Ciekawostki Historyczne

Znęcali się nad dziećmi i dworem, ale sami też doświadczyli niezliczonych okrucieństw. Przyczynili się do upadku Polski, ale jeden z nich z dumą wskazywał, że ma ojca Polaka. Wyznawali prawosławie, ale ratowali ultrakatolicki zakon. Co jeszcze powinniście wiedzieć o legendarnej rosyjskiej dynastii?

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać fascynujące losy dynastii Romanowów.

 

Nawet nie podejrzewałeś, że…

Zobacz również:

10. Dynastia Romanowów była bliska wymarcia… jeszcze zanim przejęła tron

Fiodor Romanow polowanie na członków swego rodu przypłacił postrzyżeniem na mnicha. Wielu jego krewnych miało jeszcze mniej szczęścia...fot.domena publiczna

Fiodor Romanow polowanie na członków swego rodu przypłacił postrzyżeniem na mnicha. Wielu jego krewnych miało jeszcze mniej szczęścia…

Przystojny i elegancki Fiodor Romanow (1553-1633) był kuzynem ostatniego cara z rodu Rurykowiczów, Fiodora I. Krążyły pogłoski, że to jemu zasiadający na tronie imiennik zostawił czapkę Monomacha, symbol władzy wielkich książąt moskiewskich i carów Rosji. Ostatecznie jednak droga do panowania Romanowów okazała się znacznie dłuższa i bardziej wyboista. Władzę przejął bowiem Borys Godunow, który zwrócił się przeciw nim, próbując wyeliminować z gry całą dynastię. I prawie mu się udało. Fiodora osadzono w klasztorze, a jego krewniacy trafiali w różne obrzeża kraju, gdzie przebywali pod ścisłym nadzorem.

9. Katarzyna II uratowała zakon jezuitów

Ciemiężycielka narodu polskiego i protektorka jezuitów w jednym. Da się? Da się!fot.domena publiczna

Ciemiężycielka narodu polskiego i protektorka jezuitów w jednym. Da się? Da się!

21 lipca 1773 roku nastąpiła formalna kasata zakonu jezuitów w całym Kościele katolickim. Zakon przestał istnieć wszędzie poza… Rosją. Katarzyna II przez wsparcie udzielone zakonnikom chciała dopiec papieżowi, przeciwnikowi rozbiorów. Zakazała więc przeprowadzania kasaty na przejętych rok wcześniej ziemiach Rzeczypospolitej. Niezależnie od tego caryca miała też nadzieję, że jezuici będą tłumili wywrotowe nastroje wśród Polaków. Dlatego trzymała ich na krótkiej smyczy, stopniowo uzależniając byt zakonu od państwa.

8. Jeden z Romanowów uważał się za Polaka…

Nawet rosyjski car Paweł I chciał być Polakiem.fot.domena publiczna

Nawet rosyjski car Paweł I chciał być Polakiem.

Car Paweł I oficjalnie był synem Piotra III i Katarzyny II. Wierzył jednak, że jego biologicznym ojcem był… Stanisław Poniatowski. Nie przeszkadzało mu nawet to, że urodził się na rok przed pierwszym spotkaniem polskiego szlachcica z Katarzyną II! Prawdopodobnie Poniatowski wydawał mu się najbardziej odpowiednim kandydatem spośród licznych kochanków jego matki. Mimo, że były król Polski starał się wyprowadzić cara z błędu, Paweł zapewnił „ojcu” wysoki poziom życia i godny pogrzeb (przeczytaj więcej na ten temat).

7. …a inny traktował polską kochankę jak żonę

Polska ulubienica cara Aleksandra I na obrazie Josefa Marii Grassi.fot.domena publiczna

Polska ulubienica cara Aleksandra I na obrazie Josefa Marii Grassi.

Car Aleksander I w 1803 roku rozpoczął romans z księżną Marią Naryszkiną, córką targowiczanina Antoniego Czetwertyńskiego. Ich związek trwał ponad półtorej dekady. Car otoczył ją przepychem, z którego chętnie korzystała. Para pokazywała się oficjalnie jako małżonkowie. W takim charakterze pojawili się na przykład na Kongresie Wiedeńskim (przeczytaj więcej na ten temat).

