Ciekawostki Historyczne

Obrzezanie kobiet kojarzy nam się z zacofanymi kulturami i religijnymi fanatykami. Nic bardziej mylnego. Jeszcze w XIX wieku wycięcie damskich genitaliów uważano w Europie i USA za uniwersalny sposób leczenia chorób. I praktykowano ten makabryczny zabieg na masową skalę.

Współcześnie, według danych UNICEF, na świecie żyje co najmniej dwieście milionów obrzezanych kobiet. Klitoridektomia jest popularna głównie w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Zrobiło się o niej głośno za sprawą Waris Dirie, modelki pochodzącej z Somalii, która opowiedziała o własnym okaleczeniu w wywiadzie udzielonym Marie Claire w 1997 roku.XIX-wieczni mężczyźni tylko myśleli o tym, jak wyciąć kobiecie narządy intymne (montaż "Lekcji anatomii doktora Tulpa" Rembrandta oraz "Śpiąca Wenus" Giorgionego; domena publiczna).

Wraz ze zwiększającą się populacją imigrantów z Trzeciego Świata w państwach Europy Zachodniej ten okrutny zwyczaj powraca na stary kontynent. Powraca? Dokładnie tak! W XIX wieku nawet szanowani lekarze przeprowadzali takie zabiegi. W trosce o pacjentki i w obawie przed wyimaginowanymi chorobami.

Matka wszystkich chorób  histeria

W XIX wieku wszelkie dolegliwości, które przytrafiały się kobietom, wrzucano do pojemnego worka z napisem „histeria”. Choć wiele mówiło się o tej chorobie, trudno dotrzeć do konkretnej definicji wraz z zamkniętą listą objawów.

Choć dziś obrzezanie kobiet wydaje się szczytem barbarzyństwa, jeszcze przed wiekiem „cywilizowani” ludzie Zachodu uważali je za świetne panaceum. Billboard kampanii przeciw klitoridektomii w Ugandzie (fot. Amnon Shavit, lic. CC BY-SA 3.0).

Choć dziś obrzezanie kobiet wydaje się szczytem barbarzyństwa, jeszcze przed wiekiem „cywilizowani” ludzie Zachodu uważali je za świetne panaceum. Billboard kampanii przeciw klitoridektomii w Ugandzie (fot. Amnon Shavit, lic. CC BY-SA 3.0).

Histerią mogło być niemal wszystko. Harvey Kellogg, wynalazca słynnych płatków owsianych, oddany członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, pisał o tej przypadłości:

Fazy, które przyjmuje, są tak liczne, że nie będziemy próbować dokładnie ich opisywać; nie jest to konieczne, ponieważ istnieje niewielu, którzy nie byliby zaznajomieni z jej osobliwymi przejawami.

Wygodne, prawda? Dodatkowo miała to być bardzo podstępna choroba, mogąca podszywać się pod inną dolegliwość, na przykład zapalenie płuc. To spotkało jedną z pacjentek Kelloga, która co prawda kaszlała i skarżyła się na ból w klatce piersiowej, a jednak doktor nie potrafił potwierdzić tych objawów. Po zdiagnozowaniu histerii i zastosowaniu odpowiedniej kuracji wszystko przeszło jak ręką odjął.

John Harvey Kellogg – wynalazca płatków kukurydzianych i otwarty przeciwnik łechtaczek (źródło: domena publiczna).

John Harvey Kellogg – wynalazca płatków kukurydzianych i otwarty przeciwnik łechtaczek (źródło: domena publiczna).

Winą za tę straszną chorobę obarczano narządy intymne kobiety. Przez wieki seksualność płci pięknej była demonizowana, tłumiona, wypaczana, a przede wszystkim  kompletnie niezrozumiana.

Zobacz również:

Winna clitoris

Diane Ducret, autorka bestsellerowej książki „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji, tak wyjaśnia to zjawisko:

Kobiecą rozkosz obciąża się winą, ponieważ – jako niezależna od mężczyzny – zagraża zdrowiu tej, która oddaje się takim praktykom, a przy tym zaburza ład moralny społeczeństwa.

