Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Pierwszy napad na amerykański bank. Historia niczym z najlepszego kryminału

Pierwszy napad na bank przyczynił się do walki o prawa człowieka. Zdjęcie poglądowe.

Pierwsze obrabowanie banku w Stanach Zjednoczonych odbyło się bez żadnych ofiar, a nawet… śladów włamania. Podczas napadu skradziono równowartość dzisiejszych 3 milionów dolarów. Miało ono jedną zaletę, gdyż przyczyniło się do rozpoczęcia walki o prawa obywateli USA.

Miasto Filadelfia pełniło ważną rolę w historii kraju, gdyż było pierwszą stolicą USA, miejscem ogłoszenia Deklaracji Niepodległości oraz Konstytucji Stanów Zjednoczonych, a także tutaj w 1781 roku powstał pierwszy bank w Ameryce Północnej – Bank Pensylwania.
Pod koniec XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych wymiar sprawiedliwości dopiero się konstytuował, brakowało urzędów centralnych czy sposobu na egzekwowanie należnych podatków. Prezydent Jerzy Waszyngton starał się temu zaradzić i przyczynił się do powstania m.in. Sądu Najwyższego, sądów obwodowych i okręgowych.
Błyskawiczny wzrost gospodarczy, zasiedlanie kolejnych terenów i rewolucja przemysłowa były zachętą do przyjazdu głównie wykwalifikowanych specjalistów i rzemieślników z Europy, gdyż tanią siłę roboczą stanowili sprowadzani niewolnicy z Afryki. Jednym z upatrujących szans na nowe życie w dopiero rozwijającym się kraju był mistrz ślusarski Patrick Lyon.

Pierwsze lata Lyona w Stanach Zjednoczonych

Patrick Lyon w wieku 25 lat opuścił Szkocję i popłynął do Ameryki licząc na odniesienie sukcesu. Rozpoczął od pracy u innych rzemieślników, lecz wkrótce otworzył własny zakład, dzięki któremu stał się znanym i cenionym nie tylko ślusarzem i kowalem, lecz wynalazcą. Lyon stworzył silnik hydrauliczny oraz dzwon nurkowy ułatwiający naprawę statków pod wodą. W swoim testamencie zapisał, że na jego grobie winno znaleźć się epitafium:

Moje kowadło na ziemię upadło, miechy straciły dech,
Palenisko dawno zgasło, kuźnię przykrył kurz,
Węgiel spalony, żelazo stopione,
Gwoździe wbite, robota skończona.

fot.Pbjamesphoto, domena publiczna Ówczesna siedziba Banku Pensylwania w Carpenters’ Hall, gdzie Patrick Lyon instalował nowe drzwi do skarbca

Intratny biznes

W 1793 r. kraj opanowała epidemia żółtej febry, w wyniku której zmarła 1/10 populacji Filadelfii, a wśród nich żona i dziecko Patricka Lyona. Gdy pięć lat później pojawiło się zagrożenie nawrotu moru, Lyon zamierzał opuścić miasto. Otrzymał jednak zlecenie nie do odrzucenia, co spowodowało opóźnienie jego wyjazdu.
Do szkockiego ślusarza zgłosił się stolarz Samuel Robinson z Banku Pensylwanii z prośbą o montaż żelaznych drzwi do sejfów w nowej siedzibie instytucji. W celu wymiany zamków, Patrick Lyon przetransportował je do swojego zakładu, gdzie kolejnego dnia odwiedził go Samuel Robinson w asyście podejrzanego nieznajomego. Obydwaj przybyli żywili wielkie zainteresowanie nowymi kluczami. Po zainstalowaniu drzwi od sejfu pensylwańskiego banku, 28 sierpnia 1798 r. Patrick Lyon wraz ze swoim nastoletnim pomocnikiem opuścił Filadelfię.

Czy wiesz, że ...

...współczynnik wsobnego rozmnażania wśród hiszpańskich Habsburgów w ciągu 200 lat wzrósł z 0,025 do 0,254. Na 11 zawartych w tym czasie małżeństw do 9 doszło pomiędzy bliskimi krewnymi! Kazirodztwo nie było jednak jedynym grzechem tej dynastii.

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.