6. „Dziewicza” Elżbieta wcale nie była taka święta

Przyszła caryca Elżbieta I na polowaniu ze swym 6 lat młodszym bratankiem, carem Piotrem II. Ich relacje zaprawione były nutką kazirodztwa. Obraz Walentina Sierowa z 1900 roku.fot.domena publiczna

Przyszła caryca Elżbieta I na polowaniu ze swym 6 lat młodszym bratankiem, carem Piotrem II. Ich relacje zaprawione były nutką kazirodztwa. Obraz Walentina Sierowa z 1900 roku.

Caryca Elżbieta I była starą panną. Ale z dziewictwem miało to niewiele wspólnego. Już jako nastolatka deprawowała swego bratanka, cara Piotra II. Niedługo później wdała się w romans z Szymonem Naryszkinem. Z innym kochankiem, Aleksem Razumowskim, podobno nawet wzięła ślub. Co, oczywiście, nie było dla „dziewiczej” Elżbiety wystarczającym powodem, by nie zapraszać do łoża innych panów (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Jeden z carów korzystał z usług „zielonych ludzików”

Car Rosji Aleksander III. Choć prywatnie był kuzynem księcia Bułgarii, Aleksandra Battenberga, nie wahał się nasłać na niego „zielone ludziki”.fot.domena publiczna

Car Rosji Aleksander III. Choć prywatnie był kuzynem księcia Bułgarii, Aleksandra Battenberga, nie wahał się nasłać na niego „zielone ludziki”.

Dzięki rosyjskiej protekcji pierwszym księciem Bułgarii został Aleksander Battenberg, kuzyn cara Aleksandra III. Rosjanie uważali go za swoją marionetkę. Niestety przeliczyli się, a Aleksander zaczął się niebezpiecznie uniezależniać od wschodniego Wielkiego Brata. By temu zapobiec, Rosjanie na bazie przebywających w Bułgarii carskich popleczników stworzyli w jego państwie piątą kolumnę. Była to XIX-wieczna wersja „zielonych ludzików”. Latem 1886 roku porwali oni nawet władcę (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Piotr Wielki uwielbiał zabawę w „dentystę-sadystę”…

Piotr Wielki lubił się bawić nie tylko w golibrodę, ale też w dentystę i chirurga. Na widok cara z ostrym narzędziem w ręku bojarzy mogli się tylko modlić, by nie zaczął na nich eksperymentować…fot.domena publiczna

Piotr Wielki lubił się bawić nie tylko w golibrodę, ale też w dentystę i chirurga. Na widok cara z ostrym narzędziem w ręku bojarzy mogli się tylko modlić, by nie zaczął na nich eksperymentować…

Piotr Wielki pobił innych władców Rosji w lekarskich „osiągnięciach”. Już w młodości zafascynowało go usuwanie zębów. Postanowił więc sam to robić! Medyczne eksperymenty kończyły się dla ofiar cara zwykle tragicznie. Piotr miał to w nosie, gdyż traktował pacjentów jak eksponaty. Albo zabawki.

3. …i miał własnego syna na sumieniu

Carewicz Aleksy nie mógł liczyć na ojcowską litość ani łaskę.fot.domena publiczna

Carewicz Aleksy nie mógł liczyć na ojcowską litość ani łaskę.

Ten sam władca wsławił się szczególnym okrucieństwem względem własnego syna. Piotr nie był zadowolony, że jego pierworodny Aleksy nie wdał się w niego. Groził mu wręcz, że przekaże tron w ręce cudzoziemca, byle tylko nie zostawić go rozczarowującemu potomkowi. Gdy na dodatek wyszło na jaw, że syn spiskuje przeciwko niemu, car zwołał sąd złożony z duchowieństwa, generalicji i senatorów. Carewicz został skazany na śmierć. Zginął dzień po wyroku, podobno w obecności ojca (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Aleksander II przeżył aż sześć zamachów na swoje życie

Grafika Gustava Brolinga przedstawiająca siódmy - udany - zamach na Aleksandra II.fot.domena publiczna

Grafika Gustava Brolinga przedstawiająca siódmy – udany – zamach na Aleksandra II.

