Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Mikołaj II Romanow (1868-1918)

Mikołaj II Romanow na portrecie pędzla Earnesta Lipgarta.

fot.domena publiczna Mikołaj II Romanow na portrecie pędzla Earnesta Lipgarta.

Mikołaj II (1868-1918) – car Rosji w latach 1894-1917 z dynastii Romanowów. Urodził się 18 maja 1868 roku w Carskim Siole (ob. Puszkin) niedaleko Sankt Petersburga. Był synem Aleksandra, przyszłego cara Aleksandra III, i Marii Fiodorowny. Odebrał staranne wykształcenie. W młodości podróżował dużo po Europie i Azji, służył też w wojsku.

Tron przejął po śmierci ojca, 1 listopada 1894 roku. Jeszcze w tym samym miesiącu ożenił się z księżniczką Alicją z Hesji-Darmstadt, w Rosji znaną jako Aleksandra Romanowa. Wspólnie zostali koronowani 26 maja 1896 roku. Obchody zakończyły się tragicznie: w świętującym tłumie wybuchła panika, w wyniku której zginęło co najmniej kilkaset (a może nawet kilka tysięcy) osób. Para doczekała się piątki dzieci – czterech córek: Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji oraz syna Aleksego, chorego na hemofilię. Poszukiwanie lekarstwa dla dziedzica sprowadziło na dwór carski rzekomego mnicha Grigorija Rasputina, który szybko stał się faworytem cara i carycy i zyskał wpływ na ich decyzje.

Mikołaj przez cały okres panowania starał się utrzymać odziedziczony po ojcu autorytarny system rządów. Dążył do centralizacji władzy, odbierając między innymi w 1899 roku autonomię Finlandii. Kontynuował też nacjonalistyczną politykę poprzedników, prześladując mniejszości narodowe (zwłaszcza żydowską) oraz religijne. Próbował też poszerzać wpływy rosyjskie na Dalekim Wschodzie, co doprowadziło do wojny z Japonią w latach 1904-1905, zakończonej klęską cara.

Monarcha niechętnie odnosił się do propozycji reform politycznych i społecznych w kraju. Dopiero rewolucja 1905 roku, rozpoczęta 22 stycznia wydarzeniami „krwawej niedzieli”, kiedy wojsko otworzyło ogień do pokojowo demonstrującego tłumu, zmieniła jego podejście. Jej efektem był manifest październikowy, stworzony z pomocą ministra finansów, Siergieja Wittego. Zapowiadał on gwarancje wolności osobistej, wolności sumienia, zgromadzeń i związków, wybory do Dumy narodowej i przyjęcie zasady, że każde prawo powinno być zatwierdzone przez wybrany parlament. Na dalsze reformy, proponowane przez ministra Piotra Stołypina, Mikołaj nie udzielił zgody. Jeszcze w 1913 roku, kiedy obchodzono trzystulecie panowania Romanowów w Rosji, podkreślał swój status i rolę jako władcy.

W I wojnie światowej walczył po stronie Ententy. Po jej wybuchu wyjechał z Sankt Petersburga, by osobiście kierować armią. W czasie jego nieobecności caryca coraz bardziej opierała się na radach znienawidzonego przez Rosjan Rasputina. Klęski na froncie i niezadowolenie z rządów Aleksandry doprowadziły na przełomie lutego i marca 1917 roku do zamieszek, które skończyły się upadkiem monarchii. Po rewolucji lutowej, 15 marca 1917 roku, Mikołaj został zmuszony do abdykacji. Przekazał tron bratu Michałowi, ten jednak odmówił przyjęcia korony. Sam wraz z rodziną został uwięziony, początkowo w Carskim Siole, następnie w Tobolsku i Jekaterynburgu. Po kolejnym przewrocie, który wyniósł do władzy bolszewików, została podjęta decyzja o egzekucji carskiej rodziny. Wykonano ją krótko po północy 17 lipca 1918 roku.

