Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Kto odkrył Amerykę? Fenicjanie, mnisi czy może… templariusze?

Jeden z odkrywców Ameryki?„Jasiu, do odpowiedzi! Powiedz ty mi dziecko, kto odkrył Amerykę?” „Templariusze proszę pani!” A no właśnie… pana Krzysztofa Kolumba ubiegli ponoć tajemniczy Rycerze Świątyni (i nie tylko oni).

Na początku była biała plama na mapie. Kolumb rzekł „tam musi być droga do Indii” i popłynął. Ani drogi, ani Indii nie znalazł. Natknął się na miejsce zupełnie nieznane, jednak sam nie wpadł na pomysł, że to całkiem nowy kontynent i prawdopodobnie umarł w błogiej nieświadomości. Dziś ten już nieco mniej dziki kraj nazywamy Ameryką, a sprawa z jego odkrywaniem jest dużo bardziej skomplikowana.

Fenicjanie, mnisi, wikingowie?

Istnieją opinie, jakoby przed Kolumbem, już w starożytności, Amerykę odkryli… Fenicjanie. Choć udowodniono, że ocean da się pokonać przy użyciu nieskomplikowanych technologii, to nie ma przekonywujących źródeł, mogących poświadczyć, że antyczni podróżnicy rzeczywiście tego dokonali. Wkładamy to zatem między bajki. Także z żywotów Irlandczyka, świętego Brendana (zm. 577), możemy wyczytać, że ten zacny i bogobojny mąż był wielkim włóczykijem.

Święty Brendan, odkrywca Ameryki?

Święty Brendan, odkrywca Ameryki?

Obłaskawiał dzikie morskie stworzenia, uspokajał wiatry, a nawet ochrzcił spotkanego podczas jednej ze swych wypraw olbrzyma. Podobno świętemu zdarzyło się nawet dotrzeć w małej obleczonej skórą łódeczce do Ameryki i to aż do Nowej Funlandii, a po pięciu latach od wypłynięcia powrócić do Irlandii. No cóż, także w tym przypadku pozostaje co najwyżej ślepa wiara.

Swoje amerykańskie wojaże potwierdzili za to wikingowie. Pochodzące z wykopalisk na Grenlandii znaleziska archeologiczne potwierdzają, że w X wieku nordyccy żeglarze nie tylko na pewien czas skolonizowali tę amerykańską wyspę, ale i zapuścili się dalej w głąb lądu.

Prawdopodobnie wyprawa zakończyła się stosunkowo szybko spektakularną porażką, choć istnieją (nie do końca przekonujące) przesłanki, jakoby eksploracja nowego kontynentu przez wikingów i ich potomków trwała przez kolejne wieki. Dowodem na to ma być Kamień z Kensington, z wyrytym runicznym napisem, mówiącym o szwedzko-norweskiej wyprawie z XIV wieku.

A może jednak templariusze?

A teraz przejdźmy do sedna. Z powyższych teorii wynikałoby, że mości Kolumba w drodze do Nowego Świata (choć on szukał tego jak najbardziej starego) wyprzedziło wielu. Otóż… to jeszcze nie jest pełna lista. Jak się okazuje ubiec Genueńczyka mieli także mnisi w zbrojach, słynący z doskonałych umiejętności żeglarskich. Któż to taki?

Może i Fenicjanie nie dopłynęli do wybrzeży Ameryki, ale wikingom na pewno się to udało.

Może i Fenicjanie nie dopłynęli do wybrzeży Ameryki, ale wikingom na pewno się to udało.

W roku 1307 zlikwidowany został Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli w skrócie Rycerzy Świątyni. Mówiono o nich Ubodzy Bracia, lub częściej templariusze (od łacińskiego słowa templum, oznaczającego świątynię).

Od ponad połowy tysiąclecia nazwa tego zakonu budzi w przeciętnych zjadaczach chleba skojarzenia z mistycznością, tajemnicą, Świętym Graalem, czy (w bliższych nam czasach) rozpropagowanym przez Hollywood skarbem narodów, a właściwie to tak zwanym skarbem Świątyni.

