Anna Jagiellonka (1523-1596) – polski król z dynastii Jagiellonów i żona polskiego władcy elekcyjnego Stefana Batorego. Urodziła się w roku 1523 jako córka Zygmunta I Starego oraz Bony Sforzy. Była jednym z młodszych dzieci królewskiej pary. Zaniedbywana przez matkę i przez wyniesionego na tron brata, Zygmunta I Augusta, długo pozostawała w stanie panieńskim. Wszystkie projekty małżeńskie firmowane przez Augusta spełzły na niczym. Także Henryk Walezy, pierwszy król elekcyjny, pomimo składanych początkowo obietnic odmówił poślubienia Jagiellonki. Po jego ucieczce z kraju Anna została koronowana na króla – jako druga kobieta po Jadwidze Andegaweńskiej. Od 1576 roku żona nowego króla, Stefana Batorego. Zarówno w życiu osobistym, jak i w polityce wyraźnie marginalizowana. Zmarła w roku 1596, wcześniej dokładając starań, by następcą Batorego został jej siostrzeniec – Zygmunt III Waza.
Dowiedz się więcej o Annie Jagiellonce:

historia obrazkowa | 13.12.2018 | Autorzy: Anna Winkler i Magdalena Kawałkowska
Druga kobieta, która została królem Polski. Co musisz wiedzieć o Annie Jagiellonce?
Rodzice niespecjalnie się nią przejmowali, a brat skąpił na jej posag. A jednak to ona w pewnym momencie stała się dla Polaków symbolem całej dynastii. Jak do tego doszło i dlaczego to właśnie Annie możnowładcy Rzeczpospolitej ofiarowali koronę?

artykuł | 19.07.2018 | Autor: Kamil Janicki
Noc poślubna to tylko formalność. Stefan Batory i Anna Jagiellonka
Książę siedmiogrodzki Stefan Batory nie mógłby zostać polskim królem, gdyby nie zgodził się poślubić posuniętej w latach, ekscentrycznej królewny. Anna Jagiellonka miała być jego partnerką, a nawet przeciwwagą dla jego pozycji. A kim została w rzeczywistości?

artykuł | 16.09.2017 | Autor: Aleksandra Zaprutko-Janicka
Gorsze dzieci. Jak wyglądało dzieciństwo królewskich córek na Wawelu?
Choć niemal każda mała dziewczynka marzy, by być księżniczką, gdyby poznała losy tych królewskich córek, zapewne zmieniłaby zdanie. Gdy przychodziły na świat matka widziała w nich tylko porażkę, bo nie były upragnionymi synami. Nie poświęcała im czasu, nie…

artykuł | 09.02.2015 | Autor: Kamil Janicki
Szkoła pogardy. Dlaczego życie Anny Jagiellonki zamieniło się w koszmar?
Zgryźliwa stara panna, dewotka, najbrzydsza polska królowa. Anny Jagiellonki nie szanowano ani za życia, ani po śmierci. Ile jest prawdy w jej czarnej legendzie? I dlaczego córka najpotężniejszej polskiej władczyni wyszła za mąż dopiero w wieku 52 lat?

artykuł | 22.01.2015 | Autor: Kamil Janicki
Okłamali Was w szkole. W Polsce nigdy nie było dynastii Wazów
Panowanie Henryka Walezego było dla Polaków otrzeźwiającym rozczarowaniem. Dziesięć lat Stefana Batorego na krakowskim tronie też nie każdego zadowoliło. Monarcha wielokrotnie deklarował, że chętnie wymieni polską koronę na węgierską, jeśli tylko nadarzy się okazja. W 1586 roku możnowładcy…
Ciekawe materiały na temat Anny Jagiellonki z portalu TwojaHistoria.pl:

opinia | 25.10.2017 | Autor: Kamil Janicki
Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe zainteresowanie od swojego męża?
Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii? Na silne i niezależne kobiety wciąż nie ma w polskich dziejach miejsca. Może nie licząc jednej, jedynej królowej…