Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 wynalazków, które zmieniły oblicze wojny

Dla wynalazców i inżynierów wojna od zawsze była doskonałym poligonem doświadczalnym. Dzieje krwawych konfliktów to także dzieje kolejnych wynalazków, które miały na celu usprawnienie działań zbrojnych oraz szybsze i skuteczniejsze pozbycie się wroga. Co znalazło się na naszej liście?

10. Koło

Koło usprawniło choćby manewry na samym polu bitwy. Na ilustracji egipski lekki rydwan.

fot.domena publiczna Koło usprawniło choćby manewry na samym polu bitwy. Na ilustracji egipski lekki rydwan.

Ludzie XXI wieku traktują je jak coś tak oczywistego, że niemal niewartego uwagi, ale ledwie trzy i pół tysiąca lat przed naszą erą koło zrewolucjonizowało sposób przemieszczania się armii. Odtąd mogły one nie tylko prowadzić wypady na wrogie terytoria, ale przede wszystkim – miały zapewnione odpowiednie zaplecze, by na nich przetrwać podczas oblężeń lub dłuższych starć. Co zrozumiałe, wozy spowalniały przemieszczanie się armii, lecz ich zdolność transportowania pożywienia, łupów czy też rannych okazała się bezcenna.

9. Proch

Japońskie bomby z XIII wieku.

fot.震天動地/CC BY-SA 3.0 Japońskie bomby z XIII wieku.

Na Dalekim Wschodzie w okolicach IX wieku naszej ery Chińczycy wynaleźli substancję, które zmieniła przebieg wielu bitew i wojen. Gdyby nie proch, zdolność człowieka do mordowania swoich bliźnich byłaby zdecydowanie mniejsza. Armie europejskie nauczyły się go używać dopiero po kilku wiekach, ale już w XIX wieku bez najmniejszych skrupułów wykorzystały go w walce z upadłym Państwem Środka.  Z wielkim powodzeniem.

8. Broń palna

Tekst powstał w oparciu o książkę Lawrence'a Freedmana pod tytułem "Przyszła wojna" (Bellona 2019).

Tekst powstał między innymi w oparciu o książkę Lawrence’a Freedmana pod tytułem „Przyszła wojna” (Bellona 2019).

Podobnie jak proch, broń palna pojawiła się już w IX-wiecznych Chinach. Przez długi czas armie walczyły, wykorzystując przede wszystkim stal czy siłę zwierząt. Tymczasem już pierwsze działa czy karabiny zmieniły oblicze bitew, czyniąc walkę mniej honorową. Był to jednak proces powolny i czasochłonny. Trzeba podkreślić, że upowszechnienie broni palnej całkowicie zmieniło strategię wojenną i wpłynęło na mentalność żołnierzy. Nieuchronność śmierci i jej szybkość powoli kształtowały charaktery kolejnych pokoleń wojskowych.

7. Telegraf lub łączność

Dobra łączność jest kluczowa przy przeprowadzaniu większych operacji wojskowych.

fot.Tropenmuseum/CC BY-SA 3.0 Dobra łączność jest kluczowa przy przeprowadzaniu większych operacji wojskowych.

Pozorny i często pomijany wynalazek, który nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, lecz użyty w odpowiednim czasie pozwala osiągnąć błyskawiczną przewagę. To właśnie uzyskane dzięki niemu informacje pozwalały dowódcom na odpowiednie ustawienie szyków obronnych lub zaskoczenie przeciwnika. Rozwinięciem tych technik jest współczesny radar, który umożliwia błyskawiczne namierzenie oddziałów wroga. Początki nie były tak imponujące, jak obecnie nam znane metody łączności, lecz świadomość potrzeby kontaktu na polu walki pozostawała równie silna.

Komentarze (14)

  • BM Odpowiedz

   Też pozwolę sobie zwrócić uwagę na błędy:

   1. „gdyż koszt ich wytworzenia był czasochłonny”
   Jakoś mi nie pasuje ta konstrukcja. Przypuszczam, że chodzi o to, że proces ich wytworzenia był kosztowny i czasochłonny. Tak?

   2. „Mikhail Kałasznikow”
   Michaił. Zwłaszcza, że kilka linijek dalej jest napisane poprawnie ;)

   Poza tym artykuł fajny.

   • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

    Dziękujemy za czujność. Wszelkie zauważone literówki można również zgłaszać za pomocą specjalnego formularza – do czego zachęcamy. W imieniu autora dziękujemy też za miłe słowa.
    Pozdrawiamy serdecznie

 1. Wojciech Szweicer Odpowiedz

  Lista oczywiście subiektywna, więc nie chcę krytykować . Ale gdyby nie koło, to czołgów by nie było, więc czemu niżej? Czy warto rozdzielać broń palną i proch? Ja bym wspomniał choćby o koniach: hordy Dżyngis Chana czy wrażenie, jakie wywarły na Inkach i Aztekach.

 2. Czytacz Odpowiedz

  Ja dodałbym łuk jako broń która na zawsze zmieniła oblicze walki człowieka. Czołg moim zdaniem jest ważniejszą bronią niż okręt podwodny. Proch połączyłbym z bronią palną. Radio podałbym razem z telegrafem jako bardzo istotne na polu walki. Zastanowiłbym się też nad usunięciem śmigłowca, a podaniem strzemienia lub jazdy konnej jako takiej, miała o wiele większe znaczenie dla ludzkości niż krótko egzystujący śmigłowiec. Ostatnia moja propozycja to gazy bojowe z napalmem, dlaczego bo stosowane od starożytności w Indiach, Chinach, przez Mongołów i Bizancjum (ogień grecki). wspomnę jeszcze o artylerii jako takiej od katapult przez onagery, trebusze, po wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe.

  • Gal anonim Odpowiedz

   Kamienie to wytwór przyrody. Chyba, że chciałeś wspomnieć o wymordowaniu za ich pomocą dinozaurów:-)

  • Czytacz Odpowiedz

   Kolega Gal anonim słusznie zauważył, że to wytwór przyrody! Chyba, że używałeś ich do polowań na mamuty;-)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.