Po wnikliwym zbadaniu sprawy kompetentni uczeni doszli do wniosku, że głównym winowajcą jest jeden, wydawałoby się niepozorny, szczegół anatomiczny – łechtaczka. Rozwiązanie problemu zatem narzuca się samo: usunąć – pisze Ducret.

Przetestowania terapii podjął się wiedeński chirurg Gustav Braun. W 1869 roku opublikował wyniki swoich badań i rezultaty zabiegów. Okazało się, że skuteczność była stuprocentowa. Wycięcie clitoris i mniejszych warg sromowych leczyło z groźnego onanizmu, który uważano za jedną z przyczyn równie groźnej histerii.

Metoda wydała się obiecująca również innemu lekarzowi, Anglikowi Isaakowi Bakerowi Brownowi. Niezwykle popularny w swoim czasie lekarz-purytanin również okaleczał kobiety, chcąc wyleczyć je z nieistniejących chorób.

Jego pierwsza pacjentka przez trzy dni od zabiegu cierpiała na krwotok. Doktor nie pozostawał obojętny na jej cierpienia: aby uśmierzyć ból, zalecił wcierać oliwę w klatkę piersiową. Jakimś cudem kobieta po dwóch miesiącach doszła do siebie. Dla Browna był to dowód na skuteczność jego metody.

Isaac Baker Brown. Kolejny szanowany lekarz przekonany, że wycięcie łechtaczki jest dobre na wszystko (źródło: domena publiczna).

Isaac Baker Brown. Kolejny szanowany lekarz przekonany, że wycięcie łechtaczki jest dobre na wszystko (źródło: domena publiczna).

Sukces zachęcił go do eksperymentowania. Klitoridektomię zaczął traktować jako remedium na rozmaite choroby, a nawet stosował ją prewencyjnie. Dziwny był przypadek pewnej dwudziestojednoletniej dziewczyny, która trafiła do kliniki, bo po zdjęciu z ognia ciężkiego garnka bolały ją plecy. Lekarz postanowił wyciąć kobiecie część genitaliów.

Moda na wycinanie łechtaczki skończyła się w Europie, gdy pewna kobieta została „zoperowana” wbrew jej woli. Dopiero wówczas środowisko lekarskie zareagowało oburzeniem, a Baker został wykreślony ze spisu położników.

Z Europy do Nowego Świata

Gdy w Europie przyszło już opamiętanie, makabryczna „moda na operacje” zaczęła być popularna w Stanach Zjednoczonych. Robert Battey, chirurg z Rome w stanie Georgia, leczył kobiety z bolesnych miesiączek… kastrując je.

Skoro problemy emocjonalne wiążą się z cyklem menstruacyjnym, trzeba uwolnić kobietę od tego, co go wywołuje  innymi słowy, od jajników  pisze Diane Ducret w książce „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”  Przy okazji zaś, jako że jajniki wytwarzają testosteron, hormon pożądania, kastracja kobiety rozwiązuje też problem pobudzenia seksualnego.

Choć dziś obrzezanie kobiet kojarzy nam się raczej z takimi obrazkami, ponad 100 lat temu w świecie zachodnim odbywało się w zaciszach gabinetów lekarskich, z użyciem choćby śmiertelnie trującego fenolu (fot. vergiat, A.M., Wellcome Library, London, lic. CC BY 4.0).

Choć dziś obrzezanie kobiet kojarzy nam się raczej z takimi obrazkami, ponad 100 lat temu w świecie zachodnim odbywało się w zaciszach gabinetów lekarskich, z użyciem choćby śmiertelnie trującego fenolu. Na zdjęciu zabieg wykonany na początku XX wieku na dziewczynie z obecnej Republiki Środkowoafrykańskiej (fot. vergiat, A.M., Wellcome Library, London, lic. CC BY 4.0).

