Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ojciec chrzestny Piastów. Tyran, dzięki któremu powstało państwo polskie

Bratobójca Bolesław ucieka z miejsca zbrodni. XIX-wieczny obraz Antona Pettera.

Bratobójca Bolesław ucieka z miejsca zbrodni. XIX-wieczny obraz Antona Pettera.

Był sadystycznym psychopatą i masowym mordercą. Polscy historycy wolą o nim milczeć. Niesłusznie. Tylko przez pryzmat jego postaci można zrozumieć co działo się w głowie naszej pierwszej księżnej: Dobrawy Przemyślidki.

Bolesław I Okrutny dorwał się do władzy w Czechach w 935 roku, mimo że z mocy prawy wcale mu się nie należała. Na tronie zasiadał jego starszy brat, Wacław. Dzisiaj znany przede wszystkim z ołtarzy, bo to ten sam święty, który jest patronem katedry na Wawelu. Męczennika zrobił z niego właśnie Bolesław: z pomocą kilku pachołków napadł na władcę, gdy ten zmierzał na poranną mszę świętą i wśród wyzwisk zarąbał go jak psa.

Wiele wskazuje na to, że Bolesław spłodził swoją najstarszą córkę Dobrawę gdzieś pomiędzy czystkami, walkami i egzekucjami towarzyszącymi przejmowaniu władzy po Wacławie. Teksty z epoki podają, że nowy książę bezwzględnie mordował stronników swojego brata. Przeżyli przede wszystkim ci, którym udało się zbiec za granicę.

Przyszła żona Mieszka od dziecka borykała się ze świadomością, że jej ojciec zabił własnego brata. Na ilustracji Bolesław morduje Wacława, a przekupiony duchowny odcina ofi erze drogę ucieczki. Iluminacja z jednej z najcenniejszych czeskich ksiąg – kodeksu z Wolfenbüttel.

Przyszła żona Mieszka od dziecka borykała się ze świadomością, że jej ojciec zabił własnego brata. Na ilustracji Bolesław morduje Wacława, a przekupiony duchowny odcina ofi erze drogę ucieczki. Iluminacja z jednej z najcenniejszych czeskich ksiąg – kodeksu z Wolfenbüttel.

Śmierć i ucieczka członków wrogiego stronnictwa nie wystarczyły jednak, by uciszyć gniew Bolesława. Podobno kazał topić ich dzieci w Wełtawie, a wdowy po nich lub porzucone żony przymusowo wydawał za mąż za innych mężczyzn.

Gniew nowego władcy

Na praskim dworze zapanowała atmosfera ciągłego strachu. Dowodów nie trzeba szukać daleko. Kronikarz Kosmas odmalował typowy, wręcz dość trywialny spór na szczytach władzy. Musiało dojść do niego na samym początku panowania Bolesława. Już po krwawej łaźni, jaką zgotował tym, którzy wybrali niewłaściwego suwerena, ale jednak zanim dla wszystkich stało się jasne, jakim sam zamierza być władcą.

Czy wiesz, że ...

...w średniowieczu uważano za ryby wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie, w tym m.in. walenie i morświny? Te ssaki ze względu na walory smakowe zyskały nawet miano "ryb królewskich".

...by dostać się do zakonu joannitów, trzeba było udowodnić wielowiekową przynależność do stanu szlacheckiego? Od francuskich rycerzy wymagano 8-pokoleniowego rodowodu, a od niemiecki - nawet 16-pokoleniowego! A to wszystko trzeba było udowodnić podczas procesu.

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

Komentarze (33)

 1. Kasia Odpowiedz

  Kolejny masowy morderca? Czy według Pana Janickiego istniał w średniowieczu choć jeden król, który nie byłby masowym mordercą?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   1) Bolesław królem nie był. Niezbyt mógł być, bo w tych latach symbolika władzy królewskiej znana z nieco późniejszego średniowiecza dopiero się rodziła.
   2) Jeden „król, który nie byłby masowym mordercą” na pewno istniał. Ba, były takich królów setki, bo przecież średniowiecze to epoka trwająca całe tysiąclecie. Nie zmienia to jednak tezy, którą chyba wprost przedstawiłem w tekście. Tyle tylko, że nie w odniesieniu do całego średniowiecza, ale X-XI wieku, gdy powstawały nowe państwa w środkowo-wschodniej Europie:

   „Jeśli weźmiemy pod uwagę realia polityki tej epoki, Bolesław zacznie się jawić niemal jako książę idealny. Bo prawdziwie potężne średniowieczne państwo mógł zbudować tylko „tyran straszniejszy od Nerona”.”

