ma znaczenia kto rządził światem (rany co za brednia ” mężczyźni rządzili światem” – odsyłam do lektury pamiętnikarskiej kto rządził owymi mężczyznami) ale o ogólny poziom dobrobytu i dobrostanu.
    Osobną kwestią jest błąd logiczny pars pro toto! Z faktu że jeden zboczeniec więził i gwałcił swoją córkę nie można wysnuwać wniosków że „kobiety w naszych rządzonych przez mężczyzn czasach mają pod górkę”.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.