Ciekawostki Historyczne

W imię najszczytniejszych haseł Boskich i ludzkich zaklinamy was rodacy, byście nie poniżali się do roli szakali - apelowała 18 września 1942 roku redakcja "Biuletynu Informacyjnego", czyli organu prasowego Armii Krajowej. Niewielu jej posłuchało. Mieszkańcy miast i wiosek w najlepsze korzystali z nadarzającej się okazji. Po trupach rabowali wszystko, co tylko zostało po wywiezionych z gett i wymordowanych Żydach.

Historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Marcin Zaremba odkrywa w swojej najnowszej książce haniebną i przez lata bagatelizowaną kartę okupacyjnych dziejów Polski. Co robili zwyczajni Polacy, kiedy Niemcy bezwzględnie wywozili Żydów na rzeź? Oczywiście niektórzy usiłowali pomagać sąsiadom o innym wyznaniu. Nawet ryzykowali własnym życiem. Znacznie więcej było jednak takich, którzy w Holocauście dostrzegli doskonałą okazję do wzbogacenia się. Nie ulega wątpliwości, że plądrowanie pożydowskiego mienia miało zasięg opólnopolski, przeszło jak fala przez tereny Generalnego Gubernatorstwa, miało miejsce również w Małopolsce wschodniej – podkreśla Zaremba w „Wielkiej trwodze”. Przykłady można mnożyć.Ledwo wywieziono Żydów, a rozpoczął się szaber...

AK-owski „Biuletyn Informacyjny” opisywał sytuację w Otwocku, Rembertowie i Miedzeszynie w lecie 1942 roku:

W pamiętnym dniu likwidacji getta w Otwocku w parę godzin po tym barbarzyńskim fakcie, [ludność] w nocy zaraz zjechała furmankami i rozpoczęła grabież pozostałego mienia żydowskiego. Wywożono wszystko, co pod rękę popadło, wyłamywano drzwi i okna, półki, deski z podłóg, nie mówiąc o meblach, ubraniach i bieliźnie, które pierwsze padły ofiarą rabunku.

Warszawiacy rabowali z ruin getta co tylko się dało... Na prowincji było podobnie

Warszawiacy rabowali z ruin getta co tylko się dało… Na prowincji było podobnie

Podobnie wyglądała sytuacja w stołecznym getcie. Opisano ją w innym periodyku Polskiego Państwa Podziemnego – „Agencji Prasowej” (numer z 7 października 1942 roku):

Skoro tylko opustoszały kamienice w warszawskim getto, ruszyły tam, za te upiorne mury – gromady szakali, aby kraść bez pamięci skrwawiony, trupią wonią przesiąknięty dobytek. (…) [W ślad za policjantami] idą szumowiny społeczne, plądrując i kradnąc, co się da. (…) Po ulicach Warszawy włóczą się teraz grupy wyrostków, nawet 12-14-letnich malców, którzy bez żenady handlują zrabowanymi przedmiotami. Szczególnie niepokojący jest fakt, że ogół publiczności nie reaguje na widok tej ohydy (…). Wstyd stwierdzić, że rabunkiem mienia plamią się nie tylko maluczcy, ludzie o niskim poziomie umysłowym, ale także osobniki o znamionach, a w każdym razie z aspiracjami inteligencji (…). O podobnych wypadkach zbiorowego braku czy zaniku uczciwości i poczucia człowieczeństwa donoszą nam z różnych stron kraju.

Szaber plac we Wrocławiu. W takich miejscach bezpośrednio po wojnie można było upłynnić dowolny zrabowany towar.

Szaber plac we Wrocławiu. W takich miejscach bezpośrednio po wojnie można było upłynnić dowolny zrabowany towar.

Rzeczywiście na prowincji działo się tak samo, co potwierdzają prywatne pamiętniki z czasów okupacji. Zbigniew Klukowski, autor wspomnień zatytułowanych „Zamojszczyzna” pisał o zajściach w Szczebrzeszynie jesienią 1942 roku, bezpośrednio po eksterminacji ludności żydowskiej:

22 października 1942 r. Mieszkania żydowskie są częściowo opieczętowane, pomimo to rabunek idzie na całego.

24 października. Wielu mieszkańców miasta bez żadnego wstydu rabowało przy tym, co się dało.

26 października. Przed wieczorem wielu mieszkańców z jeszcze większą pasją rzuciło się do rabunku.

W innych wsiach rabunek rozpoczynano, jeszcze zanim ostygły trupy pomordowanych Żydów. Niekiedy – jeszcze zanim nielicznych ocalałych wywieziono do obozów. Stąd informacje także w żydowskich pamiętnikach. Niejaka Golda Ryba z Sokołowa zapamiętała obraz Polaków wynoszących resztki z opustoszałych i zburzonych żydowskich domów, w których leżeli zamordowani ludzie. Gdzie indziej polscy chłopi starali się zarobić na żydowskich sąsiadach bezpośrednio przed wywózką. Za bezcen i pod przymusem odkupywali od nich cały dobytek. W „Wielkiej trwodze” można znaleźć przykłady nabywania prawie za darmo łóżek, szaf, ubrań, resztek kosztowności.

Marcin Zaremba podkreśla, że przypadki szabru i wyzysku wcale nie były odosobnione:

Analogiczne sceny odbywały się w wielu innych miejscowościach, zwłaszcza na prowincji, tam gdzie likwidowano getta. Domy, z których zostali wypędzeni ich żydowscy właściciele, były niemal natychmiast rabowane, niszczone, niekiedy rozbierane na opał przez okoliczną polską ludność.

Niemcy znęcają się nad Żydami w Szczebrzeszynie. Kiedy już ich wymordowali, polscy sąsiedzi splądrowali opuszczone domy. Wspomina o tym autor polskich wspomnień z czasów okupacji.

Niemcy znęcają się nad Żydami w Szczebrzeszynie. Kiedy już ich wymordowali, polscy sąsiedzi splądrowali opuszczone domy

Czy w tej gorączce szabru chodziło o antysemityzm? O nienawiść do Żydów? Do jakiegoś stopnia pewnie tak. Ale zdecydował zupełnie inny czynnik: chęć łatwego wzbogacenia się w trudnych i niepewnych czasach. Szaber podczas okupacji dla wielu ludzi stał się sposobem życia. Rabowano wszystko i wszystkich, nie tylko Żydów.

Nawet kiedy w okolicach Bochni rozbił się samolot z polską załogą (brytyjski Liberator), okoliczni chłopi zbezcześcili ciała i zrabowali wszystko, co tylko się dało. Od zegarków, przez obrączki, po pieniądze, mundury i bieliznę. Narodowość nie miała znaczenia.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

KOMENTARZE (196)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ArturJr

A może tak podać by liczbę tych „szakali” i ludzi, którzy nie mieli z tym nic wspólnego? Bo ten artykuł wydaje mi się zwyczajnym uproszczeniem i szkalowaniem większości społeczeństwa, która to większość z podobnymi zachowaniami nie miała nic wspólnego.

  mario

  od lat 90 – tych robi się z Polaków najgorszych w czasie II WŚ. To jest zorganizowana akcja. Powtarzam to od wielu lat, że tak fałSZują, że już teraz wielu Polaków uważa, że tak było , jak to się przedstawia. W sumie Niemcy byli cacy, My pomagaliśmy mordować Żydów jakimś nazistom, a Nasze elity to tylko wymordowali Rosjanie w Katyniu.

   Dariusz

   I jak zwykle… Najświętszy naród na ziemi nie wydala, nie perspiruje i wonieje niczym fiołki. Mesjasz narodów szkalowany. Zamiast uderzyć się w pierś, jak na grzesznika przystało i dumnie odrzec: zawiniliśmy i przepraszamy – kontratak „BO NIEMCY BYLI GORSI”. Zero dostojeństwa, zero poczucia godności, tylko urażona duma moralnie skarlałego prymitywa. W końcu przyznanie się do winy i rozliczenie się z przeszłością wymaga cywilnej odwagi, czego zdeprawowane umysły uczynić nie potrafią. Zrzucanie winy na innych to jest to, co przychodzi najłatwiej.

   Tak samo ma się rzecz z Ukrainą – przez wieki gnębiono kozaków i ukraińskich chłopów. Kiedy wreszcie przyszedł czas zebrania plonów owego bestialstwa… Krzyk – znów mesjaszowi narodów dostało się po garach! Myśmy niewinni! Zero refleksji. Tylko kultywowanie krzywd i rozdrapywanie ran. Co jest do cholery z tym narodem nie tak?

   W domu uczono mnie odpowiedzialności za swoje czyny: gdy nauczyciel za ucho wytargał za to, że zachowywałem nie tak jak trzeba w życiu nie przyszło by mi skarżyć się ojcu, bo jeszcze by poprawił. Nauka kościoła o samkramencie pokuty mówi z kolei, że warunkiem otrzymania odpuszczenia grzechy jest żal za grzechy, postanowienie poprawy ale przede wszystkim NAPRAWIENIE wyrządzonego zła. Czy katolicki naród przespał lekcje religii?

    Piotr Zalewski

    to dobrze moc przeczytac rozsadna opinie zamiast belkotliwego szlochu

    tomek

    Genialna riposta:)

    Marcin

    Dariusz, tak, pamiętać o swoich winach trzeba. Ale równocześnie nie wolno zapominać, kto rozpętał tę całą machinę zbrodni i był ich inicjatorem. Gdyby nie niemieccy naziści, nikt w Polsce by Żydów nie mordował. A co do Ukrainy to pamiętaj, że nawet najbrutalniejsze akcje polskiej policji wobec Ukraińców w l.30. nie dają się w swojej skali i metodach porównać z tym, co robiła UPA. My na pewno mamy coś na sumieniu i jestem za tym, aby o tym mówić, ale nasze winy są absolutnie nieporównywalne z tym, co robili agresorzy wobec Polaków i Żydów.

    M

    Co za głupi bełkot. Odrobina inteligencji. Tu nikt nie zaprzecza, że takie osoby się zdarzały i żerowały na nieszczęściu innych. Tylko problem jest taki, że od jakiegoś czasu wmawia się Polakom, że byli tylko źli w czasie wojny. A to jest złe i nieprawdziwe. W tych ciężkich czasach, każdy sobie radził, jak mógł i szabrownicy się zdarzali. Szkoda takim osobom odpowiadać, bo to urodzone ofiary, które wszystko będą brały na siebie. Dla mnie są ważne fakty, a nie próby szkalowania.

    Anonim

    Ok, moze polacy nie byli krystaliczni ,ale dlaczego nie wymagacie z takim naciskiem od żydów przyznania się do błędów zwłaszcza że holokaust teraz czynią palestynczykom a przeciez powinni wyciągnąc wnioski już w czasie wojny?…

    Mistero

    Chyba sobie żartujesz? Mord na Niewinnych kobietach i dzieciach oraz starszych na wołyniu i nie tylko w momencie najcięższego ciosu dla Naszego Nardou podczas wojny kiedy wszyscy mężczyźni poszli bronić swojej ojczyzny nazywasz karą za nękanie?? Kolejny Anypolonista! Jesteś chyba naprawdę bardzo stronniczy. To czysty jest włąśnie przykład czystego Antypolonizmu! A okradali wszystkich sami niemcy ponieważ mieli rozkaz przejmowania majątków i wywozili wszystko nawet buty więc to jakiś bełkot. A Polacy to sobie mogli rabować… Przecież sami siedzieli w obozach.

    Anonim

    „Tak samo ma się rzecz z Ukrainą – przez wieki gnebiono kozaków i ukraińskich chłopów. Kiedy wreszcie przyszedł czas zebrania plonów owego bestialstwa…Krzyk.” Według Towarzysza kto niby gnębi tych kozaków i ukraińskich chłopów ? Polscy chłopi panszczyzniani ,Kobiety ,Dzieci ? ,Polska-Korona żadnej ukrainy nigdy nie podbiła ,ani nie przyłączyła siłą. Ziemie Ruskie zostały przyłączono do Korony po Unii Lubelskiej 1569r. W 1658 mogła powstać Rzeczpospolita Trojga Narodów z trzecim członem – Ksiestwem Ruskim ,ale bohater narodowy Ukrainy – Chmielnicki wolał zostać poddanym Cara Moskiewskiego. Te śmieszne wieki to lata 1569 – 1772 ,1793 ,1795 ,kiedy to cała Ukraina znalazła się w zaborze Moskiewskim ,raptem od 203 do 226 lat ,tyle lat Ukraina wchodziła w skład Korony. „Niemcy mordowali Żydów. A Polacy ? Rabowali wszystko co po nich zostało”. Co za skarby rabowali ci Polacy ? Drewno na opał ,żeby nie zamarznac w zimie ! Wszystko co ci Żydzi mieli wartościowe już dawno zabrali Niemcy ,a resztę Żydzi zabrali ze sobą do obozu ,gdzie Niemcy rękami innych Żydów zabrali im walizki i ubrania ,a po śmierci wytrwali złote zęby i przeszukali wszystkie otwory ciała w poszukiwaniu kosztowności ,coś niewiele poza drewnem na opał tym Polakom zostało ! Ale oczywiście nasz „bohater” Dariusz wolałby zamarznac razem z żoną i dziećmi niż zapalić w zimie drewnem z rozebranej chałupy Żyda.A tak naprawdę Żydzi po wojnie 1945 i później odzyskiwali swoje domy i domy innych zabitych w obozach podając się za ich krewnych.. Szefem takiej Żydowskiej mafii odzyskującej domy w Łomży ,Białymstoku i Jedwabnem był Żyd z UB nazwiskiem Trokenhaim skazany na 2 lata więzienia który to wyrok koledzy z pejsami obniżyli mu do 1 roku.

    Polak

    Z tego artykułu można wnioskować że cały naród polski grabił to co pozostało po Żydach, można też wnioskować że okupacja niemiecka była 'lekką’ dla Polaków, na potęgę grabili to co już stało się własnością Niemiec nawet z ostęplowanych przez Niemców mieszkań nie obawiając się konsekwencji. Właściwym byłoby napisać jak to wyglądało ze strony takiego rabusia którego życie miało miejszą wartość niż życie niemieckiego psa i nie większą niż życie Żyda, gdy zrywał np. deski żeby nie przymarznąć do pierzyny za czasów. Skąd u ciebie taka niechęć do Polaków i żądanie od nich aby swoje grzechy zrównywali ze zbrodniami najgorszych. Kim ty jesteś? Ubeckim potomkiem histerycznym durniem, kim?

    Polak

    Ty chyba jesteś bamderowskim intelektualistą. Z twojego wpisu wynika że Polacy zasłużyli na rzeź wołyńską.

    Gosia

    Trzeba pamiętać, że w czasie wojny ludzie głodowali i dlatego nie można być tak surowym. Jak żołnierz padł, to kolega zabierał mu buty, choć nas to dziś może brzydzić. Poza tym Żydzi mają inną miarkę dla siebie i dla nas. O i mogli nawet na swoich donosić i jeśli stwierdzili, że sobie uratowali tym życie, to byli usprawiedliwieni. Dziwi mnie dlatego ta ich nagonka na Polaków, że niby współpracowaliśmy z Niemcami w ich holokauście. To obmierzłe, zwłaszcza, że to oni dużo krzywd nam wyrządzili w całej naszej wspólnej historii np. bratanie się z naszymi wrogami przeciwko nam, np. niespłacone długi kahalne, za pieniądze z których zadłużali Polaków na lichwiarskie odsetki.

    Grzesiek

    Sam zastanawiam się jak zachował bym się w takich czasach, bo myślimy tylko z naszej perspektywy. Mając co jeść gdzie mieszkać i nie martwić się o rodzinę, bardzo łatwo zachować człowieczeństwo, łatwo też zachować się gdy nie mamy rodziny, sytuacja zmienia się gdy przychodzi wojna ona wydobywa wszystko co najgorsze w ludziach.
    A tak na marginesie to Amerykańscy bankierzy sponsorowali pana Malarza w dojściu do władzy i rozwinięciu przemysłu zbrojeniowego. Nie muszę pisać jakiej byli narodowości.
    Co do Szlachty Polskojęzycznej to najbardziej gnębiła swoich chłopów czyli zwykłych obywateli których było ponad 70proc.

    Jeszcze jedno podczas komunizmu nie było w Polsce jedzenia i innych towarów wszystko było na kartki największy deficyt to 1948 do 1952 mimo że przemysł i rolnictwo szło pełną parą. W narodzie Polskim było przekonanie że to wszystko szło do Rosji, a tak logicznie myśląc jaki kraj akurat w tym czasie powstawał i nagle tak cudownie się rozwinął stając się światową potęgą.

   byly wyborca pis

   trudno sie pogodzic z tak przykra prawda

    Anonim

    wojny są dziełem żydów to oni się mordowali wzajemnie od wieków, to oni okradali i okradają inne narody. tak im nakazuje zezwala talmud i bóg, który jest bogiem chrześcijańskim również. tylko że chrześcijanie zapomnieli o bogu ze starego testamentu i uczynili sobie nowego.