Wspomniany już Harvey Kellog, purytanin, dla którego odpowiednia częstotliwość zbliżeń między małżonkami to raz w miesiącu, zalecał polewanie kobiecych narządów płciowych fenolem. Według doktora stosowanie czystego kwasu karbolowego na clitoris niezawodnie ucisza wszelkie nienormalne podniecenie.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” (Znak Horyzont 2016).

Jeszcze bardziej radykalny był doktor Demetrius Zambaco. Chcąc wyleczyć dziewczynki ze straszliwego zwyczaju masturbacji, zalecał wypalenie części intymnych rozpalonym żelazem. Tak opisuje „leczenie” pewnej sześciolatki, u której zaniepokojeni rodzice zauważyli ocieranie się genitaliami o różne przedmioty:

Przytykam trzy węgle do każdej z większych warg sromowych i łechtaczki, a żeby ukarać dziewczynkę za nieposłuszeństwo, przypalam też żelazem pośladki i lędźwie. Przysięga, że więcej już tego nie zrobi.

Pacjentka została wyleczona po trzech zabiegach.

Naukowo potwierdzona ignorancja

Zakazane ciało kobiety jeszcze w XIX wieku stanowiło dla lekarzy zagadkę. Niby wiedziano, jak zbudowana jest „tam” płeć piękna, jednak nie do końca rozumiano, jak to wszystko działa. Damska seksualność była wówczas dla większości prawdziwą terra incognita.

Nawet wykształceni lekarze w swoich naukowych opracowaniach zamieszczali tezy, na które dziś można reagować tylko śmiechem. Uważali na przykład, iż kobiety ze względu na budowę anatomiczną nie powinny spacerować. Że oddychają inaczej niż mężczyźni. Że od chwili nadejścia menopauzy szkodliwe jest utrzymywanie przez panie stosunków seksualnych.

Panie powinny zachowywać się statecznie, bo nawet spacery szkodzą na ich zdrowie. Tak przynajmniej uważali XIX-wieczni lekarze. Na obrazie dwórki cesarzowej francuskiej Eugenii (autor: Franz Xaver Winterhalter; domena publiczna).

Panie powinny zachowywać się statecznie, bo nawet spacery szkodzą na ich zdrowie. Tak przynajmniej uważali XIX-wieczni lekarze. Na obrazie dwórki cesarzowej francuskiej Eugenii (autor: Franz Xaver Winterhalter; domena publiczna).

Każdą z tych bzdur uczeni opatrywali odpowiednimi objaśnieniami z użyciem wielu specjalistycznych wyrażeń oraz rezultatami rzekomych badań, mających nadać stawianym tezom rangę faktów naukowych. Fałszywe przekonania nie dotyczyły tylko kobiecej seksualności. Z całą powagą twierdzono na przykład, że jedną z głównych przyczyn podniecenia u mężczyzn są zaparcia.

O ile mężczyznom zalecano jednak co najwyżej niezbyt przyjemne lodowate okłady na wiadome części ciała, o tyle w przypadku kobiet lekarze nie byli tak zachowawczy. Zakazane ciało, jako budzące lęk i niepewność, należało po prostu usuwać.

Bibliografia:

 1. I. Baker Brown, On The Curability of Certain Forms of Insanity, Epilepsy, Catalepsy, and Hysteria in Females, London 1866.
 2. Diane Ducret, Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji, Znak Horyzont, Kraków 2016.
 3. Female Genital Mutilation/Cutting: A Global Concer, UNICEF, New York, 2016.
 4. J.H. Kellogg, Plain Facts for Old and Young, Burlington, Iowa 1881.

KOMENTARZE (31)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jan

Zdjęcie z Afryki z początków XIX w :>? chyba nie…

  Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

  Słuszne spostrzeżenie Panie Janie, to była literówka, chodziło oczywiście o XX wiek.

Jarek

Doskonały artykuł. Proszę o jeszcze jeden, tym razem dotyczący obrzezania chłopców.

