Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 sposobów na picie w czasach prohibicji. Dowiedz się, jak Amerykanie zręcznie omijali prawo

fot.domena publiczna Prohibicja?

Nielegalne spożywanie alkoholu w okresie prohibicji stanowiło główną rozrywkę mieszkańców Nowego Jorku. Wzbranianie się od picia napojów alkoholowych było wręcz wyrazem niestosownego zachowania podczas spotkań towarzyskich i biznesowych. Amerykanie z pędzenia, dystrybucji i konsumpcji nielegalnego alkoholu uczynili niemal sport narodowy.

Po uchwaleniu i ratyfikowaniu 18. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, od razu wiadome było, że pełna kontrola związana z prohibicją wydawała się wręcz niemożliwa. Amerykanie picie drinków traktowali jako dobrą zabawę i mieli sobie za nic obowiązujące prawo.

Prohibicja – przewrotna zachęta do sięgania po kieliszek

Wielu mieszkańców Nowego Jorku i innych dużych miast dotąd stroniących od alkoholu, zaczęło spożywać trunki w takich ilościach, że… wpadło w alkoholizm. Jedną z ciekawszych była historia Roberta Benchleya, popularnego rysownika i gorącego zwolennika prohibicji. Podczas jednego z wypadów ze swoją koleżanką redakcyjną, pisarką Dorothy Parker zapragnął dowiedzieć się, o co ten cały szum i spróbować whisky z lodem. Szkocka tak bardzo przypadła mu do gustu, że z końcem lat 20. XX wieku wpadł w nałóg alkoholowy, a przyczyną jego śmierci były powikłania związane z zapaleniem wątroby!

fot.domena publiczna Wylewanie alkoholu z beczki podczas prohibicji

1. Whisky na receptę

Pozwolenie na legalną produkcję whisky miały destylarnie, które wytwarzały ją w celach leczniczych. Producenci leków zawierających alkohol mogli swobodnie kontynuować pracę w czasach prohibicji, lekarze wypisywać whisky na receptę, a pacjenci przynosić „lekarstwo” do domu. Do 1933 roku lekarze zdążyli przepisać aż 6 milionów razy wysokoprocentowy medykament…

2. Warto było zostać judaistą

Skuteczną metodą na zagwarantowanie sobie stałego dostępu do alkoholu było przyjęcie religii żydowskiej, gdyż rodziny wyznania judaistycznego miały zapewniony comiesięczny przydział wina na podstawie certyfikatu otrzymanego od rabina. Zaledwie w rok od wprowadzenia prohibicji nastąpił dziesięciokrotny wzrost liczby rodzin żydowskich i jeszcze większy przyrost rabinów, w tym czarnoskórych czy włoskich, mogących wydawać certyfikaty.

3. Bootlegging

Bootlegging, czyli przemyt alkoholu rozkwitł w czasach prohibicji. Na statkach pośród legalnych towarów transportowano rum, whisky czy gin. Pod przykrywką transportu zupełnie innych produktów, przewożono pociągami pełne wagony whisky. Z danych departamentu skarbu wynikało, że zaledwie 5% nielegalnego alkoholu jest przechwytywana przez jego agentów, a w cały proceder szmuglowania było zamieszanych wielu policjantów. Jedynie w 1924 roku bootlegging w Ameryce oszacowano na 40 milionów dolarów.

fot.domena publiczna Bootlegging – nielegalny alkohol transportowany statkiem

Czy wiesz, że ...

...w czasie I wojny światowej rosyjska prasa prowadziła zorganizowaną kampanię przeciw Rasputinowi? Niemal wszędzie rozprowadzano karykatury jego penisa z prześmiewczym podpisem "ster Rosji".

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

…pierwowzorem stereotypowego fryzjera geja był polak Antoni Cierplikowski? Żona tego króla fryzjerów musiała patrzeć, jak trwonił pokaźny majątek na utrzymanków.

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.