Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Noc poślubna Katarzyny Wielkiej

Katarzyna II ze swoim mężem, Piotrem III Romanowem.

fot.Georg Christoph Grooth/domena publiczna Katarzyna II ze swoim mężem, Piotrem III Romanowem.

Wrażliwa i inteligentna dziewczyna musiała porzucić swoje dotychczasowe życie, by związać się ze skrzywionym psychicznie i zakompleksionym następcą tronu. Ich noc poślubna okazała się kompletną porażką, której skutki miała odczuć cała Europa. Co wydarzyło się między Katarzyną Wielką a Piotrem III Romanowem?

Gdy 2 maja 1729 roku w Szczecinie przyszła na świat Zofia Augusta Anhalt-Zerbst, nic nie wskazywało na to, że zostanie jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Europy. Dziewczynka dorastała w skromnym domu, gdzie panowała surowa, wojskowa atmosfera. Nawet w najśmielszych snach nie przypuszczała, że kiedyś włoży na głowę koronę. Oraz co zrobi z posiadaną władzą.

Wszystko zmieniło się, kiedy panująca w Rosji Elżbieta zaczęła szukać idealnej kandydatki na żonę dla swego siostrzeńca, Piotra, którego uczyniła następcą tronu. Jej wybór padł na Zofię. Z początkiem 1744 roku młodziutka narzeczona wyruszyła do Sankt Petersburga z kilkoma sukniami noszącymi już ślady zużycia oraz bielizną ślubną uszytą ze starych prześcieradeł. Na końcu drogi czekało na nią nowe życie, które wieść miała jako Katarzyna – prawosławna wielka księżna, żona Piotra III i przyszła imperatorowa Rosji.

Narzeczona czy koleżanka?

Piotr wyszedł na spotkanie swojej przyszłej żonie, najwyraźniej ciekawy, z kim przyjdzie mu dzielić małżeńskie łoże. Sam nie był księciem z bajki – od dzieciństwa chorowity miał wyłupiaste oczy, szerokie usta, cofniętą szczękę, rzadką czuprynę i niezgrabną sylwetkę. Inteligencją również nie grzeszył. Co więcej, wychowanie twardą ręką przez wielkiego marszałka książęcego dworu, dawnego oficera kawalerii Otto Brümmera, przyniosło opłakane skutki. Jak podsumowuje Robert K. Maisse w biografii „Katarzyna Wielka – portret kobiety”:

Przemoc, jakiej nieustannie był poddawany Piotr, wydała owoc w postaci żałosnego dziecka o wypaczonym charakterze. Stał się bojaźliwy, podstępny, nieprzyjazny, chełpliwy, tchórzliwy, obłudny i okrutny. […] Otto Brümmer był najgorszym potworem, jakiemu Piotr musiał stawić czoło we wszystkich sferach swego nieszczęśliwego życia. Wyrządzone przez niego szkody miały się w pełni ujawnić w przyszłości.

Replika sukni ślubnej Katarzyny.

fot.Shakko/ Shakko – Own work CC BY-SA 3.0 Replika sukni ślubnej Katarzyny.

Katarzyna stanowiła żywy kontrast wobec Piotra – inteligentna erudytka, przyjazna wobec innych i pełna młodzieńczej radości życia, a do tego niezwykle urodziwa ze swoimi gęstymi, ciemnymi włosami, ciemnoniebieskimi oczami, ładnie wykrojonymi ustami i zgrabną sylwetką.

Narzeczony widział w niej jednak nie życiową partnerkę, lecz… towarzyszkę zabaw, z którą wreszcie mógł porozmawiać w ojczystym języku. Zaufał przyszłej żonie na tyle, że zwierzał się ze swoich uczuć, także względem innych kobiet. I choć sprytna Katarzyna bez szemrania przyjęła rolę przyjaciółki, gdy Piotr zachorował na ospę, zrzuciła maskę.

Czy wiesz, że ...

...porażkę w pierwszej bitwie z Polakami pod Chocimiem w 1621 roku turecki sułtan Osman II przypłacił życiem? Po starciu chciał zreformować korpus janczarów, który oskarżył o tchórzostwo. Jednak to podwładni wykazali się inicjatywą, uwięzili swojego władcę i zamordowali go.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

...do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z mieszkańcami Zaginionej Kolonii na wyspie Roanoke? Gdy w 1590 roku dotarła tam kolejna ekspedycja, zastała osadę całkowicie opuszczoną. Mieszkańcy zniknęli. Nie było zwłok ani śladów walki. Jedyną wskazówkę dla poszukiwaczy stanowiło wyryte na palisadzie słowo „Croatoan”. 

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

Komentarze (4)

 1. Alefa Odpowiedz

  Czy coś by się zmieniło dla Polski gdyby ta
  wrażliwa niemra pokochała tego niemieckiego wrażliwego i inteligentnego -wbrew opiniom rozsiewanym- okaleczonego przez sługę chłopca ? Nie !!! Ona była dojrzalsza i ambitna ,przystosowała się,
  przyjęła reguły.Ale oczytana,i subtelna to ona stała się dopiero w pałacach mając możliwości finansowe i wykorzystała to.
  Rozbiorów Polski dokonali Austriacy i Niemcy
  Na 10 caryc rządzących Rosją tylko 3 były Rosjankami reszta to Niemki z Niemiec lub
  Anglii.Iwan Grozny miał 7 żon i WSZYSTKIE
  zmarły otrute cyjankiem tak jak ich dzieci.
  Sam Iwan szaleństwo zawdzięcza pidtruwania go cyjankiem przez lekarzy – szpiegów angielskich.W latach 80-ch Rosjanie
  przebadali ekshumowane zwłoki cara,żon,dzieci i stwierdzili , po kilkuset latach
  bardzo duże stężenie trucizny .

 2. Czytacz Odpowiedz

  Jakie znaczenie dla świata czy Europy miało udane pożycie tej Niemki? W mojej opinii caryca była równie skrzywiona jak jej małżonek. Paniusia według autorki była tak wrażliwa. Patrząc na losy jej kochanków mam wielkie wątpliwości co do jej wrażliwości i „dobrego serduszka”. Całe jej wychowanie było moim zdaniem zaplanowane na zdobycie a potem zwiększenie wpływów i władzy. Gdybanie na temat jej lepszego traktowania Polski i Polaków w przypadku zadowolenia z pożycia to czysta fantastyka. Proponuję stworzyć jej portret psychologiczny lub wystąpić od razu o wyniesienie na ołtarze!

 3. Charlie Odpowiedz

  czy kobiety powinny mieć władzę w rękach ?
  P.S. zanim odpowiesz to pomyśl jak bogate są kraje gdzie polityczna rola kobiet jest zmarginalizowana lub wręcz ich nie ma w życiu publicznym.

 4. Janusz Myszkowski Odpowiedz

  Jedno można powiedzieć z całą pewnością:twierdzenia całej historiografii jakoby w Rosji od końca XVIII w.panowali Romanowowie-to idiotyzm-dla którego nie sposób znalezć wytłumaczenia!!!

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.