   Jan Piwowarczyk

   Proszę Pana , podaje pan jakieś fakty bez tła historycznego- wielu tych ludzi musieli to zrobić to była wojna i głód. Mieli tego nie robić bo powinni pomyśleć ,że jakiś niedojrzały autor po wojnie im to wypomni?

    Smoq23

    Ten autor to ewidentny żyd ! Oczywiście że tak należało robić bo każdy chcial przeżyć. Na co mieli czekać aż komuniści rzyjda czy Niemcy i spała to wszystko do reszty albo rozgrabia. Autor żyd z pejsami i kropka. A jak wiadomo żyd nikomu nie pomagał bo w naturze ma troszczyć się o samego siebie nawet rodziny mieli w dupie jak tylko o życie chodziło!

    Polak

    Według tego pajaca Polacy powinni byli podłączyć chałupy do gazociągu i ogrzewać się gazem ziemnym, albo przynajmniej ekogroszkiem. Ciekawe czy napisze ilu Polaków za sprawą Żydów Sowieci wywieźli na wschód.

  foderey Birmingham

  polacy jako nieudolni i niezdolni do niczego nie tylko rabowali Zydow, a potem ich zabijali, albo donosili na nich.jezeli polacy Zydom” pomagali” to tylko i wylacznie da zysku, i dobrze to pokzano w filmie Polanskiego- Pianista.
  polacy zrobili wtedy Zydom holokaust przy udziale Niemcow, zas obecnie w czaie pokoju tzw demokratyczne polskie rzady skazaly wiele milionow polakow na wegetacje w kraju, jak i na szabrownictwo swiadczen socjalnych i miejsc pracy w calej Europie, na zebractwo i upodlenie tym gorsze ze majace miejsce w czasie pokoju w Europie. polacy nigdzie nie sa mile widziani, nawet w polsce. zas Wlk Brytania chcac sie obronic przed zalewem polskiego motlochu, wystapila z Uni Europejskiej. polskiego to kraju z kryminalnymi , sprzedajnymi organami wymiaru sprawiedliwosci, polskie jak kiedys sprzedajnymi Zydow, obecnie sprzedajnymi polakow.

   Marek

   Dawno takiego bełkotu nie czytałem.

   Wnuczka AKowca

   Dobrze,że nie mieszkasz w Polsce, nie chcemy tutaj takich. Prawdy nie zakłamiecie, my wiemy jak mordowaliście swoich pobratymców dzięki judenratom i żydowskiej policji.

   nauczona w komunie

   do lekarza

   Mariusz

   Tworki vie uratują pseudo polaku

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Szanowny Panie Mariuszu, można nie zgadzać się z innym zdaniem, ale należy je szanować. Prosimy zatem nie obrażać innych Czytelników. Pozdrawiamy. P.S. skoro mamy „pseudo” Polaków, to tych prawdziwych po czym poznać? Jakieś charakterystyczne znamię? ;)

   Robertazja

   [***] za te bzdury i antypolonistyczną mowę nienawiści.

   [komentarz edytowany z powodu naruszenia regulaminu]

   Polak

   Po ll wojnie światowej w Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej czyli w stalinowskim rządzie na terenach Polski, 70% to byli Żydzi. Po 1989 roku Polacy nie odzyskali władzy w swoim kraju. Co do Żydów, z tego co wiem to od starożytności wszędzie gdzie byli wzbudzali niechęć. A skoro Polacy według takich jak ty są tacy źli, to dlaczego naród żydowski przez stulecia mieszkał w ich państwie?! Gdyby nie Polacy, to w średniowieczu Żydzi przestaliby istnieć jako naród.

    sebbek666@gmail.com

    Kocham Cię. Mało žydów lubiło Polaków. Policz serca synu ***!

   Krzysztof

   Nie ma wystarczająco obelżywych słów, żeby odpowiedzieć tym wszystkim, którzy tak bezmyślnie wypowiadają się w kwestiach, o których bladego pojęcia nie mają i obrażają Polskę i Polaków. Ale na szczęście jest sprawiedliwość na tym świecie i … kiedyś jej doświadczą.

  eeee

  Poczytajcie Naszą Szkapę. Tam też Żyd ,,Handel” skupował za bezcen od polskich biedaków z umierającą matką dobytek za marne grosze. Nad czym tu rwać szaty?????

   ad

   Ludzie! Opamiętajcie się! Po co aż tak zajmujemy się tym tematem? My mamy swój kraj, oni też. Jeśli nie jest nam „po drodze” niech rządzą się sami! Wiemy że my więcej krzywd doznaliśmy od nich przed drugą wojną. Próbowali i nadal próbują przejąć nasz ,i nie tylko nasz” kraj.

  Credo

  https://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2014/01/23/myslicie-ze-narod-polski-sie-o-tym-nie-dowie/ żadenzyd nie posiadał w Polsce majatku zimeskiego ani aktu notarialnego-dekret cara nadawał im cudze dobra za zdradę Polski! Polski, która jako jedyne państwo na świecie przyjmowała Żydów ze wszystkich krajów, które Żydów wyrzucały. A wyrzucały liczne kraje Europy – dekretami królów, wyrzucały wielokrotnie na przestrzeni kilku wieków. I przecież nie za dobrą pracę dla kraju, w którym byli, ale za grabież, oszukaństwa, morderstwa, lichwę i przejmowanie władzy w swoje ręce.

  Polska ich przygarniała i nadawała liczne przywileje, szczególnie w handlu.

  Rola

  Zgodnie z „prawem” III Rzeszy mienie zamordowanych zydow bylo wlasnoscia panstwa niemieckiego, a tu Polacy kradna. Przeciez lepiej zeby mienie NIEZYJACYCH wsparlo wysilek Raichu. Np meble czy mozna bylo dac niemieckim ofiarom nalatow, kozuchy mogly sluzyc Wermachtowi a za żydowskie zloto mozna bylo kupic kauczuk dla niemieckiego przemyslu wojennego. Ci cholerni Polacy oslabili Rzeszę!!!

  ad

  Rabowali? A może przejmowali po to by przeżyć?

  Czesław Pietrzak

  TAK BYŁO NIE TYLKO U NAS. Gdy po Pearl Harbour Amerykanie internowali w obozach ludnośc pochodzenia japońskiego to sąsiedzi domy po nich rozszabrowali w ciągu kilku godzin. To nas nie usprawiedliwia, ale…

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

Ale skąd chciałbyś wziąć konkretne liczby? Przecież w warunkach okupacji nikt nie prowadził statystyk ani badań opinii publicznej, a do szabrów dochodziło tam, gdzie brakowało aparatu władzy lub ta władza ignorowała rabunki.

Skalę można odczytywać na podstawie źródeł sporządzonych przez władze okupacyjne lub przez polskie państwo podziemne. Przytoczyłem te drugie, jako niewątpliwie bardziej wiarygodne. Interpretacja skali to już natomiast słowa doświadczonego historyka, który przewertował tysiące dokumentów i relacji z lat wojny i pierwszych lat po wojnie (Marcina Zaremby). Możesz w nią wierzyć lub nie. Zapewne prościej nie wierzyć, bo przecież z niewygodnymi faktami z własnej historii trudno się pogodzić…

  Polak

  Żałosny artykuł dzieciaka, który wojne zna z książek….. jestem ciekaw jak zachowywał by się pan Kamil gdyby dookoła szalała wojna, głód i bieda? Zdaje się, że chodził by głodny ale ,,uczciwy,, i nie zabierał by własności zmarłych ludzi! od lat wojna zmusza ludzi do przetrwania i zabierania zmarłym ich rzeczy,… porażką jest tylko to, że wytykamy to Polakom, pod pretekstem ujawniania niewygodniej prawdy?! Prawda jest taka, że to była wojna i wasze bzdurne wartości moralne nie mają tu nic do rzeczy, bo gówno wiecie profesorki, zajmujecie się ocenianiem siedząc w ciepłym pokoiku, przed kompem, z pełną dupą, żarcia i ciepłą kawką w kubeczku…. więcej historii mniej sądów, bo nie macie do tego prawa….

   Nasz publicysta | Aleksandra Zaprutko-Janicka

   O ile nie jesteś kombatantem II wojny światowej, to radziłabym powściągnąć język w kwestii nazywania kogokolwiek „dzieciakiem znającym wojnę z książek”. Przy czy radzę się zastanowić nad jedną kwestią. Skoro Polskę złotego wieku znamy tylko ze źródeł pisanych, to nie wolno nam pisać o warcholstwie szlachty?

    ......

    Jeżeli chcesz kogoś oceniać,zacznij od siebie

    Stephen

    Przez takie wypowiedzi, publikacje zachód podaje informacje o polskich obozach koncentracyjnych…. biedni Niemcy, oczerniani, a to przecież Polacy mordowali i rabowali Żydów w równym stopniu…. tego możemy dowiedzieć się na tej stronie

   ......

   Czy tylko Polacy rabowali majątki pozostawione po eksterminowanych Żydach?

   glaertes

   Zgadzam się z Polakiem w zupełności! Wojna to zupełnie inna skala zła!

  Pawel

  „Rozbierali domy na opal” po czym w dalszej czesci wytlumaczone ze przyswiecala im chec zysku, czy tylko mnie razi to zestawienie ? Podaje pan tylko jeden konkretny przyklad (ten z liberatorem o ironio nie jest on przykladem okradania zydow) reszta to zwyczajne ogolniki, typu ze cos bylo norma, ze bylo nagminne, okradano getta nic z konkretow. Zdjecie wroclawia jako przyklad szabru (niemieckiego miasta), jezeli ktos dokonywal tam kradziezy na zydach to chyba Niemcy, no chyba ze mowimy o czasach pozniejszych, wtedy to Polacy szabrowali poniemieckie mienie.

  Alchemik

  Z pańskiej wypowiedzi panie Janicki wynika, że nie posiada pan danych ale szacuje skale zjawiska. Tak więc to nie rzetelne danie a wnioski przypuszczenia i insynuacje.

  annał

  I vice versa bez szans. Tak jest gdy wpuszcza sie obcych do kraju, gdy na nich polują inni .Sprowadzili na Polskę niewyobrazalne dramaty .

  Tomek

  Nikt tylu zydów nie wydał co sami żydzi. To dziwne ze ludzie głodni bez srodków do zycia gdy toczyła się wijna korzystali z rzeczy martwych osób. Zydzi sa nam miliardy winni za swoje dzialania wrogie Polsce przez ostatnie 1000 lat

Suchy

Szkoda mi ludzi, którzy naprawdę wierzyli , iż przez całą wojnę, my , Polacy, nieśliśmy bezinteresownie pomoc żydom, a tacy szabrownicy to był margines.

  Anonim

  Nieśli bezinteresowną pomoc, z narażeniem swojego i całej rodziny życia. W całej Europie za pomoc Żydom upominano, a w Polsce wywożono do Oświęcimia lub też zabijano. Najwięcej medali Sprawiedliwy Wśród Naródow Świata jest wśród narodu polskiego.

Mazi

„Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono”

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Komentarze z naszego profilu na Facebooku (http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne):

Grzegorz Michalak:
bym tego nie wiązał z antysemityzmem. po prostu okupacja deprawowała każdego w różnym stopniu. za tym szła ogólna bieda i trudności ze zdobyciem podstawowych środków na życie.
Władysław Bartoszewski kiedyś powiedział, że po Powstaniu Warszawskim zjeżdżała się do ruin miasta mętownia z całego Mazowsza i okradała ruiny, a nawet groby

Ciekawostki historyczne:
Zgadzam się. Dlatego na końcu artykułu dodałem jeszcze przykład z liberatorem i okradaniem zwłok polskich lotników…

Grzegorz Kaczkowski:
Nie widać w tym nic nadzwyczajnego.Po prostu była wojna, problemy z zaopatrzeniem.Żywność na kartki, czarny rynek.Z drugiej strony nikt nie zmuszał 3,5 mln. żydów do osiedlania się w II RP skoro tutaj taki antysemityzm.

Ciekawostki historyczne:
‎”.Z drugiej strony nikt nie zmuszał 3,5 mln. żydów do osiedlania się w II RP skoro tutaj taki antysemityzm.” – ale kiedy to ci Żydzi „osiedlili” się w IIRP? Oni tu mieszkali jeszcze zanim powstała IIRP…

Rafał Gawenda:
Odnoszę wrażenie, że ktoś Wam słono zapłacił za ten artykuł. Pasuje on bowiem do dzisiejszej polityki Izraela.

Ciekawostki historyczne:
Niestety Izrael nas nie sponsoruje. Musimy się utrzymywać z dużo mniej dochodowych zajęć w rodzaju pisania książek itp. ;-) Niestety…

Grzegorz Kaczkowski:
Oczywiście że przybyli wczesnej, najliczniej za Kazimierza Wielkiego, otrzymali specjalne przywileje i statuty i jak już wspomniałem wcześniej było ich w 39 około 3,5 mln.

Bartłomiej Piotrowski:
a napisaliscie kiedykolwiek na swojej stronie co te „misie” majstrowaly przez dwa lata pod okupacja sowiecka ? myslicie szanowny portalu „historyczny” ze polacy widzac co wyczyniaja zydzi „za pierwszego sowieta” kochali ich za to ? niech sie kolaboranci ciesza ze nie mieli pogromu w kazdym miasteczku na kresach po w kroczeniu niemcow w czerwcu 41′.

Grzegorz Kaczkowski:
Zgadzam się z kolęgą Rafałem że twój lub wasz artykuł pokrywa się z syjonistyczna linia rządu .Trzeba przedstawić naród polski jako antysemitów,odszkodowania za utracone mienie tuż,tuż.Chodzi również o legitymację państwa izrael o ich rzekome prawo do zabierania palestyńskiej ziemi i wypędzania autochtonów.Cały świat ma siedzieć cicho bo przecież holocaust.Niemcy płacą słonko do dzisiaj to dlaczego czołowi antysemici, polacy nie mogą?

Jakub Szuba:
a o Żydach robiących polowania na Polaków na kresach wschodnich to już nikt nie napisze

Rafał Kuzak:
‎@Grzegorz Kaczkowski: Przysłowie mówi: uderz w stół a nożyce się odezwą. Ja osobiście w tym artykule nie widzę próby zrobienia z Polaków antysemitów, tylko pokazania, że wojna spowodowała rozpad wartości i ludzie dla chęci łatwego zysku bez specjalnych skrupułów rabowali dobytek ludzi z którymi żyli po sąsiedzku latami. Szczególnie, że cytaty pochodzą z prasy akowskiej, czyli ich autorzy też działali po linii Izraela, zanim ten nawet powstał?

Rafał Gawenda:
To nie tylko na Kresach. Na ziemiach zachodnich też Żydów nie lubiano. Słyszałem anegdotę o moim pradziadku mieszkającym po Częstochową, którego we wrześniu odwiedzili Niemcy. Gdy oficer Wermachtu zapytał o jego stosunek do Żydów, dziadek puścił taką wiązankę (znał niemiecki ;)), że Niemcy jego dom omijali podczas reszty okupacji (nie wiem czy z sympatii, czy z szacunku :P).
Tak na dobrą sprawę, to Polacy okazali wręcz nadludzkie miłosierdzie wobec Żydów, bo mieli masę powodów, żeby takiego Izaaka sprzedać Niemcom, a i tak zdarzało się to stosunkowo rzadko. Tylko o tym już nikt nie pamięta, podobnie jak o Żegocie i szmuglowaniu broni do Getta Warszawskiego. Fakty najzwyczajniej niewygodne dla linii politycznej Izraela.

Gabriel Marcińczyk:
Żeromski opisywał działalność chłopów po powstaniu styczniowym. Czy można ich ocenić jako antypolaków, skoro jeszcze nie wiedzieli że należą do narodu?

Ciekawostki historyczne:
Myślę, że to: „Szczególnie, że cytaty pochodzą z prasy akowskiej, czyli ich autorzy też działali po linii Izraela, zanim ten nawet powstał?” jest szczególnie dobre pytanie dla wypowiadających się wyżej krytyków. Chętnie poznam Waszą odpowiedź. Czy Armia Krajowa też działała w interesie syjonistów?

Gabriel Marcińczyk:
Wydawnictwo Znak – i wszystko jasne…

Kamil Suchodoła:
Ale głupoty pieprzycie.Od dawna wiadomo, że byli ludzie którzy pomagali żydom, jak i tacy, którzy kapowali na nich i brali w posiadanie ich majątki.A antysemityzm istniał w Polsce przed i po II Wojnie Światowej.Co innego propaganda jaka jest siana dzisiaj w Izraelu i wykorzystywanie holocaustu do wszelakich roszczeń i korzyści politycznych , a co innego historia.Więc proszę was, przestańcie gadać o tym, że większość żydów była miłosiernie traktowana, bo tak po prostu nie było.I jeszcze raz, nie podpinajcie historii do dzisiejszej polityki.

