Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czy to temu człowiekowi Polska zawdzięcza niepodległość? Dzięki niemu upadła carska Rosja

Cudotwórca? Hipnotyzer? Członek sekty? A może zwykły oszust? Jedno jest pewne, Rasputin był jednym z największych ludzi w historii Rosji.

fot.domena publiczna Cudotwórca? Hipnotyzer? Członek sekty? A może zwykły oszust? Jedno jest pewne, Rasputin był jednym z największych ludzi w historii Rosji.

Prosty chłop z Syberii, który zrobił niewiarygodną karierę: stał się jednym z najpotężniejszych ludzi w Rosji początku XX wieku. Trząsł nie tylko carską parą, ale i całym Imperium Rosyjskim. I to on doprowadził do ich upadku.

Grigorij Rasputin urodził się w rodzinie bogatego chłopa w miejscowości Pokrowskoje w guberni Tobolskiej na Syberii. Data jego przyjścia na świat do dziś nie jest do końca znana. Od dzieciństwa był inny niż jego rówieśnicy. Słaby i chorowity, zamiast dziecięcych psot wolał spędzać czas na modlitwie, kontemplacji i rozmowach z dorosłymi o Bogu, przyrodzie i świecie. Był poważniejszy i dojrzalszy niż jego koledzy. Z czasem doszła do tego także niezwykła umiejętność.

Gdy pewnego razu podczas koszenia łąki któryś wiejski chłopiec został zraniony kosą w nogę, młody Grigorij wypowiedział kilka dziwnych słów, przyłożył trawę do rany i… zatamował krwawienie. Odtąd słynął z tego, że potrafi leczyć. Podobno posiadł również zdolność przewidywania przyszłości. Mimo że osiągnął dojrzały wiek, nie ożenił się. Prowadził ascetyczne życie świętego: opowiadał o Stwórcy, nawoływał do modlitwy i pokuty. A w końcu, głosił prawdy wiary.

Cham, złodziej i pijak

Jest też inna wersja dzieciństwa i młodości Rasputina. Według często powtarzanych później opowieści jego rodzina miała we wsi złą opinię, sam zaś młody Grigorij był wulgarny, niegrzeczny i odrażający. Ponadto lubił wypić oraz trudnił się… kradzieżą koni, siana i drewna. „Ordynarny, bredzący bez ładu i składu, sprośny nie do opisania, do tego złodziej i bluźnierca – był postrachem rodzinnej wioski” – taką opinię o Rasputinie przytacza autor najnowszej jego biografii, amerykański historyk Douglas Smith.

Wersji narodzin i życia Rasputina jest nie mniej niż w przypadku świętych... Na zdjęciu Rasputin z wyznawcami w 1914 roku.

fot.Karl Bulla/ domena publiczna Wersji narodzin i życia Rasputina jest nie mniej niż w przypadku świętych… Na zdjęciu Rasputin z wyznawcami w 1914 roku.

Grigorij nie był też seksualnym ascetą. W 1887 roku ożenił się, ze starszą od siebie o trzy lata, Praskowią Dubrowiną. Doczekał się z nią siedmiorga dzieci, z których czworo zmarło w dzieciństwie. Małżonkę zdradzał, uganiając się za innymi kobietami, a przy okazji pił i znikał na długi czas. Nie miał własnego domu – z żoną i dziećmi mieszkał w chacie u swoich rodziców.

Czy wiesz, że ...

...w 1919 roku urzędujący prezydent USA Woodrow Wilson miał wylew, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy? Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym, bo stan zdrowia głowy państwa ukrywała Pierwsza Dama, Edith Wilson, z pomocą prywatnego sekretarza prezydenta, Josepha Tumulty'ego.

...podczas I wojny światowej choroby weneryczne stały się najlepszym pretekstem, aby choć na chwilę uciec od koszmaru walk? Innym rozwiązaniem były samopostrzały. Karano je jednak sądem wojennym, podczas gdy syfilis dawał wojennym bohaterom i dekownikom upragnione szpitalne łóżko.

...Józef Stalin traktował swojego pierworodnego syna Jakowa z pogardą? Drwił nawet… z jego próby samobójczej. Pocisk z pistoletu tylko drasnął go w pierś, dyktator wyśmiewał więc niecelność syna.

...niewiele brakowało, by Włodzimierz Lenin został aresztowany tuż przed wybuchem rewolucji październikowej? Gdy szedł do Instytutu Smolnego,  by być bliżej centrum wydarzeń, dwójka młodych oficerów zapytała go o dokumenty. Wymknął się im tylko dzięki pomysłowemu koledze, który zaczął… udawać pijanego

Komentarze (7)

 1. Jan Odpowiedz

  Rasputin przestrzegał cara przed przystąpieniem do konfliktu; miał nawet przepowiedzieć, że wraz z klęską Rosji (i upadkiem czy śmiercią jego samego, jako „proroka” związanego z dworem) upadnie także dynastia.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Polacy zawdzięczają niepodległość swojego kraju Rasputinowi… Tutejsi redaktorzy nie przestają mnie zadziwiać ze swoim parciem na sensacje.

  • Jarema Odpowiedz

   Zgadzam się. Gdyby car słuchał rad Rasputina i nielicznych mądrych ludzi jak Siergiej Witte to silna Rosyjska Impieria dotrwałaby do naszych czasów. Rasputin powiedział że wojna zgubi Rosję a ewentualna śmierć jego samego poniesie za sobą rychły upadek dynastii. W ogóle to myślę że rola Griszki jest przeceniona, szczególnie w póżniejszym okresie przez popkulturę typu ,,Rasputin” zespołu Boney M.

 2. Czytacz Odpowiedz

  Jasne a Atahualpa przegrywając z Hiszpanami spowodował upadek Austro-Węgier. Litości pomieszanie pojęć na tym portalu.

  • Czytacz Odpowiedz

   Myśle Jaremo, że wojna wybuchłaby i tak bez strzałów Gavrilo Principa. Wielka Wojna była próbą sił między mocarstwami. Z drugiej strony bardziej jemu coś zawdzięczamy niż Rasputinowi.

 3. Coya Odpowiedz

  Wydaje mi się że autor artykułu nie przeczytał książki „Rasputin. Wiara, władza i zmierzch dynastii Romanowów” na którą się powołuje. Powiela historie które autor określił jako plotki i legendy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.