Do takiego umiejscowienia templariuszy w kulturze walnie przyczynił się proces zakonu, oskarżonego przez Filipa Pięknego o największe potworności. W piątek 13 października 1307 roku odbyła się zakrojona na niezwykłą skalę tajna operacja, w której wyniku aresztowano prawie wszystkich członków zgromadzenia, przebywających na terenie Francji.

Cóż, warto by tu dodać, że od tamtego dnia, który uruchomił serię nieprzewidywalnych i brzemiennych w skutki zdarzeń, każdy piątek 13. utożsamia się z pechem.

Wracając do tematu… z fali aresztowań uszła garstka braci. Początkowo schronili się w Anglii, ale przez propagandę francuskiego króla także tu nie czuli się bezpieczni. Aby uciec spod wpływów papiestwa, pod koniec XIV wieku postanowili udać się na zachód. Tajemnicza ekspedycja miała się skupiać wokół księcia Henryka Saint-Clair.

Płynie łódź moja wzburzonym morzem, brzegu nie widać, wiatr w żagle wieje…

Żeglując od dawien dawna po Morzu Śródziemnym templariusze musieli opanować zarówno sztukę nawigacji, jak i inne potrzebne w morskich wędrówkach umiejętności. Wiele nauczyli się od Arabów. Dowiadywali się rzeczy, o których nie śniło się europejskim żeglarzom, po czym wykorzystywali je w praktyce.

Wieża Templariuszy w Newport?

Wieża Templariuszy w Newport?

Misja zakonu w Ziemi Świętej wymagała ciągłego wsparcia logistycznego z komandorii w Europie. Końcowo, po utracie Jerozolimy, templariusze mogli atakować muzułmanów już tylko z pokładów statków, zatem perfekcyjne opanowanie sztuki żeglugi morskiej stało się niezbędne.

Martin Bauer w swojej książce „Templariusze. Mity i rzeczywistość” przedstawia tezę, jakoby templariusze dzięki swoim umiejętnościom żeglarskim dotarli aż do wybrzeży Ameryki Północnej.

Ich wyprawa w poszukiwaniu „nowej Jerozolimy” wiodła przez Grenlandię i Nową Fundlandię, ku wschodnim brzegom Kanady. Bauer, powołując się na opinię innego badacza pisze, że poszukiwania zajęły braciom 14 lat. W tym czasie założyli oni kilka kolonii, z których jednak żadna nie przetrwała.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Komentarze (13)

 1. Wojciech Pastuszka Odpowiedz

  Jeśli chodzi o Wikingów to podstawowym dowodem, który nie budzi wątpliwości jest ich osada w L’Anse aux Meadows w Kanadzie. Kamień z Kensington jest zaś najpewniej fałszerstwem. Przynajmniej tak uznają specjaliści.

  Wieża z Newport to po prostu ruina wiatraka z najpewniej XVII w. Bardzo podobny wiatrak był chociażby w Anglii.

  Odkrycie Ameryki przez templariuszy, to jedynie bajeczka.

 2. Kamil Janicki Odpowiedz

  Prawdę mówiąc chyba trudno „na poważnie” wierzyć w cokolwiek innego :). Choć jest zadziwiające, że ktoś na bazie takiej niewiarygodnej i pozbawionej jakichkolwiek sensownych dowodów źródłowych bajeczki napisał książkę liczącą kilkaset stron…

 3. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Facebooku:

  Rafał Kuzak: No i jeszcze przed Kolumbem byli tam Chińczycy i Jan z Kolna, przynajmniej tak uczono naszych dzielnych żołnierzy przed wojną ;).
  Ciekawy artykuł :).

  Ciekawostki historyczne: O Chińczykach proponowałem Oli, żeby też coś dodała, ale chyba ten hoax (albo i nie) zasługuje na osobny artykuł ;-)

  Anna Słota: Wikingowie i Chińczycy :) dlatego ludność Ameryki (Indianie) mają azjatyckie rysy twarzy.

