Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Żadnej innej polskiej królewny tak nie upokorzono. Bolesna historia Zofii Jagiellonki

Zofia Jagiellonka uchodziła za najmądrzejszą z córek Bony. Los jej jednak nie oszczędził. Czy którąś z jej sióstr upokorzono równie mocno? Na ilustracji portret Zofii pędzla Lucasa Cranacha Młodszego.

fot.domena publiczna Zofia Jagiellonka uchodziła za najmądrzejszą z córek Bony. Los jej jednak nie oszczędził. Czy którąś z jej sióstr upokorzono równie mocno? Na ilustracji portret Zofii pędzla Lucasa Cranacha Młodszego.

Pochodziła ze znamienitego rodu, była wykształcona i inteligentna. A jednak, matka nie kwapiła się, by wydać ją za mąż. Gdy już sobie o niej przypomniała – wybrała dziewczynie kandydata prostackiego, biednego i pozbawionego wpływów. Człowieka, który nie mógł jej zapewnić ani szczęścia, ani nawet szacunku. I który od pierwszych dni zdradzał królewnę… ze stałą metresą i matką dziesięciorga swoich dzieci.

Zofia była trzecim dzieckiem Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Urodziła się 13 lipca 1522 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędziła z siostrami Anną i Katarzyną. Wychowaniem córek zajmowała się Bona, która swoim temperamentem i charakterem wywarła na nie znaczny wpływ. Zofia odebrała staranne wykształcenie, przewyższające pod wieloma względami poziom edukacji dziewcząt z wyższych sfer w XVI wieku. Biegle posługiwała się obcymi językami (znała między innymi włoski i łacinę), interesowała się nauką, literaturą i sztuką. Sama odznaczała się wrodzoną bystrością i inteligencją. Wszystko to zaowocuje później powszechną opinią o Zofii jako królewnie mądrej i rozumnej. Zofia, najstarsza i najbardziej rezolutna z trzech sióstr – pisze o niej Anna Brzezińska w nowej powieści pt. Córki Wawelu.

Na drodze do staropanieństwa

Bona troszczyła się o swoje córki, jednak z powodu silnego zaangażowania w sprawy polityki zaniedbała kwestię ich odpowiedniego ożenku. W dodatku, po śmierci Zygmunta Starego, skonfliktowała się z synem i wyjechała z królewnami na Mazowsze, gdzie – świadomie bądź nie – skazywała oddalone od królewskiego dworu dziewczęta na staropanieństwo. Wprawdzie z zagranicy nadchodziły kolejne propozycje, ale z powodu braku zainteresowania Zygmunta Augusta, pozostawały one wyłącznie pustymi deklaracjami.

Zofię – pannę ładną, zgrabną i inteligentną – próbowano wydać za króla Anglii Henryka VIII (aż strach pomyśleć, jaki byłyby jej los jako małżonki tego brutala…), któregoś z margrabiów Baden, księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna i jego bratanka, znanego awanturnika, Albrechta Alcybiadesa. Żadne jednak z zamierzeń nie spotkało się z realizacją. Królewny tymczasem, pozbawione zainteresowania ze strony brata, zamiast stać się ważnym atutem w polityce zagranicznej Zygmunta Augusta, marnowały się w prowincjonalnym Ujazdowie pod Warszawą, czekając na odmianę swojego losu…

Konflikt Bony i Zygmunta Augusta spowodował wyjazd królowej wraz z córkami na Mazowsze. Tam młode Jagiellonki powoli więdły w staropanieństwie, czekając na decyzje króla. Na ilustracji obraz Jana Matejki przedstawiający scenę otrucia Bony.

fot.domena publiczna Konflikt Bony i Zygmunta Augusta spowodował wyjazd królowej wraz z córkami na Mazowsze. Tam młode Jagiellonki powoli więdły w staropanieństwie, czekając na decyzje króla. Na ilustracji obraz Jana Matejki przedstawiający scenę otrucia Bony.

Matka kłóci się z synem

W 1552 roku rozdrażniona Bona spotkała się z Zygmuntem Augustem w Radomiu. Doszło tam do dramatycznej rozmowy, w której matka i syn wzajemnie oskarżali się o opieszałość w kwestii wydania królewien za mąż. Nie dochodząc do żadnego konsensusu, ponownie rozstali się w gniewie.

