Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Napalm. Chrzest ognia i historia zemsty

Bombardowanie napalmem na południe od Sajgonu (fot. National Archives and Records Administration, id. 542328, domena publiczna).

Bombardowanie napalmem na południe od Sajgonu (fot. National Archives and Records Administration, id. 542328, domena publiczna).

Napalm – broń tyleż skuteczna co okrutna – stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wojny wietnamskiej. Jego historia sięga jednak dużo głębiej, do czasu drugiej wojny światowej. To wtedy mieszanina paliwa, aluminium i środka żelującego po raz pierwszy ujawniła swoje złowrogie oblicze.

„Uwielbiam zapach napalmu o poranku. Raz nasi bombardowali jedno wzgórze przez dwanaście godzin. Kiedy było po wszystkim, nie znaleźliśmy ani jednego trupa. Ten zapach: jak zapach benzyny. Całe wzgórze pachniało zwycięstwem”. Ten słynny cytat z kultowego filmu „Czas Apokalipsy” F.F. Coppoli oddaje śmiercionośną siłę napalmu. Na ironię losu zakrawa fakt, że do jego powstania przyczyniły się moralne rozterki jego wynalazcy.

Anonimowy projekt badawczy nr 4

Twórcą tej budzącej grozę substancji był prof. Louis F. Fieser. Ten wybitny chemik z Uniwersytetu Harvarda, twórca metod syntezy witaminy K i kortyzonu, zajmował się na początku lat 40. gazami bojowymi. Idea użycia trującego gazu jako broni budziła jego niechęć, postanowił więc przekonać swych zwierzchników, że więcej pożytku przyniosą badania nad jego dawnym pomysłem, czyli bombami zapalającymi wypełnionymi zagęszczoną benzyną.

Idea trafiła na podatny grunt, powołano „Anonimowy Projekt Badawczy nr 4” i prace ruszyły pełną parą. Początkowo Fieser dodawał do benzyny paski naturalnego kauczuku, dzięki temu eksplozja rozsiewała wokół kawałki płonącej gumy. Pierwsze próby nie wypadły wprawdzie zbyt imponująco, jednak wkrótce powstała testowa seria bomb, wysłana natychmiast na Filipiny.

Ofiary gazów bojowych na płótnie Johna Singera Sargenta. Czy takie obrazy stały się inspiracją do powstania napalmu? (domena publiczna).

Ofiary gazów bojowych na płótnie Johna Singera Sargenta. Czy takie obrazy stały się inspiracją do powstania napalmu? (domena publiczna).

Potrzeba matką wynalazku

Na dalszy los badań wpłynęły wydarzenia odległe o tysiące kilometrów od bezpiecznego Harvardu. 7 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali Pearl Harbor, a kilka dni później statek wiozący testowe bomby został storpedowany i zatonął. Co więcej, na początku 1942 roku w rękach Japończyków znalazły się niemal wszystkie plantacje kauczuku.

Fieser stanął przed koniecznością znalezienia dostępnej i taniej substancji, która będzie mogła zastąpić gumę. Po sprawdzeniu wielu różnych składników trafił wreszcie na kombinację dwóch mydeł glinowych – naftalenowego i palmitynowego. Mieszankę nazwał „napalm” od pierwszych sylab ich nazw.

Czy wiesz, że ...

...kiedy Armia Andersa przebywała w Palestynie, dezercje żołnierzy pochodzenia żydowskiego odbywały się… za wiedzą i aprobatą polskiego dowództwa? Zdarzały się nawet takie przypadki, że przyszły „dezerter” przed ucieczką przechodził dodatkowe przeszkolenie dywersyjno-sabotażowe.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...niechlubną praktyką niemieckich okrętów podwodnych podczas II wojny światowej było ostrzeliwanie z dział i broni maszynowej ewakuujących się ze storpedowanych statków rozbitków? Ofiarą takiego postępowania była załoga brytyjskiego transportowca „Severn Leigh”. Z 43 członków załogi ocalało jedynie 10.

...w Auschwitz funkcjonował dom publiczny dla więźniów? Utworzono go, by zmotywować więźniów do cięższej pracy. Wstęp do niego był przywilejem dla wybranych.

