Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 grudniowych rocznic, o których warto pamiętać

"Pakt Trzech". Plakat wojenny Gino Boccasile z 1941 roku (źródło: domena publiczna).Narodziny Józefa Piłsudskiego i wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Atak na Pearl Harbor i ostatnie wypowiedzenie wojny przez Polskę. Wybuch stanu wojennego i początek ery internetowej w naszym kraju. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Oczywiście miały miejsce w grudniu!

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie grudniowe daty warto zapamiętać?

5 grudnia 1867 roku

5 grudnia 1867 roku w Zułowie na świat przyszedł Józef Piłsudski. Przyszły Marszałek niemalże wyssał walkę z caratem z mlekiem matki: już jako zaledwie 19-latek sparaliżował carską administrację. Dokonał tego podczas pobytu na syberyjskim zesłaniu. Wystarczyły mu dwa ruble, by na długie miesiące zaangażować kilkudziesięciu rosyjskich urzędników.

Józef Piłsudski wyssał walkę z caratem z mlekiem matki. Obraz Edwarda Okunia z 1919 roku (źródło: domena publiczna).

Józef Piłsudski wyssał walkę z caratem z mlekiem matki. Obraz przedstawiający Marszałka z 1919 roku, wykonany przez Edwarda Okunia (źródło: domena publiczna).

7 grudnia 1941 roku

7 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali Pearl Harbor. Wkrótce też odcięli USA od plantacji kauczuku, wykorzystywanego w prototypie bomby zapalającej. Jej konstruktor, prof. Louis F. Fieser, postanowił zastąpić brakujący składnik mydłami naftalenowym i palmitynowym. W ten sposób powstał napalm.

Fotografia z japońskiego samolotu na początku ataku na Pearl Harbor. Eksplozja w środku zdjęcia to trafienie torpedy w USS "West Virginia" (źródło: Official U.S. Navy photograph NH 50930., domena publiczna).

Fotografia z japońskiego samolotu na początku ataku na Pearl Harbor. Eksplozja w środku zdjęcia to trafienie torpedy w USS „West Virginia” (źródło: Official U.S. Navy photograph NH 50930., domena publiczna).

8 grudnia 1854 roku

8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ogłosił konstytucję apostolską Ineffabilis Deus, w której uznał dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie dlatego tworzona wówczas pierwsza czysto polska osada w Teksasie, otrzymała nazwę Panna Maria.

Papież Pius IX podczas Soboru Watykańskiego Pierwszego. Chromolitografia z około 1870 roku (Chocolaterie d'Aiguebelle, domena publiczna).

Papież Pius IX podczas Soboru Watykańskiego Pierwszego. Chromolitografia z około 1870 roku (Chocolaterie d’Aiguebelle, domena publiczna).

11 grudnia 1941 roku

11 grudnia 1941 roku Polska jeden jedyny raz w XX wieku wypowiedziała wojnę innemu państwu. Wszystko poszło jednak nie tak. Wielu Polaków było zdecydowanie przeciwnych decyzji rządu. Wróg był na drugim końcu globu i w dodatku wypowiedzenia wojny nie przyjął. A wojna z Japonią trwała formalnie aż do… 1957 roku!

Premier Japonii Hideki Tōjō, który odmówił przyjęcia wypowiedzenia wojny, na okładce magazynu "Shashin Shuho" nr 249/1942 (źródło: domena publiczna).

Premier Japonii Hideki Tōjō, który odmówił przyjęcia wypowiedzenia wojny, na okładce magazynu „Shashin Shuho” nr 249/1942 (źródło: domena publiczna).

13 grudnia 1981 roku

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia poprzedniego. Znamy polskie opowieści o czołgach na ulicach, internowanych działaczach i godzinie milicyjnej. A jak to wyglądało z perspektywy Moskwy?

Wojciech Jaruzelski chciał wyprowadzić na ulice nie tylko polskie czołgi, ale też te radzieckie? T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu (fot. J. Żołnierkiewicz, źródło: domena publiczna).

Wojciech Jaruzelski chciał wyprowadzić na ulice nie tylko polskie czołgi, ale też te radzieckie? T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu (fot. J. Żołnierkiewicz, źródło: domena publiczna).

18 grudnia 1529 roku

18 grudnia 1529 roku wybrano Zygmunta II Augusta na króla Polski. Była to elekcja vivente rege, dokonana jeszcze za życia aktualnie panującego Zygmunta Starego. Parła do niej królowa Bona Sforza, która popadła jednak później w konflikt z synem i wyjechała z Polski. Zabrała ze sobą dwadzieścia cztery wozy wypełnione kosztownościami.

Zygmunt August został królem już w wieku 9 lat podczas jedynej w Polsce elekcji vivente rege. Na tym obrazie Matejki z 1866 roku widzimy władcę w 13 roku życia (źródło: domena publiczna).

Zygmunt August został królem już w wieku 9 lat podczas jedynej w Polsce elekcji vivente rege. Na tym obrazie Matejki z 1866 roku widzimy władcę w trzynastym roku życia (źródło: domena publiczna).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (1)

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.