   Można by wyjaśniać rzecz szeroko (i staram się to robić na stronach „Żelaznych dam”). Jeśli jednak miałbym się ograniczyć do trzech słów, to po prostu: takie były czasy. I na bazie historycznych/archeologicznych źródeł trudno chyba z tym stwierdzeniem polemizować…

   • Alek Odpowiedz

    „Tyle tylko, że nie w odniesieniu do całego średniowiecza, ale X-XI wieku, gdy powstawały nowe państwa w środkowo-wschodniej Europie”…… Kolejny bajkopisarz, który został „wyhodowany” na niemieckiej wersji historii…..

    • Trojden

     A ty, jaką historię znasz? Chyba swoją wymyśloną przez siebie? Jeżeli masz wiedzę to przedstaw swoje argumenty a nie kwituj tego jednym zdaniem, że to kolejny bajkopisarz i nie twórz teorii spiskowych, że to Niemcy coś fałszowali. Widocznie twoja wiedza nie pozwala ci merytorycznie odnieść się do faktów a jak się czegoś nie wie to się zgania na to, że coś jest zakłamane i tak powstają teorie spiskowe.

 2. Jan Szymon Gołowacz Odpowiedz

  A gdyby tak, rozważyć tezę, że państwo Mieszka powstało analogicznie do państwa Rurykowiczów?
  Wpada grupa Skandnawów, zresztą nie jest wcale powiedziane że tylko, wikingiem parali się zapewne wszyscy mieszkańcy basenu morza bałtyckiego… Wpadają oni na względnie atrakcyjne tereny i wprowadzają proceder który opisujesz w „mafijnych początkach…”
  Zdaje się że badania archelogiczne dowodzą obecności „wikingów” przez całe 10 i 11 stulecie. Czy to byli najemnicy, czy po prostu najeźdźcy?
  I tu dochodzimy do roli kobiet w tym całym procederze. Zwrócicie uwagę, że taki Ruryk był… Rurykiem ale już jego syn nosił imię Igor, a wnuk Świętosław… tak o to mocą kobiety następuję w zasadzie pełna asmilacja. Co zresztą dla Słowian nie jest pierwszyzną bo w końcu wparowali oni na tereny zajęte przez ludy germańskie i jakś się zdaje nie ma dowodów na to by zajmowali je ogniem i mieczem, a raczej poprostu wchłaniali…

  • Czytacz Odpowiedz

   Panie Janie. Pańska hipoteza nie ma tak naprawdę uzasadnienia archeologicznego. Załóżmy jednak, że państwo polskie powstało dzięki przywództwu wikingów. W żadnym źródle nie ma śladu po imionach owych mitycznych założycieli. Zarówno Mieszko syn Siemomysła lub Ziemomysła wnuk Lestka? Gdzie tu miejsce dla wikingów? Wikingowie byli obecni na naszych ziemiach tak jak Słowianie na ziemiach Germanów, aż do Łaby. Jeśli ww. wikingowie byli najeźdźcami to zostałby ślad w kronikach.

   • Pewny Odpowiedz

    „Wikingowie byli obecni na naszych ziemiach tak jak Słowianie na ziemiach Germanów aż do Łaby…” No właśnie nie. Do Łaby to były ziemie słowiańskie, które potem podbili niemce, natomiast wikingowie byli tutaj najemnikami, kupcami, osadnikami itd

 3. Anonim Odpowiedz

  Czy można poczytać coś co jest napisane z sensem? Bo ta pogoń za sensacją powoduje tylko odrazę a nie ciekawość…:(

 4. Ola Odpowiedz

  Książę Bolesław zarąbał swojego brata jak psa. Nieładnie z jego strony. Gdyby po prostu zarąbał psa, wszystko byłoby w porządku Wiem, że to taki zwrot, ale może należałoby już z niego zrezygnować. Nie żyjemy w średniowieczu, a bestialskie zabijanie zwierząt jest, przynajmniej w teorii, karane.

  • Anonim Odpowiedz

   Zgadzam się w 100%! Także mnie to uderzyło… Nie wiem dlaczego ludzie inteligentni nie panują nad przekazem i językiem.

  • elka Odpowiedz

   Tak, Olu, zamiast zarąbać psa powinien się z nim ożenić. Albo przysposobić jako syna czy tam adoptować jak to teraz w zwyczaju ma pospólstwo.

 5. Marcin Szeloch Odpowiedz

  Zaczyna się ciekawie ale na końcu zupełnie nieuprawniona teza (nawet nie hipoteza) na poziomie brukowca a nie pracy choćby popularno-naukowej.
  „W 965 roku, wyruszając na północ do kraju swojego przyszłego męża, na pewno nie była zahukaną, nieśmiałą służebnicą Pańską, skupioną na ciągłych modlitwach. Jej pochodzenie i wychowanie nie pozostawiają wątpliwości.To musiała być bezwzględna i chorobliwie ambitna polityczka. Mówiąc krótko: córeczka tatusia.”

