Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Grigorij Rasputin (1869-1916)

Rasputin (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Rasputin (fot. domena publiczna)

Grigorij Rasputin (1869-1916) – chłop rosyjski podający się za prawosławnego mnicha, faworyt rodziny carskiej. Grigorij Jefimowicz Rasputin urodził się prawdopodobnie w 1869 roku, choć sam na różnych etapach swojego życia podawał różne daty. Już za młodu w rodzinnej wsi zyskał opinię pijaka, kobieciarza i złodzieja. Ożenił się i spłodził czwórkę dzieci. Przełomem w jego życiu była prawdopodobnie śmierć jednego z nich.

Szukając przewodnictwa duchowego, odwiedzał kolejne klasztory i pustelnie; ostatecznie sam został uznany za zakonnika, choć nigdy nie złożył ślubów. W 1893 roku wybrał się do centrum prawosławnego świata – do klasztoru na greckiej górze Athos. Od tamtejszych zakonników uczył się teologii, jednak jako półanalfabeta nigdy nie przeczytał nawet Biblii. Po powrocie do Rosji przylgnęła do niego łatka egzorcysty, jasnowidza i uzdrowiciela.

W 1905 roku o Rasputinie usłyszała caryca Aleksandra Romanowa, której jedyny syn, następca tronu Aleksy, chorował na hemofilię. Charyzmatyczny mnich, któremu kilka razy udało się zatamować krwotoki u carewicza szybko zyskiwał wpływy u rodziny carskiej. Po wybuchu I wojny światowej jego znaczenie znacznie wzrosło, gdy wyprorokował, że przystąpienie do konfliktu jest fatalnym pomysłem i klęska Rosji będzie się wiązać z upadkiem dynastii.

Caryca Aleksandra była całkowicie pod urokiem Rasputina, co uczyniło go jednym z najpotężniejszych ludzi w państwie. Monarchiści rosyjscy postanowili go zabić. Zawiązali spisek na życie Rasputina. Najpierw go otruli, później postrzelili, po czym oddali w jego stronę kolejne dwa strzały, a na końcu dla pewności roztrzaskali jego głowę pałką. Ciało wrzucili do Newy.

Dowiedz się więcej o Rasputinie:

Aleksandra Fedorowna z rodziną i Rasputinem

XIX wiek | 12.07.2020 | Autor:

Zawrotna kariera Rasputina – od „leczenia” hemofilii do doradcy cesarzowej

Oszałamiająca kariera Grigorija Rasputina na carskim dworze zaczęła się… w Polsce. A dokładniej w cesarskiej rezydencji w Spale znajdującej się wówczas w Królestwie Polskim. Właśnie tam jesienią 1912 roku ten syberyjski chłop zdobył zaufanie carycy Aleksandry i jej…

W jaki sposób miłość Mikołaja II i Alix przyczyniła się do rozpadu imperium?

XIX wiek | 18.05.2020 | Autor:

Miłość, która doprowadziła do rozpadu imperium Romanowów

Mikołaj II i jego żona Aleksandra Fiodorowna pobrali się z miłości, ich życie rodzinne było wyjątkowo szczęśliwe. Paradoksalnie, ale to właśnie ich uczucie doprowadziło do rozpadu Imperium Romanowów.

Kto zabił Rasputina: rosyjscy arystokraci czy Brytyjczycy? A może jedni i drudzy? Na ilustracji pośmiertne zdjęcie Rasputina.

Dwudziestolecie międzywojenne | 12.03.2018 | Autor:

Kto naprawdę zabił Rasputina?

Potraktowali go jak psa. Gdy trucizna zawiodła, bezlitośnie oddali w jego stronę kilka strzałów. Ostatni prosto w twarz. Zwłoki zrzucili z mostu. Komu udało się wyeliminować człowieka, który trząsł carską Rosją? Czy za spiskiem stali szpiedzy wrogiego mocarstwa?

Cudotwórca? Antychryst? Hipnotyzer? Członek sekty? A może zwykły oszust? Jedno jest pewne, Rasputin był jednym z największych ludzi w historii Rosji.

Dwudziestolecie międzywojenne | 04.03.2018 | Autor:

Czy to temu człowiekowi Polska zawdzięcza niepodległość? Dzięki niemu upadła carska Rosja

Prosty chłop z Syberii, który zrobił niewiarygodną karierę: stał się jednym z najpotężniejszych ludzi w Rosji początku XX wieku. Trząsł nie tylko carską parą, ale i całym Imperium Rosyjskim. I to on doprowadził do ich upadku.

Książki o Rasputinie: