Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 naprawdę dziwacznych faktów z historii alkoholu, o których nie miałeś pojęcia

Obraz "W Café La Mie", Henri de Toulouse-Lautrec (fot. domena publiczna)

fot.Obraz „W Café La Mie”, Henri de Toulouse-Lautrec (fot. domena publiczna) Obraz „W Café La Mie”, Henri de Toulouse-Lautrec (fot. domena publiczna)

Kara śmierci dla każdej kobiety, która napiła się wina, dziwacznie zorganizowana prohibicja u Azteków, imprezowe nawyki Józefa Stalina i tajniki organizowania pubów w średniowieczu. Czego jeszcze nie wiedziałeś o piciu i pijaństwie?

1. W starożytnej Mezopotamii warzeniem piwa i prowadzeniem oberży zajmowały się wyłącznie kobiety

Kodeks Hammurabiego, czyli słynni zbiór praw zredagowany w XVIII w. p.n.e., regulował przeróżne aspekty życia Babilończyków. Znajduje się w nim bardzo ciekawy ustęp poświęcony kwestii piwa i powinności oberżystek. Jak ustalono przed kilkudziesięcioma stuleciami:

108. Jeśli oberżystka jako zapłatę za piwo zboża nie przyjęła, lecz według odważnika zbyt dużego srebro przyjęła, bądź równowartość piwa względem wartości zboża obniżyła i oberżystce tej udowodni się to, do wody wrzuci się ją.

110. Jeśli kapłanka lub arcykapłanka, która w klasztorze nie mieszka oberżę otworzyła, bądź po piwo do oberży weszła, obywatelka ta zostanie spalona.

111. Jeśli oberżystka jeden antałek piwa (60 l) na kredyt dała, w czasie żniw 50 miar zboża odbierze sobie.

Do sumeryjskich oberży uczęszczali głównie mężczyźni, natomiast interesem zawiadywały kobiety, które także zajmowały się warzeniem piwa, choć pod okiem piwowarów. Jak podkreśla Mark Forsyth w książce „Krótka historia pijaństwa” oberże były bardzo szemranymi lokalami. To mroczne, niewielkie bary tuż przy ulicy, w których ludzie mogli się spotykać, knuć, załatwiać mętne interesy i narzekać na rządzących.

Proces przed obliczem Hammurabiego (Patrick Gray, lic. CC BY 2.0)

fot.Patrick Gray, lic. CC BY 2.0 Proces przed obliczem Hammurabiego (Patrick Gray, lic. CC BY 2.0)

2. Aztekowie bywali „pijani jak czterysta królików”

Aztecki panteon, choć szalenie barwny, nie jest, w przeciwieństwie do greckiego, znany szerokim masom. Wśród bogów czczonych w Mezoameryce znajdują się Mayahuel o czterystu piersiach, bogini agawy, z której w tym rejonie świata wyrabia się napoje procentowe, oraz Patecatl, bóg fermentacji.

Połączenie tych dwóch potężnych istot dało, w świetle azteckich wierzeń, interesujący rezultat. Ze związku, który w naturze tworzy alkohol, narodziło się 400 boskich króliczków, Centzon Totochtin. Była to grupa pomniejszych bóstw, stanowiąca personifikację poszczególnych stanów upojenia alkoholowego. Jedno z przysłów indiańskich mówi o tym, że każdy ma swojego królika, czyli swój własny nastrój po spożyciu.

Czy wiesz, że ...

...w średniowieczu uważano za ryby wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie, w tym m.in. walenie i morświny? Te ssaki ze względu na walory smakowe zyskały nawet miano "ryb królewskich".

...nazistowska ustawa o przymusowej sterylizacji osób genetycznie chorób, ułomnych oraz "społecznie zbędnych" z 1933 roku była wzorowana na prawie amerykańskim? Do 1957 roku wprowadziło je aż 21 stanów, a zabiegów dokonywano niekiedy bez zgody, a nawet wiedzy samych pacjentów.

…istnieje teoria, że Aleksander Wielki trafił pod nóż balsamistów jeszcze żywy? Podobno tkwiący w letargu władca wybudził się podczas cięcia, jednak jego krzyków nikt już nie usłyszał...

Komentarze (8)

 1. TajgerBonzo66 Odpowiedz

  No cóż, w historii ta ,,płynna potrawa” ma duże znacznie, szczególnie w niektórych krajach. W czasie II wś cysterny z wódką dla armii czerwonej były czymś tak normalnym jak transport z amunicją. I coby nie rzec to gdyby nie wódka to bolszewicy nigdy nie pokonaliby Niemców. Zwyciężyli oni Giermańca tylko dzięki magicznej mocy magicznego napoju o mocy co najmniej 40 gradusów oraz miłości do tow. Stalina i ojczyzny proletariatu. Oczywiście miłość ta była wzmocniona przez jednostki NKWD stojące za atakującymi sołdatami. Nie ma się co śmiać ale kto wie czy gdyby nie alkohol to ludzie prowadziliby wojny. Kto bowiem jest na tyle głupi żeby na trzeżwo się iść mordować? Gdyby nie alkohol nie rozwijałaby się sztuka i kultura, wszak wielu twórców było alkoho… a raczej koneserami mocniejszych trunków co spowodowało że niektóre ich dzieła są bez napicia się niezrozumiałe. I co ciekawe to jedyny kontynent gdzie nie pito alkoholu czyli Australia przed przybyciem Europejczyków nie stworzył dobrze rozwiniętej cywilizacji, zaś spójrzmy że w XIX w ponad pół świata należało do zapijaczonych Rosjan i Anglików. O czymś to świadczy

 2. Marcellus Odpowiedz

  Piwo w wiekach średnich nie było raczej konsystencji owsianki bo jest coś takiego jak filtracja i wysładzanie podczas robienia brzeczki piwnej (sama filtracja odbywa się na złożu z młóta), piwo wtedy było mocno wędzone, ciemne i bardziej słodowe niż obecnie ale na pewno nie konsystencji papki(piwo o takiej konsystencji były w starożytnym Summerze).

 3. jan Odpowiedz

  POCO daleko jechac jeszcze w latach 50 takzwani uczniowie podstawowki w Francji na obiad strzelali sobie seteczke do sschaboweg wszkolnej kantynie

 4. M.G Odpowiedz

  Piszecie w tym artykule że Stalin pił alkohol w niewielkich ilościach a w innym,że upijał się regularnie z kompanami z politbiura…do tego umarł samotnie po jednej z imprez w kałuży własnego moczu..więc może zdecydujecie się na którąś wersję?

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny M.G. gdzie Pan dokładnie widzi sprzeczność? Zarówno w tym artykule, jak i w tym pt. „Jak imprezował Józef Stalin” (zapewne ten właśnie miał Pan na myśli) jest powiedziane, że Stalin nie pił dużo, ale spijał swoich gości. Dopiero w ostatnich latach życia stoczył się na dno alkoholizmu, upijając się regularnie z kompanami z Politbiura. W powyższym artykule mowa jest o wcześniejszych latach. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.