  A wystarczy pomyśleć. Zarówno Bolesław (okrutny) jak i Wacław (spokojny i pobożny) byli synami tych samych rodziców. I co teraz?

  • geb88malborkGoHa Odpowiedz

   Dokładnie o tym samym pomyślałam. Na taki komentarz to może pozwolić sobie Onet czy inne pudelki, ale chyba nie portal propagujący wiedzę. Taka teza (nawet nie hipoteza) jest po prosu daleka od jakiejkolwiek nauki.

 6. NieLubięManipulacji Odpowiedz

  Końcówka jest po prostu tragiczna i ahistoryczna. Skoro wcześniej autor przytacza kronikarza, dlaczego stawia taką tezę na temat Dobrawy, skoro znamy zapisy kronikarza Thietmara, z których wynika, że była bardzo pobożna i dobra? Z tego ostatniego zdania wynika, że była córką tatusia, kiedy wiemy, że bliżej jej było do stryja. Nie ciepię takich manipulacyjnych tektów jak ten. Ktoś czyta, zdaje się mu że fajny artykuł, przytacza się kroniki itd, a na koniec jedno fałszywe zdanie, puenta fałszywa, ale już człowiekowi bez bardziej szczegółowej wiedzy niestety się lampka nie zapali i zapadnie mu właśnie ta ostatnia myśl. Wstyd naprawdę.

 7. York Odpowiedz

  A mnie interesuje, co Dobrawa robiła „za kotarą” i jak to jest udokumentowane? Zakładam, że Autor za kotarą nie stał razem z młodziutką księżniczką, więc byłabym wdzięczna za podanie źródeł tej tezy. Jeżeli takowe są to „zwracam Autorowi honor” :)

 8. Filip Cz Odpowiedz

  To jest artykuł historyczny z lokowaniem. produktu czy jak??? Nie możecie Państwo napisać jakiegokolwiek tekstu bez prostackiego wciskania reklam???Dno i kilometr mułu!!!

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Filipie, pokazywanie książki, którą napisał Autor artykułu, z której pochodzi właśnie powyższy tekst, ponieważ powstawał podczas pracy nad książką to chyba jednak nie prostactwo, ale uczciwość… Jeśli tekst kogoś zaciekawił i chciałby poczytać więcej, będzie wiedział gdzie to „więcej” znaleźć. Pozdrawiamy.

 9. Jerzy Krajewski Odpowiedz

  Podobnie do czeskiego Bolesława swoje państwo budował jego wnuk polski Bolesław Chrobry. Z handlu niewolnikami.

  Z dochodów z handlu niewolnikami zostały zbudowane takie państwa jak Czechy, Polska, Niemcy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Rosja, Wenecja.

  Europa została zbudowana z pieniędzy z handlu niewolnikami. Ale bez tych pieniędzy nie udałoby się zbudować cywilizacji przemysłowej najpierw w Holandii, a następnie w Anglii, Francji, Niemczech, USA,….

  I wyrwać ludzi z głodu, chłodu i ciemności.

  Jerzy Krajewski HistoriaLudzi.pl

 10. Anonim Odpowiedz

  Odnośnie imion pierwszychPiastów, Mieszko wysłał list do papieża, dokument znany jako Dagome Iudex i podpisał się właśnie jako Dagome, czyli typowo wikińskie imię.. A te wszystkie Lestki, Siemomysły to postaci na wpół legendarne

 11. Anonim Odpowiedz

  Coś podobnego!  Bolesław I Srogi ( niech będzie, że Okrutny)  wyznawał najporządniejszą wiarę, co jest faktem, bo przecież to Czechom zawdzięczamy to , co mamy, od ponad 1000 lat. Okazuje się, że to morderca ! Tak mnie okłamać?  A córeczka, jak podnosi Pan Janicki, poszła w ślady tatusia? Doprawdy? Inne stanowisko ma biskup merseburski. Thietmar mu było. Przecież taka osoba nie może kłamać, prawda? A Thietmar wywodzi, że Dobrawa umartwiała  swoje ciało, bo z poganinem nie chciała współżyć. Więc ktoś tu pisze nieprawdę !  Przecież biskupowi kłamstwa zarzucać nie można! Dobrawa, jak wywodzi biskup, była wierną wyznawczynią Chrystusa. Miała to odziedziczone po tatusiu. Coś trzeba zmienić, albo klocki albo obrazek.

  • Anonim Odpowiedz

   Tu nic do tego nie ma prawda historyczna… tu chodzi o wzbudzenie sensacji u czytelnika… i o to temu pisarzowi chodzi…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.