Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 wrześniowych rocznic, o których warto pamiętać

Plakat do niemieckiego filmu dokumentalnego pt. "Feldzug in Polen" ("Kampania w Polsce") z 1940 roku (źródło: domena publiczna).Niemiecko-sowiecka agresja na Polskę, odsiecz wiedeńska, kapitulacja ostatnich 12 hitlerowskich żołnierzy na Spitzbergenie, odczytanie egipskich hieroglifów, koronacja Jana Olbrachta, I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Co łączy te pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia? Wszystkie miały miejsce we wrześniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie głównej „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”. Zapraszamy do lektury!

Co ważnego wydarzyło się we wrześniu?

1 września 1939

1 września 1939 roku rozpoczęła się nazistowska inwazja na Polskę, o czym wie każde dziecko. Hitler i jego zwolennicy zacierali ręce na myśl o wojskach ruszających do Polski budować tysiącletnią Rzeszę. A zwykli Niemcy? Jak się okazuje wcale nie tryskali entuzjazmem.

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

3 września 1945

3 września 1945 roku dwunastoosobowa załoga stacji meteorologicznej na Spitsbergenie oddała broń. Tym samym ostatni żołnierze II wojny światowej walczący w niemieckich mundurach poddali się. A to nie jedyni Niemcy, którzy stawiali opór po kapitulacji III Rzeszy.

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 r. Widać kocioł kurlandzki oraz kontrolowaną przez Niemców Mierzeję Wiślaną (rys. U.S. Army, domena publiczna).

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 r. Widać kocioł kurlandzki oraz kontrolowaną przez Niemców Mierzeję Wiślaną (rys. U.S. Army, domena publiczna).

5 września 1981

5 września 1981 roku w Gdańsku rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. 898 delegatów reprezentowało przekrój całego społeczeństwa – od robotników do intelektualistów – i byli demokratycznie wybranymi przedstawicielami członków związku. Zorganizowali niezależny od oficjalnej władzy parlament.

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" odbył się w hali gdańskiej Olivii (fot. Andrzej Friszke, Rewolucja Solidarności, Znak 2014).

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbył się w hali gdańskiej Olivii (fot. Andrzej Friszke, Rewolucja Solidarności, Znak 2014).

12 września 1683

12 września 1683 miała miejsce odsiecz Wiednia. Jan III Sobieski ledwie rozgromił armię sułtana, a już zaczął planować generalną rozprawę z Imperium Osmańskim. Wiedział, że do tego celu nie wystarczy mu sojusz z Habsburgami. Postanowił zawrzeć wielkie przymierze z odległą Persją. I prawie mu się udało!

Święty Jan Sobieski? Polscy agenci bardzo się postarali, żeby Persowie postrzegali go jako "Boskiego Bohatera".

Święty Jan Sobieski? Polscy agenci bardzo się postarali, żeby Persowie postrzegali go jako „Boskiego Bohatera”.

17 września 1939

17 września 1939 wojska radzieckie wkroczyły do Polski. Na pamiątkę tych wydarzeń 17 września obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Sybiraka. Podczas tego dnia upamiętniamy Polaków, którzy trafili na zesłanie wgłąb stepu bądź tajgi. A tam każdy dzień był walką o przetrwanie. Z klimatem, głodem, współwięźniami, tępym tasakiem, końskim łajnem i brakiem mydła.

Więźniowie wiedzieli, że za tym ogrodzeniem czeka ich bezkres syberyjskiej pustki (fot. Gerald Praschl, CC BY-SA 3.0).

Więźniowie wiedzieli, że za tym ogrodzeniem czeka ich bezkres syberyjskiej pustki (fot. Gerald Praschl, CC BY-SA 3.0).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

21 września 1944

21 września 1944 roku, w ramach operacji „Market Garden”, odbył się desant polskiej 1. Samodzielna Brygady Spadochronowej w holenderskiej miejscowości Driel. Zanim jednak żołnierze gen. Sosabowskiego mogli ruszyć do boju, musieli przetrwać prawdziwie morderczy trening.

Skoki z dwudziestopięciometrowej wieży spadochronowej pozwalały przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Zdjęcie z książki Krzysztofa J. Drozdowskiego pt. „Sosabowcy” (Finna 2014).

