Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Afrykańskie barbarzyństwo? Europejczycy też wycinali kobietom łechtaczki. I to zaledwie 150 lat temu [18+]

XIX-wieczni mężczyźni tylko myśleli o tym, jak wyciąć kobiecie narządy intymne (montaż "Lekcji anatomii doktora Tulpa" Rembrandta oraz "Śpiąca Wenus" Giorgionego; domena publiczna).Obrzezanie kobiet kojarzy nam się z zacofanymi kulturami i religijnymi fanatykami. Nic bardziej mylnego. Jeszcze w XIX wieku wycięcie damskich genitaliów uważano w Europie i USA za uniwersalny sposób leczenia chorób. I praktykowano ten makabryczny zabieg na masową skalę.

Współcześnie, według danych UNICEF, na świecie żyje co najmniej dwieście milionów obrzezanych kobiet. Klitoridektomia jest popularna głównie w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Zrobiło się o niej głośno za sprawą Waris Dirie, modelki pochodzącej z Somalii, która opowiedziała o własnym okaleczeniu w wywiadzie udzielonym Marie Claire w 1997 roku.

Wraz ze zwiększającą się populacją imigrantów z Trzeciego Świata w państwach Europy Zachodniej ten okrutny zwyczaj powraca na stary kontynent. Powraca? Dokładnie tak! W XIX wieku nawet szanowani lekarze przeprowadzali takie zabiegi. W trosce o pacjentki i w obawie przed wyimaginowanymi chorobami.

Choć dziś obrzezanie kobiet wydaje się szczytem barbarzyństwa, jeszcze przed wiekiem „cywilizowani” ludzie Zachodu uważali je za świetne panaceum. Billboard kampanii przeciw klitoridektomii w Ugandzie (fot. Amnon Shavit, lic. CC BY-SA 3.0).

Choć dziś obrzezanie kobiet wydaje się szczytem barbarzyństwa, jeszcze przed wiekiem „cywilizowani” ludzie Zachodu uważali je za świetne panaceum. Billboard kampanii przeciw klitoridektomii w Ugandzie (fot. Amnon Shavit, lic. CC BY-SA 3.0).

Matka wszystkich chorób  histeria

W XIX wieku wszelkie dolegliwości, które przytrafiały się kobietom, wrzucano do pojemnego worka z napisem „histeria”. Choć wiele mówiło się o tej chorobie, trudno dotrzeć do konkretnej definicji wraz z zamkniętą listą objawów.

Histerią mogło być niemal wszystko. Harvey Kellogg, wynalazca słynnych płatków owsianych, oddany członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, pisał o tej przypadłości:

Fazy, które przyjmuje, są tak liczne, że nie będziemy próbować dokładnie ich opisywać; nie jest to konieczne, ponieważ istnieje niewielu, którzy nie byliby zaznajomieni z jej osobliwymi przejawami.

Wygodne, prawda? Dodatkowo miała to być bardzo podstępna choroba, mogąca podszywać się pod inną dolegliwość, na przykład zapalenie płuc. To spotkało jedną z pacjentek Kelloga, która co prawda kaszlała i skarżyła się na ból w klatce piersiowej, a jednak doktor nie potrafił potwierdzić tych objawów. Po zdiagnozowaniu histerii i zastosowaniu odpowiedniej kuracji wszystko przeszło jak ręką odjął.

Winą za tę straszną chorobę obarczano narządy intymne kobiety. Przez wieki seksualność płci pięknej była demonizowana, tłumiona, wypaczana, a przede wszystkim  kompletnie niezrozumiana.

John Harvey Kellogg – wynalazca płatków kukurydzianych i otwarty przeciwnik łechtaczek (źródło: domena publiczna).

John Harvey Kellogg – wynalazca płatków kukurydzianych i otwarty przeciwnik łechtaczek (źródło: domena publiczna).

Winna clitoris

Diane Ducret, autorka bestsellerowej książki „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji, tak wyjaśnia to zjawisko:

Kobiecą rozkosz obciąża się winą, ponieważ – jako niezależna od mężczyzny – zagraża zdrowiu tej, która oddaje się takim praktykom, a przy tym zaburza ład moralny społeczeństwa.

Po wnikliwym zbadaniu sprawy kompetentni uczeni doszli do wniosku, że głównym winowajcą jest jeden, wydawałoby się niepozorny, szczegół anatomiczny – łechtaczka. Rozwiązanie problemu zatem narzuca się samo: usunąć – pisze Ducret.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” (Znak Horyzont 2016).

Przetestowania terapii podjął się wiedeński chirurg Gustav Braun. W 1869 roku opublikował wyniki swoich badań i rezultaty zabiegów. Okazało się, że skuteczność była stuprocentowa. Wycięcie clitoris i mniejszych warg sromowych leczyło z groźnego onanizmu, który uważano za jedną z przyczyn równie groźnej histerii.

Metoda wydała się obiecująca również innemu lekarzowi, Anglikowi Isaakowi Bakerowi Brownowi. Niezwykle popularny w swoim czasie lekarz-purytanin również okaleczał kobiety, chcąc wyleczyć je z nieistniejących chorób.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...pewna amerykańska dziennikarka postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście da się objechać świat w 80 dni, jak to opisał w swej powieści Juliusz Verne. I... poprawiła ten wynik, okrążając glob w zaledwie 72 dni.

...najbardziej pogardzanym zawodem w Wielkiej Brytanii dwieście lat temu był zawód marynarza? Tych, którzy go wykonywali, określano bez mała jako "pracujące, chlejące zwierzęta".

Komentarze (19)

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Słuszne spostrzeżenie Panie Janie, to była literówka, chodziło oczywiście o XX wiek.

  • Anonim Odpowiedz

   OBRZEZANIE KOBIETY A OBRZEZANIE MĘŻCZYZNY TO DWA ZUPEŁNIE INNE POJĘCIE GŁĄBIE. U faceta jest to zabieg wręcz kosmetyczny i pewnie sam jesteś obrzezany, a nawet nie wiesz. To nie to samo co kastracja. Boże, skąd się biorą takie przygłupy…

   • anna Odpowiedz

    Nie, u faceta to też jest barbażyństwo, a nie żaden zabieg kosmetyczny. Skóra robi się po tym o wiele grubsza, co znacznie zmniejsza odczucia. Natomiast aby był to zabieg adekwatny do tego, co robi się kobietom, trzebaby usunąc całą żołądź, a nie tylko napletek.

   • Andrzej Odpowiedz

    Kompletna bzdura. Obrzezanie powoduje znacznie pogrubienie skóry na żołędzi członka przez co:

    a) chłopcom jest o wiele trudniej się masturbować. Trudniej rozładować napięcie „ręcznie” co przekłada się na nerwice, obsesje, znacznie wcześniejsze rozpoczęcie współżycia a z braku w tych kulturach chętnych dziewczyn prowadzi do gwałtów, homoseksualizmu i zoofii.

    b) faceci w sile wieku mają pewne korzyści – bodźce przenikają słabiej więc stosunek trwa znacznie dłużej.

    c) po 35-tym roku życia robi się problem – bo znacznie trudniej dojść.

    d) po 40-tce coraz trudniej utrzymać erekcję – skutkiem czego obrzezani wcześniej kończą okres aktywności seksualnej…

    e) …chyba że dostarczą mocniejszych bodźców co tłumaczy rozpowszechnienie się na bliskim wschodzie seksu analnego i pedofili

    Załóż ze trzy prezerwatywy to będziesz miał skalę porównawczą…

    • iwa

     Jednak jest to zupełnie co innego, porównywalne było by tylko wtedy gdy mężczyxnie usunie sie cąłkowicie prącie i żoładź, wiec nie porównuj głupolu nawet, wykastruj sie a zobaczysz co to jest bo u kobiet dokonywano kastracji po prostu czesto na zywca.

    • iwa

     Chyba nie wiesz co mowisz głabie obrzezanie kobiet jest równoznaczne z kastracja u faceta . U kobiet to kastracja po prostu i brak mozliwosci przezycia orgazmu.Pozbawienia kobiet w ogóle mozliwosci przezywania przyjemnosci seksualnej. Obetnij sobie to zobaczysz jak ci bedzie i ni8e porównuj tych dwóch rzeczy bo sa nieporównywalne.

   • Przemek Odpowiedz

    „pewnie sam jesteś obrzezany, a nawet nie wiesz. ”

    Chyba żartujesz. Kompletny idiota może by nie zauważył, ale normalny człowiek nie ma mozliwości przeoczenia tego faktu.

 1. FAUST Odpowiedz

  NA TAMTE CZASY SWEGO RODZAJU „SZCZEPIONKA”, PODOBNIE JAK JESZCZE WCZEśNIEJ NA WSZELKIE CHOROBY BYŁO UPUSZCZANIE KRWI, co PORÓWNAŁBYM DO PRÓBY OGNIA LUB WODY, PRZEŻYŁ ? MUSIAŁ UMRZEĆ. NIE PRZEŻYŁ, MIAŁ PECHA, BYŁ WINIEN . Jak nie urok to … czkawka …

 2. maciejmakro Odpowiedz

  Na moje oko to nie mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy, ale kobiety mają obsesję na punkcie podejrzenia że mężczyźni ją mają…

 3. oool Odpowiedz

  wedlug was pewnie nadal wycinaja – w koncu w zachodniej europie klitoridektomia to coraz wiekszy problem. tylko czy tych wszystkich islamistow mozna nazwac europejczykami?

 4. ramirez Odpowiedz

  dla mnie obrzezanie kobiet ji mężczyzn jest tak samo okrutne i dopóki będzie przyzwolenie społeczne chociażby na obrzezanie jednej płci powinno i być na drukie. zakazać całkowitego a nie wybiórczego obrzezania.
  dla chcących zobaczyć jak to wyglada u mężczyzn proszę oto link.

  https://www.youtube.com/watch?v=5oCFrw5N-44

  i co mniej okrutne?Niesądzę

  • iwa Odpowiedz

   Chyba nie wiesz co mowisz głabie obrzezanie kobiet jest równoznaczne z kastracja u faceta . U kobiet to kastracja po prostu i brak mozliwosci przezycia orgazmu.Pozbawienia kobiet w ogóle mozliwosci przezywania przyjemnosci seksualnej. Obetnij sobie to zobaczysz jak ci bedzie i ni8e porównuj tych dwóch rzeczy bo sa nieporównywalne.

  • Bolesław Odpowiedz

   Tak wszedłem na ten link doznałem wstrząsu co za barbarzyństwo i to w gabinetach podobno lekarskich. Okrucieństwo, każdy narząd z którym się człowiek rodzi czemuś służy poprawianie natury (stworzonej przez stwórce ) to to BARBARZYŃSTWO.

 5. Anonim Odpowiedz

  Jak widzę faceci nadal są egoistyczni myślą tylko o sobie i wyolbrzymiają swoje sprawy, a umniejszają tragedię kobiet jaką doświadczają na przestrzenie wieków od meżczyzn.

 6. Mariola Odpowiedz

  Jestem wstrząśnięta .Od niepamiętnych czasów kobieta nie jest traktowana jak człowiek mam nawet wrażenie ,że lepiej traktowane były niektóre zwierzęta.Zawsze była traktowana do zaspokojenia potrzeb mężczyzny i odrzucana jak zużyta rzecz .Dlaczego? Było wciąż przyzwolenie,a nawet głośne wołanie ,że niewiasta to chodzące zło ,nieczystość .Przecież małe dziewczynki były zabijane ,bo nic nie warte.Co się zmieniło przez tyle wieków? Nic ,kobieta dalej jest uważana za istotę zła ,nie mająca uczuć ,dalej uważana przez grupę mężczyzn tylko za kogoś do zaspakajania potrzeb męskich i do rodzenia .Nie ważne czy dzieciątko będzie zdrowe ,czy ciąża zagraża zdrowiu matki .Rodzić .Kobieta inkubator ,nie człowiek ,ma być bezwolnym ,zaspokajającym potrzeby męskie , no właśnie kim ? Kim i do czego potrzebna jest kobietą ?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.