Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 makabrycznych zbrodni, od których włos jeży się na głowie

Kto mógł zrobić coś takiego? Odpowiedź zazwyczaj jest równie przerażająca, co sama zbrodnia...obraz Jakuba Schikanedera "Morderstwo w domu" (źródło: domena publiczna).Co ich opętało? Zegarmistrz, kolejarz, lekarz, pianista, ksiądz… byli ludźmi, jak każdy z nas, a jednak dopuścili się niewyobrażalnych zbrodni. Na tyle strasznych i odrażających, że do dziś wspominamy je z drżeniem, zapewniając tym zwyrodnialcom niechlubne miejsce w historii.

Poniższe zestawienie dziesięciu najbardziej szokujących i makabrycznych zbrodni powstało w oparciu o nasze artykuły. Więcej mrożących krew w żyłach historii znajdziesz TUTAJ. Inne rankingi Top10 możesz zobaczyć, klikając tutaj.

10. Zegarmistrz, pedofil i seryjny morderca

W połowie lat 30. XX wieku w niemieckiej Meklemburgii zaczęli znikać bez śladu mali chłopcy. Łączyło ich jedno – wszyscy nosili modne wówczas marynarskie mundurki. Początkowo policjanci nie podejrzewali, że za zniknięciami stoi jeden człowiek. Odnajdowane w odludnych miejscach zwłoki kilkulatków nie układały im się w jedną całość.

Pedofila interesowali głównie chłopcy w modnych wówczas marynarskich ubrankach... na ilustracji obraz Ernesztina Lohwaga (źródło: domena publiczna).

Pedofila interesowali głównie chłopcy w modnych wówczas marynarskich ubrankach… na ilustracji obraz Ernesztina Lohwaga (źródło: domena publiczna).

Do czasu, gdy w lutym 1935 roku w ciągu tygodnia zaginęło aż dwóch chłopców w marynarskich mundurkach. To nie mógł być zbieg okoliczności – śledczy doszli do wniosku, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Długo jednak pozostawał nieuchwytny.

Wreszcie udało się trafić na ślad Adolfa Seefelda, 65-letniego wędrownego zegarmistrza, wielokrotnie karanego za przestępstwa seksualne. Udowodniono mu dwanaście morderstw. Ofiar mogło być o wiele więcej.

Jeden szkopuł nie został jednak wyjaśniony – jak zabijał? Na ciałach chłopców nie było żadnych widocznych obrażeń, a autopsja wykluczyła uduszenie i truciznę… (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Krwawy kioskarz ze Lwowa

5 lutego 1933 roku przypadkowy przechodzień natknął się na krwawy ślad na śniegu w lwowskim Parku Kilińskiego. Krople krwi tworzyły ścieżkę prowadzącą w pobliskie krzaki. Tam przerażony człowiek natrafił na porozrzucane kawałki mięsa i kości.

A tak wyglądał zbrodniarz i jego kiosk. Zdjęcie pochodzi z "Ilustrowanego Kuryera Codziennego", który informował całą Polskę o tym co wydarzyło się we Lwowie.

A tak wyglądał zbrodniarz i jego kiosk. Zdjęcie pochodzi z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, który informował całą Polskę o tym co wydarzyło się we Lwowie (źródło: domena publiczna).

Zaalarmowana policja ustaliła, że kawałki mięsa to fragmenty ludzkiego ciała. Lwowscy śledczy szybko trafili na poszlaki i zeznania, które doprowadziły ich do Hieronima Cybulskiego. Hieronim pracował i mieszkał w niewielkim kiosku na skraju parku.

Świadkowie twierdzili, że Cybulski od rozstania z żoną często sprowadzał do swojej budki prostytutki. Niektóre potem znikały bez śladu… Gdy policjanci weszli do kiosku, zastali tam makabryczną scenę:

Cała podłoga zaśmiecona, skąpana była krwią. W kątach znajdowały się skrwawione szmaty i strzępy ubioru damskiego. Wśród rupieci na podłodze znaleziono kilka palców rąk. Pod ladą stał cebrzyk z wodą, a wewnątrz jelita, kawałki mięsa i kości oraz skóra z głowy. Na półce w teczce znajdowała się głowa zmasakrowana tak, że żadnych rysów twarzy nie można było rozpoznać (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Zabójczy biznes czarnej wdowy

Pożar na amerykańskiej farmie należącej do Belle Gunness był przyczyną makabrycznego odkrycia. Na działce znaleziono dwadzieścia osiem ciał! To by wyjaśniało, dlaczego mężczyzn, którzy w odpowiedzi na ogłoszenie matrymonialne pojawiali się na jej progu, nikt już później nie widział…

Farma należąca do Belle Gunness. To właśnie tam ginęły niczego nieświadome ofiary czarnej wdowy.

Farma należąca do Belle Gunness. To właśnie tam ginęły niczego nieświadome ofiary czarnej wdowy.

Morderczyni wymyśliła sposób na intratny biznes – zamieściła w gazecie ogłoszenie, w którym napisała, że poszukuje męża. A jako że sama odziedziczyła po swoim ślubnym trochę grosza, zaznaczyła, że panowie również muszą dysponować gotówką. Na dowód majętności każdy wybierający się do niej w odwiedziny miał przywieźć ze sobą pięćset dolarów.

Panią Gunness podejrzewano o zabicie kolejnych dwudziestu jeden osób, w tym pracowników gospodarstwa i adoptowanych dzieci, a także swojego męża. Jednak do więzienia nie trafiła. Prawdopodobnie zginęła w pożarze, choć były przesłanki by sądzić, że ogień miał tylko zatuszować jej ucieczkę… (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Ksiądz i żona kasztelana – średniowieczni urodzeni mordercy

Nie dość, że zrobił z kasztelana Jakuba Boglewskiego rogacza, to jeszcze wraz z niewierną żoną uknuł plan morderstwa zdradzonego męża! To lista zarzutów, jakie można sformułować wobec Jana Pieniążka, kapelana z XV wieku. O jego rozpustnym zachowaniu i morderczych instynktach wiemy dzięki Janowi Długoszowi, który opisał całą sprawę.

Czy Dorota liczyła, że ksiądz-kochanek rozgrzeszy ją z zabicia męża? (źródło: domena publiczna).

Czy Dorota liczyła, że ksiądz-kochanek rozgrzeszy ją z zabicia męża? (źródło: domena publiczna).

Kasztelan cieszyński Jakub Boglewski zginął we własnym łóżku, posiekany na kawałki mieczami, włóczniami i siekierami. Za tą obrzydliwą zbrodnią stała jego żona Dorota i  jej kochanek – ksiądz. Zamieszani byli też służąca Doroty, sługi kapelana i notariusz na usługach kasztelana, pan Jakub Jaczechowski.

To właśnie tego ostatniego spotkała najsroższa, iście średniowieczna kara – wypatroszono go żywcem, a następnie poćwiartowano. Kapelan, dzięki dobrym koneksjom, otrzymał całkiem łagodny wyrok – spędził trzy i pół roku uwięziony w wieży. Dorota zaś… wyszła z całego zamieszania bez szwanku (przeczytaj więcej na ten temat).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.