  Jakub Pawłowski: a może kosmici?;)

 4. howard bonawentura Odpowiedz

  mapy
  PIRI REISA-
  -czy to –
  -niezniszczona przez średniowiecze
  pamiątka z PODRÓŻY do PIRI(peru)?

 5. Matthew Kellog from the series Continuum Odpowiedz

  Kiedyś oglądałem na którymś z naukowych kanałów i czytałem gdzieś w głębinach internetu, że do Ameryki Południowej mogli dopłynąć Egipcjanie jeszcze przed naszą erą. Teoria ta była potwierdzana tym, że w kilku grobowcach faraonów znajdują się jakieś rośliny występujące naturalnie, tylko i wyłącznie w Ameryce Południowej.

 6. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze garść komentarzy z naszego facebookowego profilu
  http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1117891348239523

  Woj L.:
  Czy autor miał na myśli, który to z białych, europejskich, czy też w naszym mniemaniu cywilizowanych ludów odkrył Amerykę? Ameryka istniała. Zanim ktoś ją odkrył żyli tam Indianie. Ewentualnie podczas wielkiej wędrówki ludów, człowiek jako istota osiedlił się na tych ziemiach i ten okres można przyjąć jako odkrycie Ameryki przez człowieka. A co jeśli, to Ameryka była kolebką gatunku homo sapiens? Wówczas odwrócimy trend i zadamy pytanie: „kto odkrył Europę?”.
  Robert G.:
  Nie. Mieszkańcy Ameryki, to byli potomkowie Azjatów, odmiana rasy żółtej – mongoloidalnych. To po pierwsze. Po drugie, mówi się o „odkryciu”, ze względu, że Indianie, nie kontaktowali się z innymi kontynentami.
  Chociaż np: Wikingowie dotarli tam i walczyli już w trakcie tworzenia się państwa Polskiego.
  Woj L.:
  To wiemy, gdyż tak opisuje historia. Ale co dla nas jest odkryciem, dla kogoś jest czymś stałym. Wszystko zależy od punktu widzenia. Nigdy nie zagłębiałem się w historię np. starożytnych Chin, które były znane z prowadzenia wielu szlaków handlowych. Prawdopodobnie w ich historii pojawia się spojrzenie typu „kto odkrył Europę”, podobnie jak z naszej „kto odkrył Chiny”.
  Woj L.:
  Natomiast skupiając się Robert na Twojej wypowiedzi automatycznie nasuwa się odpowiedź na pytanie autora artykułu. Cytując: „Mieszkańcy Ameryki, to byli potomkowie Azjatów, odmiana rasy żółtej – mongoloidalnych” – a więc Amerykę odkryli Azjaci Emotikon smile Wygrałeś!
  Mario R.:
  Ameryke mogli odkryc predzej Azjaci, przez Pacyfik. Jak i Europe przez Ural, chociaz to własciwie jeden kontynent zwany Euroazją. Ostanio też Europe odkrywają Afrykanie! Zwłaszcza Polske he he.
  PS
  Kolebką gatunku Homo Sapiens jest Afryka.

 7. Sokole Oko Odpowiedz

  Zebrane dowody archeologiczne oraz badania genetyczne dowodzą, że w trakcie swoich wypraw na zachód wikingowie odwiedzali praktycznie całą wschodnią Kanadę – od Ziemi Baffina po Labrador i Nową Fundlandię. Obszar spenetrowany obejmował setki, jeśli nie tysiące kilometrów wybrzeża.

 8. Kris Odpowiedz

  Z tego co rok temu nawet publikowano na bbc czy national. Sa poszlaki ktore prawie udalo sie poprzec dowodami rzeczowymi (niestety natura i fundusze uniemozliwily dalsze badania) ze pierwsi mogli byc chinczycy. Jak ktos chce to znajdzie ten film dokumentalny.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.