Samobójstwo Hermanna Göringa, narodziny kamikaze, śmierć Mu'ammara al-Kaddafiego, Gomułka pierwszym sekretarzem KC PZPR oraz pierwsza msza święta po niemiecku. Co łączy te wydarzenie? Wszystkie miały miejsce w październiku!
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie październikowe daty warto zapamiętać?
8 października 1982
8 października 1982 roku sejm PRL uchwalił ustawę o związkach zawodowych, dokonując w ten sposób delegalizacji NSZZ „Solidarność”. Jeszcze latem tego samego roku planowano jednak inne rozwiązanie: przejęcie kontroli nad związkiem poprzez umieszczenie agentów SB na kierowniczych stanowiskach w organizacji.
12 października 1875
12 października 1875 roku urodził się Aleister Crowley, brytyjski mistyk i okultysta. Pisał on na przykład, że: „Męskie dziecko o doskonałej niewinności i wysokiej inteligencji jest najodpowiedniejszą i najbardziej satysfakcjonującą ofiarą” ze względu na skumulowaną energię, jaką oddaje w momencie śmierci. Miał szczęście, że nie dobrała się do niego hiszpańska inkwizycja, bo niechybnie spłonąłby na stosie.
15 października 1946
15 października 1946 roku w nocy Hermann Göring popełnił samobójstwo w więzieniu w Norymberdze, połykając kapsułkę z cyjankiem potasu. Jeszcze kilka lat wcześniej Marszałek Rzeszy był królem życia. Po zajęciu Paryża urządził w Hotelu Ritz kwaterę główną Luftwaffe, a sam zamieszkał w apartamencie cesarskim.
17 października 1944
17 października 1944 roku narodził się w Japonii pomysł kamikadze. Wobec miażdżącej przewagi ze strony Amerykanów stwierdzono, że jedynym pewnym sposobem na zwycięstwo będzie „wypełnienie samolotu Zero 250 kilogramami bomb i rozbicie go o amerykański lotniskowiec”. Japońscy piloci kamikadze mieli całkowicie zmienić oblicze wojny na Pacyfiku.
18 października 1871
18 października 1871 roku zmarł Charles Babbage – angielski matematyk, autor tablic logarytmicznych i konstruktor mechanicznych maszyn liczących. Owładnięty ideą gromadzenia oraz opracowania liczb i faktów, poświęcił 35 lat życia na konstruowanie maszyn liczących, wśród których mógł się znajdować pierwszy komputer. Na ich potrzeby powstał pierwszy w historii program komputerowy.
20 października 2011
20 października 2011 roku zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, który przez prawie pół wieku niepodzielnie rządził Libią. Po przegranej wojnie domowej – dyktator musiał uciekać z Trypolisu. Kaddafi został skatowany przez rozwścieczony tłum powstańców.
21 października 1956
21 października 1956 roku Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba. Kiedy „towarzysz Wiesław” doszedł do władzy Państwo popuściło nieco śrubę, co było widać niemal na każdym kroku, w kwestii cenzorskich regulacji, kontroli i represji oraz w dziedzinie kultury. W tym czasie pojawił się człowiek, który sprowadził na polski grunt rock’n’rolla.
22 października 1581
22 października 1581 roku zakończył się brawurowy rajd wgłąb Rosji hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła. Dowodzony przez niego oddział kawalerii przeszedł aż 1400 kilometrów, paląc, grabiąc i mordując. W czasie wyprawy w ręce Radziwiłła o mały włos nie wpadł sam car Iwan IV Groźny.
29 października 1525
29 października 1525 roku Marcin Luter odprawił w Wittenberdze pierwszą mszę w języku niemieckim. Jednak już wtedy nie był jedynym wzywającym do reformy Kościoła. Wśród konkurentów Lutra była też kobieta, Argula von Grumbach! Na jej męża naciskano, by zamurował ją w ścianie, albo chociaż poucinał palce, utrudniając pisanie.
31 października 1922
31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Na czele rządu stał do 1943 roku, potem jeszcze dwa lata rządził Włoską Republiką Socjalną. Wielokrotnie zamachowcy próbowali wysłać go na tamten świat, ale bezskutecznie. Wierzono, że Duce był kuloodporny, a nawet nieśmiertelny, co miała przepowiedzieć na łożu śmierci… katolicka zakonnica.
KOMENTARZE (3)
Goering popełił samobójstwo w 1946r. W noc, w którą wieszano skazanych w Procesie Norymberskim.
Co się czepiasz? 1945 czy1946 wsio rawno. Czytamy przecież Ciekawostki historyczne.
Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ten oczywisty błąd. Już został poprawiony.
Pozdrawiam