Ciekawostki Historyczne

Nie masz pomysłu, jak dać kosza? Szukasz porad, jak postępować z małym dzieckiem? A może marzy Ci się zbicie astronomicznej fortuny? Jakikolwiek problem Cię gnębi, dobrze trafiłeś - tu znajdziesz gotowe i przetestowane rozwiązania sprzed stuleci. Tylko uważaj, bo włos Ci się od nich zjeży na głowie!

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym zebraliśmy w jednym miejscu pomocne wskazówki, zarówno dedykowane Paniom, jak i Panom. Więcej podobnych treści znajdziecie TUTAJ.

Co zatem należy zrobić, jeśli…

Idealny prezent dla pani? Dziś już niekoniecznie... Futra z lisa złotego i platynowego (źródło: domena publiczna).

10.

Nie wiesz, co kupić na święta bliskiej sobie kobiecie? W przedwojennej Polsce z pomocą przyszłaby Ci prasa. Według krakowskiego „Światowida” z 1927 roku świetnym pomysłem było naturalne futro, najlepiej z lisa. Trzy lata później na łamach tej samej gazety doradzano kupno zestawu przyborów podróżnych, oczywiście ze skóry krokodyla (przeczytaj więcej na ten temat).
Autor historycznej porady i bożyszcze tlumów Wallace Reid (źródło: domena publiczna).

9.

Chcesz być sławny i bezkarnie oddawać się nałogowi? Wallace Reid, aktor ze złotych lat Hollywoodu, udowodniłby Ci, że można nie tylko uniknąć wizerunkowej klapy, ale jeszcze zyskać fanów dzięki swobodnemu używaniu heroiny. Trzeba jednak najpierw przekonać wszystkich, że tak naprawdę to źli koledzy wciągnęli Cię w uzależnienie. I że cały czas z nim walczysz… nawet jeśli tego nie robisz (przeczytaj więcej na ten temat).
Czasem by przeżyć i zapewnić byt najbliższym kobiety musiały parać się brudnym zawodem (obraz Kazimierza Alchimowicza "Deportowani", domena publiczna).

8.

Właśnie zesłano Cię na Sybir i nie wiesz, jak przetrwać? Powinieneś zdobyć konkretne umiejętności, które da się przeliczyć na pieniądze lub jedzenie. Jednym ze sposobów, jakie doradziłyby Ci dziewczyny wywiezione podczas II wojny światowej, było lepienie cegieł z krowiego łajna. Innym – stawianie glinianych pieców. Nie licz jednak na lepszą zapłatę, niż miska zupy (przeczytaj więcej na ten temat).
Zwykła chwila wytchnienia nad wedką czy pretekst do podglądania konkurentów? (fot. Lsuff, lic. CC BY-SA 3.0).

7.

Nie wiesz, jak zbić gigantyczną fortunę? Gangsterzy z Miami z lat 70. XX wieku mieliby dla Ciebie prostą radę – handel narkotykami. Jednak to niełatwy sposób, wymagający mnóstwa sprytu. Trzeba było mieć zawsze kilka planów awaryjnych w zanadrzu. A wyjazd na ryby zwykle był tylko pretekstem do dyskretnego podglądania interesów konkurencji… (przeczytaj więcej na ten temat).
Jak nie można snajpera wypatrzeć, to trzeba go wykurzyć sposobem... (źródło: domena publiczna).

6.

Uwziął się na ciebie snajper? Walczący na froncie wschodnim niemieccy żołnierze doradziliby Ci, żebyś… próbował go sprowokować. Najlepiej rzucić w niego blaszaną puszką wypełnioną nieczystościami i obserwować, skąd nadchodzą strzały do tego „ruchomego celu”. A wtedy już zlikwidowanie namierzonego snajpera nie powinno stanowić żadnego problemu (przeczytaj więcej na ten temat).
I jakby tu z nią zerwać? (karykatura Johna Townshenda z "Vanity Fair" z 1870 roku, domena publiczna)

5.

Postanowiłeś zerwać zaręczyny i nie wiesz, jak to oznajmić? Według XIX-wiecznych gentlemanów nie powinieneś mówić tego narzeczonej prosto w oczy, by uniknąć scen. Najlepiej napisać do niej długi list, wyjaśniający powody tej decyzji. Trzeba w nim podkreślić, że ona była wspaniała, a Ty na nią nie zasługiwałeś, by jak najmniej cierpiała. Należy też oczywiście odesłać pierścionek zaręczynowy… (przeczytaj więcej na ten temat).
Tę panią też czekały podobne praktyki (obraz Marcusa Gheeraertsa Młodszego "Portret Susanny Temple" z 1620 roku, domena publiczna).

4.

