Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zegarmistrz, pedofil i seryjny morderca. Sprawa, która wstrząsnęła III Rzeszą

Zwyrodnialec z urzędu i prywatnej inicjatywy... Po lewej Hitler, po prawej Seefeld. Imię to samo. Naziści brutalnie zaprowadzali w Niemczech nowy ład nieznoszący żadnego nieposłuszeństwa, ale jak na ironię to właśnie w III Rzeszy grasowali zwyrodnialcy rodem z horrorów i kryminałów. Bohater naszego dzisiejszego artykułu w przeciągu dwóch lat zgwałcił i zamordował przynajmniej dwunastu chłopców. Niewiele brakowało, a nikt by nawet nie zauważył jego nikczemnego procederu…

Wszystko zaczęło się w lutym 1935 r., kiedy w Schwerinie (Meklemburgia) w przeciągu tygodnia zaginęło dwóch młodych chłopców ubranych w  – modne wtedy – mundurki marynarskie. Sytuacja postawiła na nogi policję oraz miejscową prokuraturę, która postanowiła sprawdzić czy gdzieś indziej nie odnotowano podobnych przypadków.

To co odkryto, wywołało prawdziwy szok. Okazało się bowiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie północnych Niemiec znaleziono ciała sześciu chłopców, którzy mieli na sobie mundurki marynarskie. Stało się oczywiste, że za zbrodniami stoi seryjny morderca…

Wujek Tik-tak

Jak to jednak możliwe, że wcześniej nie połączył połączył ze sobą serii mordów? Odpowiedź jest zaskakująco prosta i przerażająca zarazem. Wszystkie dzieci odnaleziono w odludnych miejscach, a na ich ciele nie było żadnych widocznych śladów przemocy.

Dodatkowo zgony zdarzyły się w okresie jesienno-zimowym. Beztroscy funkcjonariusze uznali wobec tego, że dzieci oddaliły się od domu, a potem, nie mogąc znaleźć drogi powrotnej, zasnęły w lesie i zmarły z wyziębienia. Teraz wreszcie wszystko zaczęło się układać w spójną całość, a policja podjęła szeroko zakrojone poszukiwania zwyrodnialca.

Problemem był po pierwsze bardzo duży obszar, na jakim grasował psychopata, co wskazywało jednoznacznie na kogoś, kto dużo podróżuje w interesach. Właśnie na takich osobach skupiły się organy ścigania, dokonując po kilku tygodniach aresztowania.

Piękna Wittenberga stała się areną okrutnych wydarzeń.

Piękna Wittenberga stała się areną okrutnych wydarzeń.

Z pozoru sprawa wydawała się jasna i policja była pewna, że ma właściwego człowieka za kratkami. Mieszkańcy północnych Niemiec mogli odetchnąć z ulgą… a raczej tak im się wydawało.

Podejrzany popełnił samobójstwo wieszając się w celi, tymczasem kolejni młodzi chłopcy ginęli z rąk tajemniczego mordercy.

23 marca w pobliżu Wittenbergi (Brandenburgia) odkryto następne ciało, tym razem jedenastolatka. Śledczy wreszcie zyskali jakiś punkt zaczepienia – w dniu zniknięcia chłopiec był widziany w towarzystwie starszego człowieka w ekstrawaganckim kapeluszu, na którego dzieci wołały „wujek Tik-tak” (niem. Onkel Ticktack).

Teraz sprawy potoczyły się już błyskawicznie. 3 kwietnia w miejscowości Wutzetz (Brandenburgia) został zatrzymany sześćdziesięciopięcioletni wędrowny zegarmistrz Adolf Seefeld, wcześniej już wielokrotnie karany za przestępstwa na tle seksualnym.

Od razu przyznał się on do – zgodnie z dzisiejszą terminologią – molestowania nieletnich, ale zarazem kategorycznie zaprzeczył, jakoby miał cokolwiek wspólnego z popełnionymi morderstwami.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

…pierwowzorem stereotypowego fryzjera geja był polak Antoni Cierplikowski? Żona tego króla fryzjerów musiała patrzeć, jak trwonił pokaźny majątek na utrzymanków.

...chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, Ewa Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

Komentarze (13)

 1. Dorota Odpowiedz

  Ciekawy artykuł. Interesujące w jaki sposób mordował tych chłopców, skoro nie było żadnych obrażeń na ciałach.. w hipnozę trudno mi uwierzyć jakoś,

  • Anonim Odpowiedz

   Sam Seefeld, na krótko przed śmiercią – po spotkaniu sam na sam ze śledczymi gestapo – wyznał, że stosował sporządzoną przez siebie truciznę, wszelako okoliczności uzyskania tego oświadczenia mogą budzić uzasadnione wątpliwości…i…Kwestia ta jest do tego stopnia tajemnicza, iż niektórzy uważają, że Seefeld wprowadzał chłopców w głęboką hipnozę i w takim stanie pozostawiał ich na pewną śmierć w lesie…-czytajmy ze zrozumieniem..albo do konca!!?

   • reszef Odpowiedz

    A mnie zastanawia co innego. Dlaczego miał on mieć spotkanie z GESTAPO (geheimepolezei), skoro takie sprawy były w jurysdykcji KRIPO (kriminalpolizei)?

    • Bombacjusz

     Geheime StaatsPolizei jeśli już. Ale niewykluczone, że Gestapo faktycznie się tym zajęło. Po pierwsze Gestapo samo właściwie decydowało czym się zajmuje. Sprzyjał temu bałagan organizacyjny panujący w III Rzeszy polegający na braku precyzyjnego rozgraniczenia kompetencji właściwe w każdym dziale i każdym szczeblu nazistowskiej machiny państwowej. Po drugie ktoś wysoko mógł zadecydować, że z uwagi na ciężar sprawy należy śledztwo wyjąć spod kompetencji KriPo. Brak formalnych podstaw dla takiego posunięcia nigdy nie spędzał wierchuszce III Rzeszy snu z powiek. Zresztą w 1936 Gestapo i Kripo decyzją Himmlera zostało połączone w jedną strukturę SicherheitsPolizei (SiPo) która mogła zamknąć każdego pod każdym zarzutem. No, prawie każdego. Do lipca 1944 siły zbrojne (Heer) czyli zarówno Wehrmacht jak i Kriegsmarine wraz z Luftwaffe miały odrębny system prawny i żołnierze wszystkich stopni jak i osoby pozostające w służbie któregoś z rodzaju sił zbrojnych (Personnel im Dienst) nawet nie będące żołnierzami podlegali jurysdykcji własnych organów ścigania czy sądów. Po zamachu w Wilczym Szańcu Gestapo mogło się już bez przeszkód dobrać do każdego.

 2. Omg Odpowiedz

  Po przeczytaniu tego artykułu zaczął mnie niepokoić „Pan Tik Tak”, który był kiedyś puszczany w telewizji (TVP1?) w programie dla dzieci….

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Biorąc pod uwagę dzisiejszy podział na landy ma Pan/i rację. Jednak od Kongresu Wiedeńskiego do końca II wojny światowej miasto to należało do dynastii Hohenzollernów, brandenburskich władców.

 3. Manuela Podkulska Odpowiedz

  Nie wiem dlaczego, ale cała ta sprawa przypomina mi książkę pt: „Śmierć w Wenecji”. Bardzo podobne motywy i główny bohater też odzwierciedla opisywanego tutaj morderce. Ciekwe, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.