  Anonim

  OBRZEZANIE KOBIETY A OBRZEZANIE MĘŻCZYZNY TO DWA ZUPEŁNIE INNE POJĘCIE GŁĄBIE. U faceta jest to zabieg wręcz kosmetyczny i pewnie sam jesteś obrzezany, a nawet nie wiesz. To nie to samo co kastracja. Boże, skąd się biorą takie przygłupy…

   anna

   Nie, u faceta to też jest barbażyństwo, a nie żaden zabieg kosmetyczny. Skóra robi się po tym o wiele grubsza, co znacznie zmniejsza odczucia. Natomiast aby był to zabieg adekwatny do tego, co robi się kobietom, trzebaby usunąc całą żołądź, a nie tylko napletek.

   Andrzej

   Kompletna bzdura. Obrzezanie powoduje znacznie pogrubienie skóry na żołędzi członka przez co:

   a) chłopcom jest o wiele trudniej się masturbować. Trudniej rozładować napięcie „ręcznie” co przekłada się na nerwice, obsesje, znacznie wcześniejsze rozpoczęcie współżycia a z braku w tych kulturach chętnych dziewczyn prowadzi do gwałtów, homoseksualizmu i zoofii.

   b) faceci w sile wieku mają pewne korzyści – bodźce przenikają słabiej więc stosunek trwa znacznie dłużej.

   c) po 35-tym roku życia robi się problem – bo znacznie trudniej dojść.

   d) po 40-tce coraz trudniej utrzymać erekcję – skutkiem czego obrzezani wcześniej kończą okres aktywności seksualnej…

   e) …chyba że dostarczą mocniejszych bodźców co tłumaczy rozpowszechnienie się na bliskim wschodzie seksu analnego i pedofili

   Załóż ze trzy prezerwatywy to będziesz miał skalę porównawczą…

    iwa

    Jednak jest to zupełnie co innego, porównywalne było by tylko wtedy gdy mężczyxnie usunie sie cąłkowicie prącie i żoładź, wiec nie porównuj głupolu nawet, wykastruj sie a zobaczysz co to jest bo u kobiet dokonywano kastracji po prostu czesto na zywca.

    iwa

    Chyba nie wiesz co mowisz głabie obrzezanie kobiet jest równoznaczne z kastracja u faceta . U kobiet to kastracja po prostu i brak mozliwosci przezycia orgazmu.Pozbawienia kobiet w ogóle mozliwosci przezywania przyjemnosci seksualnej. Obetnij sobie to zobaczysz jak ci bedzie i ni8e porównuj tych dwóch rzeczy bo sa nieporównywalne.

    Janek

    Oczywiście Andrzej ma rację. Jednocześnie – obrzezanie kobiety nie eliminuje możliwości dojścia pochwowego (czy sutkowego).
    W przypadku obcięcia członka nie ma opcji na orgazm a obrzezanie mężczyzny to obcięcie miliardów zakończeń nerwowych i do tego usunięcie mechanicznej ochrony przed uszkodzeniami… po której członek staje się mniej czuły…

    Freja

    Orgazm pochwowy akbo skutkowy 🤣🤣 xd

   Przemek

   „pewnie sam jesteś obrzezany, a nawet nie wiesz. ”

   Chyba żartujesz. Kompletny idiota może by nie zauważył, ale normalny człowiek nie ma mozliwości przeoczenia tego faktu.

   Mądry

   Do Anonima że obrzezanie mężczyzn to zabieg kosmetyczny. To jak ty jesteś kaleką i nawet nie wiesz jak powinny wyglądać genitalia bo ci w młodości powycinali to się nie wypowiadaj głąbie. To tak jakby ci ucięli rękę po urodzeniu i byś myślał że tak masz naturalnie. Powinni ci też wydłubać oko uciąć jedno ucho i pół mózgu w celach kosmetycznych bo i tak ci się nie przyda.

