Ciekawostki Historyczne

Samobójstwo Hermanna Göringa, narodziny kamikaze, śmierć Mu'ammara al-Kaddafiego, Gomułka pierwszym sekretarzem KC PZPR oraz pierwsza msza święta po niemiecku. Co łączy te wydarzenie? Wszystkie miały miejsce w październiku!

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie październikowe daty warto zapamiętać?

Zobacz również:

8 października 1982

8 października 1982 roku sejm PRL uchwalił ustawę o związkach zawodowych, dokonując w ten sposób delegalizacji NSZZ „Solidarność”. Jeszcze latem tego samego roku planowano jednak inne rozwiązanie: przejęcie kontroli nad związkiem poprzez umieszczenie agentów SB na kierowniczych stanowiskach w organizacji.

Dowiedz się więcej o największym, choć niezrealizowanym projekcie MSW PRL. Pieczęć Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (źródło: domena publiczna).

Dowiedz się więcej o największym, choć niezrealizowanym projekcie MSW PRL. Pieczęć Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (źródło: domena publiczna).

12 października 1875

12 października 1875 roku urodził się Aleister Crowley, brytyjski mistyk i okultysta. Pisał on na przykład, że: „Męskie dziecko o doskonałej niewinności i wysokiej inteligencji jest najodpowiedniejszą i najbardziej satysfakcjonującą ofiarą” ze względu na skumulowaną energię, jaką oddaje w momencie śmierci. Miał szczęście, że nie dobrała się do niego hiszpańska inkwizycja, bo niechybnie spłonąłby na stosie.

Nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji... w XIX wieku!

Nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji… w XIX wieku!

15 października 1946

15 października 1946 roku w nocy Hermann Göring popełnił samobójstwo w więzieniu w Norymberdze, połykając kapsułkę z cyjankiem potasu. Jeszcze kilka lat wcześniej Marszałek Rzeszy był królem życia. Po zajęciu Paryża urządził w Hotelu Ritz kwaterę główną Luftwaffe, a sam zamieszkał w apartamencie cesarskim.

Hermann Göring żył w Ritzu jak król (autor: Jaume Meneses, licnecja: CC BY 1.0).

Hermann Göring żył w Ritzu jak król (autor: Jaume Meneses, licnecja: CC BY 1.0).

17 października 1944

17 października 1944 roku narodził się w Japonii pomysł kamikadze. Wobec miażdżącej przewagi ze strony Amerykanów stwierdzono, że jedynym pewnym sposobem na zwycięstwo będzie „wypełnienie samolotu Zero 250 kilogramami bomb i rozbicie go o amerykański lotniskowiec”. Japońscy piloci kamikadze mieli całkowicie zmienić oblicze wojny na Pacyfiku.

Skutki ataku Kamikaze. Płonący okręt USS "Bunker Hill" (źródło: domena publiczna).

Skutki ataku Kamikaze. Płonący okręt USS „Bunker Hill” (źródło: domena publiczna).

18 października 1871

18 października 1871 roku zmarł Charles Babbage – angielski matematyk, autor tablic logarytmicznych i konstruktor mechanicznych maszyn liczących. Owładnięty ideą gromadzenia oraz opracowania liczb i faktów, poświęcił 35 lat życia na konstruowanie maszyn liczących, wśród których mógł się znajdować pierwszy komputer. Na ich potrzeby powstał pierwszy w historii program komputerowy.

Działający model maszyny różnicowej Babbage'a. Ostateczny plan zakładał znacznie większy rozmach... (autor: Jitze Couperus, CC BY 2.0).

Działający model maszyny różnicowej Babbage’a. Ostateczny plan zakładał znacznie większy rozmach… (autor: Jitze Couperus, CC BY 2.0).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

20 października 2011

20 października 2011 roku zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, który przez prawie pół wieku niepodzielnie rządził Libią. Po przegranej wojnie domowej – dyktator musiał uciekać z Trypolisu. Kaddafi został skatowany przez rozwścieczony tłum powstańców.

Mu'ammar al_Kaddafi u szczytu potęgi, 2009 rok (źródło: domena publiczna).

Mu’ammar al_Kaddafi u szczytu potęgi, 2009 rok (źródło: domena publiczna).

21 października 1956

21 października 1956 roku Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba. Kiedy „towarzysz Wiesław” doszedł do władzy Państwo popuściło nieco śrubę, co było widać niemal na każdym kroku, w kwestii cenzorskich regulacji, kontroli i represji oraz w dziedzinie kultury. W tym czasie pojawił się człowiek, który sprowadził na polski grunt rock’n’rolla.

