Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Połowa królestwa i ręka księżniczki? Zapomnij. W 10 punktach udowodnimy ci, że księżniczka to NAJGORSZA kandydatka na żonę

Fragment obrazu "Pożegnanie Kordelii" autorstwa Edwina Austina Abbey, ilustrującego fragment "Króla Leara".

fot.domena publiczna Fragment obrazu „Pożegnanie Kordelii” autorstwa Edwina Austina Abbey, ilustrującego fragment „Króla Leara”.

Uważasz, że księżniczka to wspaniała partia? Piękna, zamożna i ze świetnymi koligacjami? Nic z tych rzeczy! Prawdziwe błękitnokrwiste panny potrafiły nieźle zaleźć za skórę. A związek z nimi można było nawet przypłacić życiem.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać ciemną stronę życia z księżniczkami. Więcej faktów o kobietach, które zmieniły bieg historii, znajdziecie TUTAJ.

Żeniąc się z księżniczką, musiałbyś pamiętać o tym, że może ona…

10. Kazać ci długo czekać na noc poślubną

Takie rzeczy tylko po ślubie. I to nie od razu! Ilustracja z XIII-wiecznej Biblii Maciejowskiego.

fot.domena publiczna Takie rzeczy tylko po ślubie. I to nie od razu! Ilustracja z XIII-wiecznej Biblii Maciejowskiego.

Tego, że seks przed ślubem nie wchodzi w rachubę, można było się spodziewać. Ale także w noc poślubną nie było na niego szans. XVI-wieczny obyczaj nie pozwalał, by panna młoda (a szczególnie nowa królowa) tego samego dnia przyjmowała komunię świętą i oddawała cnotę mężowi. Dopiero po kolejnym dniu ucztowania nowożeńcy mogli się spotkać w łożu. Wycieńczeni i przejedzeni, musieli poczekać na pobłogosławienie posłania przez biskupa, a potem wysłuchać rubasznych żartów dostojników państwowych (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Wnieść do rodziny choroby genetyczne

Marianna to typowa Habsburżanka. Jej rodzice to kuzyni, poślubiła własnego wujka, a córkę oddała za żonę bratu... Fragment obrazu Diego Velázqueza z 1652 roku.

fot.domena publiczna Marianna to typowa Habsburżanka. Jej rodzice to kuzyni, poślubiła własnego wujka, a córkę oddała za żonę bratu… Fragment obrazu Diego Velázqueza z 1652 roku.

Kazirodztwo i chów wsobny – tak można streścić politykę małżeńską wielu dynastii, a szczególnie Habsburgów. Małżeństwa wujków z siostrzenicami nie były dla nich niczym wyjątkowym. Cierpiały na tym dzieci, które rodziły się wyjątkowo słabe. Wiele z nich umierało w dzieciństwie. Te, które dożywały dorosłości, były często opóźnione fizycznie i umysłowo oraz cierpiały na bezpłodność. Ale nawet takie – jak Maria Antonia Habsburg, której ojciec był równocześnie wujkiem i bratem ciotecznym jej matki – były łakomym kąskiem dla wszystkich dynastów (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Pouczać cię na każdym kroku

Panna może i ładna, ale co z tego, gdy rozmowa z nią jest jak trudna lekcja...

fot.domena publiczna Panna może i ładna, ale co z tego, gdy rozmowa z nią jest jak trudna lekcja…

Księżniczkę Helenę Orleańską swatano z następcą austriackiego tronu, Franciszkiem Ferdynandem. Kiedy potencjalni małżonkowie się spotkali, mieli jednak spore problemy komunikacyjne. Helena mówiła wyłącznie po francusku, a arcyksiążę słabo władał tym językiem. Ciągle popełniał lapsusy, które panna bezlitośnie poprawiała. Czuł się jak na klasówce. Sam zresztą wybór żony spośród księżniczek skwitował następująco: „wszystkie one są dziećmi, siedemnasto- albo osiemnastoletnimi podlotkami, a jedna brzydsza od drugiej” (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Pobić cię… jedną ręką

Na tym obrazie Franza Geylinga z 1856 roku Ernest ratuje Cymbarkę przed niedźwiedziem. W rzeczywistości raczej byłoby na odwrót...

fot.domena publiczna Na tym obrazie Franza Geylinga z 1856 roku Ernest ratuje Cymbarkę przed niedźwiedziem. W rzeczywistości raczej byłoby na odwrót…

Cymbarka z czerskiej linii Piastów słynęła z urody… i nadzwyczajnej siły fizycznej. Ta żyjąca na XV-wiecznym Mazowszu księżniczka potrafiła gołymi rękami łamać podkowy i wbijać gwoździe. Orzechy zgniatała w dłoniach tak, że spomiędzy jej palców wyciekał olej. Strach byłoby jej podpaść (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Kosztować cię mnóstwo pieniędzy i zachodu

Po wielu trudach Sobiescy kupili za ciężkie pieniądze synową... Na tym obrazie Henri Gascara widzimy ją siedzącą obok Marysieńki.

fot.domena publiczna Po wielu trudach Sobiescy kupili za ciężkie pieniądze synową… Na tym obrazie Henri Gascara widzimy ją siedzącą obok Marysieńki.

