Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o II wojnie światowej

plakatNiemieccy piloci-samobójcy, wymiana miliona Żydów na ciężarówki i kolaborant III Rzeszy rządzony przez rosyjską partię nazistowską. Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o których nie uczono Was w szkole.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych II wojnie światowej.

W szkole nie powiedzieli Wam o tym, że…

Focke-Wulf Fw 190

10.

W kwietniu 1945 roku Niemcy zorganizowali własną eskadrę kamikaze. Ich rola była jednak inna niż w Japonii. Niemcy nie wysyłali samobójców przeciwko wrogim okrętom i samolotom.  Celem pilotów były… mosty na Odrze (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Czterystu Polakom udało się uniknąć rozstrzelania w KatyniuDo dzisiaj nie są jasne powody, dla których Stalin i Beria zdecydowali się pozostawić ich przy życiu (przeczytaj więcej na ten temat).
B-29

8.

Celem najbardziej niszczycielskiego nalotu dywanowego w historii było Tokio. W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku amerykańskie bombowce zrzuciły na miasto dwa tysiące ton bomb. Według raportów tokijskiej policji zginęło 97 tysięcy ludzi. 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków (przeczytaj więcej na ten temat).
Nowy Jork

7.

Niemcy w 1942 roku usiłowali przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium USA. Za ocean wysłano ośmiu dywersantów, których głównym celem był Nowy Jork. Z planów nic nie wyszło. Agenci woleli uganiać się za prostytutkami i alkoholem niż planować ataki (przeczytaj więcej na ten temat).
antyjaponski-plakat-3

6.

Amerykańscy żołnierze chcieli wymordować wszystkich Japończyków. Łącznie z dziećmi i kobietami. Uważali, że będzie to najlepszy sposób na wygranie wojny. Właśnie taką opinię wyraziła 1/2 uczestników sondażu przeprowadzonego w amerykańskiej armii (przeczytaj więcej na ten temat).
Plakat propagandowy

5.

W listopadzie 1941 roku, na terytorium ZSRR, powstało kierowane przez Rosjan państwo nazistowskie Oficjalną ideologią Republiki Łokockiej był nacjonalizm, a rządziła nią Rosyjska Partia Narodowo-Socjalistyczna. Na jej czele stał Bronisław Kamiński. Przyszły kat powstania warszawskiego (przeczytaj więcej na ten temat).
wegierscy-zydzi

4.

Adolf Eichmann chciał wymienić milion węgierskich Żydów na 10 tysięcy alianckich ciężarówek. Obiecywał zamknięcie obozu w Auschwitz-Birkenau jeżeli alianci przystaną na jego warunki. Pozostali przy życiu Żydzi mieli zostać odstawieni bezpiecznie na granicę (przeczytaj więcej na ten temat).
akt-kapitulacji-niemiec-miniaturka

3.

Akt kapitulacji Niemiec został w większości przepisany z gazety. Jego powstanie było wynikiem wielkiej improwizacji. Człowiek, który za tym wszystkim stał w cywilu był menadżerem teatralnym (przeczytaj więcej na ten temat).
wojsko-japonskie

2.

Jedynym państwem, któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku była Japonia. Nastąpiło to w grudniu 1941 roku po japońskim ataku na Pearl Harbor. Konflikt był jednak bezkrwawy. Władze Nipponu najzwyczajniej w świecie wypowiedzenia wojny nie przyjęły.
Mongolska-kwaleria1

1.

Jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej rozegrała się jeszcze… przed wybuchem wojny! Nad rzeką Chalchyn gol od maja do września 1939 roku toczyły się zacięte walki japońsko-radzieckie. Sromotna klęska cesarskiej armii sprawiła, że Tokio skierowało ekspansję na południe. W efekcie, gdy Niemcy znaleźli się pod Moskwą Japończycy nie odważyli się zaatakować ZSRR. Jedna zapomniana bitwa zmieniła losy świata (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Komentarze (8)

  • Członek redakcji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Drogi Khainie, dzięki za opinię. Punkt widzenia z pewnością zależy od punktu siedzenia. Nie wątpimy, że wielu naszych czytelników już zna te historie. Ale chyba wielu innych nie zna oceniając po zainteresowaniu rankingiem :).

 1. Członek redakcji | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Paweł Z.: „Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o których nie uczono Was w szkole.” jeśli chodzi o tematy związane z II WŚ to w liceum na profilach podstawowych z historii nie ma niczego na temat żadnej bitwy która wpływała na tok wojny czy to operacja Overlord, czy to front wschodni, czy Stalingrad , Kursk czy Dunkierka, nic….zamiast tego dogłębnie porusza sie tematy typu bitwy o górny Karabach ….