FAUST

NA TAMTE CZASY SWEGO RODZAJU „SZCZEPIONKA”, PODOBNIE JAK JESZCZE WCZEśNIEJ NA WSZELKIE CHOROBY BYŁO UPUSZCZANIE KRWI, co PORÓWNAŁBYM DO PRÓBY OGNIA LUB WODY, PRZEŻYŁ ? MUSIAŁ UMRZEĆ. NIE PRZEŻYŁ, MIAŁ PECHA, BYŁ WINIEN . Jak nie urok to … czkawka …

maciejmakro

Na moje oko to nie mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy, ale kobiety mają obsesję na punkcie podejrzenia że mężczyźni ją mają…

  Beata Spizewska

  Idź do okulisty.

oool

wedlug was pewnie nadal wycinaja – w koncu w zachodniej europie klitoridektomia to coraz wiekszy problem. tylko czy tych wszystkich islamistow mozna nazwac europejczykami?

thom

W USA stosowano masowo sterylizacje kobiet jeszcze w latach 60-tych.

  Freja

  Odrozniasz sterylizację od wycięcia lechtaczki?

ramirez

dla mnie obrzezanie kobiet ji mężczyzn jest tak samo okrutne i dopóki będzie przyzwolenie społeczne chociażby na obrzezanie jednej płci powinno i być na drukie. zakazać całkowitego a nie wybiórczego obrzezania.
dla chcących zobaczyć jak to wyglada u mężczyzn proszę oto link.

https://www.youtube.com/watch?v=5oCFrw5N-44

i co mniej okrutne?Niesądzę

  iwa

  Chyba nie wiesz co mowisz głabie obrzezanie kobiet jest równoznaczne z kastracja u faceta . U kobiet to kastracja po prostu i brak mozliwosci przezycia orgazmu.Pozbawienia kobiet w ogóle mozliwosci przezywania przyjemnosci seksualnej. Obetnij sobie to zobaczysz jak ci bedzie i ni8e porównuj tych dwóch rzeczy bo sa nieporównywalne.

  Bolesław

  Tak wszedłem na ten link doznałem wstrząsu co za barbarzyństwo i to w gabinetach podobno lekarskich. Okrucieństwo, każdy narząd z którym się człowiek rodzi czemuś służy poprawianie natury (stworzonej przez stwórce ) to to BARBARZYŃSTWO.

  Beata Spizewska

  https://portal.abczdrowie.pl/obrzezanie-kobiet Czy ty w ogóle wiesz, na czym polega obrzezanie kobiety?

   gośc

   Kastracja jest równoważna z usunięciem również jajników u kobiet bo wtedy występuje brak produkcji hormonów z punktu widzenia rozwoju organizmu. Więc jakie to porównanie? I jakoś nigdzie nie ma zdjęć ani filmów z rzeczywistym pokazaniem odcięcia skóry czy łechtaczki u kobiet w przeciwieństwie do mężczyzn. Czyli nawet jest to wątpliwe że taki proceder ma miejsce w przypadku kobiet. Ale to zawsze kobiety niby są pokrzywdzone bo widzą tylko siebie. „Moje ciało moja wola” tak jak to kobiety głoszą. Jak cię okaleczyli jesteś dorosły możesz wymierzyć najwyższą karę oprawcy jakby to robili wszyscy to wszystkich nie wsadzą i skończyło by się to barbarzyństwo.

    Freja

    Jak napisać JESTEM DEBILEM nie pisząc, że jestem debilem 🤦

Anonim

Jak widzę faceci nadal są egoistyczni myślą tylko o sobie i wyolbrzymiają swoje sprawy, a umniejszają tragedię kobiet jaką doświadczają na przestrzenie wieków od meżczyzn.