W najtrudniejszej sytuacji byli ci, którzy oglądali się za księżniczkami nie mając dziedzicznego tytułu. Przekonał się o tym Jakub Sobieski, syn króla elekcyjnego Jana III. Po licznych afrontach na europejskich dworach uderzył on w konkury do księżniczki ubogiej, ale za to spowinowaconej z cesarzem. Nawet za to Sobiescy musieli słono zapłacić. Choć zwyczaj nakazywał mniej więcej równy wkład pieniężny małżonków, ostatecznie pan młody wniósł wiano czterokrotnie wyższe od swojej oblubienicy (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Nie pachnieć jak konwalie

Ta księżniczka do najlepiej pachnących nie należała. Święta Kinga na obrazie Ferdynanda Olesińskiego.

fot.domena publiczna Ta księżniczka do najlepiej pachnących nie należała. Święta Kinga na obrazie Ferdynanda Olesińskiego.

Święta Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, księcia krakowskiego i sandomierskiego, jak wiele księżniczek w XIII-wiecznej Europie Środkowej wystawiała męża na liczne próby. Jej żywoty donoszą, że nawet w małżeństwie nie zrezygnowała z dziewictwa. Nie przywiązywała też chyba wielkiej wagi do urody, bo „gdy ją z urody chwalono, brukała twarz i mazała”. I na dodatek prawie wcale się nie myła: „nigdy nie zażywała ulgi w kadzi lub w łaźni, ani też żadną wodą nie obmywała twarzy, jak tylko przy okazji komunii albo w wielkiej potrzebie” (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Nie zachwycać urodą

Na obrazie może i nie wygląda źle, ale w rzeczywistości...

fot.Hermann Junghans, lic. CC BY-SA 3.0 de Na obrazie może i nie wygląda źle, ale w rzeczywistości…

Księżniczka musi być automatycznie posągowo piękna? Król Szwecji Eryk XIV przekonał się, że wcale tak nie jest. Starając się o rękę córki landgrafa Hesji, Krystyny, słyszał od tamtejszego ambasadora, że dziewczyna jest wielce urodziwa. Tymczasem prawda przedstawiała się znacznie gorzej. Pewien szwedzki rycerz miał okazję odwiedzić dwór landgrafa i osobiście ujrzeć niezbyt nadobną pannę. Z jego relacji wynikało, że Krystyna ma na twarzy szpetne pozostałości po ospie (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Zabić ci matkę

Może i wygląda niepozornie, ale dla władzy gotowa jest zabić!

fot.G.dallorto, domena publiczna Może i wygląda niepozornie, ale dla władzy gotowa jest zabić!

Gdy masz władczą matkę, ślub z ambitną i dumną ze swojego pochodzenia kobietą może zakończyć się rodzinną tragedią. Przekonał się o tym Galeazzo Maria Sforza. Jego żona, księżniczka Bona di Savoia, nie znosiła swojej teściowej, Bianki Marii Visconti. I kiedy Bianka Maria zmarła nagle w trakcie podróży do rezydencji wyznaczonej jej przez Galeazza, podejrzewano, że otruła ją właśnie synowa (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Przynieść ci śmiertelnego pecha

Może i wygląda niepozornie, ale trup ścielił się wokół niej gęsto...

fot.domena publiczna Może i wygląda niepozornie, ale trup ścielił się wokół niej gęsto…

Księżniczkę Ryksę, córkę króla Polski Przemysła II, śmiało można nazwać naszą pierwszą femme fatale. Nad jej kolejnymi związkami ciążyło istne fatum. Mężczyźni, którzy pragnęli jej ręki, wyjątkowo szybko umierali. Pierwszego narzeczonego straciła, kiedy miała 10 lat. Do 19. roku życia owdowiała dwukrotnie. Dopiero ostatnia miłość jej życia pożyła dłużej – może dlatego, że temat ślubu między nimi nigdy nawet się nie pojawił (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Mieć temperament, który wpędzi cię do grobu

Księżniczka ze sporym temperamentem to najlepszy wybór? Niekoniecznie...

fot.domena publiczna Księżniczka ze sporym temperamentem to najlepszy wybór? Niekoniecznie…

Księżniczka Małgorzata Habsburg, córka cesarza Maksymiliana I, została entuzjastycznie przyjęta przez swego męża, księcia Asturii Jana. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Jana trudno było choć na chwilę oderwać od żonki. Trzy miesiące po ślubie jego zdrowie zaczęło podupadać. Medycy podejrzewali, że powodem była nadmierna gorliwość w wykonywaniu obowiązków małżeńskich. Coś było na rzeczy, bo chłopak zmarł zaledwie pół roku po pierwszym spotkaniu z Małgorzatą (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...w Bizancjum istniała tak zwana "studencka fala? Możemy się tego domyślać na podstawie wydanego przez Justyniana Wielkiego zakazu wszelkich studenckich „zabaw”, które są niegodne, ohydne i „powodują tylko krzywdę”. 

...by dostać się do zakonu joannitów, trzeba było udowodnić wielowiekową przynależność do stanu szlacheckiego? Od francuskich rycerzy wymagano 8-pokoleniowego rodowodu, a od niemiecki - nawet 16-pokoleniowego! A to wszystko trzeba było udowodnić podczas procesu.

...zawodowy żołnierz w Rzeczpospolitej musiał uzbroić się na własny koszt? Jego źródłem utrzymania był żołd, z którym wiecznie zalegano, albo… rabunek.

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

Komentarze (1)

  1. Znafca Odpowiedz

    Coś tu się nie zgadza.Napisane o księżniczkach ale wcale księżniczki nie muszą być średniowieczne.Do tego część z tych cech mogą posiadać partnerki które nie są księżniczkami.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.