Jakub Szuba:
Dziś w Izraelu przed wyjazdami do Polski organizowane są szkolenia ostrzegające Izraelczyków przed polskim antysemityzmem, który „powstał” szczególnie po opowieściach uciekinierów z Polski po 1968

Rafał Gawenda:
„Czy Armia Krajowa też działała w interesie syjonistów?” Nie! Ale syjoniści chwycą się byle czego, żeby tylko udowodnić swoją wizję świata.

Ciekawostki historyczne:
No dobrze, ale to nie jest odpowiedź na pytanie. Artykuł nie jest o syjonistach. Artykuł pokazuje sytuację w Polsce na bazie dokumentów Armii Krajowej i Polskiego państwa podziemnego. Więc albo AK i PPP były organizacjami syjonistycznymi, albo w Twoim toku myślenia i wizji świata coś jest nie tak…

  ryba-miecz

  Kłopot w tym, że ten tekst jest podobny do takich ukazujących się w USA pisanych przez „historyków holokaustu. Ukazuje się tu, że okupacja dla Polaków to był okres „złotych żniw”, a nie nieludzkiej okupacji niemieckiej (nie żadnej nazistowskiej). Polacy mieli być zgładzeni podobnie jak Żydzi, tylko Niemcy nie zdążyli tego zrobić. Rzeczywistość w GG to problemy z artykułami pierwszej potrzeby, tak więc jeżeli jest zimno to wezmę płaszcz po zamordowanym Żydzie albo po kimś innym. To nie były wakacje, tylko najazd barbarzyńców (bo w zasadzie termin „okupacja” jest niestosownym eufemizmem). Teraz jacyś filozofowie siedzący w ciepłym mieszkanku z pełną lodówką ciskają oskarżenia na wszystkich – „tacy byliśmy”. To nie jest rzetelny tekst, tylko wypaczanie tematu.

   Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

   Jak najbardziej rozumiem zgłoszony przez Ciebie problem. Ale jednak możemy chyba przyjąć, że czytelnikami polskojęzycznych „Ciekawostek Historycznych” są osoby znające naszą lokalną wrażliwość i świadome tego, jak w szerokiej perspektywie wyglądała II wojna światowa. A szczególnie – okupacja.

   Zakładamy, że nasi czytelnicy posiadają taką wiedzę. I że są gotowi czytać także o trudnych lub niewygodnych tematach z polskiej historii. I chyba liczba odsłon i „lajków” tego artykułu to potwierdza.

    Ozzy

    „polskojęzycznych „Ciekawostek Historycznych””
    No właśnie: polskojęzycznych – słowo-klucz. Bo nie polskich przecież.

   foderey amin

   Niestety, ale rabowanie i nawet mordowanie Zydow przez polakow jest udowodnione, tylko niestety nie naglosnione medialnie. Polacy zlodziejski dryg maja do dzisiaj, i u siebie w polsce sa bezkarni, bo polskie prawo nakazuje krasc, zas zlodzieje i kryminalisci majac kase handluja z polskim sadem swoja niewinnosc.wszystko w polskim sadzie jest kwestia ceny i sedziego

    Marek

    Koleżko, mówisz o jakimś kompletnym marginesie społeczeństwa.

    antysemita

    holocaust made by jude

    Polak

    Żydzi nie mordowali i nie kradli pod okupacją sowiecką?!

    Polak

    CIEKAWOSTKI PROPAGANDOWE, HISTORIĄ ZAJMUJĄ SIĘ HISTORYCY, ALE OD 1944 W TYM KRAJU PROPAGANDYŚCI MAJĄ PRAWO MIENIĆ SIĘ HISTORYKAMI. PAN GROSS NAPISAŁ HISTORIĘ O JEDWABNEM NA PODSTAWIE OBJAWIENIA.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl (http://www.wykop.pl/link/1141823/niemcy-mordowali-zydow-a-polacy-rabowali-wszystko-co-po-nich-zostalo/):

histeryk_13:
Wiem, że temat „śliski”, jednak moim zdaniem powinno się mówić też o tym. Szczególnie, że autor w przeciwieństwie np. do Grossa nie wiąże tego z antysemityzmem, a z ogólnym wojennym upadkiem obyczajów. Historii z załogą Liberatora nie znałem i przyznam, że daje do myślenia. No i pokazuje, że kiedyś wcale nie było lepiej.

NapalInTheMorning:
@histeryk_13: na wykopie takie tematy nie przejdą, bo burzą biało-czarny obraz świata wielu wykopowiczów.

Wrzuć temat „Niemcy mordowali Polaków. A Żydzi? Rabowali wszystko, co po nich zostało” i masz główną z płomyczkiem.

histeryk_13:
@NapalInTheMorning: Pewnie masz rację. Ja po prostu się ciągle łudzę, że kiedyś dożyję czasów, że o naszej historii będziemy mówili otwarcie, wszak sami tego oczekujemy od innych. No ale to chyba marzenie świętej głowy.

NapalInTheMorning:
@histeryk_13: Niestety nie tutaj. Mamy tu demokrację i sensowne wykopy/posty są często zakopywane przez rzesze politycznych spamerów, którzy wykopują/zakopują tematy zgodnie z kluczem ideologicznym, a nie sensem tego, co znajduje się w linku.

emceusz:
O historii, nawet tej niewygodnej i haniebnej trzeba pamiętać. Chociażby po to aby jej nie powtarzać. Mimo wszystko sporo ludzi wybierało pomoc, co powinno się podkreślać na każdym kroku, szczególnie, że u nas pomaganie Żydom było najsilniej represjonowane.

histeryk_13:
@emceusz: Oczywiście, że trzeba podkreślać, że na okupowanych terenach Polski groziła śmierć za ratowanie Żydów i mimo to znajdowało się wiele osób gotowych narażać życie swoje i rodziny. Tym bardziej ich postawa jest godna podziwu jeżeli weźmiemy pod uwag, że były też inne modele postępowania. Masz absolutną rację, że należy znać cała historię, nawet jeżeli nam się ona nie podoba.

InfernalWar:
No rabowali. I co z tego? Takie jest życie. Każdy chciał przeżyć, tu nie ma miejsca na wspaniałomyślność. Trzeba korzystać z okazji, czasy były k$#%esko ciężkie i trzeba sobie jakoś radzić.

JesterRaiin:
@InfernalWar:
Strasznie łatwo jest oceniać czyny innych ludzi gdy się siedzi na chałupie z pełnym brzuchem.
Stawiam dobrego browara na to, że znakomita większość oburzających się na takie szabrownicze praktyki ludzi sama by się rabować rzuciła, gdyby im głód w oczy spojrzał.

GeraltRedhammer:
@histeryk_13
Oczywiście, że rabowali, taka jest wojna. Jak coś było bezpańskie było zagarniane, a trupy przeszukiwane. Tylko, że tak działo się z majątkiem każdego zabitego/aresztowanego, a nie tylko Żydów. Manipulacja

mehis:
@GeraltRedhammer: Manipulacja?

„Czy w tej gorączce szabru chodziło o antysemityzm? O nienawiść do Żydów? Do jakiegoś stopnia pewnie tak. Ale zdecydował zupełnie inny czynnik: chęć łatwego wzbogacenia się w trudnych i niepewnych czasach. Szaber podczas okupacji dla wielu ludzi stał się sposobem życia. ”

A może raczej komentowanie bez przeczytania tekstu?

Radikesz:
Jest wojna.
Wszystko może się przydać by przeżyć.

to tylko pieniądze… które w takiej sytuacji często ratują życie.

ArturJr

Niestety dokładnych liczby nie poznamy nigdy. Ale na podstawie opowieści z okresu okupacji zwykłych ludzi można wywnioskować, że szabrownicy byli i był to mały odsetek społeczeństwa. Ostatnimi czasy jednak co raz częściej można spotkać publikacje o Polakach, którzy gnębili i okradali Żydów, niż o tych, którzy tym Żydom pomagali. Zapomina się o tym, że najwięcej odznaczonych tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata” jest właśnie Polaków. Na podstawie takich informacji, jak te podane w artykule, co raz więcej obcokrajowców uważa, że Polacy też mają swój ZNACZNY wkład w Holocaust. Co oczywiście jest śmieszne.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

ArturJr: O historii powinno mówić się uczciwie, tak samo o jej czarnych, jak i białych kartach. Tysiące Polaków pomagały w ratowaniu Żydów, z czego jako naród możemy i powinniśmy być dumni. Nikt nam tej zasługi nie odbierze. Jednocześnie wojna w każdym społeczeństwie doprowadza do rozluźnienia norm moralnych. Szaber i bandytyzm były w okupowanej Polsce powszechne i w większości przypadków niezależne od narodowości. Rabowano każdego, jeśli nadarzała się okazja. Po prostu wobec Żydów hamulce moralne już wcześniej zostały mocno poluzowane…. Myślę, że ksiązka Marcina Zaremby – oparta na setkach pamiętników, artykułów, relacji – otwiera oczy na takie sprawy. Serdecznie Ci ją polecam.

  krytycznie33

  „uczciwie” mówienie o historii jest szkodliwe, kiedy inni robią politykę historyczną. W Norwegii każdy wie, że Polacy to antysemici, a Żydów mordowali naziści (a nie Niemcy).

   Nasz publicysta | Aleksandra Zaprutko-Janicka

   W Norwegii wynika to poniekąd z tego, że tak dla nich tak jest wygodniej i bezpieczniej. Lepiej powiedzieć, że stali za tym mityczni naziści, niż np. esesmani. Jeszcze się okaże, że pradziadek tego, czy tamtego, dumnie służył w norweskim SS, czy innej quislingowskiej formacji.

  Joker

  Może jednak wypadałoby zadać pytanie, co stałoby się z tym majątkiem, gdyby nie „zagospodarowali” go Polacy. Szanse na rychły powrót Żydów były własciwie żadne- więc tego typu działalnosć była poniekąd działaniem na szkodę okupanta, jako że on nie mógł już tych rzeczy po swojemu spożytkować. Moim zdaniem to nie było żadne szabrowanie a zdroworozsądkowe działanie ludzi, którzy kierowali się podstawowym instynktem, instynktem przetrwania.

   Marek

   Warto też zadać pytanie – ile z tego majątku w trakcie wojny jeszcze było, a ile z niego stanowiły już zgliszcza.

   krab

   no to samo chcialem napisac.
   warunki wojny wywolanej wiadomo, przez kogo,
   ze niby co ? mieli pokazac jakas zdziwaczala godnosc i przejsc obok mienia, za ktore zabrali by sie najezdzcy ?
   fajnie sie pieprzy glupoty, kiedy za oknem nikt nie strzela do wszystkiego co sie rusza

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Kolejne komentarze z naszego profilu na Facebooku (http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne):

Rafał Hadyk:

Niektórzy dostają szału jak ktoś podważa świętość Polaków :-P

Rafał Gawenda:

W Twoim toku myślenia jest coś nie tak :P Nie ma znaczenia kto stworzył źródło i dla czego, jeżeli tylko pasuje do żydowskiej układanki to jest eksploatowane. Nie ważne, czy te „newsy” były publikowane przez prasę AKowską, NSZowską czy jakąkolwiek inną- jest tam mowa o polskich szmalcownikach i to jest wartościowa informacja. Natomiast Żegota nie znajduje się w kręgu zainteresowań izraelskich uczonych, bo jest niewygodna- nie pasuje bowiem do wizji Polaka antysemity, którą to wizję tak nachalnie się propaguje w ostatnim czasie. Ja rozumiem, że o tym należy rozmawiać, tylko trzeba to robić ostrożnie.
Jak powiedziałem- syjoniści chwycą się wszystkiego dla udowodnienia swoich racji, bez względu na to, kto to napisał i z jakich powodów- grunt, żeby pasowało. A jeśli nie pasuje, lub tylko trochę pasuje- to zawsze to można dopasować (na przykład wyrywając zdania z kontekstu).

Ciekawostki historyczne:

No ale gdzie tu masz syjonistów? :-) Polski historyk (ja) pisze artykuł na bazie książki polskiego autora (Marcina Zaremby) zatrudnionego na polskim uniwersytecie (IH UW), z myślą o polskich czytelnikach, w kraju w którym 96% obywateli to Polacy. Naprawdę nie wszędzie trzeba doszukiwać się spisków i podszeptów tajemnego lobby. Czasem artykuł na ważny i wart dyskusji temat jest właśnie tym. Artykułem na ważny i wart dyskusji temat. Tyle.

Werner

„…a sprawdzono to, co chciano sprawdzić”.

asdf

nosz kurde,.. wojna, problemy z jedzeniem, i nie miało się znaleźć kilkuset szabrowników, którzy się postanowili wzbogacić na opuszczonych mieszkaniach czy domach?? to by było niemożliwe!

Werner

Niezależnie od tego, kto jest właścicielem mienia, jego grabież zawsze jest naganna. Jednak nie należy zapominać, że po eksterminowanych Żydach właścicielem ich dób materialnychr- zgodnie z hitlerowskim ustawodawstwem – stawało się państwo, czyli III Rzesza. Ubrania i rzeczy codziennego użytku przekazywane były do Głównego Urzędu Gospodarczo – Administracyjnego SS, a za jego pośrednictwem rodzinom niemieckim, które ucierpiały wskutek działań wojennych. Kosztowności i dewizy deponowano w Banku Rzeszy. Za ich grabież groziły surowe kary.
Wydaje się niejakim nadużyciem stwierdzenie, że wówczas wielu Polaków się „wzbogaciło”, rabując używane pościele, ubrania czy deski podłogowe.
Myślę, że warto sobie przypomnieć skalę niemieckich grabieży polskich Żydów w czasie tzw. „Akcja Reinhard”.

CLv

Tak jak pisze Werner – czyj był to dobytek, kiedy prawowitych właścicieli Niemcy wywieźli na śmierć? Czy grabiąc te pozostałości po Żydach Polacy się „wzbogacili”? Ktoś przejął jakiś majątek? Czy może szabrowanie porzuconych domów było sposobem na przeżycie kolejnych dni?
Ten artykuł to nie jest żadna ciekawostka, opisuje sprawy oczywiste ale przedstawia je w sposób jednoznacznie negatywny i szkalujący całe społeczeństwo. Dlatego ludzie nie zgadzają się z takim stawianiem sprawy. I mają rację, w ciągu ostatnich lat powstało wiele publikacji o takim samym charakterze jak ta. Nie wnoszą żadnych nowych faktów do dyskusji, za to wskazują zastępczych winnych cierpienia Żydów, rozmywając odpowiedzialność właściwych katów.

Antek

„opisuje sprawy oczywiste ale przedstawia je w sposób jednoznacznie negatywny i szkalujący całe społeczeństwo”

Przykra rzecz, że w naszych czasach coraz więcej osób uczciwe pisanie o historii, o tym co naprawdę się zdarzyło, uważa za szkalowanie narodu. Gdyby odwrócić rolę i napisać o Żydach-szabrownikach, to już pewnie żadnych pretensji byś nie miał…

„Dlatego ludzie nie zgadzają się z takim stawianiem sprawy.”

Dziwnym trafem ponad 70 osób kliknęło „lubię to!” pod tekstem, ponad 60 zagłosowało na niego na wykopie. Więc na szczęście wielu osobom uczciwe stawianie sprawy NIE przeszkadza. Pieniacze są w mniejszości póki co…

  Marianna

  My wiemy, że nie wszyscy Polacy są święci. W naszym kraju są ludzie dobrzy i źli. W każdym kraju jest tak samo. Dla mnie istotne jest stanowisko Polskiego Państwa Podziemnego, które potępiało takie czyny, a szmalcowników karało nawet karą śmierci. Do tego istniały organizacje państwowe, których celem była pomoc Żydom.
  Oceniam krytycznie ludzi, którzy dla własnego zysku, wydawali Żydów, ale nigdy nie ośmielę się oskarżyć kogoś kto w czasie wojny bał się im udzielić pomocy lub przegnał ze swojego domu. Tym bardziej jednak podziwiam tych, którzy, ryzykując życie swoje, swoich bliskich w tym także dzieci oraz sąsiadów, pomagali Żydom. I uważam, że o tym powinno się właśnie pisać. Powinno się podkreślać zawsze stanowisko Polskiego rządu.
  I tak. Oburzona jestem, gdy Austriacy lub Niemcy tak łatwo dzisiaj krytykują Polaków za postawę w czasie wojny, a o sobie mówią, że byli ofiarami nazistów. Czy to nie jest odwracanie roli kata i ofiary. Więc w końcu to Polacy byli katami? Bez przesady

   Agula

   Nie trafił Pan z tym artykułem.Mój pradziadek prowadził firmę.Zmarłych chował,co jak się domyslasz pozwoliło wielu żydów wywieźć zagranice.Pradziadek zginął w Oświęcimiu.Za ratowanie.I dobrze napisałam pani wszedzie sa dobrzy i źli. NIEMA KRAJÓW IDEALNYCH.Nawet żydzi nie sa idealni.

