Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 październikowych rocznic, o których warto przypomnieć

Marcin Luter wygłaszający kazanie. Lucas Cranach, predella ołtarza w kościele mariackim w Wittenberdze, 1547 (źródło: domena publiczna).

Marcin Luter wygłaszający kazanie. Lucas Cranach, predella ołtarza w kościele mariackim w Wittenberdze, 1547 (źródło: domena publiczna).

Samobójstwo Hermanna Göringa, narodziny kamikaze, śmierć Mu’ammara al-Kaddafiego, Gomułka pierwszym sekretarzem KC PZPR oraz pierwsza msza święta po niemiecku. Co łączy te wydarzenie? Wszystkie miały miejsce w październiku!

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie październikowe daty warto zapamiętać?

8 października 1982

8 października 1982 roku sejm PRL uchwalił ustawę o związkach zawodowych, dokonując w ten sposób delegalizacji NSZZ „Solidarność”. Jeszcze latem tego samego roku planowano jednak inne rozwiązanie: przejęcie kontroli nad związkiem poprzez umieszczenie agentów SB na kierowniczych stanowiskach w organizacji.

Dowiedz się więcej o największym, choć niezrealizowanym projekcie MSW PRL. Pieczęć Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (źródło: domena publiczna).

Dowiedz się więcej o największym, choć niezrealizowanym projekcie MSW PRL. Pieczęć Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (źródło: domena publiczna).

12 października 1875

12 października 1875 roku urodził się Aleister Crowley, brytyjski mistyk i okultysta. Pisał on na przykład, że: „Męskie dziecko o doskonałej niewinności i wysokiej inteligencji jest najodpowiedniejszą i najbardziej satysfakcjonującą ofiarą” ze względu na skumulowaną energię, jaką oddaje w momencie śmierci. Miał szczęście, że nie dobrała się do niego hiszpańska inkwizycja, bo niechybnie spłonąłby na stosie.

Nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji... w XIX wieku!

Nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji… w XIX wieku!

15 października 1946

15 października 1946 roku w nocy Hermann Göring popełnił samobójstwo w więzieniu w Norymberdze, połykając kapsułkę z cyjankiem potasu. Jeszcze kilka lat wcześniej Marszałek Rzeszy był królem życia. Po zajęciu Paryża urządził w Hotelu Ritz kwaterę główną Luftwaffe, a sam zamieszkał w apartamencie cesarskim.

Hermann Göring żył w Ritzu jak król (autor: Jaume Meneses, licnecja: CC BY 1.0).

Hermann Göring żył w Ritzu jak król (autor: Jaume Meneses, licnecja: CC BY 1.0).

17 października 1944

17 października 1944 roku narodził się w Japonii pomysł kamikadze. Wobec miażdżącej przewagi ze strony Amerykanów stwierdzono, że jedynym pewnym sposobem na zwycięstwo będzie „wypełnienie samolotu Zero 250 kilogramami bomb i rozbicie go o amerykański lotniskowiec”. Japońscy piloci kamikadze mieli całkowicie zmienić oblicze wojny na Pacyfiku.

Skutki ataku Kamikaze. Płonący okręt USS "Bunker Hill" (źródło: domena publiczna).

Skutki ataku Kamikaze. Płonący okręt USS „Bunker Hill” (źródło: domena publiczna).

18 października 1871

18 października 1871 roku zmarł Charles Babbage – angielski matematyk, autor tablic logarytmicznych i konstruktor mechanicznych maszyn liczących. Owładnięty ideą gromadzenia oraz opracowania liczb i faktów, poświęcił 35 lat życia na konstruowanie maszyn liczących, wśród których mógł się znajdować pierwszy komputer. Na ich potrzeby powstał pierwszy w historii program komputerowy.

Działający model maszyny różnicowej Babbage'a. Ostateczny plan zakładał znacznie większy rozmach... (autor: Jitze Couperus, CC BY 2.0).

Działający model maszyny różnicowej Babbage’a. Ostateczny plan zakładał znacznie większy rozmach… (autor: Jitze Couperus, CC BY 2.0).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

20 października 2011

20 października 2011 roku zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, który przez prawie pół wieku niepodzielnie rządził Libią. Po przegranej wojnie domowej – dyktator musiał uciekać z Trypolisu. Kaddafi został skatowany przez rozwścieczony tłum powstańców.

Mu'ammar al_Kaddafi u szczytu potęgi, 2009 rok (źródło: domena publiczna).

Mu’ammar al_Kaddafi u szczytu potęgi, 2009 rok (źródło: domena publiczna).

21 października 1956

21 października 1956 roku Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba. Kiedy „towarzysz Wiesław” doszedł do władzy Państwo popuściło nieco śrubę, co było widać niemal na każdym kroku, w kwestii cenzorskich regulacji, kontroli i represji oraz w dziedzinie kultury. W tym czasie pojawił się człowiek, który sprowadził na polski grunt rock’n’rolla.

Niebiesko-Czarni byli kolejnym "cudownym dzieckiem" Walickiego. Do muzyki miał nosa jak nikt!

Niebiesko-Czarni byli jednym z „cudownych dzieci” ojca chrzestnego polskiego rock and rolla – Franciszka Walickiego. Do muzyki miał nosa jak nikt!

22 października 1581

22 października 1581 roku zakończył się brawurowy rajd wgłąb Rosji hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła. Dowodzony przez niego oddział kawalerii przeszedł aż 1400 kilometrów, paląc, grabiąc i mordując. W czasie wyprawy w ręce Radziwiłła o mały włos nie wpadł sam car Iwan IV Groźny.

Stefan Batory wysłał oddział Radziwiłła, aby ten narobił jak najwięcej zamieszania na tyłach wroga. Sam tymczasem szykował się do wyruszenia na Psków. Powyżej obraz Karła Briułłowa "Bitwa pod Pskowem" (źródło: domena publiczna).

Stefan Batory wysłał oddział Radziwiłła, aby ten narobił jak najwięcej zamieszania na tyłach wroga. Sam tymczasem szykował się do wyruszenia na Psków. Powyżej obraz Karła Briułłowa „Bitwa pod Pskowem” (źródło: domena publiczna).

29 października 1525

29 października 1525 roku Marcin Luter odprawił w Wittenberdze pierwszą mszę w języku niemieckim. Jednak już wtedy nie był jedynym wzywającym do reformy Kościoła. Wśród konkurentów Lutra była też kobieta, Argula von Grumbach! Na jej męża naciskano, by zamurował ją w ścianie, albo chociaż poucinał palce, utrudniając pisanie.

Argula von Grumbach podczas objaśniania Pisma Świętego (koloryzacja: RK).

Argula von Grumbach podczas objaśniania Pisma Świętego (koloryzacja: RK).

31 października 1922

31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Na czele rządu stał do 1943 roku, potem jeszcze dwa lata rządził Włoską Republiką Socjalną. Wielokrotnie zamachowcy próbowali wysłać go na tamten świat, ale bezskutecznie. Wierzono, że Duce był kuloodporny, a nawet nieśmiertelny, co miała przepowiedzieć na łożu śmierci… katolicka zakonnica.

"Kuloodporny" Benito Mussolini (źródło: Bundesarchiv, Bild 102-09844, licencja: CC-BY-SA 3.0).

„Kuloodporny” Benito Mussolini (źródło: Bundesarchiv, Bild 102-09844, licencja: CC-BY-SA 3.0).

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (3)

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.