Komentarze (10)

 1. rodzyneq Odpowiedz

  Użycie napalmu na cywilach na tak duża skale w Wietnamie jest kłamstwem i rodzajem propagandy która wzmacniała skuteczność ruchów antywojennych w USA. Wioski były ewakuowane przed nalotami a większe zniszczenia wyrządził wśród ludności „agent orange”.

  • Templariusz Odpowiedz

   hahahaha dawno się tak nei uśmiałem wioski były ewakuowane przed nalotem? hahaha tak jak teraz amerykanie walcza o milosc i pokoj na swiecie np. w Iraku widac co sie potem dzieje

   • Teksanczyk Odpowiedz

    Podczas wojny w Wietnamie celami nalotów nie były wioski, a przede wszystkim dżungla i wrogie umocnienia. Wioski na terenie Wietnamu Południowego BYŁY ewakuowane z terenów walk, gdyż w ten sposób szukano wśród mieszkańców wietkongu. Irak to kwestia sporna, szczególnie bombardowanie Bagdadu, jednakże większość Irakijczyków cieszy się z obalenia Husajna, gdyż dzięki kredytom i zachodnio-saudyjskim firmom momentalnie podniósł im się komfort życia. Amerykanie często walczą o owe „miłość i pokój”, ale to im napędza gospodarkę (nie poprzez ropę, prywatne firmy wprowadzane na kontrolowanych terytoriach) i co ważniejsze, szkolą sobie armię na wypadek wojny zrównoważonej. Przyjemne z pożytecznym, mi pasuje.

    • Anonim

     Podniósł im się komfort życia? Irakijczykom? Serio? A może jednak podniósł się komfort życia tym, którzy rozpętali tę zbrodniczą awanturę?

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu…
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1118371774858147

  Jan Andrzej S.:
  Tak wytluszczyliscie ten fakt o tym tokyo tylko ze w sumie to nic dzisnego, bo tokyo bylo w owym czasie calutkie z drewna i w ten sposob powstal ogromny pozar, dzieki ktoremu tak naprawde bylo pelno ofiar…
  Ciekawostki historyczne:
  Panie Janie, ale to nie wytłuszczenie tylko link do art. opisującego tenże nalot na Tokio
  Jan Andrzej S.:
  ach no to sorki, nie zauważyłem. Wyglądało na wytłuszczenie na telefonie
  Barbara P.:
  p.Janie jest pan zapewnie młodym człowiekiem więc nie wie pan co mogły uczynić zwykłe miotacze ognia stosowane przez niemców w czasie II wojny światowej,oby nigdy więcej wojen.
  Kasper A.:
  Pani Barbaro wojny były, są i będą. Nasza cywilizacja jest tak zaprogramowana aby dążyć do samodestrukcji. Straszne ale niestety prawdziwe i nic na to nie poradzimy
  Jan Andrzej S.:
  Skąd taki wniosek że jestem młody ?? Akurat kiedyś bardzo się tym interesowałem, teraz nieco do tego powróciłem ale bardzo dobrze wiem jaka broń potrafi dokonać jakich zniszczeń i mordów. A zacznijmy od tego że nie poruszyłem tego tematu od tej strony.

  Barbara P.:
  mam nadzieję,że twórcy tego świństwa znajdują się w wiecznym ogniu piekielnym.

  … oraz z profilu „Historia – daty, które nie gryzą”
  https://www.facebook.com/historycznedaty/posts/849427655147326

  Patrycja Ewa M.:
  Wcześniej takim cudem i pierwowzorem napalmu był Ogień Grecki..

 3. JKZ Odpowiedz

  „Celem formacji były baraki 17 Dywizji Grenadierów Pancernych SS”. No ludzie kochani… Baraki?? Kto to tłumaczył? Nawet Google Translator wie, że angielskie baracks to po naszemu po prostu koszary ;)

 4. ola22 Odpowiedz

  „szlachetni rycerze walczący z faszyzmem” palili żywcem ewakuowane dzieci i co? ano nic…medale za to dostali..

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.