CLv

Pieniacze? Nie rozumiem. Nie rozumiem też co jest uczciwego w stwierdzeniu, że „Polacy rabowali to co zostało po Żydach”. Nikt z moich przodków, którzy przeżyli katastrofę 2 wojny światowej niczego nie rabowali. Tak samo publikacja tutaj przytoczona jednoznacznie potępia takie zachowanie i grupy ludzi – tudzież dzieci w wieku 10-12 lat – którzy się tego dopuścili. To jest postawa większości Polaków tamtego okresu.
„Gdyby odwrócić rolę i napisać o Żydach-szabrownikach, to już pewnie żadnych pretensji byś nie miał…” – oczywiście, że bym nie miał bo nie dotyczyłaby mnie ta sprawa. Za to na pewno znalazło by się wielu Żydów niezgadzających się na takie stawianie sprawy i broniło by swojego dobrego imienia.
Nie rób ze mnie antysemity, bo w przeciwieństwie do ciebie oceniam ludzi po ich charakterze i zachowaniu – a nie ich pochodzeniu.

Antek

I oczywiście nie traktujesz faktów wybiórczo i tak, by pasowały do Twojej wizji sytuacji. W cytowanych, akowskich pismach padają stwierdzenia: „ogół publiczności nie reaguje na widok tej ohydy”, „zaniku uczciwości i poczucia człowieczeństwa”, „donoszą nam z różnych stron kraju.”, „rabunkiem mienia plamią się nie tylko maluczcy, (…), ale także osobniki (…) z aspiracjami inteligencji”. Armia Krajowa uważała sytuację za tak poważną, że apelowała do całego narodu: „W imię najszczytniejszych haseł Boskich i ludzkich zaklinamy was rodacy”

A Ty to dziwnym trafem sprowadziłeś do 12-14 latków….

O antysemityzmie autor też nic nie mówił. Wręcz przeciwnie – napisał, że to nie o antysemityzm tu chodzi, tylko typową dla wojny i okupacji ludzką znieczulicę… O które warto wiedzieć i pamiętać, by lepiej rozumieć jak myśleli ludzie w tamtych ciężkich czasach.

CLv

Antysemityzm i pieniactwo ty mi zarzuciłeś, przynajmniej tak odebrałem twój przytyk.
Nie mam czarno-białej wizji wojny, do której mógłbym dopasowywać fakty. A wybiórczość to ocenianie postawy Polaków na podstawie tego artykuły, co mi właśnie nie odpowiada. Nie podważam prawdziwości zdarzeń o których mówimy, ale nie zgadzam się z ich uproszczoną oceną którą tutaj przedstawiono. Być może po przeczytaniu kilkukrotnie o „polskich obozach zagłady” jestem przewrażliwiony na tym punkcie, ale uważam że mam do tego prawo.

freelancer

Cóż, na wojnie upadają obyczaje, to fakt powszechnie znany. Ponadto, w pewnym sensie było to działanie racjonalne: zrabowanego mienia nie dostał okupant, a mogło się przydać do przetrwania innym.

Jarek

W normalnych warunkach ten artykuł byłby tylko ciekawostką historyczną, a oburzenie komentatorów skierowane byłoby jedynie w kierunku rabiusiów.

Ale po nagłośnieniu kłamliwych książek Grossa (bo samo ich opublikowanie nie miałoby znaczenia, rozmaite kłamstwa są produkowane codziennie), zwłaszcza poza Polską, gdzie prawdziwa historia Polski nie jest znana, ludzie są – i słusznie – przewraźliwieni.

Yapa3

Problemem tytułu jest być może niedosłowny wielki kwantyfikator: (wszyscy) Polacy. Natomiast wielu Polaków ma wśród swoich przodków takich, co rabowali tzw. mienie pożydowskie – wuj mojego taty również się na tym wzbogacił. Nie jest to powód do dumy, ale też nic nie jestem temu winien.

  Marek

  Opierasz te wywody o jakieś konkretne źródła historyczne, czy własną wyobraźnię?

  Anonim

  Więc oddaj Żydom to co zarabiał twoja rodzina i będzie po sprawie. Przy okazji złóż samokrytyke i przeproś Żydów za zbrodnie i kolaboracji z Niemcami twojej rodziny.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Artykuł wzbudził burzliwe dyskusje także w różnych miejscach w internecie. Polecamy zainteresowanym:

Forum Gazety.pl
http://forum.gazeta.pl/forum/w,11207,135969412,,_krolewski_rod_Piastowy_.html?v=2

Forum Izrael.org.pl
http://izrael.org.il/forum/7-forum-redakcyjne/55089-niemcy-mordowali-ydow-a-polacy-rabowali-wszystko-co-po-nich-zostao.html

Forum Nasz Rembertów.pl
http://naszrembertow.waw.pl/index.php?topic=1464.0

sfuj

Wydaje mi się, że ten opis dotyczy tylko i wyłącznie małego wycinka historii. Opuszczanie mieszkań i dobytku podczas zawieruchy II WŚ dotyczy znacznie większej ilości przypadków, niż tylko Holocaust i tragedia Żydów.
Polacy byli deportowani pod okupacją radziecką, byli zmuszani do opuszczania mieszkań pod okupacją niemiecką. Pozostawiali mieszkania, prawdopodobnie pozostawiali w mieszkaniach jakiś majątek, którego nie mogli zabrać.
Czy coś wiadomo, co się z nim stało?
Ktoś o tym pisze książki lub artykuły?
Ktoś się na tym wzbogacił (można się _również_ posłużyć kryterium narodowym, czy rasowym)?
Opisywanie tych zachowań w kryterum narodowościowym i zawężeniu do stosunków polsko – żydowskich pod okupacją niemiecką uważam za nieuczciwe.

ksawery

Niestety proporcje wygladaly nastepujaco- tylko kilka procent polskiego spoleczenstwa (blizej 2-4 niz 8-10) pomagalo Zydom.
Zdecydowana wiekszosc byla obojetna na dziejace sie bestialstwo, bardzo wielu cieszylo sie,.ze Zydzi sa niszczeni, a duza czesc wspolpracowala z okupantem. Denncjonowali, mordowali, grabili.

  Marek

  Zarzuty, które tutaj formułujesz są niesprawiedliwe – w szczególności o tym, że spora grupa ludzi miała się cieszyć z tego, że Żydzi byli niszczeni. Nie, to nie tak. Całe społeczeństwo polskie było niszczone przez Niemców, więc nie wyciągaj takich wniosków.

rozsądek

Witam,
trochę krzywdzący artykuł.
Co mogło pozostać w zniszczonym getcie?. Wartościowe rzeczy zostały już skradzione.
Jedzenie ?, opał, niezależnie gdzie by taka sytuacja miała miejsce, taki „majątek” byłby podobnie potraktowany.
Poz.

Wrocławianin

Dom mojego dziadka został na Białorusi, dobytek rozkradziono a sam dom spalono. Rabusiami byli przypuszczalnie polscy sąsiedzi.

Po wojnie państwo okradło tysiące rodzin ziemian i przedsiębiorców. Ziemian wysiedlono. Setki dworków z parkami zdewastował polski lud, w zrozumiałym dla mnie rewanżu za poddaństwo. Mam nadzieję że rodzina Wedlów dostała odszkodowanie za sprzedaż nazwiska przez III RP.

Czy istnieje książka o obrabowanych Polakach?

anieszka

Jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy rabowali bo nie wiedzieli jaka będzie przyszłość. W obliczu takiej tragedii Polacy nie wiedzieli co ich czeka, a każdy pieniądz mógłby się przydać. Natomiast nie pojmuje takiego odcinania się od tego wszystkiego grubą kreską. Przejmowanie mieszkań to już jest chęć nie tyle przetrwania co wzbogacenia się kosztem czyjegoś nieszczęścia. Nie można zaprzeczać, że tak nie było. Oczywiście pamiętajmy o ludziach, którzy byli skorzy do pomocy mimo zagrożenia dla siebie i rodziny. Musimy skończyć myśleć o sobie Polakach jako o męczennikach i spojrzeć prawdzie w oczy. Trochę samokrytyki…

gnago

widzę posty ślepych o kolorach.
Pierwsze kartki- żydzi czy szerzej ukrywający się takowych nie mieli . Zatem odejmujemy sobie od ust albo kupujemy na czarnym rynku za duże pieniądze. A skąd je brać hodowla na wsi jak kontyngenty leśni etc.
Dziękujmy Bogu że nasze czasy mimo kretynów u władzy mimo wszystko spokojne

cheretyk

Zobaczcie polski film ,,POKŁOSIE” polecam

  katy

  nie zdobywaj wiedzy na chorych pomówieniach jakiegoś pseudo filmu pokroju ,,Czterej pancerni i pies” czy „Stawka większa niż życie”bo to świadczy o twojej umysłowej i moralnej ułomności

Mario

Największymi barbarzyńcami w czasie wojny to byli Niemcy. Autorzy ciągle zapominają dodać, że wcześniej praktycznie wszystko Żydom rozkradli Niemcy. Oni teraz mają czelność obrażać Polaków, że kradną u nich. Niech sobie w fachowej literaturze poczytają, jak kompletnie rozkradli Nasz kraj, czego nie mogli ukraść to zniszczyli, wymordowali miliony obywateli. Według dzisijeszego przelicznika, biorąc pod uwagę straty ludzkie, zniszczenia, grabieże ( według stawek dzisiejszych ) to straty Naszego kraju wylicza się na ok. 5 bilionów dolarów. Liczone jest też to co przez nich na przyszłosć straciliśmy. Tacy Anglicy czy Amerykanie od Niemców co do centa by wymusili.

katy

poczytaj o Judenratach w gettach,policji żydowskiej,13 i 14,łapaczach i innych żydowskich kolaborantach,którzy ochoczo z gorliwością okradali i mordowali swoich żydowskich braci wydając ich Niemcom na śmierć, a bajki słyszałam od kogoś co usłyszał od kogoś są bezczelnym atakiem na Polaków ,którzy z narażeniem życia ratowali tych ,którzy teraz ich opluwają

leonardo

Z jednej strony lubię czytać sensacyjnie opisane fakty historyczne. Z drugiej strony, jeśli zaczynają dotykać samych czytelników, w tym mnie :), trudno się dziwić niekorzystnym reakcjom. Do podanych faktów w artykule nie ma się co czepiać. Ale kontekstu (1 miejsce wśród rzeczy których Polacy powinni się wstydzić) już można. Podobnie jak komentarza autora „Po trupach rabowali wszystko, co tylko zostało po wywiezionych z gett i wymordowanych Żydach”. Całość artykułu sprawia więc wrażenia , jakby takie zachowanie szabrowników wynikało z antysemityzmu i polegało wręcz na współpracy z hitlerowcami.
Jak dla mnie, rozdzielenie majątku, który pozostał po osobach zamordowanych (bez względu czy są to Zydzi, Polacy czy inne nacje) jest jak najbardziej racjonalne. Oczywiście pozostaje zawsze kwestia smaku, w jaki sposób jest to robione. Tu patrząc na dokumenty AK wyglądało to słabo.
Dodatkowo proponuję kolejny ranking: O jakich praktykach w czasie historycznych oblężeń chcieliby zapomnieć Polacy:
3. miejsce: zjadanie koni podczas oblężenia Zbaraża
2. miejsce: zjadanie Rosjan podczas oblężenie Kremla
1. miejsce: zjadanie Żydów podczas oblężenia ….
W pamiętnikach z tamtych lat na pewno znajdzie się dużo odpowiednich cytatów

Anonim

Przez stulecia Żydzi rabowali narody które obsiedli jak wszy ale Żyda ruszyć to już złodziejstwo. Typowe prawo Kalego. Kali ukraść – bohater, Kalego okraść – złodziejstwo

Stephen

Autorzy strony ,,Ciekawostki…,, sieją propagandę antypolską, we wielu swoich publikacjach starają się umniejszyć straty Polski podczas II WŚ. Nie zbyt przyjmują krytykę, a w szczególności tą najbardziej trafną

PER

Zawsze tak było i będzie,Żydzi ledwo co zamordują i wypędzą ludzi z ich domów o osiedleńcy zaraz szabrują.

Nasz publicysta | Redakcja

Jeszcze nieco komentarzy z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

Kasia D.: Prawda jest taka, że w czasie wojny kiedy bieda zagląda do domów to każdy, bez względu na pochodzenie będzie szukał możliwości aby coś zdobyć – to kwestia przetrwania i my teraz możemy oceniać tych ludzi, ale gdyby sytuacja się powtórzyła to robilibyśmy dokładnie to samo.

Miłosz Reavenant Z.: Ot i prawdziwa historia, nie czarno-biała, czy biało-czerwona, ludzka, zwyczajna i straszna. Dziś łatwo jest być dobrym, szczerym i sprawiedliwym jak się siedzi na tłustej dupie, w bogatym domu i garściami wpierwdala chipsy przed kompem. 95% społeczeństwa nie wytrzymałoby tamtych warunków, ale dziś i tak będą oceniać i oczerniać.

Maciej A.: Popieram !!

Wojciech D.: Jedni drugich okradali, babce nawet drzwi frontowe gwizdnęli sąsiedzi ale gdyby to Polaków czekała masowa zagłada to nie oszukujmy się, Żydzi by robili dokładnie to samo

Adam P.: Zarowno Polacy jak i Zydzi to „dzieci” tego samego Boga.Widocznie sa to”marnotrawni synowie i corki”?

Agnieszka K.: Widzę „lekką” różnicę między MORDOWANIEM ludzi a okradaniem w czasie wojny…

Izka N.: o tym m.in.w książce :”Zydowska wojna.Zwycięstwo”-H.Grynberga

Darek K.: Kiedy Gross o tym książkę napisał, oburzenie było wielkie, choć nie kłamał. Ludzie robili co było konieczne, pytanie czy wszyscy, czy tylko część, a pozostała część, zwietrzyła możliwość wzbogacenia się kosztem żydów, których już nie było i szans na to, że wrócą również. Historia staje się pełna kiedy prócz opiewania powodów do dumy, mówimy również o tych za które trzeba się wstydzić.

Agnieszka W.: To była wojna, całe lata strachu głodu a teraz ocenia się przez pryzmat siedzenia przy ławie z kawą w ręku?. Jak tak można oceniać? Moja babcia miala 12 lat, tata jej umarł w wojne, jej mama była schorowaną 50 latka. W domu był jeszcze młodszy brat. Babcia pracowała u niemieckiego baora, podkradała kapustę i marchewke, żeby mama z bratem nie umarli z głodu.Ryzykowała, że ja rozstrzelają za to. A dziś ktoś nazwałby ja złodziejką okradającą rolnika? To jak nazwać władców np. w Egipcie którzy rozbierali groby swoich poprzedników, by wybudować sobie ładniejszy , wiekszy grób?

Marek D.: Kiedyś lubiłem czytać artykuły i komentarze na różnych stronach satyrycznych pokroju niezalezna.pl albo wsieci, ale młyn powstający u Was pod niekoniecznie czarnobiałymi tekstami to zupełnie inna jakość :)

Piotr S.: Tak się zastanawiam ile dostajecie od Establishmentu za teksty wyrwane z kontekstu historycznego które mają urobić opinię publiczną. I rzeczy marginalne pokazać jako normę.

Aleksandra K.: Ale w artykule jest prawda. Polacy na potęgę kradli po Żyach to co zostawili Niemcy.

Piotr S.: Jakieś źródła po tu opisano jedną wyrwaną z kontekstu sytuację?

Wujek M.: Panie S. czytał pan ten tekst dokładnie?Bo źródła są w nim podane np. Biuletyn Informacyjny wydawany przez BiP KG AK.

Tomasz K.: Nikt nic nie napisał nigdy o tych co Mieli zadłużenie u Polaków i nigdy je nie zwrócili. Bankructwa po Wojnie bo Żydzi byli pod ochrona a komuniści przywłaszczyli sobie ich majątki.Przykre ale prawdziwe

Marcin Z.: Mamy jako naród na swoim koncie bardzo dużo rzeczy wspaniałych, ale i wcale nie tak mało podłych, jak pewnie większość innych nacji. Prawdziwy, mądry patriotyzm polega na dumie z tych pierwszych, ale i na wyciąganiu mądrych wniosków z tych drugich. Przymykanie na te ostatnie oczu lub przerzucanie winy na innych, to „patriotyzm putinowski”, czyli właściwie zaprzeczenie patriotyzmu – postawa która w żaden sposób nie służy dobru własnego narodu, temu żeby stawał się coraz lepszy i mądrzejszy.

