Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o polskich masonach, ale boisz się zapytać

Hrabia Fryderyk August Rutowski. To właśnie jego można uznać za ojca polskiej masonerii.Rozrywka monarchów. Pasja ludzi władzy. Siła napędowa polskiej polityki. Masoneria przez całe wieki wpływała na losy Rzeczpospolitej – na dobre i na złe.

Polscy masoni nie zaczynali skromnie. Od pierwszych chwil wolnomularstwo było nad Wisłą rozrywką królów. Nie byłoby go, gdyby nie pewien nieślubny syn najbardziej rozpustnego władcy Rzeczpospolitej, Augusta II Mocnego.

Hrabia Fryderyk August Rutowski, bo o nim mowa, założył prekursorską lożę w Dreźnie. Był rok 1738. Zaledwie 21 lat po instalacji pierwszej Wielkiej Loży Londynu. Organizacja stworzona przez polsko-saksońskiego arystokratę była niemalże rówieśniczką masonerii niemieckiej, włoskiej, szwajcarskiej czy szkockiej. Dopiero kilka lat później założono loże masońskie w Szwecji i Danii.

Biskup masonem? Czemu nie

Wolnomularstwo szturmem zdobyło serca polskiej arystokracji i monarszy dwór. August III Sas, przyrodni brat hrabiego Rutowskiego, nie zdecydował się jeszcze zostać masonem. Jednak jego następca nie miał już przed tym żadnych oporów.

Mason był m.in. ostatni polski król Stanisław August Poniatowski.

Mason był m.in. ostatni polski król Stanisław August Poniatowski.

Stanisław August Poniatowski wstąpił do loży warszawskiej „Pod trzema hełmami” w 1777 r. Został „Kawalerem Róży Krzyżowej” w siódmym, najwyższym stopniu wolnomularskim. Wniósł za to symboliczną opłatę 76 i ½ dukata. Nie krył się z członkostwem w tajemniczej organizacji: zachowywały się dokumenty skrupulatnie odnotowujące akces do loży.

W murach zamku Poniatowski wciąż był Poniatowskim. W loży jednak przyjął zupełnie nowe, zakonne nazwisko: Salsinatus eques a Corona vindicata.

W ślady monarchy poszedł cały niemal dwór. Prymas Gabriel Podoski nie tylko ochoczo zgodził się zostać masonem, ale też pożyczył swoje srebra stołowe na wolnomularską uroczystość pod przewodnictwem króla. W przynależności do loży nie przeszkadzał mu nawet zakaz papieski. Groziła za to ekskomunika.

Masoni. To im zawdzięczamy Konstytucję 3 Maja

Od początków działalności masonerii w Polsce, jej przedstawiciele dominowali na szczytach władzy. Okres od powstania pierwszej loży do III rozbioru Rzeczpospolitej był dla masonerii okresem prawdziwej prosperity. Wbrew mitom tajemne loże nie próbowały wcale niszczyć państwa od środka. Wręcz przeciwnie. To właśnie masoni nadawali ton obradom Sejmu Czteroletniego. Stanowili ponad 20% posłów.

Aż 20% posłów biorących udział w obradach Sejmu Czteroletniego należało do masonerii.

Aż 20% posłów biorących udział w obradach Sejmu Czteroletniego należało do masonerii.

Wolnomularzami byli Kazimierz Nestor Sapieha i Jan Łuszczewski. Prośbę o inicjację w zakonie złożył sam Stanisław Małachowski. Wreszcie, co trzeci z 83 posłów wspierających uchwalenie Konstytucji 3 Maja był masonem. To właśnie im zawdzięczamy drugą na świcie nowoczesną konstytucję.

W epoce napoleońskiej ducha masonerii ożywiały legiony. Do lóż należeli gen. Henryk Dąbrowski i ks. Józef Poniatowski. Wielkim Mistrzem zostaje wówczas Stanisław Potocki.

Ruch wolnomularski nie przepadł także po odzyskaniu niepodległości. W dwudziestoleciu międzywojennym liczył w całym kraju kilkaset osób. W tym kręgu obracała się pisarka Maria Dąbrowska. Broniła ona „świeckiego zakonu” jako ostoi cnoty obywatelskiej i prawości ludzkiej. Polska Partia Socjalistyczna nie wzbraniała wówczas swoim członkom zasiadania w lożach.

Do loży masońskiej należał również bratanek króla książę Józef Poniatowski.

fot.domena publiczna. Do loży masońskiej należał również bratanek króla książę Józef Poniatowski.