Kolejne dwa spotkania również nie przyniosły zmiany sytuacji młodych Jagiellonek. Szansa na poprawę ich losu pojawiła się dopiero trzy lata później. Książę brunszwicki Henryk Młodszy wysłał w sierpniu 1555 roku poselstwo do Polski z propozycją poślubienia jednej z królewien. Zarówno Bona, jak i Zygmunt August wyrazili zgodę. Według zwyczaju kandydatką miała być najstarsza z sióstr – Zofia.

Czy wiesz, że ...

...zawodowy żołnierz w Rzeczpospolitej musiał uzbroić się na własny koszt? Jego źródłem utrzymania był żołd, z którym wiecznie zalegano, albo… rabunek.

...słynny Casanova w pewnym momencie życia chciał się ustatkować? Poważnie myślał o ślubie z tajemniczą Henriettą, która nie chciała zapewnić mu trwałego związku. W ramach rozstanie napisała tylko jedno słowo: „Żegnaj”.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

Komentarze (6)

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Karolina: Niestety, tak wyglądało życie nie jednej królewny… Zofii jednak wyjątkowo się nie poszczęściło.

 1. Anonim Odpowiedz

  Nalezy pamietac, ze ksiaze Henryk zyl z Ewa von Trott juz od wielu lat przed slubem z Zofia i mial z nia dzieci. Nie wiem, czy Zofie pociagal ponad dwukrotnie starszy malzonek. Byla szanowana ksiezna, czego nie da sie powiedziec o jej dwoch mlodszych siostrach, ktorymi Zygmunt August kompletnie sie nie interesowal.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, zgadza się – o metresie króla traktuje już ostatnie zdanie leadu. To prawda również, że była szanowana, ale szacunek zdobyła sama: swoją działalnością i inteligencją. Zanim została księżną, doznała wielu upokorzeń, a sam fakt, że jej mąż żył i po ślubie z metresą również nie było dla niej z pewnością łatwe, abstrahując już od uczuć, ale skupiając się na opinii publicznej. Pozdrawiamy serdecznie.

 2. Anonim Odpowiedz

  Ta metresa z chwila ozenku ksiecia z Zofia miala 60 lat . Nie sadze zeby to bylo az juz takie wazne i przeszkadzalo naszej krolewnie. poztym w paru zrodlach historycznych bylo napisane ze ksiaze sobie cenil druga malzonke

 3. karolcia Odpowiedz

  żal mi Zofii mogła mieć lepszy los. Błąd nie tkwi w niechęci do zapłaceniu wiekszego posagu, nie w niechęci bony do córki i nie w zapracowaniu Bony, ale w kłótni matki i syna. podczas spotkań padały lepsze propozycje małżeństwa, lecz żadna ze stron nie chciała ustąpic dumie i zdrowemu rozsądkowi. zygmunt chciał wyrwać się ze szpon wpływów i władzy matki,a to była okazja żeby udowodnić swoją dorosłość i odpowiedzialność… Bona chciała lepszych sojuszy,korzyści i świadomości tego że może umierac w spokoju o przyszłość syna,córek,majątku dynastii i przybranej ojczyzny.Bona myślała jak doświadczony polityk, Zygmunt jak zbuntowany nastolatek. bona poddała sie, wyjechała i pewnie nie raz przeklinała to że nie może nic zrobic, a przeciez chciała dobrze…zygmunt dumny z tego ze jest wrescie niezależny zapomina na długi czas o sprawach ożenku sióstr… ale gdyby matka i syn się pogodzili w tej sprawie to Anna nigdy by nie była samodzielnym królem, nie ozeniłaby się z Stefanem, nie byłoby elekcji, Zygmunt Waza by się nie urodził, nie byłoby Potopu, a i pewnie rozbiorów, a z drugiej strony nie zasiadłby na tronie ani Stefan Batory, Henryk Walezy, Zygmunt Waza i jego synowie, a kto wie może i Sobieski…

  to oczywiście są moje osobiste poglądy i moje przypuszczenia
  karolina

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.