Dowiedz się więcej o Mikołaju II Romanowie:

Car Mikołaj II z rodziną. Od lewej, Olga, Maria, żona Aleksandra Fiodorowna, Anastazja, Aleksiej i Tatiana

XIX wiek | 27.08.2020 | Autor:

Zaginione groby i wędrujące trumny Romanowów

W latach 1918-1919 bolszewicy bestialsko zamordowali nie tylko Mikołaja II, jego żonę Aleksandrę i piątkę ich dzieci, ale także 11 innych członków rodziny. Do dnia dzisiejszego miejsce pochówku 10 z nich pozostaje nieznane.

Aleksandra Fedorowna z rodziną i Rasputinem

XIX wiek | 12.07.2020 | Autor:

Zawrotna kariera Rasputina – od „leczenia” hemofilii do doradcy cesarzowej

Oszałamiająca kariera Grigorija Rasputina na carskim dworze zaczęła się… w Polsce. A dokładniej w cesarskiej rezydencji w Spale znajdującej się wówczas w Królestwie Polskim. Właśnie tam jesienią 1912 roku ten syberyjski chłop zdobył zaufanie carycy Aleksandry i jej…

W jaki sposób miłość Mikołaja II i Alix przyczyniła się do rozpadu imperium?

XIX wiek | 18.05.2020 | Autor:

Miłość, która doprowadziła do rozpadu imperium Romanowów

Mikołaj II i jego żona Aleksandra Fiodorowna pobrali się z miłości, ich życie rodzinne było wyjątkowo szczęśliwe. Paradoksalnie, ale to właśnie ich uczucie doprowadziło do rozpadu Imperium Romanowów.

Abdykacja Mikołaja II

Dwudziestolecie międzywojenne | 23.02.2020 | Autor:

Jeśli myślicie, że Mikołaj II był ostatnim carem Rosji, to jesteście w błędzie!

W powszechnej świadomości dynastia Romanowów przestała rządzić Rosją wraz z abdykacją Mikołaja II. Okazuje się jednak, iż car zdążył mianować następcę, który rządził… 24 godziny!

Cudotwórca? Antychryst? Hipnotyzer? Członek sekty? A może zwykły oszust? Jedno jest pewne, Rasputin był jednym z największych ludzi w historii Rosji.

Dwudziestolecie międzywojenne | 04.03.2018 | Autor:

Czy to temu człowiekowi Polska zawdzięcza niepodległość? Dzięki niemu upadła carska Rosja

Prosty chłop z Syberii, który zrobił niewiarygodną karierę: stał się jednym z najpotężniejszych ludzi w Rosji początku XX wieku. Trząsł nie tylko carską parą, ale i całym Imperium Rosyjskim. I to on doprowadził do ich upadku.

Romanowowie - jedna z najpotężniejszych dynastii Europy. Potęga rodu nie uchroniła jednak wielu z nich przed okrutną śmiercią.

XIX wiek | 26.07.2017 | Autor:

Dynastia straceńców. Najbardziej makabryczne śmierci Romanowów

Zmiażdżone twarze i zmasakrowane nogi. Szczątki ciała rozrzucone po okolicy. Wielogodzinna agonia w kopalnianym szybie. Brzmi jak arsenał przerażających praktyk rodem z seriali sensacyjnych? Tymczasem tak właśnie wyglądała śmierć wielu przedstawicieli dynastii trzęsącej Imperium Rosyjskim.

pugaczow

Nowożytność | 11.12.2016 | Autor:

Nieobliczalni i okrutni. Pięciu najbrutalniejszych carów Rosji

Mordercy własnych żon i dzieci, sadyści lubujący się w torturach, okrutni władcy eksterminujący swoich poddanych. Tak opisać można zachowania wielu władców dawnej Rosji. Przedstawiamy pięciu najgorszych z najgorszych.

Naryszkina

Nowożytność | 31.08.2016 | Autor:

Ulubienice carów. Polki, które kochali władcy Rosji

Miłość cara mogła być dla jego wybranki wygraną na loterii lub przekleństwem. Przynosiła władzę i bogactwo lub poniżenie i okrutną śmierć. Przychylność panów na Kremlu była bowiem niestała, a ich gusta i upodobania – często, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne.

Ciekawe materiały na temat Mikołaja II Romanowa z portalu TwojaHistoria.pl: