Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Wielkie podboje wielkich władców. 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o zbrojnych triumfach pierwszych Piastów

Obraz Michała Byliny pod tytułem „Bolesławowa drużyna”.

fot.Ilustracja z ksiażki „Narodziny potęgi” Obraz Michała Byliny pod tytułem „Bolesławowa drużyna”.

By poszerzyć granice swojego władztwa, nie stronili nawet od najbardziej drastycznych środków. Wyrżnięte w pień, skąpane we krwi grody i państwa… Jak NAPRAWDĘ walczyli pierwsi Piastowie?

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać historię poszerzania granic Polski przez jej pierwszych władców. Więcej informacji o Mieszku I znajdziecie TUTAJ, a o Bolesławie Chrobrym TUTAJ.

Nie podejrzewałbyś nawet, że pierwsi Piastowie…

10. Przywłaszczyli sobie koronę z piór

Podobizna Chrobrego w pierzastej koronie wybita na denarze.

fot.domena publiczna Podobizna Chrobrego w pierzastej koronie wybita na denarze.

Pierzasta korona, którą widać na denarze Bolesława Chrobrego, była symbolem władzy nad Morawami. Monetę z wizerunkiem polskiego księcia wybito w celach propagandowych. Chrobry opanował tę krainę prawdopodobnie w 1002 roku, a później dogadał się z miejscowymi elitami, by uznały go za swojego władcę. W kolejnych latach „morawscy wojownicy Bolesława” wspierali go w walkach z niemieckim królem Henrykiem II. Morawy pozostały w granicach państwa Piastów zapewne do 1031 roku (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Wiele zawdzięczali trwałemu przyłączeniu Krakowa

XIX-wieczne wyobrażenie Bolesława Chrobrego, planującego kolejne podboje.

fot.domena publiczna XIX-wieczne wyobrażenie Bolesława Chrobrego, planującego kolejne podboje.

Zdobycie Krakowa należało – patrząc z perspektywy tysiąca lat – do najtrwalszych sukcesów pierwszych Piastów. Miał on miejsce między 985 a 1000 rokiem, czyli za panowania Mieszka I lub Bolesława Chrobrego. Już w marcu 1000 roku biskup krakowski został podporządkowany arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Przypuszcza się, że to właśnie zdobycie bogatego Krakowa pozwoliło Chrobremu na zgromadzenie funduszy, dzięki którym mógł zorganizować zjazd gnieźnieński. A przy okazji olśnić przepychem cesarza Ottona III i jego otoczenie (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Używali podstępów do poszerzania granic

Chrobry od początku swoich rządów prowadził agresywną ekspansję. Powyżej XIX-wieczna ilustracja przedstawiająca wbijanie słupów granicznych na Soławie.

fot.domena publiczna Chrobry od początku swoich rządów prowadził agresywną ekspansję. Powyżej XIX-wieczna ilustracja przedstawiająca wbijanie słupów granicznych na Soławie.

Bolesławowi Chrobremu zdarzało się stosować fortele godne sienkiewiczowskiego pana Zagłoby. W 1005 roku przekupił ludzi, którzy mieli poprowadzić niemiecką armię przez tereny położone między Łabą a Odrą. W efekcie zamiast najkrótszą trasą, wojownicy króla Henryka II maszerowali kilkanaście dni przez bagna i pustkowia. A polski władca skwapliwie wykorzystał to, by ich pokonać i umocnić swoją władzę za Odrą (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

...król Anglii Ryszard Lwie Serce zdobył pieniądze na udział w wyprawie krzyżowej, sprzedając Szkotom… niepodległość? Potężna suma, wypłacona w 1189 roku przez króla szkockiego uwolniła kraj od angielskiego zwierzchnictwa. I pozwoliła angielskiemu monarsze wyruszyć w upragnioną pielgrzymkę.

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

...by dostać się do zakonu joannitów, trzeba było udowodnić wielowiekową przynależność do stanu szlacheckiego? Od francuskich rycerzy wymagano 8-pokoleniowego rodowodu, a od niemiecki - nawet 16-pokoleniowego! A to wszystko trzeba było udowodnić podczas procesu.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.