  Anonim

  na moje oko to niczym nie roznimy sie od szympansow, samce tych malp rowniez sa agresywne wobec samic

Mariola

Jestem wstrząśnięta .Od niepamiętnych czasów kobieta nie jest traktowana jak człowiek mam nawet wrażenie ,że lepiej traktowane były niektóre zwierzęta.Zawsze była traktowana do zaspokojenia potrzeb mężczyzny i odrzucana jak zużyta rzecz .Dlaczego? Było wciąż przyzwolenie,a nawet głośne wołanie ,że niewiasta to chodzące zło ,nieczystość .Przecież małe dziewczynki były zabijane ,bo nic nie warte.Co się zmieniło przez tyle wieków? Nic ,kobieta dalej jest uważana za istotę zła ,nie mająca uczuć ,dalej uważana przez grupę mężczyzn tylko za kogoś do zaspakajania potrzeb męskich i do rodzenia .Nie ważne czy dzieciątko będzie zdrowe ,czy ciąża zagraża zdrowiu matki .Rodzić .Kobieta inkubator ,nie człowiek ,ma być bezwolnym ,zaspokajającym potrzeby męskie , no właśnie kim ? Kim i do czego potrzebna jest kobietą ?

Beata Spizewska

Obrzezania kobiet i mężczyzn w ogóle nie da sie porównać. Ale trzeba coś wiedzieć na temat wycinania łechtaczki, warg sromowych mniejszych i wiekszych, a nawet fragmentów szyjki macicy, rozcinania pochwy aż do odbytu i zaszywania tak potwornych ran jelitami zwierzęcymi lub kolcami akacji, zanim zacznie się użalać, że mężczyżnie jest trudniej dojść po obrzezaniu! Do komentujących tu facetów- jesteście albo głupi, albo obrzydliwi!

Mefisto

Z tytułu wieje sensacją – „Afrykańskie barbarzyństwo ? Europejczycy też wycinali kobietom łechtaczki i to zaledwie 150 lat temu”. Ale sam artykuł jest słaby, autorka pani Barczyk powołuje się na książkę pani Ducret i wspólnie stawiają teorię znaną z filmu „Seksmisja” – Samiec twój wróg. Na poparcie swojej teorii znalazły 2 panie, 2 „lekarzy”-szarlatanów, a mianowicie Niemca z Wiednia – chirurga Gustava Brauna i Anglika, też lekarza-ginekologa – Izaaka Bakera Browna. Którzy wykonali po kilka „operacji” obrzezanie, po czym zakazano takich barbarzynskich „zabiegów”. A sam Brown został nawet skreślony ze spisu położników. Kilka przypadków obrzezanych kobiet przez 2 psychopatów-lekarzy to słaby dowód na to że Europejczycy też wycinali kobietom lechtaczki. Dlaczego w tytule niema ani słowa że w USA również przeprowadzano obrzezanie kobiet, co gorsze miało to miejsce już po tym gdy 2 lekarzom-psychopatom zabroniono takich praktyk w Europie. Z USA, też przytaczają panie 2 przykłady „lekarzy”, a mianowicie chirurga – Roberta Batteya i „lekarza” – Demetriusa Zambaco, który był raczej Pedofilem i Sadystą, o czy świadczy jego opis przypalania 6-letniej dziewczynki – węglem i żelazem. Do tego dodano chore teorie niejakiego Kelloga, który był członkiem sekty religijnej. Wielka szkoda że zapomniano o kolejnym chorym debilu nazwiskiem Sigmunt Freud, który z powodu tego że był słabym hipnotyzetem, wymyślił sobie psychoanalize i chorą teorię seksualności dzieciecej. Sam tytuł – Afrykańskie Barbarzyństwo – też wprowadza czytelników w błąd, gdyż w Afryce obrzezanie jest praktykowane w rejonie tzw Sachelu, oraz w krajach od Egiptu do Rogu Afryki czyli Somalii. Tak więc obrzezanie dotyczy raczej państw arabskich aż do Indonezji, niż państw afrykańskich. W artykule nie wspomniano również o tym że sprawcami obrzezania dziewczynek są często ich matki. Tak, tak to głównie KOBIETY obrzezują inne KOBIETY. Dziś za obrzezanie KOBIET w Europie winę ponoszą też KOBIETY, które zaangażowane w różne organizacje lewicowe popierają niekontrolowana imigracja z państw arabskich i afrykańskich dzięki czemu inne KOBIETY w Europie zostają poddawane obrzezaniu albo w Europie, albo w krajach afrykańskich lub arabskich podczas „wakacji”. To KOBIETY – KOBIETOM gotują ten los. Warto też wspomnieć o innym znanym z Afryki obyczaju w którym KOBIETY „prasują” piersi swoim córkom. Tak więc hasło – Samiec twój wróg, warto zamienić na hasło dla dziewczynek które są głównymi ofiarami swoich matek na – Samica twój wróg.

