Ciekawostki Historyczne

Niemiecko-sowiecka agresja na Polskę, odsiecz wiedeńska, kapitulacja ostatnich 12 hitlerowskich żołnierzy na Spitzbergenie, odczytanie egipskich hieroglifów, koronacja Jana Olbrachta, I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność". Co łączy te pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia? Wszystkie miały miejsce we wrześniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie głównej „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”. Zapraszamy do lektury!

Co ważnego wydarzyło się we wrześniu?

Zobacz również:

1 września 1939

1 września 1939 roku rozpoczęła się nazistowska inwazja na Polskę, o czym wie każde dziecko. Hitler i jego zwolennicy zacierali ręce na myśl o wojskach ruszających do Polski budować tysiącletnią Rzeszę. A zwykli Niemcy? Jak się okazuje wcale nie tryskali entuzjazmem.

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

3 września 1945

3 września 1945 roku dwunastoosobowa załoga stacji meteorologicznej na Spitsbergenie oddała broń. Tym samym ostatni żołnierze II wojny światowej walczący w niemieckich mundurach poddali się. A to nie jedyni Niemcy, którzy stawiali opór po kapitulacji III Rzeszy.

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 r. Widać kocioł kurlandzki oraz kontrolowaną przez Niemców Mierzeję Wiślaną (rys. U.S. Army, domena publiczna).

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 r. Widać kocioł kurlandzki oraz kontrolowaną przez Niemców Mierzeję Wiślaną (rys. U.S. Army, domena publiczna).

5 września 1981

5 września 1981 roku w Gdańsku rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. 898 delegatów reprezentowało przekrój całego społeczeństwa – od robotników do intelektualistów – i byli demokratycznie wybranymi przedstawicielami członków związku. Zorganizowali niezależny od oficjalnej władzy parlament.

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" odbył się w hali gdańskiej Olivii (fot. Andrzej Friszke, Rewolucja Solidarności, Znak 2014).

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbył się w hali gdańskiej Olivii (fot. Andrzej Friszke, Rewolucja Solidarności, Znak 2014).

12 września 1683

12 września 1683 miała miejsce odsiecz Wiednia. Jan III Sobieski ledwie rozgromił armię sułtana, a już zaczął planować generalną rozprawę z Imperium Osmańskim. Wiedział, że do tego celu nie wystarczy mu sojusz z Habsburgami. Postanowił zawrzeć wielkie przymierze z odległą Persją. I prawie mu się udało!

Święty Jan Sobieski? Polscy agenci bardzo się postarali, żeby Persowie postrzegali go jako "Boskiego Bohatera".

Święty Jan Sobieski? Polscy agenci bardzo się postarali, żeby Persowie postrzegali go jako „Boskiego Bohatera”.

17 września 1939

17 września 1939 wojska radzieckie wkroczyły do Polski. Na pamiątkę tych wydarzeń 17 września obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Sybiraka. Podczas tego dnia upamiętniamy Polaków, którzy trafili na zesłanie wgłąb stepu bądź tajgi. A tam każdy dzień był walką o przetrwanie. Z klimatem, głodem, współwięźniami, tępym tasakiem, końskim łajnem i brakiem mydła.

Więźniowie wiedzieli, że za tym ogrodzeniem czeka ich bezkres syberyjskiej pustki (fot. Gerald Praschl, CC BY-SA 3.0).

Więźniowie wiedzieli, że za tym ogrodzeniem czeka ich bezkres syberyjskiej pustki (fot. Gerald Praschl, CC BY-SA 3.0).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

21 września 1944

21 września 1944 roku, w ramach operacji „Market Garden”, odbył się desant polskiej 1. Samodzielna Brygady Spadochronowej w holenderskiej miejscowości Driel. Zanim jednak żołnierze gen. Sosabowskiego mogli ruszyć do boju, musieli przetrwać prawdziwie morderczy trening.

Skoki z dwudziestopięciometrowej wieży spadochronowej pozwalały przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Zdjęcie z książki Krzysztofa J. Drozdowskiego pt. „Sosabowcy” (Finna 2014).

Skoki z dwudziestopięciometrowej wieży spadochronowej pozwalały przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Zdjęcie z książki Krzysztofa J. Drozdowskiego pt. „Sosabowcy” (Finna 2014).

23 września 1492

23 września 1492 Jan I Olbracht został koronowany na Wawelu na króla Polski. Do niedawna panowanie tego władcy było oceniane bardzo negatywnie. Z pewnością był jednak zdolniejszym monarchą niż jego brat Władysław… i to właśnie dlatego nie został królem Węgier. Madziarscy magnaci woleli spolegliwego i nieudolnego Władysława.

Węgierscy magnaci woleli nieudolnego i uległego Władysława (po lewej) niż sprytnego Jana Olbrachta (po prawej) (źródło: domena publiczna).

Węgierscy magnaci woleli nieudolnego i uległego Władysława (po lewej) niż sprytnego Jana Olbrachta (po prawej) (źródło: domena publiczna).