Marek van der E.: Czytając artykuł widzę chytrą babę z Radomia, otwarcie Media Marktu, promocje w LIDL i Biedronce. Nie tylko u nas – bo takie same akcje dzieją się i na Zachodzie. Patrzę, i myślę, że w czasach względnego dobrobytu część z nas wykonała imponujący, cywilizacyjny krok… w miejscu.

Marek M.: A tam Polak ,bóg i Ojczyzna,są kryształowi>>>.

Michał P.: Ja im się nie dziwię. Mienie pożydowskie było już praktycznie niczyje.

Wujek M.: Jak to niczyje?Po śmierci właściciela i braku spadkobierców państwowe. Przecież istniał podziemny parlament i rząd na uchodźstwie. Może w obecnej Polsce nazwano by to prywatyzacją?

Michał P.: Dlatego napisałem „praktycznie”. Pomijam tu rozważania teoretyczne nad ówczesnym prawem spadkowym.

  Anna

  Artykuł ten to przysłowiowy kij w mrowisko, ale jeżeli wszyscy znamy historię i to nie tylko tę książkową to nie możemy mówić, że artykuł ją zafałszowuje, trzeba umieć czytać takie artykuły i do posiadanej już wiedzy dokładać kolejne i kolejne informacje. Artykuł (książkę) traktuję jako poszerzenie mojej wiedzy o tamtych czasach, a zdanie na temat Niemców, Zydów, Rosjanach, Ukraińcach i Palakach mam wyrobione od dawna….. Nie ma co udawć, ze tak nie było i nie tylko na terenie naszego kraju ale w całej Europie. Żydów nie lubiono za inteligencję, smykałkę do intersów i inność, której przecietny Polak nie rozumiał i nie zrozumie. Obecnie nie lubimy ich bo kreują sie na ofiary i mają posłuch w swiecie. Czy teraz gdyby zaistniały podobne okoliczności w XXI wieku zachowania ludzkie byłyby inne? Bynajmniej…..

   Marek

   Jeżeli ten artykuł traktujesz jako „poszerzenie wiedzy”, to sugeruję zmienić źródła, z których czerpiesz wiedzę.

    Marek

    … bo w przeciwnym przypadku, Anno, będziesz jak ten Marcin Z. z powyższego komentarza, któremu dało się wmówić, że są w historii Polski jakieś „czarne karty”, za które ponosi odpowiedzialność. A nie dostrzega przy tym, że te karty, to po prostu rozdmuchane, odosobnione przypadki kryminalistów, albo jakiś zupełny margines.

Ciotka

WIEDZIALAM! Wiedzialam, ze przy tym temacie pieklo sie rozewrze i wylezie z niego Jedyny Narod Bez Skazy, polscy „patryjoci”.
A tym czasem szaber ma niewiele wspolnego ani z Zydami, ani z polskoscia, za to wszystko z wiekami nierownosci spolecznej i wowczas ciagle jeszcze b. slaba chlopska identyfikacja wlasnie z owa polskoscia. Jasne, i tu nie nalezy generalizowac, bo byli chlopi-wielcy patrioci polscy, ale ogol (co rzadko nawet 4 klasy ukonczyl i „na ksiazce” sie nie modlil) to byli „tutejsi katolicy”, co gadali „po naszemu”, i ktorych zawsze jakies „one” krzywdzily. I tyle.
I powiedzmy sobie otwarcie: choc lupy z szabru mogly byc i byly nedzne (bo malomiasteczkowi Zydzi na wschodzie dzisiejszej Polski bonzami napewno nie byli), to byly one lakomym kaskiem dla tamtejszego polskiego malorolnego chlopa, chalupnika czy parobka: extra pierzyna, para calych butow, chustka na glowe, fabryczne krzeslo, nie zas „swojacki” trzynogi stolek, zmiana poscieli, obrus czy serwetki – i cala wyprawa gotowa.;)
W Warszawie owego chlopka zastepowala znacznie zamozniejsza „ferajna”, co zawsze kombinowala, by wyjsc na swoje i by zarobic, ale sie nie narobic. Procent inteligencji, bioracej udzial w owym procederze byl praktycznie zaden. Chyba, gdyby warszawska fryzjerke czy taksowkarza uznac za inteligencje – i tu wlasnie Wiech i Grzesiuk ze swymi opowiesciami sie klaniaja.;).
Mowiac krotko: szaber to domena nieoskrobanego chama, co „jakos sobie radzi”.
Najlepszym dowodem tego, ze ow proceder nie mial podloza antysemickiego jest fakt, ze te same chlopki, co pare lat wczesniej lupily Zydow, sprzedawaly ocalonym z Powstania Polakom i katolikom worek kartofli za zlota Doxe, ze o najezdzie furmanek jeszcze przed ruska armia na smetne resztki stolicy juz nawet nie wspomne. Widzi ktos jakas roznice?
I czy widzi ktokolwiek roznice pomiedzy grabieniem do golych scian (a czasem i samych scian) pozydowskich domow, a grabeniem panskich dworow „za demochracji”?
To samo dzialanie, ci sami ludzie, ta sama motywacja…
Nieco inaczej przedstwia sie sprawa tzw. Ziem Odzyskanych. Tam szabrowano poniemieckie, co traktowano jako sprawiedliwosc dziejowa i odbieranie tego, co nam wczesniej zabrano, nalezna kontrybucje, i to skromna po 5 latach mordow, glodu i niewolniczej pracy. I jak najbardziej mogla to byc, i byla, dzialanosc ogolnonarodowa. Z tym, ze jedni brali zloto, inni rzadkie ksiazki.
I – mimo ze tekst mi sie generalnie podoba (bo trzeba poruszac takie tematy!) – to w kontekscie calosci fotka z szaberplacu w „Breslau” tkwi tu troche jak Pilat w Credo.

kery

W artykule pojawiła sie fotografia wrocławskiego szaberplacu. Chciałem zauważyć ze chodzi tu o czasy po 45 roku i nie ma nic wspólnego z mieniem żydowskimi. Potwierdza jednak jaka była skala tego zjawiska, można mówic o armii szabrowników która zjechała z głębi Polski jeszcze przed osiedleniem sie kresowiaków na tych terenach.

Anonim

I bardzo dobrze!

Anonim

Janicki jak Gross

Mario

szkoda, że zapomina się o tym, że Niemcy prawie wszystko do nich wyciągnęli i ich ograbili, a w czasie okupacji, w skrajnej nędzy przy takiej okazji jakieś resztki ludzie tak zdobywali.

AKK

Kiedy po powstaniach pod rozbiorami, Polskie rodziny, szlachta, magnateria, hrabiowie byli zsyłani na Sybir, to mienie zostawione żydzi sprawnie przejmowali. No ale wypominać żydom to już ajwaj antysemityzm. Ciekawe co stało się natomiast z całym mieniem pożydowskim we Francji, gdzie wszystkich Żydów Francuzi sami zapakowali do niemieckich wagonów. Przecież nie zgniło. Ktoś tam to przejmował, ale wiadomo, że tylko Polak jest dzisiaj do bicia.
Niemcy natomiast szabrowali wszystko w Polsce z niemiecką precyzją. W przypadku Belwederu w oficjalnym niemieckim meldunku zanotowano, że: „oczyszczenie było tak dokładne, iż ze ścian zostały także zdjęte tapety” przed zaplanowanych wysadzeniem. Szwedzi podczas najazdów też niczym nie pogardzili.

axi

No tak, artykuł pokazuje,ze nie wszyscy Polacy są prawi..Tak jest, było i chyba bedzie i dotyczy to wszystkich nacji, zwlaszcza podczas wojny. Sama pamietam wczesne lata 70 i budowę ulicy Unickiej, sasiadujacej z kirkutem. Oba cmentarze nalezalo przekopać i ekshumowac zwłoki w inne miejsce..Wiecie ilu chetnych tam przychodzilo nocami w poszukiwaniu złota ..?..Tyle lat po wojnie i wciąż nadzieja na „bogactwo”…Trzeba sie oburzać ale,niestety, takie są fakty..Ps.jeden cmentarz jest rzymskokatolicki a drugi żydowski.

kk'k'

dziwne… ja tam nie czuję się winny i nie odpowiadam za czyny swojego sąsiada, czy nawet rodzinę, a tu tylu ludzi przeświadczonych, że Cały Naród był święty!

tomek

Polska w dwudziestoleciu międzywojennym była jednak biednym krajem . Dla chłopów czyli 70% procent społeczeństwa np;służba w wojsku była awansem społecznym ,bo taki gość miał już własne buty i nauczył się czytać i pisać . Niestety nie byliśmy narodem bogatym a wojna wpędzała naród w większe ubóstwo . Same tzw.ziemie odzyskane po wojnie zostały zdewastowane już w pierwszych latach . Folwarki ,dwory ,pałace ,fabryki dewastowali sowieci i przesiedleńcy i kto tylko mógł . To mogło trwać aż do lat 70tych XX w.

Piotr

Nowocześni „historycy” nie ustają w próbach przypisania polakom okupacji i holokaustu.
Jak tak dalej pójdzie to za jakieś dwadzieścia lat Adolf Hitler się w grobie przekręci jak się dowie że był polakiem.

  Piotr

  A tak w zasadzie na czym polega zdaniem nowoczesnych psedo „historyków” problem?
  Niemcy i tak wywieźli by żydów do obozów, bo tego chciał ich wódz Adolf Hitler, który w Niemczech doszedł do władzy w wyniku wolnych demokratycznych wyborów.
  To co po żydach zostało należało zgodnie z wprowadzonym przez Niemców prawem do państwa niemieckiego.Okradzenie tego właśnie państwa niemieckiego, państwa które posłało żydów do obozu, to w zasadzie czyn patriotyczny. Zemsta za żydów i tak nowocześni „historycy” powinni interpretować.

Anonim

norma polacy są tacy od powstania ich państewka

  Anonim

  Co ty wiesz ćwoku o czasie powstania Panstwa Polskiego ? Myslisz tak jak ksiązka powiedziała (Chrzest Polski)??

Paweł Ł.

To przygnębiające. Czytają króciutki artykuł, jeden z wielu różnych, na temat konkretnego zjawiska, w stylu: patrz, tak bywało, a się o tym nie mówi. I chcieliby, żeby autor oraz właściciele portalu opisali równolegle wszystkie inne zjawiska i problemy z przywołanych czasów, ze szczególnym uwzględnieniem kontrprzykładów, statystyk, tabel, wykresów, wspomnieli wszystkie winy ofiar i zasługi sprawców od czasów starożytności i na koniec – koniecznie – dla rozwiania wciąż poważnych obaw o ewentualne sprzyjanie Izraelowi, parę antysemickich haseł. Ludzie, przecież skończyliście jakieś szkoły, nie kompromitujcie się! W ten sposób myśląc, zwykła notatka gazetowa o zaśmiecaniu lasów staje się narzędziem w rękach niemieckich rewizjonistów marzących o tym, żeby tu wrócić i nasze lasy posprzątać. Oczywiście, nie myśmy wszczęli wojnę, nie mordowaliśmy masowo Żydów, zaś oni z kolei też robili niejednokrotnie rzeczy złe lub niegodne wobec słowiańskich Polaków, semickich Polaków i Polaków mieszanych, ale nie o tym jest artykuł.
Patriotyzm nie może bazować na wmawianiu sobie bajek o nieskazitelności własnego narodu – to jak wiara komunistów w szlachetność mas. Ludzie są w większości oportunistami, także po to, żeby przeżyć w najcięższych czasach. Czy ktoś z was, ufnych w uczciwość większości polskiego społeczeństwa czasów wojny wierzy, że dobytek z jakiegoś, bodaj jednego choćby domu sąsiadów wywiezionych na śmierć czekałby przez nikogo nie ruszany na przyjście Armii Czerwonej? Bądźmy poważni.
A to, że w Polsce trudno jest wspominać przywołane winy żydowskich Polaków bez groźby posądzenia o antysemityzm, faszyzm, nazizm i ogólne sprzyjanie planistom nowego holokaustu, to osobna sprawa. Trzeba o tym przypominać i domagać się swobody dyskusji, ale nie przywołujmy od razu globalnych spisków, jeżeli nie mamy twardych dowodów, że artykuł jest faktycznie ich częścią. Nie mieszajmy wszystkiego ze wszystkim, bo kończy się na głupich pyskówkach albo marszu z pochodniami. Czy to służy budowaniu wielkości Polski?

  Anonim

  Jedno proste pytanie czy kiedykolwiek został poruszony problem kolaboracji z dwoma głównymi okupantom Polski ( o Slowakach nie wspomnę bo bez Niemców nigdy Polski by nie zaatakowali ) ludności Żydowskiej ? Czy kiedykolwiek napisano że to Polacy zakładali opaski z gwiazda ,przed tym jak powstały getta ? Czy napisano że Niemiecki obóz dla Polaków – Auschwitz powstał już w 1940 toku i pierwszymi więźniami byli Polacy. Czy ktoś pisał że Niemieckie obozy zagłady dla Żydów z Polski – Treblinka ,Bełżec ,Chełm nad Nerem ,Majdanek ,Sobibor ,czy z Europy – Birkenau powstały dopiero w 1942 ? Od 1939 ,Żydzi zostali zgromadzeni przez Niemców w gettach i byli przez Niemców traktowani jak święte krowy w Indiach – nikt ich nie zabijał ,ale też nikt nie karmił. Sytuacja zmieniła się w połowie 1942 r. Kiedy Niemcy zaczęli realizować – Ostateczne rozwiązanie kwestii Żydowskiej. Gdyby Niemcy tak jak Ruscy i zrobili z Żydów swoich kapusi to końca wojny dożyła by tylko połowa albo nawet jedną trzecią Polaków. Bo Żydzi mogli by wydawać Polaków ,przecież ratowali swoje życie.

milczy

ciekawe ze nikt nie informuje jak polacy byli traktowani przez zydow, przed woja….. z tego co mi wiadomo , oswiemcim byl bardzo nowoczesnym zydowskim miastem, a pare km dalej w malej wsi ludzie prawie umierali z glodu…..PRZED WOJNA!!!!!!!!!!!! o tym sie milczy warto sie tymi faktami zainteresowac,

Mariusz Żabiński

Jeśli za ścinanie drzew, ubój świń i wiele innych rzeczy była kara śmierci… Były problemy z zatrudnieniem… Były niedobory wszystkiego…. To chyba proste że ludzie żyli na skraju przeżywalności więc muszą jakimiś znormalizowanymi metodami zdobyć środki do przeżycia – opustoszałe budynki to umożliwiały.

Cybernetycznie/Metacybernetycznie:
Niedostatek mocy roboczej i mocy swobodnej stwarzał wymóg wyrównania potencjału poprzez zakumulowanie mocy socjologicznej. Opuszczone domy były efektem dezorganizacji nadsystemów złożonych z bliskiego otoczenia (gdzieś umiejscowionego) i ludzi wchodzących w interakcje z nim mający stałe prawo do posiadania takiej relacji. Co za tym idzie otoczenie wyrwanie z relacji z systemem w wyniku przerwania jego istnienia staje się systemem wolnym od nadsystemu czy ogólnie innego systemu czerpiącego z niego moc socjologiczną. Co za tym idzie inny system (w tym wypadku jakiś człowiek) w trudnej sytuacji pobierze z danego otoczenia moc socjologiczną niezwiązaną już nadsystemem z nieistniejącym już system.

Ten artykuł to czysta antynaukowa propaganda.

AnnaD

Najpierw majatek Zydow rabowali sami Zydzi, a potem jak juz ich wszystkich wywieźli, to ten majątek rabowali Polacy. Zreszta cóż w tym szokującego: jest wojna, wiesz że ci ludzie pewnie już nie wrócą a ty chcesz miec za co nakarmic swoje dzieci. Pokusa jest ogromna a chęć przeżycia bierze w koncu górę nad wszelkimi dylematami moralnymi.

Dex

Ja bym to tej listy hańby polskiej dodał jeszcze szabrowanie przez Polaków Oświęcimia kiedy to cmentarne hieny rozkopywały i plądrowały masowe groby (robią to do dziś!) zagazowanych, spalonych więźniów obozu koncentracyjnego w nadziei znalezienia złotego zęba lub pierścionka połkniętego przez jakiegoś Żyda w obliczu śmierci.

  Marek

  Kolega widzę ewidentnie natchniony przez Grossa.