Jesteś w zaawansowanej ciąży i nie wiesz, jak przygotować się do porodu? Wiedzę na ten temat możesz czerpać m.in. z „Hortus sanitatis, O ziolach i o mocy ich” Stefana Falimirza z 1534 roku. Autor tego zielnika radził unikać w ostatnich dniach ciąży posiłków zimnych, kwaśnych i gorzkich. Natomiast „miejsca tajemne” należało smarować miksturą z wonnych olejków oraz tłuszczy kurzych, kaczych i gęsich (przeczytaj więcej na ten temat).
Nawet jeśli kochanka jest tuż-tuż, udawaj, że nic nie wiesz (fragment obraz Alessandro Sani "Spourned lover", domena publiczna).

3.

Mąż Cię zdradza i nie masz pomysłu, jak na to zareagować? Dziewiętnastowieczna dama przestrzegłaby Cię, byś broń boże nie wystawiała mu za drzwi walizek ani nie robiła awantur. Publiczny skandal mógł tylko żonie zaszkodzić. Zamiast tego powinnaś udawać, że nic się nie stało i tuszować sprawę, jak się da. A najlepiej zaprzyjaźnić się z jego kochanką… (przeczytaj więcej na ten temat).
Strach pomyśleć, jakby to dziecko zaraziło się ospą (fragment obrazu Williama Hogartha "The Graham Children", domena publiczna).

2.

Właśnie zostałaś mamą, a Twój bobas choruje na ospę? Kilkaset lat temu medycy kazaliby Ci trzymać dziecko w przestronnym jasnym pokoju, niezbyt ogrzanym, ale bez przeciągów. Standardowo zarządziliby stawianie malcowi baniek i upuszczanie krwi. Zaś na gorączkę zaleciliby oseskowi picie mikstury ze spirytusu, siarki, syropu fiałkowego i siarczanu miedzi (przeczytaj więcej na ten temat).
Trumny, trumienki... a może w którejś z nich była kiedyś wieprzowinka (fot. Riggwelter, lic. CC BY-SA 3.0).

1.

Nie masz pomysłu, jak przemycić kilkadziesiąt kilogramów mięsa i jego przetworów? Nasi dziadkowie z czasów niemieckiej okupacji mieliby dla Ciebie niezawodną metodę – „na trupa”. Wystarczyło włożyć towar do trumny i załatwić stosowne dokumenty. Żołnierze kontrolujący samochody zakładów pogrzebowych nie zaglądali bowiem pod wieko, obawiając się chorób zakaźnych. A to była tylko jedna z całego szeregu niesamowitych metody szmuglerskich… (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Najbardziej okrutny morderca w historii. Oto 10 rzeczy, które robił swym ofiarom

Zanim zabił, poddawał swoje ofiary niewyobrażalnym torturom. Wyniszczał je powoli i nieubłaganie. Oślepiał i zasklepiał usta. Sprowadzał krwawe biegunki i przerażające choroby. Wiedział, co zrobić,...

5 lutego 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 dowodów na to, że kobiety miały zawsze pod górkę

Wycinanie łechtaczek, małżeństwa w wieku dwóch lat, permanentne niedożywienie. To tylko kilka dramatów, które musiały przechodzić kobiety w świecie rządzonym przez mężczyzn. Ciężki los nie...

24 kwietnia 2016 | Autorzy: Konrad Pytka

10 dawnych terapii, od których włosy stają dęba. Przeczytaj zanim złapiesz jesienne przeziębienie

Zamiast płynu do płukania do ust - mocz. Zamiast prezerwatywy - domestos. Maść z mumii na stłuczenia, a rozżarzone żelazo i puszczanie krwi praktycznie na...

22 października 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Druga wojna światowa

Głodne kawałki o wojnie. 10 niezwykłych faktów o jedzeniu podczas II wojny światowej

Wojna, czy nie wojna - jeść zawsze trzeba. W związku z tym zaglądamy do kuchni i spiżarni okupacyjnej pani domu. Sprawdzamy, jak wyglądała kuchnia na...

18 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Starożytność

Nie chciałbyś żyć w starożytnym Rzymie. Udowodnimy ci to w 10 punktach

Niewolnik, legionista, prostytutka czy cesarz. Każde z nich musiało się borykać z innymi problemami, ale paradoksalnie łączyło ich bardzo wiele. Życie tych ludzi było pełne niespotykanych dla...

23 sierpnia 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Moda, która zabija? 10 zaskakujących faktów z historii stylu

Kiedy miłośniczki mody mówią, że dałyby się zabić za ubranie z najnowszej kolekcji tego, czy innego projektanta, uznajemy to za formę ekspresji. dawniej było inaczej....

16 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.