27 września 1822

27 września 1822 roku Francuz Jean-François Champollion poinformował o odczytaniu hieroglifów wyrytych na słynnym kamieniu z Rosetty. Dzięki temu mogliśmy zacząć poznawać historię starożytnego Egiptu, między innymi prostytucji uprawianej pod piramidami.

Jean-François Champollion – dzięki niemu mogła rozwinąć sie egiptologia. Léon Cogniet, "Portret Jean-François Champolliona", 1831 (źródło: domena publiczna).

Jean-François Champollion – dzięki niemu mogła rozwinąć sie egiptologia. Léon Cogniet, „Portret Jean-François Champolliona”, 1831 (źródło: domena publiczna).

28 września 1939

28 września 1939 roku skapitulowała Warszawa. Trwająca 20 dni obrona stolicy sprawiła, że Warszawa była miastem gruzów. Niemiecki gen. Helmuth Stieff pisał w liście do żony: „Nie ma domu, który by nie ucierpiał. Całe dzielnice leżą w gruzach lub pozostały po nich tylko zgliszcza”.

Płonąca Warszawa we wrześniu 1939 roku (źródło: domena publiczna).

Płonąca Warszawa we wrześniu 1939 roku (źródło: domena publiczna).

29 września 1669

29 września 1669 w katedrze na Wawelu koronowano Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Nie wszyscy wiedzą, że jedenaście lat przez Wiktorią Wiedeńską przyszły król Jan III Sobieski wkroczył do stolicy z zamiarem obalenia legalnie panującego króla.

Jan Sobieski nie miał żadnych skrupułów. Jan Sobieski nie miał żadnych skrupułów. Dla osiągnięcia swoich celów był gotowy oskarżać króla o rozpustę, przemoc wobec żony i pedofilskie zapędy.

Jan Sobieski nie miał żadnych skrupułów. Dla osiągnięcia swoich celów był gotowy oskarżać króla o rozpustę, przemoc wobec żony i pedofilskie zapędy.

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biblia i Historia

Przede wszystkim chciałbym wyrazić słowa uznania dla wielu bardzo interesujących treści dostępnych na Ciekawostkach historycznych. Zaglądam tu od czasu do czasu już od dłuższego czasu i zawsze mogę znaleźć coś ciekawego do poczytania. Państwa teksty są czasami dla mnie inspiracją do własnych przemyśleń i refleksji.

Co do rocznic, ja również na swoim blogu zamieściłem wykaz wrześniowych rocznic. Odniosłem się również do Pana propozycji. Zaproponowałem też swoje rocznice. Do każdej z nich dołączyłem krótką naukę, co z nich wypływa dla nas tu i teraz. Bowiem historia magistra vitae est…

Pozdrawiam Wszystkich i życzę sukcesów w propagowaniu historii.

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    @Biblia i Historia: Szanowny Panie, bardzo dziękujemy za tak pozytywne słowa. Cieszymy się, że teksty na naszym portalu nie tylko Pana ciekawią, ale i inspirują. Pozdrawiamy serdecznie.

Anonim

1 września 1939 roku rozpoczęła się nazistowska inwazja na Polskę. Gdzie leży na mapie kraj tego agresora ? Bo chyba mam nieaktualne mapy.

Zobacz również

10 styczniowych rocznic, o których należy pamiętać

Wyzwolenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i głód w Leningradzie. Początek prohibicji w Stanach Zjednoczonych oraz śmierć znanej i popularnej antysemitki. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały...

3 stycznia 2018 | Autorzy: Redakcja

10 grudniowych rocznic, o których warto pamiętać

Narodziny Józefa Piłsudskiego i wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Atak na Pearl Harbor i ostatnie wypowiedzenie wojny przez Polskę. Wybuch stanu wojennego i początek ery internetowej...

4 grudnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 listopadowych rocznic, które warto przypomnieć

Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie, odzyskanie niepodległości przez Polskę, elekcja Jana Kazimierza, śmierć Breżniewa, odejście Kasztanki za tęczowy most i likwidacja ostatniego wilkołaka w Polsce. Co mają...

13 listopada 2016 | Autorzy: Redakcja

10 październikowych rocznic, o których warto przypomnieć

Samobójstwo Hermanna Göringa, narodziny kamikaze, śmierć Mu'ammara al-Kaddafiego, Gomułka pierwszym sekretarzem KC PZPR oraz pierwsza msza święta po niemiecku. Co łączy te wydarzenie? Wszystkie miały...

9 października 2016 | Autorzy: Redakcja

10 sierpniowych rocznic, o których warto przypomnieć

Noc świętego Bartłomieja, zakończenie konferencji w Poczdamie, Powstanie Warszawskie, "Cud nad Wisłą", zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, Kradzież Mony Lisy... Co łączy te wydarzenie? Wszystkie...

7 sierpnia 2016 | Autorzy: Redakcja

10 lipcowych rocznic, których nie należy wyrzucać z pamięci

Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców i polskie zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz początek Rewolucji Francuskiej. To tylko niektóre przełomowe momenty historii,...

3 lipca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.