Niebiesko-Czarni byli kolejnym "cudownym dzieckiem" Walickiego. Do muzyki miał nosa jak nikt!

Niebiesko-Czarni byli jednym z „cudownych dzieci” ojca chrzestnego polskiego rock and rolla – Franciszka Walickiego. Do muzyki miał nosa jak nikt!

22 października 1581

22 października 1581 roku zakończył się brawurowy rajd wgłąb Rosji hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła. Dowodzony przez niego oddział kawalerii przeszedł aż 1400 kilometrów, paląc, grabiąc i mordując. W czasie wyprawy w ręce Radziwiłła o mały włos nie wpadł sam car Iwan IV Groźny.

Stefan Batory wysłał oddział Radziwiłła, aby ten narobił jak najwięcej zamieszania na tyłach wroga. Sam tymczasem szykował się do wyruszenia na Psków. Powyżej obraz Karła Briułłowa "Bitwa pod Pskowem" (źródło: domena publiczna).

Stefan Batory wysłał oddział Radziwiłła, aby ten narobił jak najwięcej zamieszania na tyłach wroga. Sam tymczasem szykował się do wyruszenia na Psków. Powyżej obraz Karła Briułłowa „Bitwa pod Pskowem” (źródło: domena publiczna).

29 października 1525

29 października 1525 roku Marcin Luter odprawił w Wittenberdze pierwszą mszę w języku niemieckim. Jednak już wtedy nie był jedynym wzywającym do reformy Kościoła. Wśród konkurentów Lutra była też kobieta, Argula von Grumbach! Na jej męża naciskano, by zamurował ją w ścianie, albo chociaż poucinał palce, utrudniając pisanie.

Argula von Grumbach podczas objaśniania Pisma Świętego (koloryzacja: RK).

Argula von Grumbach podczas objaśniania Pisma Świętego (koloryzacja: RK).

31 października 1922

31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Na czele rządu stał do 1943 roku, potem jeszcze dwa lata rządził Włoską Republiką Socjalną. Wielokrotnie zamachowcy próbowali wysłać go na tamten świat, ale bezskutecznie. Wierzono, że Duce był kuloodporny, a nawet nieśmiertelny, co miała przepowiedzieć na łożu śmierci… katolicka zakonnica.

"Kuloodporny" Benito Mussolini (źródło: Bundesarchiv, Bild 102-09844, licencja: CC-BY-SA 3.0).

„Kuloodporny” Benito Mussolini (źródło: Bundesarchiv, Bild 102-09844, licencja: CC-BY-SA 3.0).

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

marek

Goering popełił samobójstwo w 1946r. W noc, w którą wieszano skazanych w Procesie Norymberskim.

    Anonim

    Co się czepiasz? 1945 czy1946 wsio rawno. Czytamy przecież Ciekawostki historyczne.

    redakcja

    Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ten oczywisty błąd. Już został poprawiony.
    Pozdrawiam

Zobacz również

10 grudniowych rocznic, o których warto pamiętać

Narodziny Józefa Piłsudskiego i wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Atak na Pearl Harbor i ostatnie wypowiedzenie wojny przez Polskę. Wybuch stanu wojennego i początek ery internetowej...

4 grudnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 listopadowych rocznic, które warto przypomnieć

Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie, odzyskanie niepodległości przez Polskę, elekcja Jana Kazimierza, śmierć Breżniewa, odejście Kasztanki za tęczowy most i likwidacja ostatniego wilkołaka w Polsce. Co mają...

13 listopada 2016 | Autorzy: Redakcja

10 wrześniowych rocznic, o których warto pamiętać

Niemiecko-sowiecka agresja na Polskę, odsiecz wiedeńska, kapitulacja ostatnich 12 hitlerowskich żołnierzy na Spitzbergenie, odczytanie egipskich hieroglifów, koronacja Jana Olbrachta, I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"....

4 września 2016 | Autorzy: Redakcja

10 sierpniowych rocznic, o których warto przypomnieć

Noc świętego Bartłomieja, zakończenie konferencji w Poczdamie, Powstanie Warszawskie, "Cud nad Wisłą", zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, Kradzież Mony Lisy... Co łączy te wydarzenie? Wszystkie...

7 sierpnia 2016 | Autorzy: Redakcja

10 lipcowych rocznic, których nie należy wyrzucać z pamięci

Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców i polskie zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz początek Rewolucji Francuskiej. To tylko niektóre przełomowe momenty historii,...

3 lipca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 czerwcowych rocznic, o których koniecznie trzeba pamiętać

Bitwa pod Cedynią i pod Waterloo. Początek I wojny światowej i "noc długich noży". Lądowanie w Normandii i pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce. Co...

5 czerwca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.