Skoki z dwudziestopięciometrowej wieży spadochronowej pozwalały przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Zdjęcie z książki Krzysztofa J. Drozdowskiego pt. „Sosabowcy” (Finna 2014).

23 września 1492

23 września 1492 Jan I Olbracht został koronowany na Wawelu na króla Polski. Do niedawna panowanie tego władcy było oceniane bardzo negatywnie. Z pewnością był jednak zdolniejszym monarchą niż jego brat Władysław… i to właśnie dlatego nie został królem Węgier. Madziarscy magnaci woleli spolegliwego i nieudolnego Władysława.

Węgierscy magnaci woleli nieudolnego i uległego Władysława (po lewej) niż sprytnego Jana Olbrachta (po prawej) (źródło: domena publiczna).

Węgierscy magnaci woleli nieudolnego i uległego Władysława (po lewej) niż sprytnego Jana Olbrachta (po prawej) (źródło: domena publiczna).

27 września 1822

27 września 1822 roku Francuz Jean-François Champollion poinformował o odczytaniu hieroglifów wyrytych na słynnym kamieniu z Rosetty. Dzięki temu mogliśmy zacząć poznawać historię starożytnego Egiptu, między innymi prostytucji uprawianej pod piramidami.

Jean-François Champollion – dzięki niemu mogła rozwinąć sie egiptologia. Léon Cogniet, "Portret Jean-François Champolliona", 1831 (źródło: domena publiczna).

Jean-François Champollion – dzięki niemu mogła rozwinąć sie egiptologia. Léon Cogniet, „Portret Jean-François Champolliona”, 1831 (źródło: domena publiczna).

28 września 1939

28 września 1939 roku skapitulowała Warszawa. Trwająca 20 dni obrona stolicy sprawiła, że Warszawa była miastem gruzów. Niemiecki gen. Helmuth Stieff pisał w liście do żony: „Nie ma domu, który by nie ucierpiał. Całe dzielnice leżą w gruzach lub pozostały po nich tylko zgliszcza”.

Płonąca Warszawa we wrześniu 1939 roku (źródło: domena publiczna).

Płonąca Warszawa we wrześniu 1939 roku (źródło: domena publiczna).

29 września 1669

29 września 1669 w katedrze na Wawelu koronowano Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Nie wszyscy wiedzą, że jedenaście lat przez Wiktorią Wiedeńską przyszły król Jan III Sobieski wkroczył do stolicy z zamiarem obalenia legalnie panującego króla.

Jan Sobieski nie miał żadnych skrupułów. Jan Sobieski nie miał żadnych skrupułów. Dla osiągnięcia swoich celów był gotowy oskarżać króla o rozpustę, przemoc wobec żony i pedofilskie zapędy.

Jan Sobieski nie miał żadnych skrupułów. Dla osiągnięcia swoich celów był gotowy oskarżać króla o rozpustę, przemoc wobec żony i pedofilskie zapędy.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (3)

    1. Biblia i Historia Odpowiedz

     Przede wszystkim chciałbym wyrazić słowa uznania dla wielu bardzo interesujących treści dostępnych na Ciekawostkach historycznych. Zaglądam tu od czasu do czasu już od dłuższego czasu i zawsze mogę znaleźć coś ciekawego do poczytania. Państwa teksty są czasami dla mnie inspiracją do własnych przemyśleń i refleksji.

     Co do rocznic, ja również na swoim blogu zamieściłem wykaz wrześniowych rocznic. Odniosłem się również do Pana propozycji. Zaproponowałem też swoje rocznice. Do każdej z nich dołączyłem krótką naukę, co z nich wypływa dla nas tu i teraz. Bowiem historia magistra vitae est…

     Pozdrawiam Wszystkich i życzę sukcesów w propagowaniu historii.

     • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

      @Biblia i Historia: Szanowny Panie, bardzo dziękujemy za tak pozytywne słowa. Cieszymy się, że teksty na naszym portalu nie tylko Pana ciekawią, ale i inspirują. Pozdrawiamy serdecznie.

    2. Anonim Odpowiedz

     1 września 1939 roku rozpoczęła się nazistowska inwazja na Polskę. Gdzie leży na mapie kraj tego agresora ? Bo chyba mam nieaktualne mapy.

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.