Ciekawostki Historyczne

W 1920 roku w Berlinie pojawiła się dziewczyna, twierdząca, że jest cudownie ocalałą córką cara Mikołaja II. Rzekomo przeżyła egzekucję i przedostała się z Rosji do Niemiec. Domniemana księżniczka miała równie wielu zwolenników, co przeciwników. Ale czy w jej historii tkwiło choć ziarno prawdy?

Los, jaki spotkał Mikołaja II i jego rodzinę, nie miał wiele wspólnego z humanitarną (o ile w ogóle można o takiej mówić) egzekucją. Nocą z 16 na 17 lipca 1918 roku w piwnicy domu Ipatiewa w Jekaterynburgu czekiści urządzili carowi, jego żonie i piątce dzieci krwawą jatkę.

Co tak naprawdę stało się z księżniczką Anastazją? Czy faktycznie udało jej się przeżyć egzekucję w Jekaterynburgu?fot.domena publiczna

Co tak naprawdę stało się z księżniczką Anastazją? Czy faktycznie udało jej się przeżyć egzekucję w Jekaterynburgu?

Podłoga w pomieszczeniu była śliska od płynów ustrojowych i skrawków posiekanych bagnetami ciał. Wydawało się, że nikt nie ma prawa wyjść z tego żywym. Ale czy na pewno?

80 twarzy księżniczki Anastazji

Lenin rozkazał, by tragiczny koniec ostatnich Romanowów zachować w tajemnicy. Nie dało się jednak utrzymać wszystkiego w sekrecie – tym bardziej, że mieszkańcy Jekaterynburga słyszeli strzały w noc wykonania wyroku śmierci i zauważyli, iż rezydencja z dnia na dzień opustoszała.

Bolszewicy obawiali się reakcji opinii publicznej na wieść o bestialskim mordzie carskiej rodziny. Zabicie powszechnie nielubianego monarchy to w końcu jedna rzecz, ale zamordowanie przy okazji carycy Aleksandry Fiodorownej (Niemki, a na dodatek wnuczki królowej Wiktorii), jej czterech młodych i pięknych córek oraz schorowanego, małoletniego następcy tronu, to już zupełnie inna sprawa.

Anna Anderson na zdjęciu z 1920 roku.fot.domena publiczna

Anna Anderson na zdjęciu z 1920 roku.

Postawiono więc na… dezinformację. Akcja propagandowa dała świetne efekty. Jak pisze Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce Tajemnicze zgony władców: „matka cara, Maria Fiodorowna, której udało się wydostać z Rosji i zamieszkać w Danii, jeszcze dziesięć lat po śmierci Mikołaja wierzyła, że jej syn żyje”.

Jednocześnie w całej Europie aż huczało od plotek. A wraz z doniesieniami o cudownym ocaleniu któregoś z dzieci Mikołaja pojawili się też oszuści, którzy twierdzili, że w ich żyłach płynie krew Romanowów. Najczęściej podawali się za carewicza Aleksego bądź najmłodszą córkę cara, Anastazję. Jak podkreśla badacz dziejów ostatniego cara Rosji, Robert K. Messie:

Ich historie mają wspólny początek: pośród katów w Jekaterynburgu podobno znajdował się człowiek (lub kilku ludzi) szlachetny, (…) który umożliwił ucieczkę jednemu z Romanowów, dwóm, trzem lub nawet całej rodzinie. Motywem pojawiającym się w wielu historiach była wiara w istnienie fortuny Mikołaja II, zdeponowanej w zachodnich bankach.

Brytyjscy naukowcy wyliczyli, że na całym świecie „odnalazło się” w sumie około 80 „cudownie ocalałych” księżniczek. W przypadku większości już na pierwszy rzut oka było widać, że z Romanowami nie mają absolutnie nic wspólnego. Ale była wśród nich jedna, której roszczenia wydawały się uzasadnione…

Zobacz również:

Wielka księżna czy wielka oszustka?

Świat usłyszał o niej po raz pierwszy w 1920 roku. Po nieudanej próbie samobójczej i kilkumiesięcznej rekonwalescencji w szpitalu psychiatrycznym, a później w domu barona Arthura von Kleista, nagle postanowiła się odezwać. Wcześniej uparcie milczała, mamrocząc jedynie przez sen w obcym języku, który uznano za rosyjski. Już pierwszym zdaniem wprawiła w osłupienie swoich opiekunów. Oznajmiła bowiem, że nazywa się Anastazja Nikołajewna Romanowa.