   Dex

   Przekonaj się pan na własne oczy i uszy. Jedź pan do Oświęcimia i w okolice. Wiosna idzie, śnieg topnieje odsłaniając rozkopane doły, efekty działalnosci różnej maści szabrowników. Weź tubylca na piwo – prawdę ci o tym procederze powie prosto w twarz i to bez zażenowania. Zapytaj typów co takiego późnym wieczorem lub z samego rana ciągną na furmankach, co tak namiętnie wypłukują w Wiśle…

    Anonim

    A co w tych rozkopanych dolach chcesz znaleźć ? Zanim Żydzi zostali zabici byli pozbawieni zarówno gotówki jak i biżuterii. Niektórzy byli sprytnie i pochowali sobie w tyłek lub połykali kosztowności ,jednak przy Niemieckich mistrzach rabunku nie mieli żadnych szans. Przed wejściem do łaźni-komory gazowej musieli zostawić wszystkie kosztowności ,bagaże i ubranie czyli mogli wziąść tylko to co mieli w sobie. Po zagazowaniu trupy były przeszukiwanie przez Żydów pilnowanych przez Niemców ,wyrywano złote zęby ,zagladano we wszystkie otwory ciała mężczyzn i kobiet ,rozcinano brzuchy. Niemcy byli dokładnymi i metodyczni ,nie przeoczyli żadnego pierścionka ,kolczyka czy obraczki. Później zwłoki były spalane. Więc zapytam jeszcze raz co chcesz znaleźć w tych dolach o których piszesz ? Co taki złodziej amator jak ty chciałby znaleźć po złodzieje zawodowcu-Niemcu ,który ponad 70 lat temu ukradł wszystko swoim ofiarom ?

    Anonim

    Od kiedy to w Oświęcimiu jeżdżą furmanki kłamliwy Żydzie ? Coś ci się pomyliło z latami 60 tymi i 70 tymi.

janak

Dodam do tego artykułu, że skupywanie za bezcen przez żydów to jednak nie to samo co okradanie ich trupów i plądrowanie mieszkań przez Polaków. Jest różnica bardzo duża.Jak wyraża się Polak , że wojna i głód jakoby wszystko usprawiedliwia. Otóż nie.W obliczu wojny i głodu uczciwi ludzie,jakoś tam sobie radzili, odpracowali, lub na wsiach sadzili, handlowali, ale nie kradli i nie rabowali. Na wschodzie rabunek wsi .ukraińskich , toż to samo co rabunek żydów i potem Niemców . Od rana ustawiały się rzędy polskich furmanek pod obstawą Akowców i następowało palenie wiosek na Podkarpaciu. Rabowano co wpadło w ręce, ludzi zabijano.Są dowody w archiwach. A po Niemcach Zabugowcy nie pozwolili niczego zabrać z dobytku, musieli uciekać z pomorskich wiosek zabierając tyle co na wózku ręcznym, meble, statki kuchenne ich własność musieli zostawić. Polacy nie pozwolili „hitlerowcom” zabrać swojego mienia. Trzeba mieć trzeżwy sąd o sobie.

janak

zostawmy „naukowe”oceny, sa nic niewarte. Znam ludzi, że w obliczu wojny nie kradły i nie rabowały i jakoś przeżyły dzięki wzajemnej pomocy i pracowitości – tej dobrze pojętej. Znam fakty,że po wojnie że rozkopywano niemieckie groby i szukano tam – nie wiem czego….Robili to rodowici Polacy. Niestety. Zachłanność prowadziła do mordów, ograbiania ludzi / żywych jeszcze/ ze wszystkiego co im pozostało, z tych resztek. Jest wiele dowodów i dokumentów na to że Polacy nie są święci.

  janak

  przejęzyczenie przepraszam; oczywiście ma być, że ludzie nie kradli, nie rabowali i jakoś przeżyli.

  Czytacz

  Jakieś dowody w postaci dokumentów? Czy może natchnienie czerpane z książek Grossa? Który naród jest święty? Może Izraelici? Francuzi? Holendrzy? Obywatele USA?

aQa

Nie popieram działań Polaków w kwestii pozostawionego mienia Żydowskiego, jednak dla wyjaśnienia, Żydzi w taki sam sposób grabili i przejmowali mienie pozostawione przez Polaków wywiezionych na Sybir. Skąd wić ten płacz ?

  Michal

  Kłamiesz lub sobie to po prostu wymyśliłeś i myślisz, że twój wniosek jest poprawny.
  NIE JEST.
  Po wejściu Ruskich w 1939-09-17 do Polski Polacy na Sybir nie byli wywożeni całymi wioskami, tylko wybiórczo.
  Przede wszystkim rodziny urzędników państwowych, czyli np. sołtysi, nauczyciele, wójtowie, itp.oraz kto podpadł.
  Dlatego mienie zwykle przechodziło na spadkobiercę czyli mieszkających obok krewnych chyba, że Ruscy coś ukradli przy okazji.
  Żydów to było za mało, aby się rzucić na rabunek, a jak w niektórych miejscowościach więcej to mieszkali skupieni w innych miejscach miasteczka.

   Michal

   c.d.
   O wsiach to nawet nie ma co mówić, bo tam nie było wcale Żydów, więc dobytek zagospodarowywali krewni, bo mimo wszystko każdy respektował prawo własności i spadku.
   Na dodatek dochodzi do tego większe poszanowanie u Żydów prawa własności, tak więc jak mógł się nawet w tych okolicznościach znaleźć jakiś polski szabrownik, bo krewni nie zdążyli zabezpieczyć pozostawionego dobytku, to w przypadku Żydów było to prawie niemożliwe przy ich poszanowaniu prawa własności (mimo upierdliwego targowania się o każdy grosz-ale to poprostu jest tylko transakcja.)

  Michal

  c.d.
  O wsiach to nawet nie ma co mówić, bo tam nie było wcale Żydów, więc dobytek zagospodarowywali krewni, bo mimo wszystko każdy respektował prawo własności i spadku.
  Na dodatek dochodzi do tego większe poszanowanie u Żydów prawa własności, tak więc jak mógł się nawet w tych okolicznościach znaleźć jakiś polski szabrownik, bo krewni nie zdążyli zabezpieczyć pozostawionego dobytku, to w przypadku Żydów było to prawie niemożliwe przy ich poszanowaniu prawa własności (mimo upierdliwego targowania się o każdy grosz-ale to poprostu jest tylko transakcja.)

   Michal

   Nie jest wykluczone, że gdyby Ruscy wywieźli na Sybir ich wszystkich polskich sąsiadów to zachowali by się podobnie jak Polacy wobec nich lub np. trochę bardziej kulturalnie organizacyjnie.
   Rada starszych ustaliła by zasady zagospodarowania dobytku ruchomego i nieruchomego, może nawet z uwzględnieniem powrotu właścicieli.
   Bo raczej nie ulega wątpliwości, że dobytek musiał być jakoś zagospodarowany.

    Anonim

    W Rosyjskiej strefie okupacyjnej Żydzi aktywnie wspierali NKWD ,szczególnie młodzi Żydzi. W latach 1939-1941 po rodziny Polaków wyworzonych na Syberię zawsze przychodzili Ruscy w towarzystwie Żydów. Co stało się z majątkiem Polaków wywięzionych na Syberię ? W ich domach szczególnie w miastach zamieszkiwali Rosjanie i Żydzi. Ich majątkiem ruchomym zaopiekować się Żydzi ,którzy rabowali ubrania ,pościel ,meble ,kosztowności ,szczególnie na.wsi. Kto pierwszy rzucił się do rabowania magazynów ,których nie zdążyli wywieźć Rosjanie ,po 22.06.1941 ,oczywiscie Żydzi którzy jeszcze byli na tyle bezczelnie że mówili „musieliśmy okraść te magazyny ,bo inaczej wynieśli by wszystko złodzieje i chłopi”. Dla Żyda Polski chłop był w jednym rzędzie ze złodziejem. Tylko kim byli Żydzi którzy sami okradli te magazyny ,czy nie przypadkiem Złodziejami ? Ciekawe dlaczego po ucieczce Rosjan po 22.06.1941 ,od Estonii do Rumuni zaczęły się pogromy Żydów za ich kolaboracje i wspieranie Rosjan. Czy jest na świecie jakieś jedno państwo którego ludność lubi Żydów po tym jak ich pozna ?

Anonim

Rabunki I zachowania tego typu zdarzaja sie w kazdym kraju I spoleczenstwie objetymi wojna. Ludzie sa tylko ludzmi. Nie znamy ich motywow, polozenia..nie mozemy ich oceniac.

Raf

Może ściągnę sobie na głowę negatywne komentarze, ale nie jest to łatwe do oceny. To moim zdaniem zadziwiająca próba oceniania ludzkich zachowań w warunkach, kiedy żywność była na niemieckie kartki i jeśliby tylko na nie liczyć, umarłoby się z głodu. Produkcja szła dla Niemców, nie dało się zdobyć mięsa. Nie było opału bądź na opał, jakby się coś ściągnęło z lasu, groziło to śmiercią, nie dziwią więc historie o rozbieraniu drewniaków na opał. Każdy chciał przeżyć. Zapewne najwartościowsze rzeczy zrabowali oprawcy Niemcy (dzieła sztuki, biżuterię, srebrne sztućce etc. Zamordowanym nikt pomóc już nie był w stanie. Większość z oceniających to krytycznie obecnie w ciężkich czasach robiłaby to samo, bo byle drobiazg wymieniony na coś do jedzenia mógł uratować komuś życie. Czy eksterminowali ludzi razem z Niemcami? Zabijali ich? To był plan jakichś podrostków przymierających głodem w warunkach okupacji? Kiedy się o tym czyta w czasach pokoju, budzi obrzydzenie. Ale wystarczy przeczytać trochę rzeczy, od opisów likwidacji getta warszawskiego po „Inny świat” Grudzińskiego, by ciężko było wszystko oceniać tak jednoznacznie.
I co poradzisz na to, że przy Nowym Świecie karuzela się kręciła, kiedy getto było likwidowane, że ciastkarnie i lodziarnie działały, kiedy za murami getta strzelano do ludzi na dachach i palono kamienice razem z nimi miotaczami ognia, a budynki rozwalano razem z ludźmi z dział przeciwlotniczych? Co mógł zrobić przeciętny Warszawiak bez broni? Pokazało to potem Powstanie Warszawskie, że niewiele. Co mógł zrobić ktoś, kto coś o tym słyszał? Albo ten, kto po wielu okropnościach zamykał już oczy na całe to zło?
To w ogóle nie jest dyskusja o pokusie, moralności etc., tylko o przeżyciu. Doniesienie na kogoś, skazanie go na śmierć, żeby przejąć jego majątek – to można ocenić jednoznacznie. Ale czy można jednoznacznie ocenić w tamtych warunkach rozbieranie opustoszałych z wiadomych względów ruin i wykorzystanie sprzętów w tamtej sytuacji jako grabież, rozbój itp., a ludzi, którzy nie obcinają palców trupom, tylko przywłaszczają sobie ich dobytek, nazwać od razu hienami cmentarnymi – nie jestem tego do końca taki pewny. A już na pewno nie może to być przyczynek do obwiniania Polski i Polaków o holokaust.

  Nasz publicysta | Michał Dębski-Korzec

  Drogi Raf, dziękuję za wartościowy komentarz. Mam wrażenie, że tak naprawdę Polacy zdradzeni i pokonani w drugiej wojnie światowej mogli mówić przynajmniej o moralnym zwycięstwie (cokolwiek to jest). W tym momencie nawet to zwycięstwo się im odbiera. Dlatego bronią go jak niepodległości.

  Rumburak

  Bardzo trafnie. ale podsumowanie autora artykułu mówi wszystko: „Czy w tej gorączce szabru chodziło o antysemityzm? O nienawiść do Żydów? Do jakiegoś stopnia pewnie tak. Ale zdecydował zupełnie inny czynnik: chęć łatwego wzbogacenia się w trudnych i niepewnych czasach. Szaber podczas okupacji dla wielu ludzi stał się sposobem życia”.

   Czytacz

   Rumburaku, myślę, że szaber czy kradzieże obecne byłyby w każdym kraju nie tylko w Polsce. Motywacje kradnących mogły być różne. Główną była chęć przeżycia zakupienia za te dobra żywności czy możliwości wyjazdu lub jak napisałeś wzbogacenia się. Mój dziadek pracował w czasie wojny na kolei. Pomógł razem z kolegą uciec młodej żydówce z dzieckiem z transportu do obozu. Nie zdecydował on, ani kolega się jednak na jej ukrycie u siebie w domu, ze strachu o życie rodziny. Dziadek nigdy nie wiedział co się z nią stało po ucieczce, jakie były jej dalsze losy. Jak widzisz historia nie jest czarno biała. Pozdrawiam.

    Nasz publicysta | Michał Dębski-Korzec

    Dobre podsumowanie Czytacz. Ocena zachowań ludzi znajdujących się w tak ekstremalnych warunkach jak wojna i co za tym idzie walka o przeżycie, nie może być dobra lub zła. Niestety ale pomiędzy istnieje wiele odcieni.

    Anonim

    Panie Michale, ale pisanie w sposób oceniający cały naród i ekstrapolujący na cały naród przykłady szabrowników to nienaukowe i nieuczciwe podejście autora do tematu.

Anonim

Domena naszego narodu bylo zawsze szukanie winnych Im wieksza ciemnota w narodzie tym wiecej spalen na stosie i polowan na czarownice. sredniowiecze sie klania. slowo zlodziej przylgnelo do Polakow,albo sie jest zlodziejem,albo panszczyzna w kraju niedoszlych arystokratow.tutaj wszyscy sie okradaja i tak w kolko.zlodziej zlodzieja rozlicza.juz nawet czlowiek zaradny ktory do czegos doszedl uczciwie tez bedzie posadzony bo nikt mu nie uwierzy.Dostac sie do koryta to jest priorytet,zawsze sie mozna przeciez wyspowiadac, niewielu idzie prawa droga.Kazdy jest przekonany ze mu sie nalezy a panstwo nie daje a jak nie daje to trzeba sobie wziasc.Dla Polakow zaglada zydow byla tym czym dla armi czerwonej powstanie warszawskie

Polak parriota.

Źydzi zamordowali Jezusa z taką premedytacją źe nawet ukraińcy im nie dorównują.

  Michal

  Tą sensację wyniosłeś z kościoła, do którego chodzisz?
  To powiedz mi czy jeszcze mówią, że Żydzi dodają krew chrześcijańskich dzieci do macy?
  Bo naprawdę nie wiem. Nie chodzę do kościoła.

   Anonim

   Czy to prawda że Żydzi składają swojemu bozkowi JHVH ofiary z ludzi i zwierząt ? Pisali o tym w swojej księdze zwanej Tora. Bo naprawdę nie wiem. Nie chodzę do synagogi.

Polak parriota.

Źydzi nie wiedzą co to honor prawda pomoc bliźniemu chęć zysku za wszelką cenę.Czy ktoś zna źyda który pomóg w sensie finansowym jakimuś arabowi lub obojętnie komu.

Polak parriota.

Do junak czy według ciebie źydzi to uczciwy naród?

Polak parriota.

Do junak czy wiesz o tym źe źydzi ukrywający się w lasach tworzyli bandy które napadały na ludność na wsi źeby zdobyć źywność źydom wolno polakom nie.

Polak parriota.

Do junak nie wszyscy źydzi byli bogaci to co takiemu moźna było ukraść.Biedni w GW nawet od kromki chleba musieli płacić podatek

wojmi

dziękuję autorowi za wysiłek w zbieraniu wybiórczo źródeł.

Taka tania sensacyjka Panie Kamilu chyba poszedł Pan na łatwiznę i sensacje – po Grosie?

Czy trzeba być Żydem aby opuszczony majątek został rozkradziony przez innych? U mnie w rodzinie też rozkradziono majątek pod nieobecność gospodarzy – jakoś nikt z mojej rodziny nie jest Żydem.
Czytając takie rewelacje pytam się: czy lepiej by było gdyby przyszły brygady żydowskie z getta i zabezpieczyły ten majątek dla niemieckiego Pana?
Oczywiście siedząc w cieple przed komputerem wygodnie się wzruszać i oburzać.
A jak nazwać więźniów KL (np. Żydów) którzy przeszukując ciała i bagaże zagazowanych gromadzili „diamenty, złoto itd.” tylko dla siebie?
A jak nazwać rabowanie majątków Palestyńczyków (Arabów Jordańskich na terenie Palestyny – chyba tak tych ludzi nazywają Izraelczycy) przez Żydów?
Tajemnicą poliszynela jest kwestia byłych więźniów KL przyjeżdżających po wyzwoleniu do obozów aby „odzyskać” depozyty ze skarbami. Znam takie historie z okolic Oświęcimia.
Bardziej mnie martwią przypadki mordowania powracających po wojnie Żydów i innych – przez bandytów, Żołnierzy Wyklętych albo „nowych” lokatorów.
Czy są tu jacyś święci?