Masonami byli m.in. Andrzej Strug, Stanisław Posner, Oskar Lange, Jerzy Szapiro, Mieczysław Niedziałkowski, Władysław Kunicki. Pojawiały się jednak głosy sprzeciwu. Krytycy twierdzili, że masoneria poluje na ludzi wpływowych, zaszczepia w nich solidarność wobec zakonu i w ten sposób tka swoją sieć wpływów. I rzeczywiście – polowała. Do masonerii należał Jan Piłsudski, brat Marszałka. Masonem był także prezydent Gabriel Narutowicz.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

…pierwowzorem stereotypowego fryzjera geja był polak Antoni Cierplikowski? Żona tego króla fryzjerów musiała patrzeć, jak trwonił pokaźny majątek na utrzymanków.

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...Zofia Glavani była bohaterką najbardziej spektakularnego awansu społecznego w historii Polski? Od kochanki polskiego posła w Stambule przez ślub z komendantem Józefem Wittem aż po związek z arcybogatym arystokratą i targowiczaninem Stanisławem Szczęsnym Potockim.

Komentarze (17)

 1. Damian Odpowiedz

  Zastanawia mnie skąd są zaczerpnięte dane na temat tego ilu masonów było kiedyś a jeszcze bardziej zastanawia mnie skąd dane na temat ilości teraźniejszej masonerii ?

 2. Irek Odpowiedz

  NIezły propagandowy tekścik jak za najlepszych czasów stalinizmu. Szkoda, że autorka „zapomniała” np. pana Szczęsnego-Potockiego, który też był masonem a przypadkowo również twórcą Targowicy i płatnym szpiegiem Rosji. Paru innych tego pokroju bochaterów masonerii również udało się zapomnieć ….

 3. Anon Odpowiedz

  „W lożach masońskich zasiadają ludzie najbogatsi i najbardziej wpływowi. Do szeregów masonerii należą naukowcy, finansiści, politycy.”
  Loże Masońskie bardzo pilnie strzegą personaliów swoich członków, więc jestem ciekawy skąd autorka ma te informacje.

  • ipsos Odpowiedz

   Z pierwszej ręki. Też możesz się dowiedzieć – wystarczy nawiązać kontakt lożą dowolnej obediencji w Polsce.

 4. Edward Cyryl Eletarie Odpowiedz

  Nie Stanisław August Poniatowski, tylko Stanisław „Ciota” Poniatowski. Dziękuję i dobranoc.

 5. Anonim Odpowiedz

  Zabawne, spróbujcie opowiadać takie rzeczy jak w tym artykule są napisane, a zostaniecie uznani za oszołoma i paranoika. Ostatnim przykładem jest chociażby Grzegorz Braun… Wydźwięk artykułu jest jednak nieporozumieniem. ‚Bo jeśli historia czegoś uczy – to tego, że wolnomularstwo zapewniło Polakom znacznie więcej sukcesów, niż sprowadziło na nich porażek.’ Historia uczy przede wszystkim że jeszcze nigdy nikogo niczego nie nauczyła, czego autor jest żywym dowodem. No chyba że budowanie socjalizmu po wojnie to dla autora sukces, no to chapeau bas, ale już określanie konstytucji 3 maja sukcesem, która doprowadziła do ostatecznego upadku I Rzeczypospolitej, to istna aberracja.

  • Piotr Odpowiedz

   „Co do masonów, polecam posłuchać ks. dra hab. Piotra Natanka i ks. Jacka Międlara” – a to ci świetne źródła informacji, mało kto produkuje taki bełkot.

 6. Alicja Odpowiedz

  Nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia na jakiś temat, a wypowiadają się o zgrozo publicznie… Jeżeli chcesz obiektywnie komentować Wolnomularstwo, zapoznaj się z prawdziwymi źródłami informacji… Ostatni akapit tekstu trafnie określa Masonerię. Pozdrawiam wszystkich za jak i tych przeciw ;)

 7. felek Odpowiedz

  Moim zdaniem to jest zwykła propaganda – wolnomularstwo to sataniści, czyli słudzy szatana. Najwyższe władze zwierzchnie wiedzą o co chodzi, ci niżej nie wiedzą. Jeśli chcesz być masonem musisz się wyrzec Boga podczas inicjacji. Za pana przyjmujesz szatana, bo to jego „kościół”.

 8. cudawianki Odpowiedz

  Poniatowski jako mason może i tworzył konstytucje 3 maja, ale tez jako mason sprzedał Polskę Katarzynie. Masoni, krótko mówiąc, budowali zarowno monarchie, jak i socjalizm i kapitalizm. Zasługi wiec słabe,

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @cudawianki: Szanowny Panie/Szanowna Pani, Poniatowski nie był jednak jedynym masonem. Zgadza się, że masoni mieli na swoim koncie zarówno zasługi, jak i porażki, ale nie można zaprzeczyć, że było wśród nich wiele wybitnych osobowości.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.