Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

August II Mocny (1670-1733)

August II Mocny, Louis de Silvestre.

fot.domena publiczna August II Mocny, Louis de Silvestre.

August II Mocny (1670-1733) – elektor saski i elekcyjny król Polski. Władzę w Saksonii objął w roku 1694 po śmierci starszego brata na ospę. W 1697 roku zdecydował się na konwersję z luteranizmu na katolicyzm, co pozwoliło mu wziąć udział w polskiej elekcji.  Został ogłoszony królem po tym jak popierający jego kandydaturę Rosjanie, działający na polecenie cara Piotra I, przekupili część szlachty. Ze względu na opór senatorów, opowiadających się po stronie konkurencyjnego kandydata, zmuszony był włamać się do skarbca koronnego, by wynieść z niego insygnia potrzebne do koronacji. Koronowany na króla we wrześniu 1697; legalność jego wyboru i władzy potwierdził dopiero sejm zwołany dwa lata później.

August II Mocny, jako elektor saski, włączył się w 1700 roku do wielkiej wojny północnej toczonej między Szwecją a Rosją. Wciągnięcie do konfliktu również Polski doprowadziło do spustoszenia kraju przez szwedzki najazd, do opozycyjnej elekcji Stanisława Leszczyńskiego, a wreszcie – do przymusowej abdykacji Augusta II Mocnego w 1706 roku. Na tron powrócił dopiero w roku 1709, po tym jak Szwedzi ponieśli druzgoczącą klęskę pod Połtawą. Jego rządy, a zwłaszcza tak zwany Sejm Niemy z 1717 roku, zapoczątkowały okres pełnego uzależnienia Rzeczpospolitej od Rosji.

Do historii Saksonii przeszedł jako dobry zarządca. Pod jego naciskiem rozpoczęto produkcję słynnej porcelany miśnieńskiej. Zasłynął z licznych romansów; według współczesnych źródeł miał nawet ponad trzystu sześćdziesięciu nielegalnych potomków.

 

Ciekawe materiały na temat Augusta II Mocnego z portalu TwojaHistoria.pl:

August II Mocny (fot. domena publiczna)

miniatura | 24.03.2018 | Autor:

„Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Ile prawdy jest w tym powiedzeniu?

Powiedzenie chwalące czasy saskie funkcjonowało w przeróżnych wariantach. Nie tylko mówiono, że za Augusta Mocnego i Augusta III Wettyna „popuszczano pasa”, ale też… że „łyżką była kiełbasa”.

Korneli Szlegel: Polonez pod gołym niebem (fot. domena publiczna)

miniatura | 24.11.2017 | Autor:

„Przydługa pijacka stypa”. Czy czasy dynastii saskiej rzeczywiście były jedną niekończącą się balangą?

„Gdy August pił, cała Polska była pijana” – brzmiało popularne powiedzenie, odnoszone do czasów Augusta II (1697–1733) oraz Augusta III Sasa (1733–1763). Ile było w nim prawdy?

Nicolas de Largillière, portret Augusta II Mocnego (Augusta II Wettyna).

miniatura | 07.11.2017 | Autor:

Czy August II Mocny rzeczywiście był najgorszym polskim królem?

„Był to władca, któremu brakowało szczęścia” – podkreśla Konrad Wnęk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy rzeczywiście Augusta II Mocnego można zrehabilitować? Zabrakło mu dobrej woli i talentu czy tylko uśmiechu fortuny?

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.