Racjonalny

Niemcy to mordercy. Niemcy wymordowali żydów i polaków. Niemcy zbombardowali Polskę, nie pozostało w niej już nic. Niemcy nie poczuwają się do winy. Niemcy to bestie. Niemcy nie oddali polakom zadośćuczynienia, reparacji wojennych.
W każdym społeczeństwie część to złodzieje, bestie w owczej skórze. Tak samo wygląda sprawa z bohaterami część to piękne moralnie jednostki. Reszta to masa, obojętna na krzywdę etc.W tym polacy nie różnią się od innych NICZYM. Polacy są źli/dobrzy tak samo jak inne nacje. Polaków rabowano, mordowano, okupowano. Pozostałości po zmarłych były słusznie odbierane przez Polaków – tak czy inaczej zrobili by to Niemcy (bestie).
Z poszkodowanego robi się winowajcę. Niemcy to bestie ! Polska to świętość biorąc pod uwagę okupację, zbombardowanie wszystkich budynków, wymordowanie inteligencji polskiej etc.
[…]

Komentarz został poddany edycji, ze względu na nawoływanie do nienawiści i czynów karalnych.

Marcin

Jak można pisać Tak tendencyjny artykuł ?! Wystarczy mieć trochę oleju w głowie lub posiedzieć z babcią przy herbacie żeby choć trochę wiedzieć o tamtejszej rzeczywistości a nie obrażać godność każdego kto mierzył się z tamtymi ciężkimi dla wszystkich Polaków czasami.

Skoro tak wszystkich rabowano to gdzie są te pieniądze ?
Uwierzyć że oprawcy zostawiłam wsZystkie kosztowności ofiar ?! Pewnie z litości…

Niedługo trzeba będzie przepraszać Niemców ze ginęli w napaści na Polskę…

Filip S

Marny, tendencyjny artykulik mający na celu wzbudzenie w polskim czytelniku poczucie moralnej winy, sympatii oraz wymuszonego współczucia względem wiadomej nacji. Jestem pewien że autor tych wypocin nie odważyłby się nigdy pisać i publikować w podobnym tonie np. o bandzie braci Bielskich tytułując swoją pracę w stylu; „Żydowscy terroryści wespół z Sowietami mordowali Polaków”.

Jagoda

I to ma byc rzeteny tekst historyczny?
Obludnicy i oszusci z tego portalu niby historycznego nie znaja rozporządzenia hitlerowcow?
To szukac informacji nieuki!
Caly majatek przechodzil na wlasnosc hitlerowcow czyli wszyscy co tak narzekaja na Polakow to biadola nad tym, ze hitlerowcy jeszcze więcej wagonow do Niemiec nie wyslali.
W czasie wojny zycie jest najwazniejsze ale ti Żydzi mogli mordowac Żydów aby przezyc a Polakowi nie wolno zabrac tego co moze pomoc im przezyc wojne. Za leki i jedzenie trzeba bylo placic tak samo jak aby przekupic Niemcow trzeba bylo miec czym.
Bardzo dobrze, ze Polacy dzialali przeciwko Niemcom.

  GM

  Dokładnie! 100% racji. Oni rabowali własność niemiecką!

borizm

Po co ten artykuł? Co to za tytuł? Przecież rabuje się komuś, kto żyje, a nie martwemu.
Skąd wiadomo, że Polacy przejmowali akurat własność zabitych Żydów, a nie Chrześcijan? Przecież w Polsce niemieckie mordy zaczęły się od mordowania Polaków, gdy ortodoksyjni Żydzi, jako ulegli Hitlerowcom (a także im usłużni) zostali w gruncie rzeczy pozostawieni w spokoju na parę ~2-3 lata.

Anonim

Co dzialoby sie z mieniem po zamordowanych zydach gdyby dzielni ludzie nie zabraliby go?
Wg. prrawa niemieckiego mienie to stanowiło wlasnosc III Rzeszy. Kosztownosci trafialy do Banku Rzeszy i kupowano za nie surowce do DALSZEGO PROWADZENIA WOJNY.Mienie ruchome ubrania, garnki, meble, nawet zabawki gromadzono w wielkich magazynach i rozdawano NIEMCOM zbombardowanym.
Reasumujac, okradano nie zydow tylko III RZESZĘ pozbawiano Niemcy srodkow na zakup SUROWCOW STRATEGICZNYCH, pozbawisno pomocy dla ofiar bombardowan ALIANCKICH.

Anonim

Wojna byla , wczujcie sie w sytuacje , teraz wojna , bieda ,strach o kazda Minute zycia . Pomyslcie

Paula

Proszę zajrzeć do Internetu do artykułu ” jak Niemcy wzbogaciło się na Holokauście i na II wojnie światowej ” , skąd były pieniądze na armię,żołnierzy niemieckich? Jak opracowywali strategie ekonomiści ,historycy niemieccy, aby nie przegrać II wojny ?Zajęte Kraje przez Niemców utrzymywały gospodarkę,armię,żołnierzy niemieckich,społeczeństwo niemieckie? Zwykli ludzie niemieccy dali się wciągnąć w wojne rozpoczeta przez ” ideologie Hitlera i Jego fanatykow”.Dlaczego Polska nie dostaje odszkodowania za II wojnę od Niemiec,proste bo byłaby bankrutem i pewnie zniknelaby z mapy świata , a to dlatego że tak wiele ,wiele pieniędzy jest winna Polsce w tym innym państwom jak Włoch,Gruzja…Niemcy nie chcą ujawnić,bronie tego jak ” płynął transfer pieniędzy w czasie wojny.Czy dzisiaj Niemieckie Markety chcą być opodatkowane w Polsce?Chcą przejrzystości,ujawniania rzetelnie swoich utargow, zarobionych pieniedzy w Polsce? Czy omijaja prawo czy sa krystaliczni? Pytam: Kto pozwala ? Naród Polski pozwala?To teraz Polacy sa bogaci ,teraz, to znacz po : II wojnie i ” komunie” są tacy bogaci? Kto mydli oczy Polakom kredytami , kredytami na wszystko?W Polsce nie powinno być życia z Banku na kredyt.Zwłaszcza ze Polska dużo ucierpiała w czasie II wojny światowej,” komuny”.

Anonim

Pan siebie nazywasz historykiem. Masz pan dyplom? Szkoła hagad Grabowski, Engelking i ska?

Joanna Cedro

Kompletnie nie rozumiem. Jak autor (i wielu innych) wyobrażaliby sobie rzeczywistość alternatywną? Że przymierający głodem i szczodrze zabijani Polacy, zagrożeni każdego dnia – zakładają muzea? Po dziś dzień pilnują „majątku” ofiar niemieckiego rasizmu? No coś podobnego! Szafę „wycyganili” tanio od skazanych na eksterminację, podli! A Żydzi, gdy bolszewicy pędzili (w pierwszym rzucie) Polaków do bydlęcych wagonów, to jasne, uczciwą cenę płacili. Może to i wstyd rozgrabiać mienie porzucone na skutek tragedii, zamiast stać ponuro gdy kiszki z głodu marsza grają. Ale większy wstyd pisać o tym przekłamanymi słowami. Fakty z pewnością takie były. W „czasach pogardy” najważniejsze było przetrwanie. Ale upraszałbym o właściwe Słowa. Np. „Rzucali się jak sępy” byłoby ok. I refleksja ogólna: tak się dzieje, gdy państwo nie istnieje, zostało podbite czy „rozmontowane”.

Robertazja

Doktor Marcin Zaremba jest histerykiem, a nie historykiem. Uniwersytet Warszawski jest ostoją żydo komunizmu.

Polacy nie mieli wstępu do gett. Policja i pogotowie żydowskie rabowali wszystko po wywożonych i zabijanych żydach. Podczas likwidacji gett Niemcy wszystko zabierali, a potem palili domy. Co najmniej 80% zgładzonych żydów, to byli chasydzi i inna biedota żydowska, nie mająca żadnego majątku.Nigdy w życiu nie słuchałbym żadnego osobnika z UW. Na samą logikę – niemożliwym jest aby Niemcy pozostawili w gettach majątki po żydach i tego nie zabrali. nawet idiota by to ogarnął.
Drzwi i okna, półki, deski z podłóg faktycznie były niesamowitym majątkiem. Zmarłym żydom już się do niczego nie przydały, a żywym pozwalały przeżyć, a nie się bogacić. Drewnem można było opalać, a w ubrania odziać. To nie jest kradzież. O kradzieży i szabrowaniu można by mówić, gdyby masowo były kradzione majątki, czyli przedmioty wartościowe i nie niezbędne do życia (pieniądze, biżuteria, działa sztuki, drogie -ozdobne przedmioty). I własnie dlatego ten osobnik nagina rzeczywistość i rozpowszechnia nieprawdę.

  Robertazja

  Dodajmy jeszcze, że ten osobnik pracował dla PAN. PAN jest to żydo-komunistyczny twór i wszyscy, którzy pracowali dla tej instytucji są pro żydowsko nastawieni. Tak więc ten pisarzyna, mieniący się historykiem nie jest wiarygodny.

Charlie

czy ktoś wie może czy istnieje jakiś Naród na Świecie, który obdarza Żydów sympatią ?
Pytam się bo nie znam takowej nacji co by Żydów darzyła sympatią :)

margreth

„MORD POLSKICH DZIECI W LODZKIM GETCIE”
Aleksander Szumanski

Aneta Dobrzyńska

Ludzie a co tam było do rabowania, przecież Żydzi w gettach zyli w skrajnej nędzy…

hi

Długi żydów wobec Polski to kwota 25,06 bilionów dolarów
Wyobraźcie sobie 342 pociągi z 40 wagonami pełnymi złota – tyle są winni żydzi Polakom !! To nie żart to realne pieniądze jakie żydzi pożyczyli od Polaków w złocie !

Maksymalnie długi pociąg towarowy według obecnych przepisów może zawierać 43 wagony. Jeśli użyjemy czteroosiowych wagonów towarowych o ładowności 40 ton, to taki pociąg może być załadowany 1720 – tonami złota. Ile takich pociągów jest niezbędnych do przywiezienia tego złota do Polski:
N= 589015,00 ton złota/(1720ton/pociąg) = 342 pociągi
Suma 25,06 bilionów USD obejmuje jedynie krótki okres polsko – żydowskich kontaktów finansowych.
Ile są obecnie Żydzi winni Polsce i Polakom z racji wzajemnych nieuczciwych relacji pożyczkowych od początku ich osiedlania się w Polsce do chwili obecnej? Wielkość ta jest trudna do oszacowania i wymagałaby tytanicznej pracy historyków. Według oceny jednego ze współczesnych historyków amerykańskich przyczynę rozbiorów Polski stanowił brak środków finansowych na utrzymanie armii. Stosując obecne praktyki bankowe wprowadzające karne odsetki bankowe za niespłacanie długu zgodnie z umową suma długu żydowskiego byłaby tysiące razy większa.

Powyższe dane rzeczowe wynikają z tego, co doliczyła się komisja sejmowa, wybrana do określenia skali niespłaconych przez żydów długów w roku 1764. Ileż pożyczek nie zarejestrowało się ?! Drobniejsze wierzytelności zamożniejszej szlachty wiejskiej pozostały zapewne poza spisem; drobniejsze szczegółowo, lecz tak liczne, iż w sumie złożyłyby się również na jaki milion czyli cały dług z roku 1764 wynosił 3,5 miliona (trzy i pół miliona ówczesnych złotych polskich. (Por. F. Koneczny: „Cywilizacja żydowska”, Londyn 1974, s. 344). Wypożyczone żydowskim kahałom pieniądze ostatecznie nigdy nie zostały przez nie spłacone. Obecnie według fachowych wyliczeń eksperta realny dług wynosi 25,06 bilionów USD. W ten sposób niespłacone długi kahalne okazały się dla Żydów świetnym sposobem na okradzenie Polaków (głównie magnaterii i duchowieństwa), czymś w rodzaju dzisiejszych piramid finansowych.

Zadłużenie Żydów wobec Polski to bilionowe kwoty wyrażone w dolarach USA, których żydzi nigdy nie zwrócili – obecnie ci grabieżcy za pomocą swoich zakonspirowanych ziomków chcą okradać Polaków; Żydowskie kahały okradły polskie duchowieństwo i magnaterię na kosmiczną skalę. Historyk Ludwik Glatman pisał w wydanych w 1906 r. „Szkicach historycznych”, iż z zapisków z 1739 r. widać, że Żydzi koronni wnosili do skarbu z pogłównego tylko 220 tys. zł rocznie, mogli zaś wnieść bez najmniejszego przeciążenia wraz z litewskimi Żydami 4 mln zł polskich. Wynika z tego, że przez wiele dziesięcioleci Żydzi dzięki swej nadzwyczaj skutecznej walce o zachowanie bardzo niskiego pogłównego okradli skarb Rzeczpospolitej Obojga Narodu na wiele milionów złotych.
Jak żydowskie kahały okradły polskie duchowieństwo, magnaterię i szlachtę ?

Wyjątkowy, jak na owe czasy samorząd żydowski, łącznie ze słynnym Sejmem Czterech Ziem – waadem załamał się w połowie XVIII wieku na skutek całkowitego gospodarczego i finansowego krachu kahałów. Zadecydowały o tym ogromne, niespłacane przez kilkadziesiąt lat długi kahałów (pełniących rolę banków) wobec polskich wierzycieli, głównie duchowieństwa i magnatów. Sprawę długów kahalnych szczegółowo opisał słynny naukowiec, historyk i historiozof profesor Feliks Koneczny w książce „Cywilizacja żydowska”. Według Konecznego dla żydowskich kahałów było „złotym interesem dla, żeby zapożyczać jak najwięcej u zamożniejszych Polaków; zadłużano się tak, aż strunka nareszcie pękła (..) W roku 1764 wyniosły długi organizacji żydowskich w ogóle bajeczną na owe czasy sumę półtrzecia miliona (tj. 2,5 miliona ówczesnych złotych), z czego około półtora miliona przypadło na pretensje duchowieństwa (przeważnie Jezuitów, Dominikanów i Franciszkanów), a około 900 tys. złotych polskich na pretensje magnaterii.
Obiegowe złote polskie były równoważne polskim złotym czerwonym w proporcji

Serwacy

W źródłach historycznych tych oficjalnych, dane dotyczące liczby wymordowanych ludzi podaje się, że szacunkowa liczba wymordowanych żydów w czasie holokaustu podczas II wojny światowej wynosi ok. 6 milionów. Podkreślając, że doszło niemal do całkowitej zagłady populacji żydowskiej.
Według tych samych źródeł czytamy, że przed II wś w europie żyło 3,5 mln żydów a po wojnie zostało 12 mln.
Dane, które w żadnym z opracowań nie są zestawione razem (nie bez powodu), ukazują pewną niezgodność na którą żydowscy historycy zazwyczaj odpowiadają szyderczym śmiechem. A według których wynika, że żydów przed wojną było 3,5 mln, w czasie wojny zginęło 6 mln -prawie cała populacja i po wojnie zostało tylko 12 mln.

Czytam wiele antypolskich paszkwili, które to przedstawiają Polskę jako najgorsze miejsce do życia dla żydów a polaków jako najgorsze antyżydowskie społeczeństwo na świecie. A przecież Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska była zamieszkana przez największą populację żydów europie. I tysiące udokumentowanych przypadków, gdzie Polacy rotowali żydów w czasie wojny, ryzykując życie swoje i swojej całej rodziny, gdzie w wielu przypadkach je tracili. Dla lepszego obrazu sytuacji dodam, że nie ma żadnego znanego przypadku, w którym to żyd pomógł by polakowi ale są setki przypadków gdzie to sami żydzi donosili na gestapo o polakach, którzy pomagali żydom.

Dlaczego w Polsce było najwięcej żydów, którzy to masowo z własnej woli przybywali zewsząd i tutaj się osiedlali skoro u nas były najbardziej niedogodne dla nich warunki do życia. Dlaczego nie zostali tam gdzie byli tylko zdecydowali zostawić miejsce, w którym żyło się im dobrze i przeprowadzić do miejsca w którym nie mieli warunków do egzystencji. Żeby takiego wyboru dokonać, trzeba być chorym na umyśle i to w bardzo poważnym stadium.

Tutaj na myśl samo nasuwa się pytanie: Czy żydzi to populacja chora na umyśle, czy jest tu celowe antypolskie działanie i przekłamanie o Polsce i polakach a w rzeczywistości mieli bardzo dobre warunki do życia.

Chciałbym tu zaznaczyć, że nikt nie musi wierzyć mi na słowo, chociaż dla osób interesujących się tym tematem nie napisałem tu nic nowego, ponieważ odniosłem się do źródeł, które są powszechne i ogólnie.

Aga

dziękuję za ten tekst i nie tylko tak było, ale ma to swoje poważne reperkusje, znam takich, którzy pomagali Niemcom wywozić Żydów do obozów, potem rabowali ich mienie, może nie było tych ludzi dużo, ale byli doskonale znani z tego co robią wśród lokalnej społeczności, jednym takim na wsi dom spalono, za chciwość i brak ludzkich przymiotów, moralności a potem tak im to w krew weszło, że oni i ich rodziny już w trzecim pokoleniu, nadal mają chciwość we krwi i niszczą ludzi, by zabrać im majątek i jedyne co im w genach się utrwaliło, to to, że życie ludzkie nie ma znaczenia, znaczenie ma zysk. Bardzo dziękuję za ten tekst, gdyby upublicznić nazwiska tych rodzin wtedy uczciwi porządni ludzie, mogliby się chronić przed tą patologiczną amoralnością tych rodzin, bo od wielu pokoleń kultywują oni ten niszczący porządnych ludzi proceder!