W 1867 roku car Aleksander II udał się do Paryża na otwarcie Wystawy Światowej. W stolicy Francji pewna Cyganka wywróżyła mu z ręki siedem zamachów na jego życie. I rzeczywiście, władcę wielokrotnie usiłowano zabić. Pierwsza próba miała miejsce już rok wcześniej. Pocisk minął celu, gdyż osoba stojąca obok zamachowca odtrąciła jego rękę. Ale dopiero siódmemu zamachowcowi się powiodło (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Bolszewicy potraktowali bestialsko także dalszych krewnych Mikołaja II

Piwnica domu Ipatiewa nie była jedynym miejscem kaźni Romanowów w lipcu 1918 roku.fot.domena publiczna

Piwnica domu Ipatiewa nie była jedynym miejscem kaźni Romanowów w lipcu 1918 roku.

Dobę po tym, jak rozprawili się z carską rodziną, bolszewicy zajęli się Romanowami uwięzionymi w szkole w Ałapajewsku. Znajdowała się tam Elżbieta, wdowa po stryju Mikołaja II, i pięcioro innych krewnych cara. Nocą zawieziono ich do zalanej kopalni i zepchnięto do 20-metrowego szybu. Niektórzy przeżyli upadek. Próbowano ich dobić granatami ręcznymi i płonącymi gałęziami (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Albina von Roth

Super szalone!

Robert L

Tak formalnie na jakiej podstawie stwierdzasz, że Papież był przeciwnikiem rozbiorów Polski?. Z tego co się orientuje to żaden Papież nigdy publicznie nie potępił ani nie protestował przeciwko rozbiorom . Przeciwnie, Klemens XIV pisal w liscie do Marii Teresy , ze rozbior Polski jest rzeczą pożądana dla interesow religii. A zdaje się papież Pius VI wychwalał Carycę Katarzynę m.in za dokonanie rozbioru Polski.

    a.r.ap.biuro@gmail.com

    Po pierwsze Katarzyna urodziła się w Polsce,pochodziła z rodziny o niemieckich korzeniach. Po drugie w Polsce panował bardzo pisowski klimat: elektorami była szlachta a przedstawiciele szlachty ,tej najbogatszej,bardzo cenili sobie suwerenność z ograniczeniem władzy króla. Czyli podobnie jak dzisiejszy piewcy ideologii suwerennych rządów nie chcieli się liczyć z jakąś „Brukselą”w postaci dworu królewskiego i toczyli z sobą spory,zresztą również na płaszczyźnie czy król powinien mieć większe uprawnienia czy też nie. Zarówno i stronnictwo reformatów,którzy chcieli silniejszej władzy centralnej jak i zwolenników złotej suwerenności szlacheckiej prosili o wsparcie Katarzynę. W Rosji panowało prawosławie więc papież był przeciwny rozbiorom katolickiego państwa bo wtedy tracił wpływy na terenach Rzeczypospolitej. Katarzyna pokazała mu ,że jego władza już jest ograniczona a po drugie jako polka o niemieckich korzeniach mogła czuć pewną sympatię do jezuitów. Warto pamiętać o tym,że Stalin,pochodzący z Gruzji(Putin jest Gruzinem ze strony ojca), kształcił się w szkole chrześcijańskiej,miał zostać duchownym,podobnie jak wielu komunistów z czasów Lenina,nawet gdy podczas wojny zmienił stosunek ideologiczny do cerkwi okazał szacunek jednemu z wyżej postawionych duchownych chociaż nie musiał tego robić aż w takim stopniu jak to zrobił podczas rozmów.