Miała też co najmniej kilka dowodów na poparcie tej deklaracji. Po pierwsze, znała liczne szczegóły z życia carskiej rodziny i dworu, które mogła znać jedynie prawdziwa córka Mikołaja. Po drugie, podała całkiem wiarygodną historię swojego cudownego ocalenia. Poza tym do złudzenia przypominała Anastazję – ci, którzy mieli okazję zobaczyć zdjęcia młodziutkiej księżniczki, byli co do tego zgodni. Zgadzał się nie tylko kolor włosów i oczu, a nawet zniekształcenie stopy!

Oczywiście nie zabrakło takich, którzy wątpili w historię Panny Nieznanej, jak początkowo ją nazywano (sama – na potrzeby wyrobienia dokumentów – przybrała później tożsamość Anny Anderson). Dlatego niedoszłą samobójczynię poddano serii testów.

Ku zdziwieniu niedowiarków, przeszła je pozytywnie, włączając w to analizę grafologiczną oraz spotkanie z najbliższą przyjaciółką, księżną Ksenią Gregoriewną. Nie wszystkich to jednak przekonało. Tym bardziej, że dziewczyna nie mówiła po rosyjsku ani po francusku, a na dodatek przy bardziej szczegółowych pytaniach wpadała w histerię i zaczynała krzyczeć (tłumaczyła to traumą). Jak relacjonuje Iwona Kienzler w książce Tajemnicze zgony władców:

Do wieści o cudownie uratowanej carównie z rezerwą podeszła Maria Fiodorowna, babka prawdziwej Anastazji, która wysłała do Berlina jedną ze swoich dam dworu. Kobieta orzekła co prawda, że przedstawiona jej osoba jest rzeczywiście bardzo podobna do najmłodszej córki Mikołaja II, ale nie mogła z całą pewnością potwierdzić jej tożsamości. Podobne stanowisko zajęły także dwie krewne domniemanej księżnej – jej ciotka, wielka księżna Olga, oraz pruska księżniczka Irena.

Piwnica, w której wykonano wyrok śmierci na Mikołaju II i jego rodzinie.fot.domena publiczna

Piwnica, w której wykonano wyrok śmierci na Mikołaju II i jego rodzinie.

Kto miał rację? W 1984 roku, długo po śmierci Anny Anderson, która do końca życia posługiwała się tytułem wielkiej księżnej i napisała nawet książkę „Jestem Anastazja”, badania genetyczne raz na zawsze rozstrzygnęły, że rzekoma carówna była oszustką. W rzeczywistości nazywała się Franciszka Szanckowska, pochodziła z Kaszub, a w Rosji nigdy nie była.

Po latach poszukiwań archeologom udało się też znaleźć miejsce spoczynku Romanowów, co potwierdziły analizy DNA. Mimo to nie brakuje historyków, takich jak Wieniamin Aleksiejew czy Marc Ferro, którzy twierdzą, że wyniki zostały sfałszowane, a Anastazji udało się ujść z życiem. Ostatecznie jej imię w języku greckim oznacza „zmartwychwstałą”…

Bibliografia:

 1. Michael D. Coble, Odile M. Loreille, Mark J. Wadhams i in., Mystery Solved: The Identification of the Two Missing Romanov Children Usking DNA AnalysisPLOS One (dostęp: 20.02.2019).
 2. Elisabeth Heresch, Mikołaj II. Tchórzostwo, kłamstwo i zdrada, Uraeus 1995.
 3. Łarysa Jerminowa, Ostatni car, Muza 2007.
 4. Brigit Katz, DNA Analysis Confirms Authenticity of Romanovs’ Remains, smithsonianmag.com (dostęp: 20.02.2019).
 5. Iwona Kienzler, Tajemnicze zgony władców, Lira 2019.
 6. John Klier, Helen Mingay, Anastazja Romanowa czy Anna Anderson?, Alfa 1998.
 7. Robert K. Massie, Romanowowie: ostatni rozdział, Amber 2007.
 8. Jan Sobczak, Mikołaj II – ostatni car Rosji: studium postaci i ewolucji władzy, Bellona 2009.

Kup „Tajemnicze zgony władców” Iwony Kienzler w swojej ulubionej księgarni:

KOMENTARZE (24)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

WOW!

Jarosław

Anastazja dożyła swoich dni w Argentynie w prowincji Formosa w miejscowości Colorado nad rzeka Rio Bermejo . Ną łozu smierci opowiedziała swoja historie. Jest w tamtej miejscowosci kolonia polsko ukraińska emigrantów z,ktorzy przybyli w tamtym okresie i wybudowlai Kościół Unicki. Kobieta ,która była przy jej łoży ,przyjechała do nas do Polaków nowych emigrantów to opowiedziec i powiadomiła Muzeum w Formosie. .Anaztazja ukrywała sie całe życie,aż do ostatniej chwili. Nie załozyła rodziny.Była świadoma niebespieczeńastwa.