Ryszard

CO MOGŁO ZOSTAĆ PO ZAMORDOWANYM PRZEZ NIEMCÓW ŻYDIE? CZY NIEMCY W PRZYPŁYWIE LITOŚCI MAJĄTKI ŻYDÓW POZOSTAWIALI NIENARUSZONE?

Ewa

Co można rabować z miejsca gdzie było skrajne ubóstwo, nowy pan panujący przejął od mieszkańców wszelkie dobra, Żydzi w gettach nie mieli jedzenia bieżącej wody i leków, jedynie co można było z tego miejsca zabrać to dowody zbrodni nazistów.

  nie OK

  DAJECIE się prowokować

   Konrad

   Kamil Janicki prezentuje tendencyjnie negatywnie historie Polski i Polakow, to jakis rodzaj zaburzenia. Powinien zajac sie literatura fantasy a nie historią. Wyjatkowy szkodnik.

T_______T

Ciekawi mnie, czy zwracano by tak uwagę na to zjawisko, gdyby ofiarą była inna etniczność
Są poszlaki do różnych podejrzeń, bo że inne narodowości również padły ofiarą to wspomniano przelotnie jednym zdaniem

Jaki antysemityzm? Ja sam nie przeżyłem wojny, być może po prostu „jeszcze”, ale mam na tyle wyobraźni by zrozumieć, że są to okoliczności gdzie łaski nie zaznaje nikt z nikąd, i każdy tylko myśli jak w jakikolwiek sposób podnieść szanse swoje z „bardzo marnych” na „dość marne”, wszelkimi możliwymi środkami.

Żadne to usprawiedliwienie, ale czy doszło dosłownie do rabunku, przejęcia mienia pod groźbą użycia siły? Nawet jeśli tak, to jak nieistotny odsetek to był?

Grabież tego mienia było przejęciem mienia, które i tak już nie zazna swojego prawowitego właściciela, nieruszone najpewniej padnie ofiarą obrażeń pochodzących z narzędzi wojny, zmarnieje przez bieg czasu lub, najgorsza możliwa opcja, wpadnie w ręce i na korzyść wspólnego wroga, wspomagając jego wysiłki wojenne przez co pośrednio szkodząc dosłownie każdemu – mniej pieniędzy/zasobów potrzebnych na różności przydatne pracownikom administracji (meble) czy nawet wojakom (wszelkie tkaniny), to więcej zasobów na działania wojenne czy wręcz eksterminacje.

Czy usprawiedliwiam? Nie, bo tu nie ma co usprawiedliwiać. Każdy zdesperowany naród pod butem najeźdźcy jest sprowadzony do najniższego osiągalnego poziomu i jak nie zmuszony, to wystarczająco skutecznie skłoniony do czynów kompletnie wypranych z godności. Bo na prawdziwą, nie czysto propagandową, w czynie a nie słowie godność podczas wojny, stać naprawdę tylko garstkę wśród tłumów.

Podła postawa w słowach AKowców to jest oznaka jednej z najgorszej naszych wad.
W słowach zgrywanie potężnych rycerzy, którzy w czynie są zgubieni. W zardzewiałej zbroi, z ułamanym mieczem i z kawalerią wroga tylko o 100 metrów stąd, tylko cud już może zbawić przed śmiercią pod ciężarem.

Zamiast zrozumieć naród sprowadzony obcą siłą do najgorszych chwil naszej historii, to zdolni tylko do pustej krytyki, bo w o tyle wygodniejszej sytuacji, że nie raz mają przynajmniej czym się obronić jak już Niemiec w drzwi załomocze.

Ale nie to z kogo robi się bandytę, ale przez kogo jest najbardziej… chwytające uwagę.

Naprawdę ciekawe czy w przypadku innej ofiary ze sprawców, na pewien sposób współofiar ogólnych okoliczności, robiłoby się nienawistników na tle kulturowo-etnicznym, czy może jednak znalazłany się chociaż krzta zrozumienia i pamięci, jakim piekłem jest wojna, jakim ta była szczególnie, i do czego są zdolni ludzie w desperacji.

Nie można przegapić choćby najmniejszej kompletnie nieistotnej okazji, by przypomnieć o statusie wiecznej ofiary bitej z każdej strony wszechświata, „no tak, czy nie?”.

Agula

Bo to byli chłopi i to zapewne ci niewyksztalceni.A myśli pan że żydowscy naukowcy nie pracowali dla Niemców.? Ci lepiej wykształceni ginęli w imię tzw. patriotyzmu.

stary

żydowska historia dla Polaków – kłamliwa i oszczercza żydowska hagada oparta na „dowodzie” czyli apelu AK do Polaków aby nie poniżali się do działań patologii która istnieje i działa w każdym społeczeństwie niezależnie .
Znam historię z przekazu świadków z małego miasteczka z dzisiejszych kresów jak to się miało , otóż przed każdą pacyfikacją żydów Niemcy spędzali Polaków i przetrzymywali na terenie zamkniętym, w tym przypadku do kościoła, a wypuszczali dopiero po zakończeniu akcji, wolni byli tylko kolaboranci Volksdojcze i mający pochodzenie niemieckie.
Jaki więc udział mieli Polacy w szabrze z który groziła na miejscu kula w łeb.
A po wojnie? każdy kto był podejrzewany o to że się mógł dorobić na mieniu pożydowskim był nawiedzany przez żydowski UB i solidnie przetrzepany.
Na czym więc Polacy mogli dorobić się po żydach, na zgliszczach które po nich zostały.

.

Janicki. 🤣 Klasyczny chazarski oszust i oszczerca ukrywający się pod przebraniem historyka. Tak się kręci holobiznes. Najpierw cisnęli kasę od Niemiec, potem wpadli na kolejny cel.
Prawdziwych historyków, którzy przedstawiają prawdziwe informacje spotyka nagła śmierć.

Opisz nam „janicki” jak przeprowadzacie taką operacje?

Dla nas Polaków, bezgraniczny wstyd za takie zostawienie kompetentnego, uczciwego i odważnego człowieka na pastwę chazarskich oszustów i zbrodniarzy.
POTWORNY WSTYD.

Sebbek666@gmail.com

Lepiej hitlercom jtakim jak wy zostawić. Kiedy mordercy oddacie Polakom to co zagrabiliscie. Każda Niemka to Kurwa. Tylko kurwy rodzą mordeców niemowląt. Przepraszam panie prostytutki. Kurwa to charakter nie zawód.

EWA MISIEK

I DO TEJ PORY POLACY NIC SIE NIE ZMIENILI W 1981 ROKU ROZBIL SIE SAMOLOTOT LOTU W WA-WIE, BYLAM WTEDY STEWARDESA LOT. JEDEN Z NASZYCH KOLEGOW KONSTANTY CHORZEWSKI ZGINAL W TEJ KATASTROFIE PRACOWAL W KOKPICIE JAKO NAWIGATOR. JEGO CIALA NIGDY NIE ZNALEZIONO NATOMIAST ZGINELY JEGO DOKUMENTY , KLUCZE OD MIESZKANIA. NA SZCZATKACH SAMOLOTU MILICJA ZASTALA MNOSTWO LUDZKICH HIEN KRADNACYCH ROZBITE WALIZKI I OBRABIAJACYCH SZCZATKI MARTWYCH. W CZASIE POGRZEBU ZALOGI ZONA KOSTKA , JOANNA Z CORECZKA BYLY NA POWAZKACH . W TYM CZASIE DOKONANO WEJSCIA DO DO MIESZKANIA CHORZEWSKICH I WYNIESIONO Z NIEGO WSZYSTKO , CO MIALO WARTOSC . MILICJA NIE STWIERDZILA SLADOW WLAMANIA. PO PROSTU KTOS… OTWORZYL DRZWI. PRAWDOPODOBNIE KLUCZEM. KOSTEK BYL OJCEM CHSHSTESTNYM CORKI MOJEGO MEZA Z JEGO PIERWSZEGO MALZENSTWA-DOROTY, STAD ZNAM SZCZEGOLY. SMUTNE ALE PRAWDZIWE. EWA MISIEK

Fufik

Kretyńskie niezrozumienie sytuacji.Jeśli domy były opustoszałe a właściciele nie żyli to w którym miejscu na ziemi te niczyje już rzeczy miałyby pozostać nieruszone do czasu aż się potomkowie ocalałych się po nie zgłoszą.Ani w Niemczech rzeczy po żydach nie zostały w nienaruszonych domach ani nigdzie.Doprawdy to jest nienawistny antypolski artykuł z czterech liter.

syjonizm

i po co wzniecać nienawiść do Żydów
bo taki jest skutek artykułu
Żydzi nie mają skrupułów
w niszczeniu sprzeciwu świadomych Polaków
wobec okupacji żydowskiej z aktami przemocy
na ciałach i duszach polskich patriotów

xxx

jakby ktoś z ludności nie wziął, to pozostałoby jako właśność rzeszy, rozdawane ich osadnikom i ew. folksdojczom, tak więc to jak niszczenie gospodarstw dla osadników czy sabotaż sprzętu było osłabianiem niemców

Michal

Była wojna, zakładam że w sklepach brakowało wszystkiego, dlatego jak było coś bez właściciela to inny zabrał bo mogło się mi przydać, ale co ja tam wiem. Jak kogos Niemcy nie zastrzelili, to miał pewne duże szanse zamarznąć w zimie albo umrzeć z głodu. Więc dlaczego by nie miał zabrać pożyczonej kurtki? Ale co ja tam wiem

Gosia

Trzeba pamiętać, że w czasie wojny wiele osób głodowało. Mogły się zdarzyć przypadki, że ludzie ratując swoje życie zabrali jakieś pozostałości z mieszkań po żydach. Jednak te cenne rzeczy zawłaszczali Niemcy. Nie można być tak surowym, bo po pierwsze nie wyrządzali oni już krzywdy nikomu, a siebie ratowali. Żydów nie powinno to gorszyć, bo oni byli ułaskawiani nawet za denuncjacje swoich, jeśli tylko stwierdzili, że to im uratowało życie. Mają inną miarkę dla siebie i dla nas. Poza tym takich ludzi nie było tak dużo, o wiele więcej było takich, którzy ratowali Żydów narażając swoje życie i swoich bliskich. Dziwię się, że Żydzi są tak niewdzięczni, tak nas szkalują, wymyślają brednie o nas i szukają dziury w całym, zwłaszcza, że to oni dużo nam zaszkodzili w całej naszej wspólnej historii np. sprzymierzenie się z naszymi wrogami, np. długi kahalne, do tej pory nie spłacone. Czyżby mieli jakiś podły plan dla Polski i szykują sobie z góry alibi?

KYDAC

Uważam, że to, co się działo jest w obliczu wojny, strachu, biedy i z pewnością czasem nienawiści i zazdrości jest usprawiedliwione. Ludzie w obliczu zagrożenia zachowują się strasznie i jest to udowodnione przez psychologów w wielu eksperymentach po II wojnie światowej. Do tego dochodzi fakt, co takiego po sobie zostawili Żydzi ? Domy i kamienice później zniszczone przez bomby . Złoto, dolary i brylanty w znakomitej większości skonfiskowali Niemcy. Żydzi nie potrafią nam wybaczyć przede wszystkim braku odszkodowań, ale za co niby mielibyśmy im płacić ? Niemcom, Ben Gurion mimo sprzeciwu wielu Żydów, przede wszystkim Begina, sprzedał się już 20 lat po wojnie za niemieckie srebrniki, zapominając o bestialstwie Niemców wobec swoich braci. Mamonę ta nacja ma we krwi, w białku. O tym nikt dzisiaj nie wspomina, bo Żydzi mają w ręku prasę, media, social media, portale, etc. W ich opinii Polska powinna im zapłacić za straty wywołaną przez Niemców wojną, to chore. Żydowskie wycieczki słyszą o polskich obozach śmierci i przypadkach bestialstwa garstki polskiego społeczeństwa więcej niż o kaźni zgotowanej im przez Niemców. Wypada też dodać, że w Europie tylko Polacy płacili życiem za pomoc Żydom. Dzisiaj każde słowo prawdy skierowane przeciwko nim jest traktowane przez nich, jak objaw antysemityzmu i rasizmu. Rasistami są natomiast oni, nie dopuszczają innych ras do mieszania krwi i pokazują swoje prawdziwe prawie faszystowskie oblicze w Palestynie. Wiedzą, że tzw. przez nich „goje” generalnie mało czytają, mało wiedzą i tylko doczesność, jedzenie, alkohol, mieszkanie i samochód są dla nich ważne. Książki i historia oraz tradycje i pomoc, wspieranie innych Polaków zapominając o zazdrości i zawiści są dla nas niestety często niczym. Dlatego garstka Żydów potrafi rządzić światem. W czasie wojny zginęli mądrzy Polacy i głupi Żydzi. Coś jest w tym zdaniu … podobno Judenraty zadbały o taką wewnętrzną żydowską czystkę w czasie II wojny … to, że najwięcej Polaków narażało swoje życie chcąc ratować żydowskie rodziny jest marginalizowane … Żydokomuniści po wojnie przez wiele lat mścili się na Polakach wchodząc w skład władz z drugiego szeregu.

Greg

A po wojnie przyszła żydokomuna i ograbiła Polaków ze wszystkiego.

Duane

Co za rzyg

Jesteś ukraincem czy rzymianinem
Polak by tego goowna nie napisał

PerryJoips

Hello from Kiddishop.

Jacek

Czy wy „wszyscy mądrzy” nie chodziliście do szkoły? Przecież na lekcjach historii, języka polskiego były omawiane zachowania ludzkie w czasie wojny. Pani nam opowiadała jak biedni wynędzniali chłopi zdejmowali buty i ubrania pomordowanym powstancom. Im już nie było potrzebne a poprawiało lekko byt chłopstwu. Wojna rządzi się swoimi prawami. Co się działo oblężonym Leningradzie? Dajcie spokój..

  Jacek

  Napisałem o powstańcach Styczniowych. Listopadowych

Sapiens

Najpierw to Niemcy rabowali zarówno Żydów, jak i Polaków. Co za antypolska propaganda wyssana z palca.

Poland wrocław

Żydów Polacy nie lubią np za mord w Katyniu lub mord9 polskich żołnierzy we wrześniu 1939 itd

Zobacz również

Druga wojna światowa

Miejsce uczt i zabaw najbogatszych Żydów? Tak Niemcy przedstawiali życie w warszawskim getcie

Willy Wist, szef ekipy filmowej, która w maju 1942 roku przyjechała do okupowanej Warszawy, by nakręcić w getcie film. Szczyt niemieckiej obłudy.

1 kwietnia 2018 | Autorzy: Bartosz Borkowski

Druga wojna światowa

Dobrzy sąsiedzi. Przypominamy jak Polacy pomagali Żydom zamkniętym w warszawskim getcie

Często pisze się, że gdy Niemcy mordowali Żydów, Polacy obojętnie przyglądali się zbrodni. W rzeczywistości jednak wielu naszych rodaków z narażeniem życia starało się pomóc...

25 marca 2018 | Autorzy: Paweł Stachnik

XIX wiek

Znalazłeś rozczłonkowane zwłoki? To na pewno Żydzi!

Makabryczna zbrodnia wstrząsa miasteczkiem. Inspektor z Berlina typuje oskarżonego. Ale miejscowa ludność ma własne podejrzenia. Kto mógł dokonać zbrodni jak z horroru? Uprzedzenia podyktowane antysemityzmem sprawiają,...

2 września 2016 | Autorzy: Tomasz Augustyn

Druga wojna światowa

Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Trzy pogromy, których powinniśmy się wstydzić

Gwałcili, mordowali, wyrywali złote zęby, rozbijali o ściany główki malutkich dzieci. To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. To Polacy rozprawiali...

1 lutego 2016 | Autorzy: Daniela Wołos

Druga wojna światowa

W Sobiborze zginęło znacznie mniej Żydów niż dotąd sądzono

72 lata po likwidacji obozu w Sobiborze liczba jego ofiar pozostaje przedmiotem sporów między uczonymi. Najczęściej mówi się o 250 do 300 tys. zamordowanych Żydów....

19 września 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Druga wojna światowa

Polscy detektywi polowali na Żydów na zlecenie nazistów

Żydzi ukrywający się w okupowanej Warszawie drżeli ze strachu nie tylko przed niemieckimi służbami, ale też - przed polskimi funkcjonariuszami. Historyk Jan Grabowski rzuca światło...

25 kwietnia 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.