Michał Wołodyjowski

Czego się dziwisz historia pisana przez zaborców, to i absolwenci bez refleksji wypisują takie dziwadła…

Katarzyna

Linki do artykułów się nie zgadzają. To już któryś artykuł z rzędu.

Magoo

Bzdury i bzdety.
– Po pierwsze i najważniejsze, za rozbiorami nie stała Rosja, (bo ta zwierzchność nad Koroną Polską miała już wszak od 40 lat, więc i marny by miała w tym interes)
– Inicjatorem była Austria, czyli Habsburgowie Ci sami Habsburgowie którzy mieli prawo INKLUZYWY czyli zatwierdzali wybór papieża, w ten sposób każdy papież i kler mu poporządkowany realizował politykę Habsburgów.
Austria, straciła kolejne wpływy na Bałkanach i niezadowolona z tego, że na tych samych Bałkanach powoli rosły wpływy Rosji, zwróciła się ku ziemiom Polski, najpierw przekonała do tego Prusy, te same które kilka lat wcześniej odebrały Austrii Śląsk i w ten sposób Austria chciała powetować sobie straty. Prusy zaś szybko zwietrzyły w tym dobry interes.
Reszta była łatwa, krecią robotę zrobił podległy Habsburgom kler, w Polsce zrobiono kolejne rozruchy i w ten sposób Austria i Prusy podsunęły pomysł rozbiorów Katarzynie.
Pośrednim dowodem na to jest fakt, iż najbardziej ludne i rozwinięte ziemie Polski a mianowicie Wielkopolskę przejęły właśnie Prusy, kolejne rozwinięte ziemie Małopolski właśnie Austria, a Rosja choć zajęła największe obszarowo tereny to były one zniszczone i wyludnione przez 7 większych wojen które przez 150 lat przez te ziemie się przetoczyły.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Prawda wreszcie wyszła na jaw. Czy słynna Anastazja Romanowa przeżyła swoją egzekucję?

W 1920 roku w Berlinie pojawiła się dziewczyna, twierdząca, że jest cudownie ocalałą córką cara Mikołaja II. Rzekomo przeżyła egzekucję i przedostała się z Rosji...

24 lutego 2019 | Autorzy: Maria Procner

10 wrześniowych rocznic, o których warto pamiętać

Agresja Hitlera na Polskę, niemieckie oblężenie Leningradu, odsiecz wiedeńska, zamach na Ala Capone'a, koronacja Jana Olbrachta, kapitulacja Warszawy. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce...

9 września 2018 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Prawda historyczna w „Koronie królów”. 10 artykułów, które powinieneś przeczytać, jeśli chcesz wiedzieć jak było naprawdę

Czy koronę można było kupić? Za ile? Jak naprawdę układały się relacje Kazimierza Wielkiego z jego matką, a jak z żoną? Jeśli oglądając "Koronę królów"...

21 stycznia 2018 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Połowa królestwa i ręka księżniczki? Zapomnij. W 10 punktach udowodnimy ci, że księżniczka to NAJGORSZA kandydatka na żonę

Uważasz, że księżniczka to wspaniała partia? Piękna, zamożna i ze świetnymi koligacjami? Nic z tych rzeczy! Prawdziwe błękitnokrwiste panny potrafiły nieźle zaleźć za skórę. A...

17 września 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Zamachowcy, którzy mogli zmienić bieg dziejów. Gdyby zabili swoje ofiary, świat wyglądałby zupełnie inaczej!

Na cel wybierali sobie nie byle kogo: królów, dygnitarzy, prezydentów. Jedni sięgali po pistolety, inni konstruowali bomby lub organizowali zasadzki. Gdyby im się powiodło, podręczniki...

28 lutego 2017 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Seksualne ekscesy koronowanych głów. Ci władcy wyprzedzali epokę… przynajmniej w łóżku

Ochrzcił kraj i utrzymywał siedem nałożnic. Kochała syna, kazała więc mu podglądać własne orgie i przebierać się w damskie fatałaszki. Był papieżem i spłodził szesnaścioro dzieci....

29 stycznia 2017 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.