Ciekawostki Historyczne

Grigorij Rasputin (1869-1916)

Rasputin (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Rasputin (fot. domena publiczna)

Grigorij Rasputin

Chłop rosyjski podający się za prawosławnego mnicha, faworyt rodziny carskiej. Grigorij Jefimowicz Rasputin urodził się prawdopodobnie w 1869 roku, choć sam na różnych etapach swojego życia podawał różne daty. Już za młodu w rodzinnej wsi zyskał opinię pijaka, kobieciarza i złodzieja. Ożenił się i spłodził czwórkę dzieci. Przełomem w jego życiu była prawdopodobnie śmierć jednego z nich.

Szukając przewodnictwa duchowego, odwiedzał kolejne klasztory i pustelnie; ostatecznie sam został uznany za zakonnika, choć nigdy nie złożył ślubów. W 1893 roku wybrał się do centrum prawosławnego świata – do klasztoru na greckiej górze Athos. Od tamtejszych zakonników uczył się teologii, jednak jako półanalfabeta nigdy nie przeczytał nawet Biblii. Po powrocie do Rosji przylgnęła do niego łatka egzorcysty, jasnowidza i uzdrowiciela.

W 1905 roku o Rasputinie usłyszała caryca Aleksandra Romanowa, której jedyny syn, następca tronu Aleksy, chorował na hemofilię. Charyzmatyczny mnich, któremu kilka razy udało się zatamować krwotoki u carewicza szybko zyskiwał wpływy u rodziny carskiej. Po wybuchu I wojny światowej jego znaczenie znacznie wzrosło, gdy wyprorokował, że przystąpienie do konfliktu jest fatalnym pomysłem i klęska Rosji będzie się wiązać z upadkiem dynastii.

Caryca Aleksandra była całkowicie pod urokiem Rasputina, co uczyniło go jednym z najpotężniejszych ludzi w państwie. Monarchiści rosyjscy postanowili go zabić. Zawiązali spisek na życie Rasputina. Najpierw go otruli, później postrzelili, po czym oddali w jego stronę kolejne dwa strzały, a na końcu dla pewności roztrzaskali jego głowę pałką. Ciało wrzucili do Newy.

Dowiedz się więcej o Rasputinie:

XIX wiek

Zawrotna kariera Rasputina – od „leczenia” hemofilii do doradcy cesarzowej

Oszałamiająca kariera Grigorija Rasputina na carskim dworze zaczęła się… w Polsce. A dokładniej w cesarskiej rezydencji w Spale znajdującej…

12 lipca 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Miłość, która doprowadziła do rozpadu imperium Romanowów

Mikołaj II i jego żona Aleksandra Fiodorowna pobrali się z miłości, ich życie rodzinne było wyjątkowo szczęśliwe. Paradoksalnie, ale…

18 maja 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Kto naprawdę zabił Rasputina?

Gdy trucizna zawiodła, bezlitośnie oddali w jego stronę kilka strzałów. Ostatni prosto w twarz. Zwłoki zrzucili z mostu. Komu…

12 marca 2018 | Autorzy: Monika Kassner

Książki o Rasputinie:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.