gość

Dlaczego dla pełnoletnich ? to jest jakiś absurd bo chłopców i mężczyzn okaleczają i cenzury nie dają a jak kobieta to nawet bez zdjęć jest cenzura. Po drugie to mężczyzn kaleczą na masową skalę i to w krajach niby cywilizowanych. Np. Żydzi jakoś do tej pory tego nie zlikwidowali a z uciętych części ciała robią biznes sprzedając komórki macierzyste w USA to samo i coś mają jeszcze do powiedzenia w sprawach praw człowieka. Ale zawsze to facet jest dyskryminowany przykładem tego jest np. ten artykuł nieporównywalnie w większej ilości to mężczyźni są obrzezani w porównaniu do kobiet i to w krajach rozwiniętych a nie w buszu. Ciężej muszą pracować za te same pieniądze np. normy dźwigania mają znacznie większe, przymusowe wojsko i obrona kraju czego w czasach pseudo równouprawnienia jakoś kobiety nie muszą jakim cudem? Przecież to samo w sobie jest sprzeczne!!!
I niech żadna się nie zasłania rodzeniem dzieci bo to tylko 9 miesięcy i nie każda ma dzieci a ustawowo żadnych nakazów , zakazów ani konsekwencji nie ponoszą.

Zobacz również

Starożytność

Trzy historie o smutnym losie pewnego narządu. Autokastracja w imię religii

Jeśli myślicie, że procesja szyickich biczowników albo wiszący na krzyżach filipińscy ochotnicy to szczyt religijnego masochizmu, to poznajcie skopców, walezjan i kapłanów Kybele. Ci bowiem...

17 czerwca 2016 | Autorzy: Krystian Fred

Średniowiecze

Pasy cnoty to tylko mit? Skąd w takim razie mamy całą ich galerię?

Od wieków rozgrzewają erotyczne fantazje. Ich dzieje skrywają się pod płaszczykiem udawanej wstydliwości. Różniły się budową i kształtem, ale wszystkie miały na celu zapobiec wrodzonej...

12 kwietnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Średniowiecze

Jak w średniowieczu kobiety udawały dziewice?

Średniowieczna dama, która straciła cnotę, nie mogła liczyć na żadną operację plastyczną odtwarzającą błonę dziewiczą. Ale od czego medycyna naturalna, kobiece fortele i szczypta magii?...

18 marca 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Nowożytność

Po przeczytaniu tego artykułu powiesz żonie, że boli Cię dzisiaj głowa. Cała prawda o zębatych waginach

Freud szukał jego źródła gdzieś w okolicach kompleksu Edypa i podświadomego lęku kastracyjnego. Niesłusznie, bo mit o pochwie, która tylko czeka by odgryźć to i...

3 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Nowożytność

Lesbijskie zabawy na renesansowych dworach [18+]

Dildo pod łóżkiem i wspólne igraszki dziewcząt w wychodku? Tak wyglądał świat władzy w XVI wieku. I nawet najbardziej wyuzdani poeci rumienili się na myśl o tym,...

17 lutego 2016 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

Starożytność

Agnodike podnosiła spódnicę, by zdobyć pracę. Co jeszcze musiały znosić pierwsze ginekolożki?

Żyły w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Panowie nie pozwalali im spełniać się zawodowo i to nawet gdy chodziło o ratowanie życia innych kobiet. Dzięki determinacji i...

11 lutego 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.