  Eve

  Bzdury dla ludzi żądnych sensacji

  Kunta Kinte

  „Niebespieczeńastwa”…?! :D
  Czasami lepiej milczeć i sprawiać wrażenie idioty, niżeli odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości…!

  Pati

  To była Maria, większe podobieństwo

   Anonim

   też to zauważyłem. Anna Anderson jest na niektórych zdjęciach niesamowicie podobna ale do Marii, nie do Anastazji

  Mmm

  Jasne tylko że do Ameryki Od. Owszem uciekali ale mordercy hitlerowscy, pomieszały ci się czasy a twojej informacji nikt nie potwierdza

A...

Czy rzeczywiście wszystko jest jasne?
Szczątków Anastazji nigdy nie znaleziono.
Analiza dwóch osobno pochowanych szkieletów dała niejednoznaczną odpowiedź.
– „DNA tests confirmed the bodies were the remains of siblings prince Alexei and, likely, princess Maria not Anastasia…”
– „Testy DNA potwierdziły, że ciała były pozostałościami po rodzeństiea: księciu Aleksieju i, prawdopodobnie, księżniczce Marii – nie Anastazji…”
Czy w grobie Anderson – Szackowskiej rzeczywiście było jej ciało w momencie pobrania próbek DNA?
Czy naprawdę Karl Maucher dawca próbek kontrolnych, był spokrewniony z Szackowskimi?

A...

…po rodzeństwie – oczywiście miało być ;)

  aa

  Nie, naukowcy na to nie wpadli i tego nie sprawdzili, ot tacy głupi byli, gdybyś tam był to byś im, niemądrym, podpowiedział i wynik byłby pewny.

   A...

   Jeśli rzekoma Szackowska tak dokładnie znała szczegóły życia Anastazji i miała tak podobne rysy twarzy to albo była Anastazją…
   To za tym – perfekcyjnym przygotowaniem agentki, mogą stać służby (być może jak chcą niektórzy Czieriezwyczajka ale czy tylko?), a te + spadkobiercy, mogą mieć do dzisiaj realny interes w ukrywaniu prawdy, a wówczas naukowcy choćby nawet chcieli…
   A kaci byli ponoć totalnie pijani przez kilka dni…,
   No i real to jakże często „kiepski film sensacyjny” niestety :)

Leszek

Mordercy urządzili gigantyczną strzelaninę.Z pewnością ograbili zwłoki,stąd informacja o kosztownościach.Gdyby dostrzegli jakikolwiek ślad życia dobiliby ranną. Ale nawet jeśli ranna Anastazja przeżyła egzekucję to trzeba było interwencji chirurga w klinice/Syberia/.Potem długotrwała rekonwalescencja w warunkach konspiracji,tajny transport do Europy itd. To nadaje się na scenariusz kiepskiego filmu sensacyjnego,ale w realu to nierealne.

  Laka

  Dokładnie, wydano rozkaz ich zamordowania a nie ratowania życia

  Anubis

  Tak było z carewiczem który przeżył egzekucje ale został potem dobity

Trixie

Tytuł artykułu rodem z prasy bulwarowej. Nie od dziś wiadomo, że cała rodzina cara została wybita do nogi, potwierdzają to testy DNA. Po co więc wrzucać taki artykuł? Dla promocji książki? No to marna ta promocja…

  Członek redakcji | Autor publikacji | Maria Procner

  Drogi/Droga Trixie,
  wnioskując z komentarzy powyżej i zainteresowania Czytelników tym tekstem, wydaje się jednak, że choć badania genetyczne przeprowadzono już jakiś czas temu (ostatnie w ubiegłym roku), to nie wszyscy znają historię Romanowów (z Twojego komentarza wynika, że już ją znasz, ale nie powinno się generalizować swojej wiedzy na innych ludzi – w żadnej dziedzinie). A jeżeli prasa bulwarowa będzie nawiązywać w swoich artykułach do badań i analiz naukowych, tym lepiej dla ogółu społeczeństwa!
  Pozdrawiam serdecznie

   Lala

   Mi się wydaje że to to tobie się wydaje że posiadała cała wiedzę a jakie ty masz argumenty że nie zostali wszyscy zabici bo właśnie oglądałam film dokumentalny o ich morderstwie i o tym, że potwierdzono zwłoki całej rodziny. Więc jak nie masz informacji to również nie pouczaj innych

Helena

Jeśli Anastazja rzeczywiście uciekła to musiała być ostrzeżona przez strażnika o planowanej egzekucji i razem z nim zbiec jesz cze przed nią dlatego nie była ranna. Może da żyli się szczerym uczuciem i ukryli gdzieś w Eu topie bo przecież gdyby bolszewicy ich znaleźlii zabili ich. Straszne w tym jest to że żadne państwo nie chciało przyjąć rodziny Car a choć np. Dwory angielski czy pruski byłyz nimi spokrewnione przez królowa Wiktoria i w rezultacie mogło być tak że więcej serca ksiezniczce okazał człowiek z ludu niż członkowie innych dynastii. Jak było naprawdę chyba nigdy już się nie dowiemy nie stety.