  Kamil Janicki: To akurat dla mnie zaskoczenie. W czasach jak chodziłem do LO, II wojny światowej było bardzo niewiele, ale górnego Karabachu – czy innych tematów kaukasko-zakaukaskich – nie było wcale. Ogółem nie wiem jak jest teraz, ale te 10 czy 15 lat temu historia się kończyła mniej więcej na XIX wieku… Na więcej nie starczało czasu.

  Paweł Z. Rok temu właśnie kończyłem „ogólniak”, bardzo interesuję się II WŚ, i zdziwiłem się jak mało czasu zostało poświęconego na zagadnienia związane z wojną która zmieniła bieg ludzkości. Materiał okrojony był do tematów tak jak rozpoczęcie wojny, Monte Casino, Powstanie Warszawskie, zakończenie wojny. Dosłowne zero na temat kampanii pustynnej i reszty naprawdę ważnych tematów. Trochę to smutne iż w kraju który przyjął na siebie cały impet Hitlerowskiego uderzenia okraja się tak wiedzę na temat działań które w tamtym czasie miały miejsce.

  Rafał KuzakŁ No proszę, ja kończyłem jeszcze „stare” liceum (nie był to profil humanistyczny) i akurat na temat II wojny światowej mieliśmy sporo lekcji. Za to oczywiście powojnia już się nie udało zrobić. Tak czy inaczej trudno nie przyznać Ci racji, że dziwnym jest, że nie uczy się w szkołach historii najnowszej naszego kraju.

  Kamil Janicki: Swoją drogą na studiach historycznych – w każdym razie tych, które ja kończyłem – wcale nie jest bardzo inaczej. Na Instytucie Historii UJ nie miałem żadnych zajęć o II WŚ. Nawet nie dlatego że nie chciałem (bo nie jest to jednak „moja” epoka), ale nie było żadnych ciekawych możliwości. Za to z historii starożytnej możliwości (wykłady dodatkowe itd.) było multum, a to chyba trochę mniej nas dotyczy….

  Paweł Z.: Dokładnie, jedyne co pozostaję do edukacja na własną rękę

  Ciekawostki historyczne: I „Ciekawostki historyczne” ….

  Paweł Z.: dokładnie

  Dominik L.: Dzięki takim ciekawostkom historia jest interesująca. A w szkole zawsze była nudn

 2. Członek redakcji | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/1998706/10-rzeczy-ktorych-nie-wiedzieliscie-o-ii-wojnie-swiatowej/:

  stahkh: Niektóre fakty naprawdę ciekawe. To, że nie uczono nas o tym w szkole to nawet dobrze. Z reguły jest to wiedza bardziej szczegółowa – zostawiona dla fascynatów do samodzielnego odkrywania. Gdybym musiał o tym czytać w szkole i uczyć się na klasówki to pewnie nie podobałoby mi się to wszystko aż tak bardzo. :)

  Myszkowski: Wiedzy historycznej nie czerpię ze szkoły, bo stamtąd była ona, krótko mówiąc, mizerna.

  „Według raportów tokijskiej policji zginęło 97 tysięcy ludzi. 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków (przeczytaj więcej na ten temat).”

  Masakra. 100 000 ludzi zabite przez bomby. i to w imię czego.. ego kilkudziesięciu polityków.

 3. Masa Odpowiedz

  teraz pytanie dlaczego w liceach tak wiele faktów się omija np to „Niemcy w 1942 roku usiłowali przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium USA” pierwszy raz o tym czytam, o niektórych tych faktach już wiedziałem ale ok 60% z nich jest to dla mnie ciekawa nowość

  • Członek redakcji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Niestety edukacja szkolna jest pomyślana tak, żeby wbić dzieciakom do głowy pewien określony zestaw wiedzy, a nie zainteresować je historią. Samo kucie podręcznikowych faktów zwyczajnie zabija jakikolwiek zapał. Wszystko w gruncie rzeczy zależy od nauczyciela. Jeśli wyjdzie poza schemat i ciekawie opowie smaczki, jest jeszcze szansa ;)

 4. Członek redakcji | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Fb http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Walter W.: największą ciekawostką II wojny światowej jest to, że czy to patrząc z lewej czy to z prawej, z dołu czy od góry – niemcy wcale chyba tej wojny nie przegrali

  Izka N.: jak tak spojrzeć,to…można mysleć podobnie,oczywiście b.uogólniając-w końcu od wieku wieków łamali wszelkie układy,pokoje,wiele przyrzeczeń i obietnic ,napadali,rabowali,kradli i wykorzystywali niemal do cna co się tylko dało a i tak nie ponosili i nie ponieśli za to niemal żadnej kary

  Karol C.: To się nazywa „zachowanie równowagi sił w Europie”

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.