  Kika

  Anna Anderson jest podobna do Marii, więc mogła być to Maria i powiedziała tylko, że Anastazja, stąd znała szczegóły, z próbami DNA myślę, że nie problemu zrobić przekręt.

  Aha

  HAHAHA człowiek z ludu, taaaa znamy szlachetność a raczej jej brak ludzi z ludu. Strażnik kat uciekł z nią i nikt nigdy o nim nie słyszał, no naprawdę historia przedszkolaka

jadwiga

przeciez ona ma kompletnie inne rysy twarzy. wiadmo ze wraz z dorastaniem zniemiamy sie, ale tutaj wszystko jest 100% inne

Lala

Czy to rzeczywiście prawda że jakaś laska z polskiej wsi była carowna? Ludzie wy myślicie? Przecież jej dna nie potwierdziły przynależności do Romanowów wogole!!! Zresztą ruskie komuchy takie same bydło jak i polskie bo to to samo praktycznie musieli mieć straszna przyjemność wymordować tych arystokratów, przecież takie bestie by żadnemu arystokracie nie przepuścili. Dlatego Hitler nie mordował wiochy tylko inteligencję z miast bo wiedział że wiocha to zawiść,zazdrość i prymitywizm nieprzemijalny. Widać to aż do dzisiaj w naszym kraju…

3

Ja niexwidze żadnego podobieństwa. Ta kaszubska po pierwsze nie ma szlachetnych rysów jak delikatna Anastazja, ma wyłupiaste oczy i wielki nochol plus duże usta czyli 3 przeciwieństwa w twarzy Anastazji. Człowiekiwi takie rzeczy się nie zmieniają nawet jeśli dorośnie. Zwłaszcza te wyłupiaste oczy, widząc powyżej że dziewczynka ma normalne do tego migdałowate w kształcie oczy a nie jak ta Polką okragle i wyłupiaste. Artykuł dla picu faktycznie

Natalka Pietrzyk

Moim zdaniem wielka księżna Anastazja przeżyła egzekucje wiem że to nie prawdopodobnie ale moim zdaniem te ciała które się znalazły z rodu Romanów to był książę i księżna Anastazja a nie książę i księżna Maria bo to w końcu Anastazja była tom rozrabiaką także by znalazła wyjście z tej sali i albo sama uciekła albo któryś ze strażników jej pomógł ale to tylko moje zdanie którego się trzymam.

Zobacz również

Miłość i śmierć na szczytach władzy

Miłość i zdrada, namiętność i śmierć – nigdy dotąd historia nie była przedstawiona w tak porywający sposób. Znana pisarka Iwona Kienzler w książkach „Caryca Katarzyna i...

10 marca 2019 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Noc poślubna Katarzyny Wielkiej

Wrażliwa i inteligentna dziewczyna musiała porzucić swoje dotychczasowe życie, by związać się ze skrzywionym psychicznie i zakompleksionym następcą tronu. Ich noc poślubna okazała się kompletną...

4 marca 2019 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Z ręki przyjaciela bądź ukochanej, brutalnie i zazwyczaj... przedwcześnie. Tak umierają władcy!

Spisek, otrucie, zdrada ukochanej – o władcach którzy zginęli w dziwnych okolicznościach przeczytacie w najnowszej książce Iwony Kienzler „Tajemnicze zgony władców”, którą możecie wygrać w naszym...

4 marca 2019 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Dymitr Samozwaniec. Oszust stulecia czy cudownie ocalały syn Iwana Groźnego?

Człowiek podający się za syna Iwana Groźnego wciągnął Rzeczpospolitą w awanturę ze wschodnim sąsiadem. W zamian za pomoc w odzyskaniu tronu oferował wielkie bogactwa. Ale czy...

17 lutego 2019 | Autorzy: Marcin Moneta

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy to temu człowiekowi Polska zawdzięcza niepodległość? Dzięki niemu upadła carska Rosja

Cudotwórca? Hipnotyzer? Członek sekty? A może zwykły oszust? Jedno jest pewne, Rasputin był jednym z największych ludzi w historii Rosji.

4 marca 2018 | Autorzy: Paweł Stachnik

Nowożytność

10 niesamowitych faktów o dynastii Romanowów. Możemy się założyć, że ich nie znałeś

Znęcali się nad dziećmi i dworem, ale sami też doświadczyli niezliczonych okrucieństw. Przyczynili się do upadku Polski, ale jeden z nich z dumą wskazywał, że...

11 września 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.